Skocz do zawartości
IGNORED

Prawidłowo przeprowadzony test ABX - KRAKÓW


Gość discomaniac71

Rekomendowane odpowiedzi

Będziesz mógł i możesz, tyle tylko że Lutek czy Popej dają pełną gwarancję

Możesz dać jakieś odnosniki do testów "nadzowowanych" przez popeja?

O ile o tescie u Lutka mogłem sobie nieco tu poczytac i wyrobić sobie własne zdanie, o tyle o testach przeprowadzanych przez popeja nie wiem nic. Człowieka tez nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać jakieś odnosniki do testów "nadzowowanych" przez popeja?

 

Są poniżej :

 

Na samym dole klikać na ''Nowsze > albo -.dalej'' .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po tylu latach doświadczeń ostatnio pisał że nabył amplituner Yamaha RX-V777 z wielopunktową kompensacją akustyki pomieszczenia.

 

Poniżej wyniki ślepych testów między wzmacniaczem MARK LEVINSON a amplitunerem Yamaha z niezbyt wysokiej półki :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Discomaniac71: A widziałeś kiedyś mikser studyjny? Multum kanałów i przy każdym regulacja barwy tonu, To dopiero fatalnej jakości sprzęt.

Zaraz, ale czy tego nie użyli do nagrania muzyki, której właśnie słuchasz? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

@Discomaniac71: A widziałeś kiedyś mikser studyjny? Multum kanałów i przy każdym regulacja barwy tonu, To dopiero fatalnej jakości sprzęt.

Zaraz, ale czy tego nie użyli do nagrania muzyki, której właśnie słuchasz? :)

 

Pracowałem na różnego typu konsoletach. Analogowych i cyfrowych. Tylko jaki to ma związek z tematem?

 

Panowie, dość tej dyskusji. Zapytałem kto z Was jest chętny przeprowadzić test ABX w Krakowie. Czy koledzy guru będący "gwarantami" prawidłowości procedur mają ochotę wziąć w nim udział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę. Powoduje podbicia konkretnych częstotliwości. Powinieneś to wiedzieć jako człowiek który poucza innych. Świadczy raczej o niedostatkach jakościowych systemu. Zwykle dzieje się tak w słabych lub źle skonfigurowanych zestawach.

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę - częstotliwości, z płaskiej staje się taka, jak kto chce mieć.

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę. Powoduje podbicia konkretnych częstotliwości. Właśnie na tym polega regulacja barwy.

To, że wzmacniacz ma regulację barwy nie świadczy o jego złej jakości. Wzmacniacze Accuphase mają regulację barwy, ale nie przeszkadza to audiofilom uważać je za referencyjne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy koledzy guru będący "gwarantami" prawidłowości procedur mają ochotę wziąć w nim udział?

 

Byłoby doskonale gdyby tak się stało. Ewentualnie w drugą stronę mógłby się ktoś pofatygować do nich na testy z własnym sprzętem, no ale to już jest wtedy istotne utrudnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Panowie, dość tej dyskusji.

Fakt, że po tak uprzejmym zaproszeniu, zbaczanie na jałowe przepychanki jest nie na miejscu. Sorry.

 

Ja bym chciał zobaczyć test, ale mieszkam na drugim końcu Polski, więc jest mało prawdopodobne, że mi się uda. Jeżeli mogę coś doradzić, to chyba tu i teraz jest miejsce na zaplanowanie testu. A do ustalenia jest całkiem sporo:

jasne zdefiniowanie celu testu,

ustalenie jakie urządzenia testować i jaki użyć pozostały sprzęt,

jak pomierzyć głośność z wymaganą dokładnością,

jaką muzykę (czy ogólnie dźwięk) wybrać do testów,

jak zapewnić warunki ślepego czy może podwójnie ślepego testu,

jak przełączać testowane urządzenia,

jak powinien przebiegać odsłuch, na jakie pytanie odpowiadają słuchacze i jak są zbierane wyniki,

ile prób odsłuchowych zrobić, jaką statystykę zastosować do analizy wyników,

jakie jest kryterium pozytywnego wyniku,

jak i gdzie opublikować wyniki.

 

Z pewnością jest o czym dyskutować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę - częstotliwości, z płaskiej staje się taka, jak kto chce mieć.

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę. Powoduje podbicia konkretnych częstotliwości. Właśnie na tym polega regulacja barwy.

To, że wzmacniacz ma regulację barwy nie świadczy o jego złej jakości. Wzmacniacze Accuphase mają regulację barwy, ale nie przeszkadza to audiofilom uważać je za referencyjne ;)

 

Wróć do tematu wątku albo dostaniesz banana. To że te wzmacniacze mają regulację nie znaczy że ktoś jej używa. A skoro w audio jesteś jeszcze w lesie to bądź łaskaw nie pouczać innych. To są podstawy.

 

Fakt, że po tak uprzejmym zaproszeniu, zbaczanie na jałowe przepychanki jest nie na miejscu. Sorry.

 

Ja bym chciał zobaczyć test, ale mieszkam na drugim końcu Polski, więc jest mało prawdopodobne, że mi się uda. Jeżeli mogę coś doradzić, to chyba tu i teraz jest miejsce na zaplanowanie testu. A do ustalenia jest całkiem sporo:

jasne zdefiniowanie celu testu,

ustalenie jakie urządzenia testować i jaki użyć pozostały sprzęt,

jak pomierzyć głośność z wymaganą dokładnością,

jaką muzykę (czy ogólnie dźwięk) wybrać do testów,

jak zapewnić warunki ślepego czy może podwójnie ślepego testu,

jak przełączać testowane urządzenia,

jak powinien przebiegać odsłuch, na jakie pytanie odpowiadają słuchacze i jak są zbierane wyniki,

ile prób odsłuchowych zrobić, jaką statystykę zastosować do analizy wyników,

jakie jest kryterium pozytywnego wyniku,

jak i gdzie opublikować wyniki.

 

Z pewnością jest o czym dyskutować :)

 

Cel testu: przekonanie się o braku różnic pomiędzy urządzeniami.

Urządzenia: Krell KAV300i, Krell KAV280CD, Vienna Acoustics Beethoven Baby Grand (przynajmniej w tym momencie)

Muzyka: WYŁĄCZNIE dobrze znane mi fragmenty gdzie bez problemu wychwytuję różnice podczas odsłuchów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał zobaczyć test, ale mieszkam na drugim końcu Polski, więc jest mało prawdopodobne, że mi się uda

 

A czy może aktualnie znasz kogoś z okolicy z jakimś bardzo drogim wzmacniaczem (i do tego jeszcze jakiś bardzo drogi DAC) ? pytam bo ciekawe jak by wypadł w porównaniu z tym twoim nowym amplitunerem Yamahy. Albo może ktoś z forum kto mieszka w pobliżu by się z tobą skontaktował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cel testu: przekonanie się o braku różnic pomiędzy urządzeniami.

Taka może być ogólna idea wynikająca z prowadzonych sporów ale nie da się zaplanować testu, który wykazuje brak zjawiska. To jakby np. próbować zrobić eksperyment, który wykaże, że krasnoludki nie istnieją. W szczególności ABX jest testem nastawionym na wykrywanie różnic.

 

Proponuję coś takiego:

Hipoteza zerowa - nie słychać różnic między wzmacniaczami.

Cel eksperymentu - wykazać, że różnica w brzmieniu jest wykrywalna wyłącznie słuchem.

 

Urządzenia: Krell KAV300i, Krell KAV280CD, Vienna Acoustics Beethoven Baby Grand (przynajmniej w tym momencie)

Ładny sprzęt :)

To jeszcze trzeba by znaleźć jakiegoś konkurenta dla wzmacniacza Krella. Najlepiej z dużą różnicą klasy.

 

Muzyka: WYŁĄCZNIE dobrze znane mi fragmenty gdzie bez problemu wychwytuję różnice podczas odsłuchów

Tak powinno być, ale dobrze byłoby znać utwory przed testem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze trzeba by znaleźć jakiegoś konkurenta dla wzmacniacza Krella. Najlepiej z dużą różnicą klasy.

 

Najlepiej właśnie amplituner kina domowego z wewnętrznym DAC vs Krell wzmacniacz i Krell CD, z CD pewnie można od razu równocześnie puścić po optyku na amplituner i przełączać między wzmacniaczem podpiętym analogowo do CD..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam dodac do testow odroznienie plikow kupionych np. z Itunes od tych sciagnietych mniej legalnie, oraz porownaniu ich do plyty CD. Moze byc wesolo. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny sprzęt :)

To jeszcze trzeba by znaleźć jakiegoś konkurenta dla wzmacniacza Krella. Najlepiej z dużą różnicą klasy.

 

Mogę dorzucić TacT-a, jako zupełnie inny rodzaj wzmocnienia - dla zabawy.

 

Miłego.

Irek.N.

 

Nierównowaga poziomów nawet 0,1 dB skutkuje tym, że dźwięk ma całkiem inne brzmienie. Więc naprawdę, uwierzcie, wyrównanie poziomów to zadanie trudne i to nawet dla profesjonalisty zajmującego się testowaniem sprzętu. Nie sądzę, żeby kogoś takiego udało się znaleźć na zawołanie i by chciał się podjąć tego za darmo.

 

Hmm, jak by to powiedzieć.

Mój wzmacniacz jest ma głośność wyskalowaną w dB, rozdzielczość nastawy właśnie 0.1dB i wierz mi, nie masz szansy usłyszeć zmianę poziomu głośności o 0.1dB. Masz ochotę - zapraszam, sam sobie sprawdzisz na materiale jaki przywieziesz. Skoro nie usłyszysz zmiany na tym samym wzmacniaczu, to czy będzie Ci ona przeszkadzało na 2 wzmacniaczach różniących się konstrukcją? Nie sądzę.

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie będzie przyszły weekend, to chętnie wpadnę na testy, jestem z Krakowa i chętnie posłucham jakiegoś innego sprzętu dla wyrobienia sobie osobistej opinii czy coś gra, czy nie, lepiej, gorzej czy inaczej.

 

Mogę zabrać ze sobą klon Accuphase P7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być adwokatem ani rzecznikiem discomaniaca, nawet wątpię żeby sobie tego życzył, ale:

 

1. Nie dokładajcie nowych urządzeń do testu bo nic z tego nie wyjdzie.

2. Test miał wykazać różnicę między wzmacniaczami i niech tak zostanie.

3. Autor wątku zaproponował test porównawczy dobrego, audiofilskiego urządzenia vs budżetowy wzmacniacz. Ponoć mają zagrać tak samo i niech tak zostanie.

4. Im więcej i im krótsze będą próbki tym trudniej będzie rozróżnić testowane urządzenia

 

Dlaczego? Ponieważ tak jest skonstruowany ludzki mózg. Nie jest w stanie skoncentrować się na dużej ilości próbek i krótkich cyklach porównawczych. Zaczyna wbrew człowiekowi uśredniać wyniki, co doprowadza do braku możliwości rozróżnienia próbek. Jeżeli do tego dodamy stres związany z brakiem możliwości wyłapania różnic to wychodzą nam losowe wskazania.

Dlatego też uważam, że ślepe testy mogą być wyłącznie jednym z wielu elementów sprawdzenia sprzętu. Niestety w swojej formie ślepe testy bardziej testują odbiorcę, słuchacza aniżeli sprzęt.

Dla mnie ważniejszym i w pełni akceptowalnym sposobem testowania sprzętu jest dłuższe przebywanie z nim i osłuchanie. Przez tydzień/dwa możemy sprawdzić jak zachowuje się wzmacniacz na różnych poziomach głośności, jak buduje scenę, przestrzeń, czy jest w stanie bez problemu wysterować głośniki, jakie są możliwości związane z atakiem instrumentów, ich barwami itp itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek,masz w 100 % rację !Dla mnie osobiście bez sensu te ABXy i inne testy.

Najbardziej wiarygodnym jest nasze dobre samopoczucie podczas słuchania muzyki.

Mnie jeśli cokolwiek drażni przy odsłuchu albo zmieniam nagranie albo wyrzucam wzmak przez okno.Koniec pieśni.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Marek,masz w 100 % rację !Dla mnie osobiście bez sensu te ABXy i inne testy.

Najbardziej wiarygodnym jest nasze dobre samopoczucie podczas słuchania muzyki.

Mnie jeśli cokolwiek drażni przy odsłuchu albo zmieniam nagranie albo wyrzucam wzmak przez okno.Koniec pieśni.

Pozdrawiam.

 

Jak będziesz wkurzony daj cyne...przyjdę pod okno ;-)))

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć mają zagrać tak samo

Gdzie to Kolega wyczytał ?

 

Dla mnie ważniejszym i w pełni akceptowalnym sposobem testowania sprzętu jest dłuższe przebywanie z nim i osłuchanie.

Wróćmy do ulubionego przez niektórych porównania win. Myśli Kolega że kiper powinien przy próbach pić po butelce z każdej próbki ? No powiedzmy po szklance.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dlatego też uważam, że ślepe testy mogą być wyłącznie jednym z wielu elementów sprawdzenia sprzętu. Niestety w swojej formie ślepe testy bardziej testują odbiorcę, słuchacza aniżeli sprzęt.

Dla mnie ważniejszym i w pełni akceptowalnym sposobem testowania sprzętu jest dłuższe przebywanie z nim i osłuchanie. Przez tydzień/dwa możemy sprawdzić jak zachowuje się wzmacniacz na różnych poziomach głośności, jak buduje scenę, przestrzeń, czy jest w stanie bez problemu wysterować głośniki, jakie są możliwości związane z atakiem instrumentów, ich barwami itp itd.

Czas testu nie ma żadnego związku z tym, czy jest to test ślepy czy nie. Ślepy test to formuła, w której oceniający nie wie, jakie urządzenie ocenia. Nie wynikają z tego żadne limity czasowe, ograniczenia sposobu użycia sprzętu czy wymagania zmiany upodobań. Twoja wypowiedź nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypiciu butelki smak wina z pewnością się utrwali

Nooo ;-), ale co z następną tą do porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość nosferartur

(Konto usunięte)

Nooo ;-), ale co z następną tą do porównania.

 

Trafiony, ale w gotowości do dalszych prób może ciągle pływać. :)

 

Cóż to za kiper jeżeli nie jest w stanie przetrwać kilku takich prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż to za kiper jeżeli nie jest w stanie przetrwać kilku takich prób.

W sumie racja ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas testu nie ma żadnego związku z tym, czy jest to test ślepy czy nie. Ślepy test to formuła, w której oceniający nie wie, jakie urządzenie ocenia. Nie wynikają z tego żadne limity czasowe, ograniczenia sposobu użycia sprzętu czy wymagania zmiany upodobań. Twoja wypowiedź nie ma sensu.

 

Raczej Twoja odpowiedź nie ma sensu w tym konkretnym,proponowanym teście.

Kolega @discomaniac71 przecież pisze:

 

"5. Czas trwania pojedynczego fragmentu wynosi od 1 do 2 minut (nie ma szybkiego przełączania)."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gdybajcie jak np w dzisiejszej debacie prezydenckiej.

Który z Was co krytykuje takie czy podobne testy ma jakieś doświadczenie w nich?

 

Czy to źle że pomysłodawca testu chce chociażby się sprawdzić i pokazać, że osłuchał się ze swoim systemem i jest w stanie organoleptycznie go wskazać?

 

Często jest tak w życiu ale także w audio, że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jeśli ktoś uczestniczy w takim spotkaniu ma szansę na osobiste odczucia, swoje pierwsze spostrzeżenia czy zachwyty bądź rozczarowania.

Dlaczego chcecie to negować?

 

Czy z reguły kupujecie sprzęt na chybił trafił, czy może staracie się gdzieś choć przez chwilę go posłuchać, a może na podobnym spotkaniu coś Was kiedyś oczarowało?

 

I trochę realizmu postaram się wnieść w swoje wywody:jak sceptycy chcecie sprawić będąc na zakupie czy wymianie sprzętu żeby kilka systemów audio zagrało u Was po tydzień czy dwa?

Moim zdaniem lepszy rydz jak nic,więc nie panikujcie i nie negujcie takich spotkań przy muzyce i okazji do spotkania się, wymieniania swoich poglądów czy wreszcie szansy na posłuchanie jakiegoś innego wzmaka niż ten którego słuchacie na codzień.

 

W moim subiektywnym odczuciu lepsze jest takie spotkanie, niż czcze przegadywanie się na forum i teoretyzowanie co by było gdyby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.