Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do t-amp


sansei

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam,

 

Czy kolumny Magnat Monitor Supreme 202 (ewentulanie 200) to rozsądny wybór do wzmacniacza t-amp firmy Muse?

Wzmacniacz ten ma moc 2x20W przy głośnikach 4 Ohm i 2x13W przy 8 Ohm, więc chyba lepsze by były głośniczki o niższej impedancji. Natomiast nie wiem jak rozumieć impedancję podawaną przez producentów głośników jako 4-8 Ohm?

Aha, szukam tanich głośniczków w cenie do 500pln za parę (chętnie kupię używane jeśli byłyby lepsze).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie wiem jak rozumieć impedancję podawaną przez producentów głośników jako 4-8 Ohm?

To wymysł producentów kolumn (zazwyczaj 4ohmowych), wprowadzony po to, by nie płoszyć właścicieli wzmacniaczy/ amplitunerów, których producent wymaga używania kolumn 8ohm.

 

Do T-amp'a rzeczywiście lepiej podpiąć kolumny 4 lub 6 ohm, bo z uwagi na niską moc trudno uzyskać wysokie natężenie dźwięku, dobrze by było też poszukać dość skutecznych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Z tego co mówisz to kolumna o impedancji 4-8 Ohm może mieć tak naprawdę 4 Ohmy - a właśnie taką bym wolał (da możliwość głośniejszego dźwięku z małego wzmacniacza).

Znalazłem filmik pokazujący test impedancji podobnego t-ampa do mojego i nie jest źle:

Znalazłem też artykuły gdzie mierzona jest impedancja kolumny w funkcji częstotliwości - i się okazało że jest ona zmienna stąd można uprościć specyfikacje podając przedział np. właśnie od 4 do 8 Ohm.

 

Jaka skuteczność to już sporo? 90dB? Więcej?

Z tego co zauważyłem to kolumny o skuteczności 96dB to tylko stare modele z pojedynczym głośnikiem szeroko-zakresowym. Ponieważ praktycznie już takie nowe konstrukcje nie powstają więc myślę że to już przeżytek. W takim razie wszystko ponad 90dB przy 2-drożnej konstrukcji to chyba sporo - mam rację?

 

Wracając do tego Magnata: impedancja 4-8 Ohm, skuteczność 93dB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

na papierze wszystko super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też artykuły gdzie mierzona jest impedancja kolumny w funkcji częstotliwości - i się okazało że jest ona zmienna stąd można uprościć specyfikacje podając przedział np. właśnie od 4 do 8 Ohm.

 

Prawda, tylko że wg norm, impedancją kolumny jest jej najmniejsza wartość z wykresu z tolerancją 20%, więc np kolumna o impedancji 8 ohm może mieć na wykresie wąski dołek schodzący do 6 ohm.

Szczytowe wartości (na plus) do określania impedancji kolumny nie liczą się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo odjazdowy wzmacniacz! Nie przejmuj się mocami, impedancjami itp. Kiedyś przyjmowało się, że wzmacniacz HI-Fi ma mieć 6W mocy czy coś ;) Jeśli nie będziesz mieć ambicji grania tak głośno jak w dyskotece (co na tych głośnikach nie wchodzi w rachubę) to powinieneś być zadowolony.

 

Jeszcze raz napiszę. Bardzo fajny wzmacniacz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czeczen :)

Chciałem sprzęt który będzie bardzo mało prądu pobierać żeby nie musieć go wyłączać , a przy tym aby jakość dźwięku była lepsza niż z komputerowych głośniczków aktywnych.

Wzmacniacz Muse TA2020 EX2 który mam pobiera 2,7W z gniazdka gdy nie leci żadna muzyka. Adapter bluetooth i DAC myślę że wezmą jeszcze mniej więc w ok 5W się mi sprzęt zmieści.

 

OK. Zamawiam Magnat Monitor Supreme 200, czyli model poprzedni. Ma minimalnie gorsze parametry, więc mam nadzieję że różnicy nie usłyszę, a cenę o 100pln znalazłem niższą. Za to dokupiłem małego DACa FiiO D03K, który myślałem że nie będzie mi potrzebny, ale okazało się że DAC wbudowany w adapter bluetooth (Philips AEA2700) to tragedia - ma słabiutkie napięcie na wyjściu poniżej 1V i odstęp sygnału od szumu 62 dB - obie te rzeczy paskudnie słychać (czyli dźwięk jest cichy i niewyraźny).

 

Jeszcze kabelki jakieś musze dokupić.

Myślę że przy tak budżetowym sprzęcie nie ma co się wygłupiać ;)

Czy sądzicie że Alphard Da Vinci SL-8 będą ok? - potrzebują do głośników ok 4m i 1m :)

I jeszcze półmetrowy kabelek RCA, np: Veoz VE-2200.

 

Pozwolę sobię na mały offtopic w temacie kabli i końcówek - elektronikę przed zamawianiem sprawdzam czy nie pochodzi z Chin szukając odpowiedników na aliexpress, właśnie zobaczyłem że jeśli chodzi o kategorię audio to przewodów, końcówek itp jest tam od zatrzęsienia (oczywiście z darmową dostawą do Polski). Wtyczki bananowe u nas sprzedawane jako Veoz/Vitalco/Prolink występują tam pod nazwą Nakamichi w cenie od 1,60pln za sztukę w hurcie i 3pln w detalu. Wzmacniaczy, Dac'ów, bezprzewodowych głośników jest mnóstwo! Jedyne czego nie ma to sprzęt który sporo waży - np kolumny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz fajny, głośniki też. Wszystko powinno ładnie grać. No ale z kablami to daj spokój, chopie. Kabel ma 2 zadania. Połączyć A z B to jedno zadanie. Drugie zadanie to nie zaśniedzieć, albo co gorsza nie zardzewieć. Wszystkie opowieści o grających kablach to bajki na dobranoc dla bardzo naiwnych przedszkolaków. Nie będzie różnicy w dźwięku między najzwyklejszym kabelkiem i wężem strażackim za 50 tysięcy. Jak chcesz trochę poczytać to wejdź w zakładkę Inne i tam jest wątek dla testujących kable. Poczytaj ku przestrodze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki? Normalne POLSKIE miedziaki z elektrycznego, lub "estradowe" Cordiale, czy Klotz(ki) 2,5mm2. Do tej mocy to nawet 1,5mm2 są ok. Dlaczego polskie budżetówki? Bo są lepsze od innych- dla polskiej miedzi 3N to najzwyklejsza norma, tymczasem inni o takiej czystości pieją z zachwytu, nie wspominając i chińskich kablach z żyłami Al lub Fe pokrytych tylko miedzią :-D

 

Żeby nie kupić babola, przetnij koniec przewodu pod kątem i popatrz na odbicie światła- w aluminiowym dobrze widać biały kolor żyły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw złożyłem i... no takiego pecha w zakupach to raczej nigdy nie miałem:

- głośnik średniotonowy w jednej kolumnie mocno szumi

- DAC dostałem nie działający

- zasilacz do t-ampa nagle spalił się

 

Kolumny zwrócę na gwarancji (teraz rozumiem skąd ich dobra cena).

Zasilacz kupiłem używany, więc bez gwarancji, działał dobrze ale nagle poszły z niego iskry i padł.

Zamówiłem już nowy (też impulsowy stabilizowany i równie dobrej firmy) - mam nadzieję że to po prostu pech a nie jakaś wada t-ampa.

 

Najgorzej z DACem bo nie mam jak sprawdzić co nie działa:

- wyjście coaxial w odbiorniku bluetooth,

- kabel coaxial,

- DAC

- albo samo jego wejście coaxial w DACu (ma jeszcze optyczne ale nie mam kabla).

Nie mam innych urządzeń tego typu do testu. Ma ktoś jakiś pomysł?

Myślę że kupię jakiś tani kabelek toslink i pokombinuję przy jego pomocy połączenia z PC oraz z kinem domowym - tak ustalę co jest zepsute.

 

Piszę w sumie jako takie ostrzeżenie dla innych chcących zbudować tani zestaw ładnie grający, że chcąc tanio i dobrze... może nie wyjść ani tanio ani dobrze :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 18

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.