Skocz do zawartości
IGNORED

Bodnar Audio


Tomek Koko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy jest ktoś kto słyszał kolumny tej firmy? Czytałem test M.Dyby o Woodline Hornton oraz w stereoikolorowo o Sanglass, A czy słuchał ktoś nowych Horntonów lub Hornreflex-ów? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomek Koko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Witam. Czy jest ktoś kto słyszał kolumny tej firmy? Czytałem test M.Dyby o Woodline Hornton oraz w stereoikolorowo o Sanglass, A czy słuchał ktoś nowych Horntonów lub Hornreflex-ów? Pozdrawiam

Dzień dobry !

Ja mam Bodnar Audio Hornton 2, połaczone ze wzmacniaczem lampowym ECL86 konstrukcji i produkcji Pana Krzysztofa Jasińskiego / ex JAG Electronics / z Łodzi. Za źródło robi laptop z przetwornikiem M2Tech Hiface DAC. Pliki - głównie 24/96 lub 24/192. Dźwięk tego zestawu to poezja, bajka... Wcześniej miałem zawsze tranzystory... ale już do nich nie wrócę. Nie wrócę też chyba do CD.

 

Pozdrowienia,

Arek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Tez jestem ciekaw :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jak radzą sobie horntorn że skrajami pasma?

Właśnie jestem po odsłuchach Bodnar Audio Hornton 2 z moim Baltlabem Epoca 1v3. Skraje pasma są... zaskakujące. Góra bardzo otwarta, dźwięczna, rozdzielcza, dla mnie brzmi bardzo dobrze. Bas jest bardzo szybki, z przewagą konturów nad wypełnieniem, potrafi zaskoczyć, ale słychać pewną specyfikę. Polega ona na tym, że niższego basu jest trochę mniej niż w typowych kolumnach, ale jednak jest obecny. To tak jakby charakterystyka niskich częstotliwości łagodnie opadała już od średniego basu. Z drugiej strony spójność tego basu z resztą jest znakomita, po prostu pasuje do całościowej koncepcji brzmienia. Oczywiście w takich dziedzinach jak przestrzenność, barwy, mikrodynamika, wokale nie słyszałem lepszej kolumny w podobnym zakresie cenowym. Bardzo mi się podobało!

Pozdrawiam

Radek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dluzszego czasu mam na nie chrapke.

musze w koncu je sprawdzic bo maja wysoka skutecznosc i wydaja sie dobrym partnerem do lampy

Jestes je w stanie do czegos porownac? Jaka to sygnatura? Nie bedzie mula z powolnym lampiakiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes je w stanie do czegos porownac? Jaka to sygnatura? Nie bedzie mula z powolnym lampiakiem?

Trudno porównać to brzmienie do czegokolwiek, co słyszałem wcześniej, to był mój pierwszy kontakt z tego typu konstrukcjami. O brak zamulenia z lampą byłbym raczej spokojny, mój Baltlab do demonów prędkości nie należy, brak pętli sprzężenia zwrotnego skutkuje niskim współczynnikiem tłumienia więc z wieloma kolumnami bas jest poluzowany, a muzyce brakuje kopa. Z Bodnarami było pod tym względem świetnie, lepiej niż z dedykowanymi również do lampy Minas Anor Studia 16Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Bodnary grają znakomicie z wzmacniaczami lampowymi o małej mocy. Horntony mają uczciwe 92dB przy 8-omowej efektywności i nie mają wielkiego basowego woofera na pokładzie, więc można je napędzić w zasadzie czymkolwiek. Lepiej wszakże żeby był to klasowy wzmacniacz, oczywiście lampowy, bo wtedy lepiej pokaże ich potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy poszukuje niedużych kolumn mających grać na 18m2 z jego firstwatt. Maleństwo ma o ile Dobrze pamiętam około 15w.moje doświadczenie z szerokopasmowcami jest niewielkie ale zawsze brakowało im albo góry albo dołu a w ekstremalnych przypadkach jednego i drugiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bodnar Audio problem jest jeden…do czasu, gdy nie zauważył ktoś ich dobrego brzmienia, cena była do zaakceptowania (pisze o najwyższym modelu).

W pewnym momencie z powodu zapewne wyróznienia nagle…cena poszybowała wysoko. Za wysoko (dalej piszę o najwyższym ich modelu).

A tutaj pomimo wszystko w tej cenie brzmienie juz wcale nie jest takie oczywiste w temacie "muszę mieć".

Cena jak na moje ucho (i kilku innych osób mających styczność z B SoGl.) nie jest już nawet zdroworozsądkowa.

Ale jedno pewne, nadal to dobra konstrukcja do lamp, świetnie wykonana i porządnie brzmiąca.

Jeśli ktoś szuka czegoś ciekawego, do tego z PL i…nie ma znaczenia, że za tą cenę sa konkurenci równie jeśli nie lepiej brzmiący (subiektywne oceny) - to tylko brać.

 

Osobiście wolałbym inne konstrukcje, zdecydowanie ładniejsze i ciekawiej brzmiące:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy doskonałe produkty firmy Tonysound

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MrArkowski

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodnary grają znakomicie z wzmacniaczami lampowymi o małej mocy. Horntony mają uczciwe 92dB przy 8-omowej efektywności i nie mają wielkiego basowego woofera na pokładzie, więc można je napędzić w zasadzie czymkolwiek. Lepiej wszakże żeby był to klasowy wzmacniacz, oczywiście lampowy, bo wtedy lepiej pokaże ich potencjał.

Nie wierzę, że to Ty:))

Na wstępie mam propozycje, aby używać słów adekwatnych. Imho, - jak napisałeś - ZNAKOMICIE - to gra garstka firmowych kolumn.

Osobiście, Bodnarów bym do nich nie zaliczył.

Jak widać, większość audiofilów także, bo estymę mają taką se.

To są klasyczne czarodzieje do nocnego cichego plumkania z lampką wina w ręku.

Są zwolennicy takiego grania i do nich skierowany jest ten produkt.

Przy dynamicznych, rozbudowanych składach orkiestrowych się wykładają. Posobnie jest przy Fusion i wielu innych gatunkach.

Parokrotnie słuchałem najwyższych Bodnar z różną amplifikacją, mocną półprzewodnikową i lampową.

To jest słodkie, przyjemne, ale imho, za bardzo czarodziejskie granie. Ze znakomitością bym ich nie kojarzył, choć mogą się pewnemu gronu słuchaczy podobać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena poszybowała wysoko.

To jest mit, nie wiem skąd takie wnioski?

To są klasyczne czarodzieje do nocnego cichego plumkania z lampką wina w ręku.

Mylisz się...

Akurat szerokopasmowce Sonido mogą wiele i w aplikacji Bodnar Audio wypadają dobrze. Wierz mi, że nie plumkają tylko, ale możesz posłuchać zaskakująco dobrze np. Led Zeppelin. A przecież, jak mówisz gra cały system... (z czym się zgadzam)

Najbardziej istotne przy ich graniu jest to, że nie mają zwrotnicy i mają zdecydowaną przewagę nad wieloma konstrukcjami - mianowicie to, że dźwięk wychodzi w całości - jest całkowicie zgodny czasowo i fazowo. To taki ideał pod tym względem...

Cóż po kolumnie, która lepiej zagra wysokie lub bas, jeśli nie pasują do średnicy?

Myślę, że to, jak gra średnica determinuje jakość dźwięku kolumny, zestawu.

Bodnary są ze średnicą za pan brat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Jafi,

 

Rozumiem Pańskie niezadowolenie wynikające z publikacji i treści mojego postu.

Zrozumiały jest też Pański ton i obrona Częstochowy, choćby z racji dystrybucji produktów Bodnar.

Proszę jednak oszczędzić sobie czasu oraz wysiłku i nie wciskać mi kitu.

Gdyby były tak cudowne, to miałyby wyrobioną estymę na rynku, a tak nie jest.

Przy tej cenie, powinny być hitem ost. pięciolecia, a mimo tego tak nie jest.

To rynek weryfikuje produkt, a nie ilość i jakość Pańskich czy moich postów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Jafi,

 

Rozumiem Pańskie niezadowolenie wynikające z publikacji i treści mojego postu.

Zrozumiały jest też Pański ton i obrona Częstochowy, choćby z racji dystrybucji produktów Bodnar.

Proszę jednak oszczędzić sobie czasu oraz wysiłku i nie wciskać mi kitu.

Gdyby były tak cudowne, to miałyby wyrobioną estymę na rynku, a tak nie jest.

Przy tej cenie, powinny być hitem ost. pięciolecia, a mimo tego tak nie jest.

To rynek weryfikuje produkt, a nie ilość i jakość Pańskich czy moich postów.

 

Mylisz się ze swoją teorią rynkową

 

Są konstrukcje udane i mało znane. Niektóre grają nawet zjawiskowo ale dystrybucja nie reklamuje ich na prawo i lewo oraz nie udziela się na forach.

 

Bodnara nie bronię bo nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez insaimz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są klasyczne czarodzieje do nocnego cichego plumkania z lampką wina w ręku.

Są zwolennicy takiego grania i do nich skierowany jest ten produkt.

Przy dynamicznych, rozbudowanych składach orkiestrowych się wykładają. Posobnie jest przy Fusion i wielu innych gatunkach.

 

Miałem podobne odczucia. Dwa lata temu słuchałem Bodnarów i ogólnie bardzo mnie zaskoczyły otwartością dźwięku, natomiast czar troszkę prysł przy bardziej rozbudowanej ostrej muzyce. Zastanawiałem się nawet nad ich kupnem bo dostałem cenę 3 tys. zł i to była ciekawa alternatywa dla np kef ls50 czy rls callisto, które wówczas miałem do porównania. Przy aktualnej cenie nie wróżę im jakiegoś większego sukcesu. Pozostaje jeszcze kwestia samej estetyki - no u mnie wizualnie nie wpasowałby by się nigdzie i podejrzewam, że takich osób jak ja będzie sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrona Częstochowy

??

z racji dystrybucji produktów Bodnar.

Dlatego wiem, co piszę...

Szanowny Panie Jafi,

nie wciskać mi kitu.

Dwa fragmenty, które nie korespondują ze sobą, są niespójne. Co wiesz o spójności w kontekście Bodnarów:)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

insaimz,

 

Czas i życie pokaże/zuje, kto ma rację.

Rynek audio, szczególnie średni i wyższy level jest wąski. Informacje co jest dobre, a co nie rozchodzą się dosyć szybko i to zazwyczaj bez względu na to co dystrybutor napisał czy powiedział.

 

Ps. Dla pełnej jasności. Nie napisałem, ze to złe kolumny. Napisałem, ze to produkt dla określonego odbiorcy, który porusza się w tej stylistyce reprodukcji.

Już samo wąskie spektrum odbiorców, wyklucza imho, użycie słowa "znakomite".

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Panie Jafi,

 

Pan ma swoje zdanie, ja mam swoje i może na tym poprzestańmy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila moment, moja i Tomkly wypowiedź dotyczyła NOWEJ wersji Bodnarów Hornton 2 które kosztują 5 tysięcy! To jest oczywiście pewna specyfika brzmienia, nie dla każdego, ale pod wieloma względami wyróżniająca się wśród konkurencji. Dobrze że mamy taki wybór, bez Bodnarów świat byłby nudniejszy :) Rynek weryfikuje wszystko, ale jak widać większość opinii po AVS jest bardzo pozytywna, i to ma realne przełożenie na wzrost zainteresowania, cały czas mówię o najtańszym modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piano, przemyśl jeszcze raz, czy "wąskie spektrum odbiorców" wyklucza użycie słowa "znakomite".

 

I zastanów się, jakimi kryteriami ludzie dziś kierują się wybierając sprzęt audio. Jako podpowiedź proponuję znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego zminiaturyzowało się kino domowe do wieżyczki i maleńkich głośniczków. Czyżby duże elementy elektroniki i pełnej wielkości kolumny były słabsze?

 

Byłem świadkiem, gdy kilka osób podczas grających Hornton 2 dopytywało się:

Czy ten bas pochodzi z samej kolumny?

Czy cała muzyka wydobywa się z tylko jednego widocznego głośnika?

Potem znowu ktoś spytał o subwoofer i po odpowiedzi zrobił minę niedowierzającego audiofila.

 

Te kolumny mogą zagrać głośno, tylko ich słucha się Z BLISKIEJ odległości. Nawet w salonie 60 m kw. trzeba siedzisko mieć blisko. Ich nie słuchamy stojąc w drzwiach pokoju hotelowego :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego porównujesz i jak bezkompromisowo mierzysz. Ale raczej to nie są kolumny do mocnego rocka.

Do takiej muzyki właściwie prawie wcale nie ma na rynku kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mit, nie wiem skąd takie wnioski?

 

Z opisów jakie pojawiały się w sieci swego czasu. Ceny oscylowały zdecydowanie niżej. Zdecydowanie. Co można bez trudu poszukać z recenzji jakie sa w sieci, gdzie zamieszczono cenę.

A dziś? Cena nie uzasadniona niczym, nawet kursem franka ;)

 

Nie w tym jednak, by "kopać" produkt stricte przeznaczony dla konkretnego odbiorcy i o tym pisałem.

Akurat te konstrukcje się albo lubi…albo nie ma sensu nawet ich podłączać do swoich lamp.

Jak dla mnie to swego rodzaju nisza brzmieniowa, ciekawa i nie mająca sobie nic do zarzucenia poza…ceną. I tutaj nadal podtrzymuję swoje zdanie, na rynku słyszałem kilka konstrukcji w identycznej lub mniejszej kwocie i bez przesady - grały "lepiej" (cokolwiek te słowo znaczy w subiektywnym odczuciu odbioru muzyki).

Ale też jestem przekonany, że w przypadku niższych modeli (bo o nich mowa) cena jest już skalkulowana na sensownym poziomie do możliwości brzmieniowych.

Dla mnie to osobiście ciekawa nisza, bardzo dobrze przy tym, że tak silnie broniona przez dystrybucję w PL.

Rynek zapchany mamy masówkami z Chin, więc warto bronić konstrukcji dobrych. Natomiast ja miałem okazji słuchać i…nie. Nie moja "bajka", w kwocie za jaką zaproponowano mi B SG słyszałem konstrukcje brzmiące lepiej w wybranych i słuchanych gatunkach muzycznych.

 

Zapewne niższe modele mają swoich nabywców i zadowolonych słuchaczy, niech tak pozostanie. Wyższe modele nie mają żadnego uzasadnienia cenowego i jak na mój gust (a potrafię na rzeczy dobre wydać należyte pieniądze) nie warte tej sumy.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny oscylowały zdecydowanie niżej.

Od czterech lat zajmuję się Bodnar Audio i ceny pozostają na tym samym poziomie. Więc jak to jest?

Wyższe modele nie mają żadnego uzasadnienia cenowego

Jak to zmierzyłeś?

Spójrz lepiej na ceny konkurencji (mówię o szerokopasmowcach), to zauważysz, że Bodnar Audio ma przyjazne, polskie ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zmierzyłeś?

Słuchając kilku konstrukcji z tego zakresu cenowego. I… Bodnar moim skromnym zdaniem nie zasługuje na wydanie takiej kwoty. I nie, nie jest to "Polska cena". Patrząc na realność kraju w którym zyjemy, cena nie jest Polska.

Ale nie o wartość nabywczą złotego będziemy bajać a o przełożeniu kwota wydana, a uzyskane brzmienie i… Bodnar nie robi szału.

Ale zaznaczam to moja subiektywna opinia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem te kolumny i wiem co pisze.

 

Oryginalne czy, jak to sam opisałeś, samoróbki?

 

Wystarczy dać trochę inaczej tej watoliny niż w oryginale i o wszystkim, co ma do pokazania ten głośnik, można zapomnieć. To jak - które miałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niech kolega kupi Living audio ce1 acII, tylko w dobrym stanie. Dzwiek - bajka.

 

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

 

Tak ale to zabytki a tu jest potrzebne coś w miarę nowe. Tak nie więcej jak te 10-15lat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego porównujesz i jak bezkompromisowo mierzysz. Ale raczej to nie są kolumny do mocnego rocka.

Do takiej muzyki właściwie prawie wcale nie ma na rynku kolumn.

Bodnar ma bardziej uniwersalny model - basshorn, powinien dać radę także w mocnym rocku/metalu. Co do oferty dla miłośników "łojenia" kiedyś bardzo dobre były kolumny Cervin Vega, aktualnie produkowanych modeli jednak nie słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.