Skocz do zawartości
IGNORED

Przetwornica DC-DC do zasilania żarzenia lamp


moltos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie następujące:

Czy ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie ze stosowaniem przetwornicy DC-DC obniżającej napięcie (transformatorowa ze stabilizacją napięcia wyjściowego) do zasilania żarzenia lamp. Przymierzam się do zintegrowanego (pre phono + liniowy) na tanich 6N2P -EW i 6N1P- EW.

Tych pierwszych będzie 2 szt., drugich 4 szt. Trafo da radę z anodowym dla wszystkich lamp. Ale żarzenie ma tylko do 1A. Mam zamiar zastosować przetwornicę do żarzenia 4szt. 6N1P (ok. 2,5 A). Nie chcę się pchać w zbyt duże koszty (transformator na zamówienie) bo projekt jest prawie całkowicie mój i nie ma gwarancji, że brzmienie mnie zadowoli.

 

Przetwornica jest mała (16x10x5cm), moc 60W. Ma następujące wyjścia:

I +5V/5A (za mało do żarzenia)

II +12V/2,5A

III -12V/0,5A

Zamierzam użyć tylko +12V/2,5A razem z L200 lub LM350 w celu uzyskania wymarzonego 6,3 V/2,5A

Wiadomo, że masy obu zasilaczy raczej trzeba będzie połączyć. Mam wątpliwości co do zakłóceń i bezpieczeństwa (czy izolacja od zasilania sieciowego będzie wystarczająca?).

 

Pozdrawiam

MM

 

przetwornicy DC-DC

Oczywiście błąd bo przetwornica jest DC-AC. Przepraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że zejście z 12 V na 6,3 V na stabilizatorze liniowym przy prądzie 2,5 A daje (12-6,3)x2,5=14,25 W strat na samym stabilizatorze. Spróbuj obniżyć napięcie przetwornicy - sprawdź jaki scalak nią steruje i gdzie ma dzielnik napięcia odniesienia i tym manipuluj.

 

Masy zasilaczy trzeba połączyć.

 

Jest duża szansa, że przetwornica jest izolowana w pełni od sieci (izolacja galwaniczna). Przedzwoń mienikiem czy jest przejście, ale wątpię by było, więc będzie dobrze. Izolację też zobaczysz patrząc od strony lutów na płytkę drukowaną - wyraźnie widać obszar odizolowany.

 

Takie przetwornice na ogól nie mogą pracować bez obciążenia. Sprawdź co się dzieje na napięciach, których nie będziesz używał. W razie potrzeby daj im małe obciążenie.

 

Co do zakłóceń się nie wypowiem czy będą słyszalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że zejście z 12 V na 6,3 V na stabilizatorze liniowym przy prądzie 2,5 A daje (12-6,3)x2,5=14,25 W

Zdaje sobie sprawę, najwyżej dam jeszcze rezystor mocy w szereg przed stabilizatorem. Ale może nie będzie to potrzebne bo przed chwilą próbowałem regulować napięcie pod obciążeniem (jest tam na płytce mały perek i okazało się, że do regulacji napięcia). Obciążeniem były 4 żarówki 6,3V/0,25A czyli 1A, które dałem na wyjście I tj. 5V/5A. Gdy dojechałem do 5,9 V układ się wyłączył. Muszę wymyślić obciążenie zastępcze o wartości ok. 2,5 A i spróbuję jeszcze raz. W danych dotyczących 6N1P znalazłem po rosyjsku, że minimalne napięcie żarzenia dla tej lampy wynosi 5,7 V. To może nie będzie potrzebne zbytnie kombinowanie tylko zasilę wszystkie 4 lampy z tego wyjścia. Dziękuję za rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamiast jechać 5 V w górę, to powinieneś zjechać 12 V w dół. Dobrze, że się wyłączył, bo zaraz by ci strzeliły kondensatory. Zwłaszcza, że miałeś nieobciążone wyjście 12 V i tam mogło być spokojnie 15 i więcej w takiej sytuacji.

Połącz żarówki po dwie w szeregu i potestuj na wyjściu II, czy zjedziesz 12 V tym potkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamiast jechać 5 V w górę, to powinieneś zjechać 12 V w dół.

Tak zrobiłem. Dałem w szereg po dwie pary żarówek to wyszło obciążenie 12,6V/0,5A. Zjechałem do 10,7 V. Myślę, że jak obciążenie będzie ok. 2,5 A to napięcie spadnie do 10V. A to już pozostanie do zbicia tylko 3,7 V na stabilizatorze. Przy prądzie 2,5 A zostaje pewnie tylko LM350T. Jeszcze raz dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam nie ma na płytce jakiejś zenerki (napięcie odniesienia) czy "dzielnika" który podaje ułamek napięcia z wyjścia do porównania z napięciem "odniesienia" ?

Szukałeś na samej płytce tej przetwornicy gdzie by zamieszać, aby wszystkie napięcia wyjściowe tej płytki przedefiniować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam nie ma na płytce jakiejś zenerki (napięcie odniesienia) czy "dzielnika" który podaje ułamek napięcia z wyjścia do porównania z napięciem "odniesienia" ?

Szukałeś na samej płytce tej przetwornicy gdzie by zamieszać, aby wszystkie napięcia wyjściowe tej płytki przedefiniować ?

JestTL431C. Z jednej strony połączona z perkiem a z drugiej z transoptorem H11AV1A. Nie rozgryzałem jeszcze układu szczegółowo. Dzisiaj rano przypomniałem sobie o tej przetwornicy jak poszukiwanie transformatora do żarzenia zakończyło się fiaskiem. Niestety nie mam schematu tej przetwornicy. Nie jest bardzo skomplikowana ale żeby ją rozgryźć trzeba trochę czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest po stronie pierwotnej czy wtórnej?

 

Jak po wtórnej, to jest to układ zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem przy pracy bez obciążenia - przekroczenie napięcia daje prąd przez TL431 i zapala transoptor, który z izolacją zwiera shutdown na scalaku przetwornicy po stronie pierwotnej. Tym się regulować napięcia nie da w takim przypadku.

 

Jak po pierwotnej, to może coś z tego wyjść, choć powinno być dodatkowe uzwojenie trafa idące na filtr dioda C-R-C i dzielnik napięcia (z potkiem lub nie) i na nóżkę scalaka. Daj symbol scalaka, to coś będzie więcej można kombinować.

 

Chyba, że to inny typ przetwornicy, wtedy może być układ jak na obrazku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak niewielkiej różnicy napięcia wyjściowego od tego wymaganego wystarczy podłubać przy dzielniku napięcia który dostarcza sygnał sprzężenia zwrotnego do przetwornicy.

 

No ale przecież mamy trzy wyjścia a jedną przetwornicę!

Sprzężenie często idzie od jednego, "wiodącego" wyjścia, ale nie jest to reguła. Obstawiam, że jest to wyjście z najwiekszym obciążeniem prądowym, czyli 5V. Wystarczy zbocznikować "dolny" rezystor dzielnika, i napięcie powinno pójść w górę. Po przeprowadzeni prób można "górny" rezystor zastąpić trymerem o większe rezystancji i wyregulować napięcie wyjściowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> na tanich 6N2P -EW i 6N1P- EW. .... Tych pierwszych będzie 2 szt., drugich 4 szt.

A zatem są to liczby parzyste.

Dlaczego zatem nie rozważyć żarzenia Dwóch żarników połączonych w szereg i grzanych z napięcia 6,3 + 6,3 = 12,6 V ? ...

O wiele łatwiej będzie przekonać 12,0 V aby było 12,6 V .... mniejsza różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych pierwszych będzie 2 szt., drugich 4 szt.

Na 2szt. 6N2P będzie pre phono. Na 4szt. 6N1P będzie pre liniowe. Mam trafo anodowe z uzwojeniem żarzenia ok.7,4V(AC) i z tego chcę zasilac żarzenie 6N2P za pośrednictwem L200. A 4szt. 6N1P muszą być żarzone osobno bo to trafo ma za małą moc. Może faktycznie masz rację i zasilić po 2szt. 6N1P w szeregu. Tym bardziej, że bez problemu da się ustawić perkiem 12,6 V i na dodatek nie trzeba dodatkowego stabilizatora. Tak pewnie zrobię. Dzięki za podpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

Jeszcze jedna tylko uwaga: Nie zapomnij o kwestii maksymalnego dopuszczalnego napięcia Ukh czyli napięcia przebicia katoda-żarnik.

Często w układach, z racji na różną "wysokość" od masy, na jakiej znajduje się dana katoda, stosuje się tzw. "podnoszenie potencjału" żarników - względem masy. To nie ma nic wspólnego z napięciem żarzenia jako takiego, ale z tym "na jakiej wysokości (voltów)" znajduje się w ogóle cały "żarnik" względem masy, a zatem i względem katody.

 

Przelicz i sprawdź, czy przy szeregowym-parami łączeniu żarzenia lamp, czy jesteś w stanie znaleźć taki poziom "elewacji / podniesienia" potencjału wszystkich żarników, aby wszystkie katody były niezagrożone i zadowolone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vittorio

(Konto usunięte)

Po pierwsze, nie masz żadnej pewności, że włókna żarzenia dwu lamp 6N1P będą miały dokładnie takie same rezystancje co jest warunkiem sine qua non tego by obydwie lampy miały równo po 6.3 V na lampę bowiem w przeciwnym przypadku jedna z nich będzie "przeżarzona" a druga "niedożarzona", krótko mówiąc jedna będzie świcić jak szalona a druga będzie ledwo czerwona - wniosek jest prosty nie możesz zaslilać lamp przeznaczonych do zasilania równoległego, czyli 6.3 V szeregowo z wyższego napięcia (w Twoim wypadku z 12.6 V) chyba, że będziesz dobierał lampy na tę szczególną okoliczność.

 

Po drugie, masz zamiar zastosować zasilacz impulsowy (co sam praktykuję od dawna) do żarzenia lamp ale bierz pod uwagę jeden fakt, mianowicie taki, że Ty chcesz go zastosować do przedwzmacniacza gramofonowego (czego ja na pewno bym nie zrobił) - pytanie więc brzmi, skoro sam stosuję zasilacze impulsowe do zasilania żarzenia lamp to dlaczego w tym konkretnym przypadku nie zalecam tego innym ?

 

Odpowiedż jest w sumie dość banalna, ze względu na załócenia impulsowe od przetwornicy (zwłaszcza takiej, zasilanej z 230V) których poziom na wyjściu przetwornicy, a tym samym na włóknach żarzenia lamp będzie przekraczał około 100 razy poziom sygnału z wkładki gramofonowej co w połączeniu z bardzo dużym wzmocnieniem przedwmacniacza korekcyjnego RIAA + wzmocnienie samego przedwzmacniacza (w sumie rzędu 1000, czyli 60 dB) doprowadzić może do tego, że Twój wzmacniacz mocy dostanie na wejściu potężny sygnał wzmocnionych zakłóceń od przetwornicy (częstotliwość kiladziesiąt kiloherców !) co w krótkim czasie skończy się spaleniem głośników wysokotonowych i samego wzmacniacza mocy (gdy jest tranzystorowy w szczególności).

 

Bez odpowiedniego zaplecza w postaci sprzętu pomiarowego (oscyloskop to podstawa) i wiedzy raczej się za tak "wybuchową" mieszankę nie bierz, kup raczej odpowiedni transformator, który da radę zasilić żarzenia wszystkich lamp.

 

 

Chciałbym jeszce raz podkreślić, że zasilacze impulsowe w aplikacji do żarzenia lamp są świetne (stabilizowane napięcie, bardzo duża wydajność prądowa dochodząca do kilkudziesięciu amper np. 30 A to nie jest duży problem, brak brumu 50 Hz - przy tym wysoka sprawność ok. 80% to są ich zalety) ale nie każdy który nam wpadnie w ręce się do tego celu nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chcesz go zastosować do przedwzmacniacza gramofonowego

Wcześniej napisałem, że pre gramofonowe będę zasilał tradycyjnie z transformatora który ma uzwojenie anodowe i żarzenia ale jest zbyt słabe na zasilanie żarzenia pozostałych czterech 6N1P (pre liniowe). Stąd pomysł z przetwornicą. Od początku miałem wątpliwości co do szeregowego łączenia żarników lamp ale za tym rozwiązaniem przemawiają parametry wyjściowe przetwornicy o czym pisałem. Nie sądzę aby żarniki lamp miały aż tak duży rozrzut parametrów grzejnika no ale wszystko się może zdarzyć. Traktuję to jak eksperyment, jak się nie uda to wtedy zastosuję klasyczne trafo do żarzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szeregowego łączenia żarników lamp

Przestrzegam ,przy takim łączeniu może się okazać,że bedziesz miał różne napięcia żarników na poszczególnych lampach ,różnica może dochodzić do +- 0,3 V .Może się okazać ,że będą przekroczone tolerancje na + i na -.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jakie są wyniki eksperymentu ?

Ogólnie to mój zapał przygasł i pewnie się jeszcze przeciągnie bo od pierwszego idę do nowej pracy a ostatnie kilka dni musiałem biegać za formalnościami (badania wstępne, UP i inne).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 15

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.