Skocz do zawartości
IGNORED

Projektor - ekran - odległość - zoom. Jak to zgrać?


Świrus_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przed zakupem chciałbym się skonsultować z Wami żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Mam nadzieję, że pomożecie Panowie. Nie miałem nigdy projektora i jestem kompletnie zielony w temacie, a z tego co widzę, to znacznie bardziej skomplikowany temat niż wybór tv, który wystarczy postawic i gra.

 

Zasadnicza sprawa, nie wiem jakiej wielkości ekran będzie dla mnie odpowiedni. Projektor już wybrałem. Sony HW55ES, można go teraz kupić w dobrej cenie. Ekran też magicscreen future, ponieważ mam normalny pokój użytkowy z białym sufitem, a nie pomieszczenie dedykowane. Dodałbym rysunek pomieszczenia ale nie mam jak go wykonać aktualnie i mam nadzieję, że wystarczą suche dane. Otóż pokój ma 20mkw - prostokąt ale sprzęt będzie na dłuższej ścianie (inaczej się nie da) od ściany do ściany 4m, więc można uznać, że projektor po zawieszeniu będzie miał od obiektywu do ekranu 3,5m. Sofa będzie pod nim, więc można uznać, że taka sama będzie odległość oczu od ekranu - 3,5m.

 

Wszedłem na kalkulator aby wyliczyć ile cali mi to da i wtedy żeby wiedzieć ile cali ekran zakupić. I tu pojawia się dla mnie niejasność. Są różne kalkulatory, które podają zalecaną odległość widza od ekranu w odniesieniu do rozdzielczości aby dostrzec wszystkie szczegóły obrazu. Ja będę oglądał wyłącznie materiał full HD, filmy i seriale na blu ray i gry z konsoli i mocnego pc. Zero telewizji czy niższych rozdzielczości. Ale każdy ma inną "wrażliwość" i co dla jednego będzie odpowiednim ekranem, dla drugiego będzie to za małe albo za duże. Nie chciałbym przesadzić żeby nie kręcić głową aby objąć wzrokiem akcje na ekranie, zwłaszcza przy dynamicznych scenach. Doradźcie jaka odległość będzie optymalna dla oglądania obrazu full HD z odległości 3,5 metra.

 

Druga sprawa to kalkulator dla projektora. Wpisałem tego soniaka w Projector Calculator i podałem odległość 3,5 metra. Z tego co widzę ilość uzyskanych cali obrazu z tej samej odległości jest zależna od parametru zoom - jak rozumiem przybliżenie obrazu aby uzyskać większy przy stałej odległości. I teraz tak. Wyjściowo podaje mi tam zoom -1.26x, odległość 3,5m i przekątna 94-96 cale. A gdybym zmniejszył zoom do 1.00x to wtedy musiałbym mieć projektor 4,4m od ekranu, żeby uzyskać 94 cale. O co chodzi z tym zoomem. Czy wartość 1.00x to jest tak jakby nie używał zooma? Gdybym chciał uzyskać 100 cali z 3,5 metra to musiałbym ustawić zoom 1.34x. A gdybym chciał 110 cali to już zoom musiałby być 1.48x.

 

Zatem gdzie jest haczyk? Czy używanie i zwiększanie zoom nie wpływa negatywnie na jakość obrazu kiedy go tak zoomujemy aby z bliższej odległości uzyskać więcej cali? Pytam ponieważ chciałbym żeby było wszystko jak najbardziej "natywnie" bez stosowania sztuczek i podkręcania funkcji żeby nie zdegradować obrazu. Odległości projektora do ekranu nie zmienię, takie pomieszczenie i dalej jak 3,5 metra nie dam rady powiesić. Ale zoom można zmieniać z tego co widać, tylko jaki to będzie mało wpływ na obraz? W sumie 94 cale przy zoom 1,26x to i tak jest sporo chyba jak do oglądania z 3,5 metra, może taki ekran byłby wystarczający? Czy warto zainwestować w większy i wtedy użyć większego zooma?

 

Tak właściwie tylko z tym zoomem mam dylemat i niejasność. Reszę rozumiem mniej więcej jak to się ze sobą zgrywa - projektor - ekran - pomieszczenie.

 

Sory za tak długi referat ale może ktoś zechce przeczytać i wytłumaczy mi łopatologicznie, czy funkcja zoom nie wpływa na jakość obrazu i jak jest ustawić najlepiej i czy 94 cale z 3,5 metra będzie w sam raz czy warto trochę więcej mieć cali ale wtedy skorzystać z większego zoom.

 

Jakość obrazu jest dla mnie na pierwszym miejscu, wolałbym mniejszy ekran ale lepszą jakość niż większy ekran i degradacje obrazu. Dlatego chcę wyliczyć dokładnie ile cali uzyskam żeby mieć najlepszą jakość obrazu i wtedy tyle cali ekran zakupię, żeby nie było za dużo ani za mało.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz takie dylematy, to kup projektor, postaw go na stoliku w przybliżonej odległości docelowego montażu i obejrzyj co nieco wyświetlając obraz na ścianie.

 

W ten sposób przekonasz się, jaka wielkość obrazu w danych warunkach ci pasuje.

 

Gdy już wybierzesz wielkość obrazu / ekranu i punkt montażu projektora, zamontuj ten ostatni i wyświetl obraz na ścianie, co pozwoli na dokładne określenie miejsca montażu ekranu.

 

W ten sposób unikniesz kupy roboty z regulacjami mocowania projektora i / lub lens shiftu.

 

A zoom? Żeby miał naprawdę wpływ na jakość obrazu (przy oglądaniu filmów a nie statycznej grafiki), to optyka musiałaby być mocno podła. Unikając skrajnych wartości możesz się tym nie turbować.

 

Jedyny realny wpływ zoom ma na jasność - im większy tym mniejsza. Co nie musi być wadą, zależy od wielkości i gain ekranu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 108" (podstawa 250cm) dla dwoch odleglosci 3,5 m i 4,5 m i jest ok zarowno dla jakosci jak i wielkosci. Projek Sony 55.

 

Jak napisal Wiatrak nalezy unikac skrajnych polozen obiektywu/zoom'u...

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, link do wiarygodnego kalkulatora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przy podobnych parametrach pokoju i odległości od ekranu, mam ekran wielkości 90 cali i jest oki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od czasu odkrycia zawsze polecam ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wartości jasności projektorów są wpisane w oparciu o rzeczywiste pomiary, i możliwe sa do wyboru różne tryby pracy projektora - pozwala to dokładnie oszacować uzyskaną jasność obrazu w fl.

Wada - brak nowych modeli; do pewnego stopnia możliwa do obejścia poprzez porównanie wartości dla starego i nowego modelu z kalkulatora Projector Central.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.