Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny - odwrócona faza


Mathia74

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas odtwarzania testu stereo (takiego jaki był kiedyś emitowany w Polskim Radiu) poza standardowymi testami poprawności identyfikacji kanałów lewy, prawy jest też test na zgodność fazową głośników/kolumn. I o ile mam podłaczone głośniki ZGODNIE tzn pracują w zgodnej fazie to zaobserwowałem, że mają odwróconą fazę tzn sygnał mono jest słyszany nie ze środka lecz z brzegów rozstawionych kolumn. Uprzedzam sugestie.

Połączenia są oczywiście poprawne czyli: wzmacniacz <_>kolumny są zgodne z polaryzacją czyli czerwony "+" wzmacniacza do czerwonego w kolumnach "+" itd.Proste połączenie. Najdziwniejsze jest jednak to że, po odwróceniu połączenia czy zamienieniu z "+" na "-" z jednej strony nic się nie zmienia. To zapewne sprawka zwrotnicy.

 

Kolumny na jakich to zaobserwowałem to Ushery V-601 wzmacniacz to Onkyo a-9050. podłączając inne kolumny wszystko brzmi poprawnie.

 

Czy ktoś może wyjaśnić to zjawisko? Dlaczego kolumny pracują w odwróconej polaryzacji deformującej bazę stereo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jestes pierwszym wlascicielem kolumn?

Jesli nie to sprawdz polaczenie glosnikow wewnatrz kolumny, mozliwe ze ktos zagladal do srodka i przy ponownym podpinaniu glosnikow pomylil kable stronami.

Nie mowie, ze byly naprawiane czy cos, ale sa tacy co lubia zobaczyc jak jest zbudowany ich sprzet. Ja rez sie do nich zaliczam :-))

Ale powiem szczerze, ze do swoich Usherow jeszcze nie zagladalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tak jak napisał kolega powyżej - ja także z czystej ciekawości lubię zaglądać do kolumn/klocków które kupuję.

W fabrycznych paczkach raz miałem właśnie źle podłączone głośniki (kable wychodzące ze zwrotnicy) a drugi raz jeden z głośników niskotonowych był po prostu odpięty ( Chińczyk w fabryce nie zdążył chyba podłączyć).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest bardziej skomplikowany niż odwrotne podłączenie głośników. Czasem jeśli filtr dla głośnika wprowadza przesunięcie fazowe to podłącza się specjalnie głośnik w przeciwfazie aby 'wyrównać' fazę. Tutaj wiele czynników ma wpływ - chociażby odległości cewek głośników wysoko i średniotonowego od osi względem siebie ( różnica ta również powoduje przesunięcie fazowe ).

Bardziej doświadczonych kolegów zapraszam do dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiana kabelków nie pomoże. W tych kolumnach są dwie dedykowane bardzo rozbudowane zwrotnice. Osobna dla wysokotonowca i osobna dla niskotonowego Już to trenowałem. A głośniki całkiem nowe z salonu oryginalnie zapakowane. Brzmią nieźle tylko po kiego licha ktoś je tak zestraja....test wszystko podał jak na tacy....a może o to chodzi o bardzo nienaturalnie szeroką scenę? Chetnie poczytam opinie osób znających sie na budowie głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.