Skocz do zawartości
IGNORED

Używany Pylon Pearl 20, nowy STX STX F-200 n


graveozz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam niewielki budżet, wzmacniacz i odtwarzacz z dolnej półki: komplet Denon 510AE, zmieniłem miejsce zamieszkania i z 10m^2 pokoju sprzęt grający trafił do prawie 28m^2 salonu do tego otwartego na kuchnię.

Stąd moje pytanie, do tej pory Denon napędzał Tannoye M1 (staram się je sprzedać) i chciałbym wiedzieć, czy któraś z podanych propozycji (sugeruje się głównie ceną, bo oba zestawy można nabyć w okolicach 700zł, a po przeprowadzce z kasą krucho), sprawi się lepiej niż wspomniane kolumny podstawkowe w tej przestrzeni?

Nie pretenduję do miana audiofila, po prostu lubię słuchać muzyki, głównie cięższych klimatów - rock i metal, ale tak naprawdę każdy rodzaj muzyki gości w odtwarzaczu.

Proszę kolegów forumowiczów którzy znają wspomniane w tytule kolumny o ewentualną poradę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz mały budżet, to po co pakować się w nowe gówno? Nic dobrego za tę cenę nie kupisz...

Szukaj używanych zarówno kolumn jak i wzmacniacza... Ten Denon to słabizna która z trudem poradzi sobie z większymi kolumnami, które musisz kupić do tego metrażu, ale przetestujesz.

 

Polecam szukać kolumn trójdrożnych do tego pomieszczenia. I to DUŻYCH kolumn, bo będzie niedosyt masy brzmienia całości. Musisz szukać coś w stylu Acoustic Energy AE120 lub 109 - ja tańszej opcji nie widzę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomarańczowym portalu widziałem modele AE poniżej 1000zł choć modelu 120 nie ma, ale czy moj wzmacniacz by je udźwignął.. czyli te polskie konstrukcje nie sa warte zainteresowania? Ani Pylon audio ani STX?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Pearl 20 są stanowczo za małe żeby jakoś nagłośnić prawie 30m^2. Ewentualnie Pearl 25 - w ostateczności dałyby radę.

STX F-200n powinny dać radę, ale to tyle że gra, nie ma co liczyć na jakość dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX F-200n biją na łeb wszystko w znacznie wyższej cenie niż 700 zł. Wystarczy posłuchać i nie ulegać głupim wpisom naganiaczy na jakieś gówna chińskie Energy Tagi Kody Jamy i inne.

STX to bardzo solidne produkty w relacji cena jakość i co najważniejsze są to kolumny produkowane w Polsce! Jak spali ci się gwizdek będziesz płacił 100 zł za sztukę a u STX jeżeli w ogóle to tylko 15-20 zł, takie są moje bogate doświadczenia.

A porównanie STX F-200 do Pylon Pearl jest nie na miejscu. W każdym aspekcie górą są STX F-200, Wiem bo miałem wiele kolumn w tym Pearl i F-200. Jak chcesz więcej o tym porównaniu to pisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman321, pewnie że jestem ciekaw porównania, jeśli możesz podzielić się opinią i porownaniem tych dwu kolumn chętnie przeczytam. Domyślam się, że za te pieniądze ciężko o super jakość dźwięku, ale jak pisałem do tej pory Tannoy o którym również skrajne opinie słyszało się dla mnie grał zadowalająco, teraz jakoś już sobie nie radzi. Ufam że z ewentualnymi podłogówkami będzie podobnie. W stx martwi mnie głównie jakość obudowy, co do pylonow 25 tak, ale ich cena jest za wysoka, a na wtórnym rynku brak ofert.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graveozz - skoro masz mało doświadczone ucho, to STX mogą sprawić radość. Ale ten metraż może doskwierać... Ciężko w tym budżecie będzie zaspokoić taką przestrzeń, tym bardziej czymś nowym.

Próbuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX F-200n

zalety: świetna stereofonia, pełne pasmo z szerokim basem (podwojony GDN) i z neutralną górą, liniowe brzmienie ale z nieco wyeksponowanym zakresem między 300-500 hz oraz przy 7khz,

wady: brak kolcy, brak terminala biwiring, złamane bolce maskownicy podczas dostawy

 

Pylon pearl 20

zalety:

ładna obudowa i kolorystyka,

wady: "gra bo gra" STX ma o wiele mocniejszy bas od Pylon Pearl, Pylon Pearl to słaba średnica, góra jak w chińczykach czyli mocno przeciętna, brak biwiring, gdzie nawet tania chińszczyzna już to oferuje.

 

Jak potrzebujesz "normalnego" basu oraz poprawnego środka z fajną neutralną górą to F-200n STX jest o klasy wyżej od Pylon Pearl. Na korzyść Pylona jedynie ładniejsze kolory obudowy gdzie biały świecący (choć tej wersji nie miałem) na stronie wygląda zajefajnie wedle mojej zony :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX ma ponad 25 letnie doświadczenie więc jakość dźwięku wyrafinowana i już od wielu lat jak dla mnie wyższa od Tonsil i innych tam Pylon i etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Neutrino STX i są to kolumny ponadprzeciętne w jakości brzmienia. Przed zakupem porównywałem właśnie do najlepszych modeli takich jak: Tonsil Maestro, Pylon Sapphire, Onyx, Pearl 25 Taga seria6, Koda, Jbl ES80 ES100 czy studio 280, Yamaha wyższe modele oraz Wharfedale Diamond, Monitor Audio Energy Acoustic etc.

Też uważam że tak wielkie wieloletnie doświadczenie jakie ma STX nie daje konkurencji większych szans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Neutrino STX i są to kolumny ponadprzeciętne w jakości brzmienia. Przed zakupem porównywałem właśnie do najlepszych modeli takich jak: Tonsil Maestro, Pylon Sapphire, Onyx, Pearl 25 Taga seria6, Koda, Jbl ES80 ES100 czy studio 280, Yamaha wyższe modele oraz Wharfedale Diamond, Monitor Audio Energy Acoustic etc.

Też uważam że tak wielkie wieloletnie doświadczenie jakie ma STX nie daje konkurencji większych szans.

 

Sory, ale do ktorych Acoustic Energy porownywales?

 

Lepiej wybrac cos uzywanego, ale lepszego a wzmacniacz zmienisz sobie za jakis czas.

 

STX ma ponad 25 letnie doświadczenie więc jakość dźwięku wyrafinowana i już od wielu lat jak dla mnie wyższa od Tonsil i innych tam Pylon i etc.

 

Poloneza i 126p tez dlugo produkowali, co nie swiadczy ze wplywalo to na jakosc tych produktow, ze o wyrafinowaniu nie wspone.

 

Ale jezeli wazniejsze jest zeby bylo glosniej a nie lepiej, to STX.

Tylko ze to sie szybko nudzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa obecność na rynku nie koniecznie musi o czymś świadczyć, choć z drugiej strony, gdyby nie było nieźle to rynek by to zweryfikował. Zależy mi na jak najlepszym ulokowaniu niewygórowanej sumy pieniędzy, by móc cieszyć się słuchaniem muzyki. Ucho moje wyszkolone specjalnie nie jest, za głośnym słuchaniem nie przepadam, chyba że akurat mam humor na podkręcenie potencjometru. Po opiniach mniemam, że wydanie tych 700 zł na STX nie jest najgorszym rozwiązaniem, a jeśli chodzi o pomieszczenie gdzie mają być postawione rozwiązaniem w tej cenie sensownym. Nadal zostaje problemem jakości wykonania, dowodem opinia kolegi Romana321, już w czasie dostawy połamały się maskownice.. a czy kolce są potrzebne, bo ich brak podany jest jako wada. Moja małżonka pewnie też wolałaby kolumny - biały połysk, ale myślę że poprzestaniemy na czarnych matowych, nawet nie będę jej pokazywał tej lśniącej opcji.

Jeszcze jedno pytanie, tym razem do Sweetepete, jakieś konkretne propozycje odnośnie tych używanych podłogówek w cenie poniżej 1k zł?

Model Neutrino STX wykracza mocno poza założony budżet, pewnie grają jak w opisie, ze względu na swoją cenę.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX mają ogromną przewagę obecnie nad całą konkurencją krajową nie mówiąc już o chińskiej tandecie rzekomych "markowych" producentów.

Każdy kto ma odrobinę czasu dowie się że ponad 90% projektów DIY w Polsce jest opartych na głośnikach właśnie STX ! A w gronie DIY-wców nie ma debili i naiwniaków więc wniosek prosty. A kolega Sweetepete niech zacznie podawać argumenty a nie menty! -- gdyby rynek nie docenił klasy STX to już 25 lat temu ta firma poszłaby z torbami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tysiaca zlotych kupisz fajne uzywane kolumny. Nie mieszkam w Polsce wiec nie orietuje sie w cenach na tamtym rynku, ale mysle, ze np. Castle Knight 3, moze jakis Tannoy podlogowy, Mission. Ciezko cos doradzic, bo nie wiem jakim docelowo wzmacniaczem bedziesz dysponowal. Ja tez zaczynalem na Tannoy tylko ze M2.

Moze te STX tez sa ok, ja ich nigdy nie slyszalem, wiec sory ze troche z tropu zbilem, ale moim zdaniem warto popatrzec na produkty angielskie, dunskie czy np szwedzkie. Mozna tez kupic polskie, dlaczego nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tysiaca zlotych kupisz fajne uzywane kolumny

 

Taaa brytyiskie dunskie itd----Nie dość że chińskie to na dodatek prawie zawsze spier..ne i naprawione na przypadkowych częściach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa brytyiskie dunskie itd----Nie dość że chińskie to na dodatek prawie zawsze spier..ne i naprawione na przypadkowych częściach

 

Moze ty masz takie doswiadczenia, ale sa tez tacy ktorzy sa zadowoleni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze, najbezpieczniej będzie pójść w wyższy model Tannoy. Całość Ci odpowiadała, tylko teraz problem z metrażem się zrobił.

Poszukaj zatem Tannoy M5 lub M4. Są to spokojne kolumny, moim zdaniem uniwersalne co do brzmienia.

 

Albo doskładaj i kup Dali 450 lub 850

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze, najbezpieczniej będzie pójść w wyższy model Tannoy.

Sam brałem to pod uwagę.. Popatrzę, pobadam rynek.

Dziękuję wszystkim za zabranie głosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi i Denon 510 to to jest taniocha, ale mocna , solidna i nie zgodzę się że nie da rady dużym kolumnom. Miałem go pare lat temu z Jbl es80 i krótko z Missionami m34, potem kupił to kolega i grał z diamond 10.6. Do dźwięku audiofil może mieć zastrzeżenia, ale dźwięk daje trochę radości, a co do wydajności są dużo słabsze wzmacniacze, amplitunery stereo, czy tanie amplitunery kinowe .

Stx f-200 są bardzo skromnie wykonane, niska cena, jednak grają jak napisał Roman321 równo, nie dudnią i nie tną góra pasma, a to w tej cenie to zaskoczenie, pylon 20 są dużo mniejsze, a pylon 25 w relacji do swojej ceny, wykończenia i grania, są już troche za drogie.

Najtańsze zestawy kolumn 5.0 stx seri f, były by lepszym rozwiązaniem niż te chińskie błyskotki dokładane do zestawów kina domowego w sklepach agd, no ale wiadomo osoby kupujące takie zestawy kupują oczami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi i Denon 510 to to jest taniocha, ale mocna , solidna i nie zgodzę się że nie da rady dużym kolumnom. Miałem go pare lat temu z Jbl es80 i krótko z Missionami m34, potem kupił to kolega i grał z diamond 10.6. Do dźwięku audiofil może mieć zastrzeżenia, ale dźwięk daje trochę radości, a co do wydajności są dużo słabsze wzmacniacze, amplitunery stereo, czy tanie amplitunery kinowe .

Stx f-200 są bardzo skromnie wykonane, niska cena, jednak grają jak napisał Roman321 równo, nie dudnią i nie tną góra pasma, a to w tej cenie to zaskoczenie, pylon 20 są dużo mniejsze, a pylon 25 w relacji do swojej ceny, wykończenia i grania, są już troche za drogie.

Najtańsze zestawy kolumn 5.0 stx seri f, były by lepszym rozwiązaniem niż te chińskie błyskotki dokładane do zestawów kina domowego w sklepach agd, no ale wiadomo osoby kupujące takie zestawy kupują oczami.

 

Zdaje sie, ze autor watku szuka zestawu stereo.

Nie wiem dlaczego uwazasz, ze cos co jest wyprodukowane w Chinach jest chinskie.

Czy to oznacza, ze jak zloze kolumny w Irlandii, ale na podzespolach wyprodukowanych w Polsce, to beda one irlandzkie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że stx f-200 są sprzedawane jako stereo, dopiero od jakiegoś czasu, mody na kd, doszyto resztę głośników efektowych do zestawu ;).

Sweteepete w którym miejscu napisałem, że uważam, że jak jest wyprodukowane w CHRL jest chińskie ? Jak coś cytujesz to chociaż przeczytaj co jest napisane i nie rób z kogoś wariata. Natomiast dajac przykład o 5.0 i chińskich błyskotkach miałem na myśli nie piękny region świata i ulokowane tam fabryki europejskich producentów, ale typowe chińskie brandy, o których na tym forum się nie rozmawia.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaryzykowałem STX, pierwsze wrażenie napawa optymizmem. Rzeczywiście wypełniają przestrzeń dźwiękiem, nie było to osiągalne dla Tannoy M1 nawet na sporo mniejszej przestrzeni. STX słucha się jak dla mnie całkiem przyjemnie, a przy potencjometrze ustawionym nieco ponad godzinę 9, robi się już naprawdę głośno, więc nawet mój słaby Denon daje rade. Główny minus to póki co denerwujące nieco brzmienie talerzy perkusji, monitory radziły sobie z tym dźwiękiem znacznie lepiej. Fajnie słychać stereofonie, stopa perkusji robi "robotę". Zastanawia mnie kwestia wygrzewania, o której na tym forum czytałem niejednokrotnie, czy to tyczy się tylko kolumn za grube pieniądze, czy takich budżetowych F-200 także i jest szansa, że coś się zmieni w brzmieniu talerzy. Jak na moje niewyedukowane muzycznie ucho, przy niewygórowanej cenie jaką musiałem zapłacić po odsprzedaży Tannoy M1 jest całkiem nieźle.

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i życzę wesołych świąt!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia wygrzewania, o której na tym forum czytałem niejednokrotnie, czy to tyczy się tylko kolumn za grube pieniądze, czy takich budżetowych F-200 także i jest szansa, że coś się zmieni w brzmieniu talerzy

Jest duża szansa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.