Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny z drewna


grzejur

Rekomendowane odpowiedzi

Już od kilkunastu lat projektuje oraz wykonuje kolumny głośnikowe dla swoich klientów, gdy miałem zapytanie o budowę paczek z drewna zawsze odpowiedź była jedna NIE. Nigdy też nie próbowałem tego materiału do budowy, podpierałem się opiniami innych ludzi na prze różnych forach oraz portalach branżowych.

Pewnej soboty wpada do mnie kumpel ze zrobionymi przez siebie kolumienkami wykonane z litego dębu. Konstrukcja wizualnie ładna i schludna dosyć prosto wykończona oparta na jednym głośniku SEAS Prestige L12RE/XFC znany mi już od lat. Wszystko fajnie ale jak by wykonać paczkę z innego materiału było by idealnie, no cóż podłączyliśmy do wzmacniacza, i w tym miejscu szok te maleństwa zagrały tak dobrze że siedzieliśmy jeszcze kilkanaście godzin przesłuchując płytotekę jaką zgromadziłem, po wszystkim ŁAŁ. Po weekendzie mnie oświeciło robiłem właśnie paczki o dość skomplikowanym kształcie oczywiście z MDFu i postanowiłem je z robić z drewna może wyjdzie może nie jak nie to do pieca. Doświadczenia z litym drewnem nie miałem z byt wielkiego, ale udałem się po sąsiedzku do zakładu stolarskiego, owy stolarz odrestaurowuje już od lat, skorzystałem ochoczo z jego doświadczenia. Po kilku tygodniach już miałem gotowe paczki jeszcze brakuje kilka detali ale można już zacząć strojenie. Pierwsza koncepcja moich paczek to konstrukcja trójdrożna ścianki rzecz jasna z MDFu. Ale po przemyśleniu postanowiłem iż będzie dwu i pół drożna, kolejne moje olśnienie mogę użyć głośników z którymi jeszcze nie miałem przyjemności a od dawna chciałem się z nimi zapoznać. Więc zamówiłem wysoko tonowy to Accuton C25-6-012 i dwa Accuton C173-6-191E. Na razie się bawię w pierwsze podłączenie pierwsze pomiary i tak dalej. Paczki prawie skończone, stoją już od kilku tygodni i obserwuję czy się wyginają, sprawdzam wszystkie czynniki o których piszą na forach, na razie nic takiego się nie dzieje. Teraz etap zrobienia detali później finalne strojenie. Jeżeli macie pytania chętnie odpowiem poniżej kilka fotek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-59168-0-05926900-1432105497_thumb.jpg

post-59168-0-41352600-1432105512_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEAS Prestige L12RE/XFC to dwa głośniki.

Proponuję przeczytać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

coaxial to fizycznie jeden czy dwa głośniki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coaxial to fizycznie dwa głośniki (oddzielne cewki, membrany, zawieszenia i magnesy), wspólna jest obudowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazewnictwo-głośnik koaksjalny samo za siebie wskazuje-jeden głośnik,pomimo że są dwa. Filozofia egzystencjalna głośnika:)

 

Żeby nie wróżyć z fusów albo czekać,pognie się albo się nie pognie to stolarze mają specjalny miernik do wilgotności,po okresie w suszni mierzą próbke i wiedzą czy ruszać dalej z produkcją, miernik nie kosztuje fortuny o ile pamiętam.

 

Można sobie zbudować kącik w kącie,jakieś nawiewy ciepłe i jest susznia.Też bym się pobawił w jakieś klejonki tylko heblarki mi brakuje:(.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność drewna była sprawdzana, raczej sprawdzam pod kątem wilgotności w pomieszczeni, stolarz twierdzi że drewno pracuje cały czas a ja nie chcę sprzedać komuś bubla, sam udzielam 2 lata gwarancji. Chodzi o to aby do tematu podejść periodycznie krok po kroku i z wielką starannością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjec wynika, ze glosniki beda osadzone dosyc gleboko. Czy nie bedzie to mialo wplywu na kierunek rozchodzenia sie fal dzwiekowych na boki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to bierze pod uwagę? Grunt że spoko będzie wyglądało a cała reszta... jakoś się dobierze :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjec wynika, ze glosniki beda osadzone dosyc gleboko. Czy nie bedzie to mialo wplywu na kierunek rozchodzenia sie fal dzwiekowych na boki?

To co widać w głębi to szkielet, jeszcze przyjdą fronty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to bierze pod uwagę? Grunt że spoko będzie wyglądało a cała reszta... jakoś się dobierze :P

Odechciewa mi się tłumaczyć takich oczywistych odpowiedzi inżynierom zazdrości bez szacunku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Grzejur nie denerwuj się to tylko taki żarcik kolegi, zupełnie bezbronny jak i sens wypowiedzi ;).

Szacun za za zaangażowanie... i choć to nie moja bajka, trzymam kciuki za całkowitą realizację tych kolumn :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widać w głębi to szkielet, jeszcze przyjdą fronty

 

Sory, myslalem ze to sa otwory na glosniki.

Masz moze jakies gotowe projekty, ktore mozna zobaczyc gdzies? Podobaja mi sie tego typu kolumny, ale podstawkowe ala Sonus Faber, Uscher itp. Moze zamiast nastepnym razem kupowac cos firmowego, przemysle zakup kolumn od Ciebie.

Jesli ceny sa w miare przystepne oczywiscie.

Jak masz jakies fotki gotowych podstawkowcow do dawaj tutaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odechciewa mi się tłumaczyć takich oczywistych odpowiedzi inżynierom zazdrości bez szacunku

Wrzucasz stary jakieś pudła z drewna, opisujesz czego nie miałeś i co nie będzie siedziało w tych skrzynkach a zapomniałeś napisać o konkretach.

Otwórz sobie piwko, pomyśl i uzupełnij opis, aby był zarys całości konstrukcji, bo na razie to tylko takie komentarze jak napisałem wcześniej się nasuwają.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz stary jakieś pudła z drewna, opisujesz czego nie miałeś i co nie będzie siedziało w tych skrzynkach a zapomniałeś napisać o konkretach.

Otwórz sobie piwko, pomyśl i uzupełnij opis, aby był zarys całości konstrukcji, bo na razie to tylko takie komentarze jak napisałem wcześniej się nasuwają.. :)

A przeczytałeś tytuł wątku i pierwszy wpis ?

Tu raczej nie chodzi o prezentację konkretnego projektu , a porównanie materiału użytego do wykonania obudowy .

Masz jakieś doświadczenia w budowie skrzynek z litego drewna/ kontra MDF , potrafisz coś podpowiedzieć , dać wskazówkę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest konstrukcja z LITEGO drewna - to tytułem sprostowania.

 

Podpowiedzią może być to, że dowolne kształty łatwiej wyczarować metodą "warstwicy" kolejnych elementów,

lub poprzez pójście na żywioł i zmontowanie dwóch połówek odpowiednio wewnątrz wyfrezowanych.

Do takiej zabawy najlepsze są "kantówki" sklejone w bloki - o litym drewnie jako całości, można zapomnieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest konstrukcja z LITEGO drewna - to tytułem sprostowania.

 

Podpowiedzią może być to, że dowolne kształty łatwiej wyczarować metodą "warstwicy" kolejnych elementów,

lub poprzez pójście na żywioł i zmontowanie dwóch połówek odpowiednio wewnątrz wyfrezowanych.

Do takiej zabawy najlepsze są "kantówki" sklejone w bloki - o litym drewnie jako całości, można zapomnieć.

I nikt nie twierdzi że tak jest, sam to wymyśliłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawiała technika budowy z litego drewna w kontekście doboru drewna, sposobu łączeń, ułożenia klepek itp tak aby z czasem nie pojawiły się problemy z pracą tego materiału (klawiszowanie itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia z litym drewnem nie miałem z byt wielkiego ...

 

To może wysławiaj się bardziej precyzyjnie, bo zbyt mocno uogólniasz.

Lite oznacza, że coś jest wykonane z jednego bloku, a tak niestety nie jest.

Nie jest to żaden zarzut, ale małe doprecyzowanie, więc nie ma się co napinać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klawiszowanie na pewno się objawi, nawet jeśli drewno będzie sezonowane, ale po pewnym czasie, czyli, za 2-3 lata można będzie pokryć dowolną okleiną i wszystko będzie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytałeś tytuł wątku i pierwszy wpis ?

Tu raczej nie chodzi o prezentację konkretnego projektu , a porównanie materiału użytego do wykonania obudowy .

Masz jakieś doświadczenia w budowie skrzynek z litego drewna/ kontra MDF , potrafisz coś podpowiedzieć , dać wskazówkę ?

Tyle razy już zostało o tym napisane, że sam powinieneś doczytać i stwerdzić czsy chodzi tu faktycznie o dopytanie się jak ma się drewno przy tego typie konstrukcji czy po prostu chęć pokazania krzywych skrzynek, których niespecjalnie ludzię chcą robić ze względu na ogrom pracy. A już w ogóle jak za chwile ma wyjść klawiszowanie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że jest to nieprzemyślane i nie wiesz co uzyskasz? Zastanawiałeś się nad tym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem rozpocząć o tym dyskusje, chcę opisywać z czasem co się dzieje z pudłami z drewna. Chcę opisać problemy lub zalety w strojeniu takich pudeł. Dalej jestem sceptyczny do drewna ale mam chęć wypróbować. Wiadomo że obserwacje mogą trwać i trwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z litego drewna to sa takie kolumienki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem rozpocząć o tym dyskusje, chcę opisywać z czasem co się dzieje z pudłami z drewna. Chcę opisać problemy lub zalety w strojeniu takich pudeł. Dalej jestem sceptyczny do drewna ale mam chęć wypróbować. Wiadomo że obserwacje mogą trwać i trwać.

No i od tego trzeba było zacząć, to może połowy wpisów byś sceptycznych nie miał...:) Czekamy na konkrety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze od samego początku że to jest próba, wykonanie paczek z drewna.

cytat "robiłem właśnie paczki o dość skomplikowanym kształcie oczywiście z MDFu i postanowiłem je z robić z drewna może wyjdzie może nie jak nie to do pieca"

 

Z litego drewna to sa takie kolumienki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :)

To jest naprawdę ciekawe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy już zostało o tym napisane, że sam powinieneś doczytać i stwerdzić czsy chodzi tu faktycznie o dopytanie się jak ma się drewno przy tego typie konstrukcji czy po prostu chęć pokazania krzywych skrzynek, których niespecjalnie ludzię chcą robić ze względu na ogrom pracy. A już w ogóle jak za chwile ma wyjść klawiszowanie..

Tak czy inaczej , nadal niczego konkretnego na temat użycia drewna , nawet z klepki parkietowej nie wyczytałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 19

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.