Skocz do zawartości
IGNORED

Współczynnik pochłaniania paneli podłogowych


ozric

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Szukam w necie tabeli ze współczynnikami pochłaniania dla typowych paneli podłogowych o grubości 7-8mm.

 

Niestety ani po polsku ani po angielsku nie znalazłem :( Czy znalazłby się ktoś uprzejmy i podał link do źródła takiej informacji? Zakładam, że panele będą miały zupełnie inne współczynniki niż drewno - mają inną strukturę, powierzchnię, gęstość :/

 

Z góry bardzo dziękuję za informację!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK praktycznie liczy się tylko gęstość i to na czym leżą, gęstość powinien podawać producent albo można sobie samemu zgrubnie, ale wystarczająco precyzyjnie wyliczyć (waga opakowania/objętość)

 

pochłaniane będą niskie częstotliwości, pewną orientację co zakresu pochłanianych częstotliwości i stopnia pochłaniania może Kolega uzyskać korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów absorberów membranowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf - dziękuję za zainteresowanie tematem!

 

Panele to podłoga pływająca - leżą na 5mm podkładzie tłumiącym (taki sprasowany papier z drewnem - jak pilśnia) - nie są zamontowane jak w absorberach membranowych i jakiekolwiek drgania własne paneli są tłumione na całej powierzchni.

 

Czy taki "absorber" będzie działał jak ustrój membranowy?

 

Dostępne kalkulatory pozwalają obliczyć tylko częstotliwość rezonansową absorbera (zakładam gęstość, grubość oraz wypełnienie pustki - w tym wypadku 5mm podkładu porowatego i bez powietrza). Wychodzi w okolicy 290 Hz, ale już chłonności z tego nie policzę - do tego muszę mieć współczynniki tłumienia przy kolejnych częstotliwościach i właśnie tego szukam.

 

Powierzchnia jest spora ponieważ to cała podłoga (no, nie cała - ta nie leżąca pod dywanem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele w pokoju ze sprzętem to same problemy.

Zjadają bas jak misio miodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele zjadają, regipsy na stelażu również... Tak więc mam mocno obgryziony bas :/ Z drugiej strony, niemal nie dudni. muszę wytłumić praktycznie same średnie częstotliwości i nie jest to proste bez szkody dla wysokich :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele w pokoju ze sprzętem to same problemy.

Zjadają bas jak misio miodek.

Panele zjadają, regipsy na stelażu również...

 

 

niczego nie zjadają tylko tłumią fale stojące

 

 

Z drugiej strony, niemal nie dudni.

 

otóż to, natomiast (nie wiem skąd to się wzięło) typowo zdezorientowany audiofil wpierw szuka pomieszczenia ze sztywnymi ścianami, które zupełnie nie pochłaniają basu i nie tłumią fal stojących a następnie biedzi się z kompletnie rozjechanym basem i wykosztowuje na rozmaite "pułapki basowe"

 

to jest kompletne nieporozumienie

 

na średnicę dobrze robi tapeta z włókna szklanego.

 

 

to ciekawe, w jakim zakresie? można prosić o jakieś dane techniczne?

 

Panele to podłoga pływająca - leżą na 5mm podkładzie tłumiącym (taki sprasowany papier z drewnem - jak pilśnia)

 

na sztywnym podłożu?

 

w takim razie przy decyzjach o innych rozwiązaniach można bezpiecznie założyć brak znaczącego wpływu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ciekawe, w jakim zakresie? można prosić o jakieś dane techniczne?

konkretne dane znajdziesz zapewne u producentów-a jest ich wielu,podobnie jak wzorów.

ja to sprawdziłem empirycznie,taką tapetę wzór ``fizelina``+ tynk gipsowy mam na ścianach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie mam pomiarów.

robiąc gruntowny remont dobierałem materiały i techniki aby poprawić akustykę w typowo blokowym pokoju.

zacząłem od instalacji elektrycznej,potem ściany,sufit i podłoga.

zmieniłem kąty w pobliżu kolumn(w bezpośredniej bliskości kolumn nie ma kątów prostych).

efekt jest dobry-co oczywiście nie oznacza ideału.

przy czym ja lubię żywą akustykę-w odróżnieniu od mocno wytłumionych pomieszczeń.

mam w dac-u procesor DSP,więc może kiedyś będzie okazja pomierzyć pokój i bawić się w DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na sztywnym podłożu?

 

w takim razie przy decyzjach o innych rozwiązaniach można bezpiecznie założyć brak znaczącego wpływu

 

Nie jest całkiem sztywne - to miękkie płyty pilśniowe, coś takiego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z wrażeń słuchowych - popartych dość prymitywnymi obliczeniami wychodzi, że faktycznie niskie częstotliwości mam bardziej wytłumione niż pozostałe - wszystko pięknie brzmi na stosunkowo niewielkich poziomach głośności, jeżeli jednak chcę pobyć troszkę bardziej uciążliwy, w miarę wzrostu głośności zwiększa się udział średnich częstotliwości. Miałem okazję słuchać swojego sprzętu w mocno wytłumionym pomieszczeniu i pasmo było wyrównane niezależnie od tego jak głośno słuchałem - stąd konkluzja, że u mnie to wpływ pomieszczenia.

 

Musiałbym wytłumić zgodnie z wykresem:

post-51870-0-64378700-1432375542_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik ozric dnia 21.05.2015 - 20:44 napisał

Panele zjadają, regipsy na stelażu również...

 

 

niczego nie zjadają tylko tłumią fale stojące

 

 

 

Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tematu? bo własnie walcze z kolei z nadmiarem basu w pokoju w bloku, więc hasło "penele podłogowe tłumią fale stojące" brzmi dla mnie wręcz zbawiennie, jednak w moim przypadku mam wrażenie dokładnie odwrotne (przy kolumnach podłogowych - bez dodakowych obciążeń typu kamienie itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tematu?

 

Odpowiedź dotycząca tłumienia fali stojącej odnosiła się do regipsów na stelażu - mają dobry współczynnik pochłaniania niskich częstotliwości a ponieważ w pomieszczeniu, gdzie wszystkie ściany zostały wykończone taką metodą, taka płyta stanowi bardzo dużą powierzchnię, to i bas jest dość dobrze opanowany - co muszę potwierdzić "nausznie". Miałem spore problemy ze średnimi częstotliwościami - walczyłem na różne sposoby, głównie manipulując rozmieszczeniem niewielkich paneli z wełny mineralnej oraz wyposażenia pokoju a także położeniem kolumn i pozycją słuchacza.

Jeżeli ktoś zainteresowany, to proszę przejrzeć kolejno załączone pliki PDF - przedstawiają wyrywkowo ewolucję (nie od samego początku).

 

Jak widać stosunkowo niewielkie zmiany. Po prawej stronie pod oknem jest kaloryfer (nie zaznaczony na rysunku). To on był sprawcą moich problemów ze średnimi częstotliwościami. On oraz fakt, że po tej stronie nie tłumiłem pierwszego odbicia. Ostatnia zmiana (z 2 na 3) dała najwięcej korzyści - całkowicie pozbyłem się problemu ze zbyt ostrym atakiem średnich przy większych głośnościach. Przyczyną - jak sądzę - był fakt, że sygnał bezpośredni był w fazie z tym z pierwszego odbicia, w kłopotliwym dla mnie zakresie częstotliwości (sygnały się sumowały i te częstotliwości dominowały). Dodatkowo w rezonans wpadał kaloryfer i przedłużał czas pogłosu. Fotele przesłoniły kaloryfer (pewnie dalej wpada w rezonans, ale dostaje mniej energii a większość odbitej również pochłaniają fotele) i wytłumiły pierwsze odbicie pod oknem, wełna wytłumiła pierwsze odbicie po przeciwnej stronie - jest super!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.