Skocz do zawartości
IGNORED

Pliki 24bity 192 kHz nie poprawiają jakości CD ale są nieco gorsze


czeczen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele czynników ma wpływ na te zera i jedynki w transporcie np jitter, jakość zegara/taktowania, jakość aplikacji wyjścia cyfrowego, jakość zasilania sekcji cyfrowej. Nie bez znaczenia jest kabel cyfrowy choć wiem, że to dla ciebie voodoo. A potem mamy DAC i tam zaczyna się od nowa zabawa w wiele zależności.

Przyznam, że jest sporo nieścisłości. Napisałeś, że zera i jedynki są te same, a teraz piszesz, że coś ma na nie wpływ:) I nie dla mnie voodoo tylko to jest voodoo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież konwertując taki zapis jaki mam na CD nie dorobię sobie danych brakujących do formatu DSD :/

 

Myślisz logicznie. Ta konwersja o której wspomniałem ma znaczenie jakościowe ale powiedzmy połowiczne i nie jest doceniania przez wszystkich audiofilów gustujących i znających zalety dźwiękowe formatu DSD. "Zysk" jakości w tym przypadku polega na wykorzystaniu jakości technologi DACa a szczególnie filtra FIR/File Impulse Response/ a więc filtra analogowego i obsadzenia tego DACa najlepszym sygnałem czyli DSD128. W tym jest ukryta tajemnica tego sukcesu której nie ma w DACach PCM. Prawdziwi puryści dla DSD cenią sobie nagrania dokonane natywnie w czystym sygnale DSD128 i ten jest faktycznie najlepszy.

 

Mam jeszcze jedną uwagę - to, że kogoś nie stać na SACD nie oznacza, że nie może być melomanem i uważam przeciwnie - to dobrze świadczy o wydawcach, że wydają muzykę niszową na CD, która jest - z uwagi na cenę - zdecydowanie bardziej dostępna. Sam fakt posiadania sprzętu wysokiej klasy i niebotycznie drogiej płytoteki nie czyni z nikogo melomana (może natomiast czynić snoba). Proszę nie odbierać tej uwagi osobiście - to komentarz do sformułowania a nie nt osoby.

 

Nie to jest tematem wątku. Tematem są różnice w formatach na korzyść lub niekorzyść i w tym duchu się wypowiadałem. Meloman nie pogardzi nawet dobrej ajaości MP3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje. Od "wielu lat" EAC radzi sobie z tym bez problemu (HDCD).

 

ok, muszę więc pogrzebać w eac-u.

chociaż wikipedia wskazuje na db powerampa i wtyczkę do foobara (jako odtwarzacze).

Intuicyjnie wyczuwam, że przy ripowaniu HDCD, flac może być gorszy niż WMA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez teskoł

"Stereofonia – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meloman nie pogardzi nawet dobrej ajaości MP3.

 

100% zgoda

 

nie spotkałem jeszcze hi-endowca nie odróżniajacego mp3 od wave ;-)

 

Bycie "hi-endowcem" nie oznacza jeszcze bycia melomanem. Na tle być lub nie być melomanem dyskusja o wyższości formatu A nad formatem B jest bez sensu - jeżeli mówimy o audiofilach, to już co innego :) Jedno i drugie wzajemnie się nie wyklucza ale też nie jest jednoznaczne. Dla każdego coś miłego = różne formaty dla różnych potrzeb. Chyba nie ma o co kruszyć kopii :)

 

Sądzę, że jednak 99,9% słuchającej muzyki społeczności nie dysponuje ani sprzętem ani odpowiednio zaadoptowanym pomieszczeniem, żeby usłyszeć różnice, o których tutaj piszecie, stąd w dużej mierze (zapewne) niepowodzenie w "umasowieniu" formatu SACD czy innych wysokiej jakości.

 

PS:

Najlepszy format to sala NOSPR i koncert Orkiestry :) tego chyba żadna cyfra nie odda... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ozric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, że nie spotkałem jeszcze hi-endowca nie odróżniajacego mp3 od wave ;-)

 

Zaszła okropna pomyłka.

 

Zdanie miało brzmieć:

 

Zwłaszcza, że nie spotkałem jeszcze hi-endowca odróżniajacego mp3 od wave ;-)

 

A to przecież zupełnie co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie ma pomyłki, hi-endowiec rozróżnia wav od mp3 po rozszerzeniu:) A hi-endowiec wyczynowiec nawet od flac :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, muszę więc pogrzebać w eac-u.

chociaż wikipedia wskazuje na db powerampa i wtyczkę do foobara (jako odtwarzacze).

Intuicyjnie wyczuwam, że przy ripowaniu HDCD, flac może być gorszy niż WMA?

 

FLAC nadal będzie bezstratny w przeciwieństwie do WMA (chyba, że mówimy o WMA Lossless). Wystarczy zrzucić jakiś album HDCD do FLAC, potem znów wypalić na cdr i mieć HDCD (do odtwarzania plików np w foobarze potrzebna jest wtyczka)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie ma pomyłki, hi-endowiec rozróżnia wav od mp3 po rozszerzeniu:) A hi-endowiec wyczynowiec nawet od flac :)

Tłuszcza natomiast, nie odróżnia w smaku kaszanki od kawioru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, a jak "starannie zripować" HDCD, nie tracąc tego rzekomego "HD", ktoś wie? HĘ?

HDCD ripuje się tak jak każdą inną płytę CD, ponieważ format zapisu na nośniku jest dokładnie ten sam co w standardowej płycie red-book. Dodatkowe bity zawarte w strumieniu HDCD uzyskuje się dopiero na etapie dekodowania sygnału w filtrze HDCD, który jest częścią układu DAC, a nie przy odczycie danych z nośnika. Gdyby było inaczej, to żaden zwykły odtwarzacz CD nie byłby w stanie nawet odczytać płyty zakodowanej w HDCD. Krótko mówiąc różnice pomiędzy płytą HDCD a zwykłą są wyłącznie softwarowe z zachowaniem pełnej kompatybilności w obie strony.

 

Podstawowe pytanie, jakie się tu nasuwa, to co Ci zmienia brzmienie transportu, skoro dostarczą te same zera i jedynki :)

Transport CD nie dostarcza zer i jedynek. Transport dostarcza sygnał elektryczny (lub modulowaną falę świetlną), który w odbiorniku po drugiej stronie kabla jest na podstawie swoich wartości interpretowany jako 0 lub 1. Na wartość tego sygnału, a co za tym idzie na jego interpretację i w konsekwencji na "brzmienie" transportu wpływ ma wszystko to co znajduje sie pomiędzy wyjściem filtra cyfrowego a gniazdem spdif. A często jest tam niezły chlew w wyniku czego na wyjściu SPDIF zamiast tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dostaje się to:

post-792-0-30885100-1431511892_thumb.jpg

 

Najlepszy format to sala NOSPR i koncert Orkiestry :) tego chyba żadna cyfra nie odda... ;)

Np. wczorajszy występ tria Tomaszewskiego w sali kameralnej. Niech ktoś w swoim salonie zaprezentuje taki dźwięk z dowolnego nośnika, to wtedy będzie można porozmawiać o hi-endzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Transport potrafi mieć ogromne znaczenie. Zwłaszcza na pewnym poziomie jakościowym. Filtr HDCD jest osobnym filtrem i nie jest częścią kości DAC. Zwykle korzysta się z układu Pacific Microsonics.

 

Tutaj jest wszystko ładnie opisane:

http://www.vt52.com/ftp/semi/pmd100.pdf

Edytowane przez discomaniac71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk" jakości w tym przypadku polega na wykorzystaniu jakości technologi DACa a szczególnie  filtra FIR/File Impulse Response/ a więc filtra analogowego

 

Dlaczego tego filtru nie da się zastosować w przypadku gorszych formatów? Jeżeli to obszerny temat to bardzo proszę o wskazanie źródła, które pozwoli mi się doszkolić w temacie - tylko o ile to możliwe, proszę o wiarygodną publikację - nie koniecznie internetową. Z góry dzięki!

 

Zwłaszcza, że nie spotkałem jeszcze hi-endowca odróżniajacego mp3 od wave ;-)

Wbrew pozorom sprawa jest prosta,żeby odróżnić trzeba mieć odpowiedni "system" lub "tor"

 

A częścią systemu jest pomieszczenie odsłuchowe natomiast częścią toru ucho słuchacza. Dochodzi jeszcze doświadczenie. Nigdy nie próbowałem, ponieważ mp3 słucham tylko w przypadku muzyki, której nie znam - jeżeli mi się podoba to kupuję CD i zapominam o mp3 :) Artyście należy się wdzięczność za dostarczaną rozrywkę - za muzykę z serwerów muzycy dostają śmieszne kwoty (typu 4 euro za 500tyś. pobrań...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tutaj jest wszystko ładnie opisane:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

o, żesz, ale kobyła :)

tu, nieco przystępniej, jest napisane, że konwertery A-D pacific micrsonics są najlepsze, a w ich rozwój wpompowano 2 mln$.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chciałem zaznaczyć, że nie planuję czerpać żadnych profitów w związku z powyższą informacją :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Stereofonia – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrywaj CD czym lubisz, a potem dekoduj HDCD, programy do konwersji są tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiele płyt oznaczonych HDCD nie wykorzystuje żadnych funkcji HDCD, czyli działa jak normalne CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Transport CD nie dostarcza zer i jedynek. Transport dostarcza sygnał elektryczny (lub modulowaną falę świetlną), który w odbiorniku po drugiej stronie kabla jest na podstawie swoich wartości interpretowany jako 0 lub 1. Na wartość tego sygnału, a co za tym idzie na jego interpretację i w konsekwencji na "brzmienie" transportu wpływ ma wszystko to co znajduje sie pomiędzy wyjściem filtra cyfrowego a gniazdem spdif. A często jest tam niezły chlew w wyniku czego na wyjściu SPDIF zamiast tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dostaje się to:

post-792-0-30885100-1431511892_thumb.jpg

Zera i jedynki to pewne uproszczenie, oczywiście medium może być sygnał elektryczny i jego stany lub światło. Dla odbiornika są jednak ważne stany 0 lub 1, a nie wartości sygnałów, bo przecież światłowód nie ma sygnału elektrycznego prawda :) Ale bardzo mnie ciekawi o jakich zmianach brzmienia piszesz.

 

PS. ostatni obrazek to zmiękczacz mózgów audiofilskich, kompletna bzdeta :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transport CD nie dostarcza zer i jedynek. Transport dostarcza sygnał elektryczny (lub modulowaną falę świetlną), który w odbiorniku po drugiej stronie kabla jest na podstawie swoich wartości interpretowany jako 0 lub 1. Na wartość tego sygnału, a co za tym idzie na jego interpretację i w konsekwencji na "brzmienie" transportu wpływ ma wszystko to co znajduje sie pomiędzy wyjściem filtra cyfrowego a gniazdem spdif. A często jest tam niezły chlew w wyniku czego na wyjściu SPDIF zamiast tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dostaje się to:

post-792-0-30885100-1431511892_thumb.jpg

Te wykresy są tylko prezentacją w stylu Telezakupów Mango czy to jednak jakiś rzeczywisty crap-SPDIF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Quadral Signum 90, Denon DRA-800H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

Transport CD nie dostarcza zer i jedynek. Transport dostarcza sygnał elektryczny (lub modulowaną falę świetlną), który w odbiorniku po drugiej stronie kabla jest na podstawie swoich wartości interpretowany jako 0 lub 1. Na wartość tego sygnału, a co za tym idzie na jego interpretację i w konsekwencji na "brzmienie" transportu wpływ ma wszystko to co znajduje sie pomiędzy wyjściem filtra cyfrowego a gniazdem spdif.

 

Taaaa, układ dekodujący "interpretuje" jak mu się podoba, bez żadnej możliwości sprawdzenia poprawności "interpretacji". Dekoder zwyczajnie zgaduje, "co poeta miał na myśli".

 

Jedne dekodery zmieniają bity odpowiedzialne za "ciepłotę" brzmienia, inne dodają bity odpowiedzialne za bas, a jeszcze inne odejmują bity odpowiedzialne za ostrość góry, prawda?

 

Coś tam wiesz, coś tam dzwoni, ale dokładnie nie wiesz co i gdzie.

 

Transport potrafi mieć ogromne znaczenie.

 

Proszę o uzasadnienie tej opinii. W jaki sposób transport cyfrowy wpływa na brzmienie?

Edytowane przez Tubatoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bardzo mnie ciekawi o jakich zmianach brzmienia piszesz.

O takich samych jakie wprowadza wzmacniacz czy DAC. Transport to nie jest jakaś tam dostawka do dac czytająca srebrne krążki. To jest pełnoprawny element toru audio, który słychać tak samo jak każdą inną elektronikę w systemie. A zdarza się, że różnice brzmieniowe pomiędzy transportami bywają nawet większe niż między DACami.

No tak, tylko po co ja to w ogóle tłumacze komuś, kto nigdy nawet nie spróbował odsłuchu porównawczego transportów, bo z góry wie, że przecież nie może być żadnej różnicy, bo zera i jedynki itd, itp, bla bla bla...

Ale jeśli uważasz, że głoszę nieprawdę to proszę o konkrety. Wymień modele transportów, które odsłuchiwałeś i podaj konfiguracje systemu w jakiej nie było słychać różnic pomiędzy nimi. Wtedy można będzie dalej podyskutować. W przeciwnym razie dalsza rozmowa nie ma sensu, bo z podobnym skutkiem można by próbować tłumaczyć rdzennemu Masajowi co to jest góra lodowa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takich samych jakie wprowadza wzmacniacz czy DAC. Transport to nie jest jakaś tam dostawka do dac czytająca srebrne krążki. To jest pełnoprawny element toru audio, który słychać tak samo jak każdą inną elektronikę w systemie. A zdarza się, że różnice brzmieniowe pomiędzy transportami bywają nawet większe niż między DACami.

No tak, tylko po co ja to w ogóle tłumacze komuś, kto nigdy nawet nie spróbował odsłuchu porównawczego transportów, bo z góry wie, że przecież nie może być żadnej różnicy, bo zera i jedynki itd, itp, bla bla bla...

Ale jeśli uważasz, że głoszę nieprawdę to proszę o konkrety. Wymień modele transportów, które odsłuchiwałeś i podaj konfiguracje systemu w jakiej nie było słychać różnic pomiędzy nimi. Wtedy można będzie dalej podyskutować. W przeciwnym razie dalsza rozmowa nie ma sensu, bo z podobnym skutkiem można by próbować tłumaczyć rdzennemu Masajowi co to jest góra lodowa...

 

Ja próbowałem słuchać różnych odbiorników USB-SPDIF, różnych systemów operacyjnych, różnych odtwarzaczy plików, różnych kabli USB, różnych interkonektów coax, toslink i tak dalej i tak dalej...

Wszystko "grało" tak samo, zgodnie z założeniami podstaw techniki cyfrowego audio :)

Jak Ci grają zera i jedynki, to chyba tylko i wyłącznie w Twoim własnym matrix'e :D

 

Słuchałeś (widziałeś), chociaż jeden transport który wysyła strumień cyfrowego audio, w tak zdeformowanej formie jak z Twojego obrazka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

O takich samych jakie wprowadza wzmacniacz czy DAC. Transport to nie jest jakaś tam dostawka do dac czytająca srebrne krążki. To jest pełnoprawny element toru audio, który słychać tak samo jak każdą inną elektronikę w systemie. A zdarza się, że różnice brzmieniowe pomiędzy transportami bywają nawet większe niż między DACami.

 

Wiesz dlaczego DACi brzmią różnie? Ponieważ mają różne stopnie wyjściowe, a nie dlatego, że różne transporty dostarczają im różne bity.

 

Ale zapomniałeś o kluczowym elemencie, który ma niesamowity wpływ na brzmienie: o cyfrowym kablu między transportem a DAC. Zdarza się, że różnice między kablami cyrfowymi są większe niż między transportami. Nie wiedziałeś?????

 

Ja próbowałem słuchać różnych odbiorników USB-SPDIF, różnych systemów operacyjnych, różnych odtwarzaczy plików, różnych kabli USB, różnych interkonektów coax, toslink i tak dalej i tak dalej...

Wszystko "grało" tak samo, zgodnie z założeniami podstaw techniki cyfrowego audio :)

Jak Ci grają zera i jedynki, to chyba tylko i wyłącznie w Twoim własnym matrix'e :D

 

Słuchałeś (widziałeś), chociaż jeden transport który wysyła strumień cyfrowego audio, w tak zdeformowanej formie jak z Twojego obrazka?

 

Dziękuję za głos rozsądku.

Edytowane przez Tubatoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tego filtru nie da się zastosować w przypadku gorszych formatów? Jeżeli to obszerny temat to bardzo proszę o wskazanie źródła, które pozwoli mi się doszkolić w temacie - tylko o ile to możliwe, proszę o wiarygodną publikację - nie koniecznie internetową. Z góry dzięki!

 

Ze względu na istotne różnice między nimi. Przy PCM musimy kożystać ze stromych filtów cyfrowych, które to są podstawową bolączką tego systemu. Poniżej masz llinki do materiałów w PDF na demat własciwości SACD/DSD.

 

 

Ja próbowałem słuchać różnych odbiorników USB-SPDIF, różnych systemów operacyjnych, różnych odtwarzaczy plików, różnych kabli USB, różnych interkonektów coax, toslink i tak dalej i tak dalej...

Wszystko "grało" tak samo, zgodnie z założeniami podstaw techniki cyfrowego audio :)

Jak Ci grają zera i jedynki, to chyba tylko i wyłącznie w Twoim własnym matrix'e :D

 

Słuchałeś (widziałeś), chociaż jeden transport który wysyła strumień cyfrowego audio, w tak zdeformowanej formie jak z Twojego obrazka?

 

Zera i jedynki sa wyłacznie na poziomie programowym. W elektronice operuje sie na sygnałach. Błędne sygnały daja błędne zera i jedynki.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ARTON55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym świecie cyfrowej technologii, tylko jedna - jedyna dziedzina zrzesza entuzjastów plewców teorii, że dane cyfrowe można sobie zmieniać niczym dźwięk z wkładki od adapteru.

Mam na myśli sprzęt audio, a konkretniej - audiofili.

Nikt nigdy nie słyszał, żeby jakaś karta graficzna dawała lepszy obraz na monitorze od innej karty.

Nikt nigdy nie słyszał, żeby po wymianie kabla od myszki USB, polepszyła się precyzja.

Nikt nigdy nie słyszał, żeby przekaźniki satelitarne dawały lepszej jakości obraz bo zmodyfikowano ich okablowanie w te audiofilskie (drogie, ładne, high-end'owe)

Nikt nigdy nie słyszał, żeby roboty działały sprawniej/precyzyjniej, bo zrobiono im upgrade falowników z mega dokładnych, na ultra-hiper dokładne

Nikt nigdy nie słyszał, żeby jakiś aparat robił lepsze zdjęcia bo aparat stoi na podstawce antywibracyjnej

Nikt nigdy nie słyszał, żeby skaner "wypluwał" bardziej kontrastowy obraz, bo wymieniono mu bezpiecznik na audiofilski

Itp.

Można by tak wymieniać do rana.

Tylko wśród audiofili "gra" wszystko, od bezpiecznika poprzez kable ethernet, na stanach logicznych sygnału audio kończąc.

Ciężko tym samym brać na poważnie kogoś, kto pisze głupoty tak ogromne, że wręcz perwersyjne :D

A tak właśnie jest, gdy czyta się bzdety o brzmieniu transportu cyfrowego - nie popartego żadnym testem ABX, tylko założeniem że zmiany są słyszalne i słuch nie płata figli.

Otóż płata, i to jakie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy są tylko prezentacją w stylu Telezakupów Mango czy to jednak jakiś rzeczywisty crap-SPDIF?

Pierwszy wykres przedstawia wzorcowy sygnał SPDIF

Drugi to sygnał na wyściu SPDIF odtwarzacza Philips 940

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

Błędne sygnały daja błędne zera i jedynki.http://www.muszeroldal.hu/assistance/sacd.pdf

 

Oczywiście w systemach cyfrowych nie ma żadnej możliwości wykrycia i poprawienia błędnych wartości bitów.

 

Swoją drogą, nawet jeśli błędy nie są korygowane, to są one kompletnie losowe i nie można tymi błędami tłumaczyć różnic w "brzmieniu" transportów czy kabli cyfrowych. Raczej ciężko mi uwierzyć, że jakiś transport sypię błędami tylko w zakresie basowym, a jeszcze inny zmienia bity odpowiedzialne za "przestrzeń".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale każdy sypie.

Każdy transport składa się z napedu, serwa, układów dsp, transmitera sygnału wyjściowego i zasilacza. Od jakości poszczsgólmych bloków zależy jakość transportu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ARTON55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takich samych jakie wprowadza wzmacniacz czy DAC. Transport to nie jest jakaś tam dostawka do dac czytająca srebrne krążki. To jest pełnoprawny element toru audio, który słychać tak samo jak każdą inną elektronikę w systemie. A zdarza się, że różnice brzmieniowe pomiędzy transportami bywają nawet większe niż między DACami.

No tak, tylko po co ja to w ogóle tłumacze komuś, kto nigdy nawet nie spróbował odsłuchu porównawczego transportów, bo z góry wie, że przecież nie może być żadnej różnicy, bo zera i jedynki itd, itp, bla bla bla...

Ale jeśli uważasz, że głoszę nieprawdę to proszę o konkrety. Wymień modele transportów, które odsłuchiwałeś i podaj konfiguracje systemu w jakiej nie było słychać różnic pomiędzy nimi. Wtedy można będzie dalej podyskutować. W przeciwnym razie dalsza rozmowa nie ma sensu, bo z podobnym skutkiem można by próbować tłumaczyć rdzennemu Masajowi co to jest góra lodowa...

Generalnie jest tylko jedna możliwość, kiedy źródło może grać inaczej, a mianowicie jak nie spełnia założenia bitperfect. No ale to nie ma nic wspólnego z przesyłem sygnału cyfrowego, który może być poddany obróbce przed wysłaniem do DAC, a wtedy różnice będą tyle, że wynikające ze zmiany materiału źródłowego:) Oczywiście jak nie da się ustawić bitperfect to takie źródło jest gówno warte, ale gdy mamy dwa urządzenia i dwa przesyłają bit do bita no to panie cudów nie ma. Chyba, ze Ci te zera i jedynki się krzywią :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Tubatoon

(Konto usunięte)

Swoją drogą, nawet jeśli błędy nie są korygowane, to są one kompletnie losowe i nie można tymi błędami tłumaczyć różnic w "brzmieniu" transportów czy kabli cyfrowych. Raczej ciężko mi uwierzyć, że jakiś transport sypię błędami tylko w zakresie basowym, a jeszcze inny zmienia bity odpowiedzialne za "przestrzeń".

Ale każdy sypie.

 

I tych błędów się nie da wykryć i poprawić, stąd różnice w brzmieniu, prawda?

 

Groch o ścianę....

 

Nienaprawialne błędy w sygnale cyfrowym można usłyszeć.

 

Jako ciszę, trzaski lub przeskoki.

 

Ale nigdy jako "twardszy bas" czy "cieplejszą średnicę" albo "szerszą scenę"

Edytowane przez Tubatoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tych błędów się nie da wykryć i poprawić, stąd różnice w brzmieniu, prawda?

 

To się robi ale to już nie ten sam sygnał. Napędy mają dużo wad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.