Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc w ogarnięciu akustyki w pokoju.


Dead

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem, mój pierwszy temat na forum :) Od dłuższego czasu męczę się z pokojem i dudniącym basem. Dla przykładu gdy gram na gitarze w drop D, tłumiona pusta struna "E6" daje niesamowite dudnienie. Gdy miksuję u mnie brzmi w porządku, a inni skarżą się na braki w basie.

Tak wygląda mój pokój, ustawienia wszystkiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(Te małe głośniczki nie są używane, dwa główne "monitory" przy komputerze to moje źródło odsłuchu. nie mam sobwoofera.)

 

Monitory to Estudio Project1, jakieś budżetówki z wbudowanym wzmakiem i EQ bass treble których nawet nie mogę znaleźć na googlu. Na szczęscie wyloty mają na froncie, to nie muszę się tak martwić o refleksy od ściany z tyłu.

 

Wymiary pokoju to: 2.4m x 4.m x 2.4m , niektóre rzeczy dało by się ewentualnie poprzestawiać/usunąć z pokoju. Jeżeli chodzi o materiały to z tego co wiem to pod dywanem na podłodze jest chyba drewno. Sufit nie mam pojęcia, ściany: ta od okna to lecąc od zewnątrz: cegła, 2cm styropianu, cegła, jakiś kartonowy gips, farba. sciany łączące pokoje, czyli ta na której są drzwi i naprzeciw okna to prawdopodobnie sam kartonowy gips plus jakieś wzmocnienia, nie mam pojęcia, szerokie są na około 8cm. A ściana naprzeciw drzwi jest połączeniem między dwoma domami i nie mam pojęcia z czego ona się składa, najpewniej pod farbą jest magiczny karton :)

 

Dołączam schemat: v5lljl.jpg

 

Wiem że dobrze było by kupić pułapki basowe, tylko teraz tak: budżet mocno ograniczony, im mniej tym lepiej. Prosił bym o ewentualne wskazanie konkretnych modeli i pomoc w umiejscowieniu ich, najlepiej dostępne na ebay.co.uk albo innej stronie/sklepie bazującym w UK. Więc, co mogę zrobić żeby polepszyć jakośc mojego odsłuchu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopie, bądźmy szczerzy, po co masz się łudzić. W tym pomieszczeniu nie ma żadnych szans na dobry dźwięk. Za małe! Jeśli chcesz coś robić dla ludzi i mieć jakieś pojęcie jaki będzie naprawdę efekt końcowy, no w przybliżeniu przynajmniej, to tylko jakieś zrównoważone słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem, ze sluchawki byly by najlepszm wyborem, szczegolnie patrzac pod wzgledem kasy. Obecnie mam Hd419 i nie nadaja sie do miksowania, niski srodek/srodek są za bardzo wybite, góra znika. Jak cos na nich zmiksuje tak zeby brzmialo na nich dobrze, to brzmi fatalnie na wszystkim innym :)

Co polecacie i ile bym musial wydac? 150F bym kupil juz cos nadajacego sie do miksu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem, ze sluchawki byly by najlepszm wyborem, szczegolnie patrzac pod wzgledem kasy. Obecnie mam Hd419 i nie nadaja sie do miksowania, niski srodek/srodek są za bardzo wybite, góra znika. Jak cos na nich zmiksuje tak zeby brzmialo na nich dobrze, to brzmi fatalnie na wszystkim innym :)

Co polecacie i ile bym musial wydac? 150F bym kupil juz cos nadajacego sie do miksu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz dlaczego to niemożliwe

v5lljl.png

kwadraty to głośniki, koło to Ty. Nawet jeśli uznamy, że głośniki będą przyklejone" do ściany, to słuchacz też będzie siedzieć przy ścianie. Więc ściany będą podbijać bas, nawet nie wiadomo czy uda się go skorygować w odsłuchu tak, żeby go było słychać tyle ile trzeba. Żeby było w miarę dobrze to by trzeba, żeby za słuchaczem było trochę miejsca, tak z półtora metra. Nie chce mi się liczyć, ale pokój jest dużo za wąski. A to przecież dopiero początek schodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzdłuż jeszcze gorzej. Głośnik może stać przyklejony do ściany i poza tym, że będzie za dużo basu nic się nie stanie. Ale jak postawisz je wzdłuż, to będą stać bokami całkiem przy ścianie. Takie ustawienie zabija stereofonię. Głośnik z boku musi mieć miejsce, pół metra to minimum, 3/4 metra to już jest ok. a metr to jest super i czyste stereo.

 

Do słuchania możesz śmiało postawić głośniki tak jak to narysowałem. Po odjęciu nieco basu będzie ok. Tylko musisz siedzieć tak, że ścianę masz praktycznie całkiem blisko za głową. Lepiej mieć ścianę całkiem blisko niż pół metra dalej.

 

Przy takim ustawieniu jak na rysunku dla głośników z niedoborem basu to może być całkiem miłe słuchanie. Ale do celów miksowania czy edycji to się nie nadaje kompletnie. Słuchawki. Ale do słuchania może być ok. Mieszkając dawno temu na stancji takie coś miałem i było spoko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki. Co polecacie i ile bym musial wydac? 150F bym kupil juz cos nadajacego sie do miksu? Obecnie mam Hd419 i nie nadaja sie do miksowania, niski srodek/srodek są za bardzo wybite, góra znika. Jak cos na nich zmiksuje tak zeby brzmialo na nich dobrze, to brzmi fatalnie na wszystkim innym :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze słuchawkami to ja nic nie doradzę. Te, które grają naprawdę równo to są w kosmicznych cenach. Nawiasem mówiąc reklama takich wisiała jakiś czas na stronie forum. Musisz pytać zawodowców, którzy z tymi rzeczami pracują na co dzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem z basem, o którym Kolega pisze to fala stojąca po długości tego pokoju, pomógłby absorber membranowy na jak największej powierzchni ściany naprzeciwko okna, tej przy drzwiach, strojony z częstotliwością środkową ok. 80 Hz

 

w sieci znajdzie Kolega instrukcje jak to wygląda i jak to zrobić, wraz z kalkulatorami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

alternatywa - korekcja cyfrowa i próba precyzyjnego cięcia problematycznego zakresu, pracuje Kolega na komputerze, nie powinno być problemu z oprogramowaniem

 

tak w ogóle to powinien sobie Kolega ściągnąć jakiś darmowy program np. Room EQ Wizard i zrobić pomiar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostatniego - juz mam od jakiegos czasu w planach kupno mikrofonu do pomiaru, bo nie sa specjalnie drogie. Tylko musze interfejs wymienic, obecnie mam Line 6UX1, nie ma on phantoma. Kupie Scarlette Solo i pomierze, wiem ze są programy ktore automatycznie generują plugin czy tam preset do DAWu z EQ. Przy tym poki co zostanę. Dzieki za pomoc ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 23

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.