Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny z drewna


grzejur

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do wątku jako posiadacz kolumn z drewna . Mam je już 14 lub 15 lat , drzewo liściaste osika przed obróbką sezonowane bodaj że przez co najmniej pięć lat . Prawdopodobnie sezonowanie ma na celu zamknięcia się klastrów w drzewie mtodą naturalną. Nie wchodzi w grę żadna suszarnia.Skrzynka wykonana jest z litych desek , żadna klejonka bądż odwracanie słoi.Jak dotąd nic nie pękło nie defofmuje się nie wypacza. Grają pięknym głębokim basem, niesamowicie miękkim i aksamitnym . Ostatnimi laty gdy przeskoczyłem na vinyl wydaje mi się że średnicy jest za dużo . Na cyfrze było bardzo ok z analogiem jest trudniej. Ale wziąłem się za to i zaczynamy dostrajanie do nowego żródła.Dodam że mam w planie skrzynki z lipy drzewo leży już 10 lat . Będę odwzorowywał te które grają w tej chwili. Nie jestem konstruktorem tych paczek , jedynie posiadaczem-konsumentem.

 

Moje wyglądowo w sensie rozmieszczenia głośników, do złudzenia przypominają te których zdjęcia zamieszczone są na poprzedniej stronie. Nie wiem jaka jest pojemność tych skrzynek i jakiej średnicy woofery?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej,najlepsza i jedyna-KANAPKA!

melov8 ma rację,trzy warstwy.Pierwsza i ostatnia ten sam materiał,srodkowa o innej gęstości.

Temat był przewałkowany tutaj-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kolega Papierwoleju tak naprawdę rozpoczął temat...

Brnięcie w bardzo grube lite materiały jest głupotą!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kanapki nie mają sensu, po prostu przy prawidłowym strojeniu i gęstości nie ma różnicy, ale jak komuś poprawia samopoczucie to ok.

Ja już wszystko testowałem, nawet to, co nikt nie testował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amator, ktory ma dostep tylko do typowych materialow jak drewno i jego rozne plyty modyfikowane, nie ma zbyt wielkiego wyboru jesli chce zrobic cos bezkompromisowo. Kanapka jest konieczna i zawsze w pomiarach wyjdzie lepiej od jednolitej bryly. Pytanie czy praca wlozona w taka obudowe bedzie miala realny wplyw na dzwiek konstrukcji, bo przewaga w pomiarach nad jednolitym materialem bedzie widoczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie uważacie że skrzynka użyta do do głośników, powinna spełniać funkcję pudła rzonansowego ,jak w instrumentach muzycznych?

 

Inna odmienna szkoła ( monitory angielskie) gdzie obudowa "gra".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kanapki nie mają sensu, po prostu przy prawidłowym strojeniu i gęstości nie ma różnicy,

Jak to powiedział klasyk "Jesteś w mylnym błędzie"

Tylko kanapka MDF ,HDF prostopadle,MDF klejone odpowiednim klejem.

 

A czy nie uważacie że skrzynka użyta do do głośników, powinna spełniać funkcję pudła rzonansowego ,jak w instrumentach muzycznych?

Tak ,ale tylko i wyłącznie w przypadku Lowthera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie uważacie że skrzynka użyta do do głośników, powinna spełniać funkcję pudła rzonansowego ,jak w instrumentach muzycznych?

Nie, bo mają grać głośniki a nie obudowa. Pomijam wyjątki, gdzie to celowe zabiegi jw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolphin. Ok to dlaczego bardzo istotne są parametry skrzynki takie jak: wymiary,pojemność,zaoblenia na krawędzi ściany czołowej, wewnętrzne przegrody ,bądż temu podobne zabieg, dobór materiałów na obudowę ,do wytłumienia wewnątrz . Jeśli skrzynka nie bierze większego udziału w budowaniu i jakosci dzwięku jako takiego? Równie dobrze można by , skrzynkę wyspawać z blachy bądż odlać z cementu. No tak jeśli grają głośniki to po co im w ogóle skrzynki.Wdaje mi się że problem tkwi zupełnie gdzie indziej , marketing, chęć zmaksymalizowania zysków . Wciśnięto nam że mdf bądz klejonka gra. Bo to najprostrzy materiał do obróbki i nie podlega zmianom fizycznym w czasie .Szybkośc wykonania, mnogość kształtów, to czy ma to wpływ na dżwięk któż na to patrzy . Jednym słowem łatwośc wykonania produktu finalnego sprawiła że drzewo w czystej postaci zostało wyparte, przez różnego rodzaju namiastki . Natomiast przygotowanie litego materiału w postaci deski jest niezmiernie pracochłonne i wymagające czasu i pieniędzy. W dzisiejszej dobie, goście od audio na pieniądze nie będą czekać latami ,oni muszą je mieć już dziś ,włączając w to minimalny nakład własny .A niestety czy to się komuś podoba czy nie drzewo gra! i bierze czynny udział w powstawaniu fali elekrtroakustycznej.Problem w tym że trzeba mieć możliwości porównawcze.Pomijając to wrócę do pierwszego wpisy instrumenty muzyczne są tego namacalnym przykładem , oczywiście chodzi o naturalność brzmienia a nie dżwięki syntetyzowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A słyszałeś o zwarciu akustycznym?

kolumny mają też inne przeznaczenie jak instrumenty. Instrumenty wytwarzają dźwięk a zadaniem kolumn jest jego przekazywanie ( oczywiście w sensie akustyczny też go wytwarzają). Ja osobiście wolę słuchać skrzypiec czy gitary jak kolumn.

Drewno jest drogie i ciężkie do obróbki więc mało popularne ( podobnie jak w meblach). Jak ktoś myśli że z dębiny za 3000 zł za metr zrobi dobre kolumny to życzę powodzenia.

Cena dobrego drewna jest wysoka i takie drewno wcale nie łatwo zdobyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale dobre kolumny nie kosztują 3 000 ,tylko 30 bądż 300 tysięcy , i co w tym przypadku jest czynnikiem decydującym o ich mocno wygórowanej wartości. Mdf czy też inna trocina.Jeśli chodzi o dębinę to nie jest najszczęśliwszy materiał na paczi , najlepsze są drzewa miękkie lipa ,osika ,olsza ,topola , myślę że świerk .to z dostępnych u nas ,natomiast na świecie jest wiele gatunków które spełniły by wymogi akustyczne.Poza tym jesli chodzi o trudności nikt nie powiedział że ma być łatwo miło i przyjemnie.Chore ceny w niektórych przypadkach powinny rekompensować trudności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Trochę kiedyś rzeźbilem w drewnie i nabycie dobrej jakościowo lipy graniczy z cudem (przynajmniej w moim regionie) trochę łatwiej o olche. Sam osobiście robiłem kolumny ze sklejki brzozowej. W miarę miękkie drewno wielowarstwowe łatwo dostępne w wielu grubościach łatwe też w obróbce. Przed wytlumieniem ma swoje " drewniane" brzmienie po wytlumieniu nie mam porównania z MDFem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to dlaczego bardzo istotne są parametry skrzynki takie jak: wymiary,pojemność,zaoblenia na krawędzi ściany czołowej, wewnętrzne przegrody ,bądż temu podobne zabieg, dobór materiałów na obudowę ,do wytłumienia wewnątrz . Jeśli skrzynka nie bierze większego udziału w budowaniu i jakosci dzwięku jako takiego? Równie dobrze można by , skrzynkę wyspawać z blachy bądż odlać z cementu. No tak jeśli grają głośniki to po co im w ogóle skrzynki.Wdaje mi się że problem tkwi zupełnie gdzie indziej , marketing, chęć zmaksymalizowania zysków . Wciśnięto nam że mdf bądz klejonka gra. Bo to najprostrzy materiał do obróbki i nie podlega zmianom fizycznym w czasie .Szybkośc wykonania, mnogość kształtów, to czy ma to wpływ na dżwięk któż na to patrzy . Jednym słowem łatwośc wykonania produktu finalnego sprawiła że drzewo w czystej postaci zostało wyparte, przez różnego rodzaju namiastki . Natomiast przygotowanie litego materiału w postaci deski jest niezmiernie pracochłonne i wymagające czasu i pieniędzy. W dzisiejszej dobie, goście od audio na pieniądze nie będą czekać latami ,oni muszą je mieć już dziś ,włączając w to minimalny nakład własny .A niestety czy to się komuś podoba czy nie drzewo gra! i bierze czynny udział w powstawaniu fali elekrtroakustycznej.Problem w tym że trzeba mieć możliwości porównawcze.Pomijając to wrócę do pierwszego wpisy instrumenty muzyczne są tego namacalnym przykładem , oczywiście chodzi o naturalność brzmienia a nie dżwięki syntetyzowane.

Zdaniem idealnej obudowy zamknietej jest odseparowanie przedniej strony membrany od tylnej, aby mozliwe bylo uzyskanie odpowiedniej efektywnosci zespolu glosnikowego. Obudowy z rezonatorami maja za zadanie wykorzystac promieniowanie tylnej czesci membrany, odwrocic jej faze wypromieniowac do otoczenia. Cale clou polega na tym, aby obudowa nie dodawala od siebie nic poza to co generuje glosnik. Tak sie wlasnie sklada, ze zastosowanie wielowarstwowej obudowy o zmiennej gestosci, tlumieniu i sztywnosci przybliza nas do idealu. Przy praktycznej stronie okazuje sie, ze materialy drewnopodobne sprawdzaja sie tutaj bardzo dobrze i do wykonania niemal doskonalej obudowy wystarcza takie materialy jak MDF i sklejka wysokiej jakosci. Dodatkowe warstwy tlumiace to maty bitumiczne, komory z piaskiem i tak dalej. Sa rowniez inne szkoly, w ktorych wykorzystuje sie zupelnie inne materialy i tak jak np topowe Magico zbudowane sa w calosci z aluminium.

Poza pewnymi wyjatkami, producenci staraja sie tak konstruowac obudowy aby same w sobie nie dodawaly nic do brzmienia glosnikow. Dlatego konstrukcje wzorowane na instrumentach sa dosc kontrowersyjne ale maja swoich wyznawcow. Poniewaz nie urodzil sie jeszcze taki, co by wszystkim dogodzil, to wybor na rynku jest ogromny i kazdy znajdzie cos dla siebie.

Jak dla mnie obudowy z drewna litego to wybor raczej niszowy, gdzie podyktowane jest to bardziej forma i wygladem koncowym obudowy niz perfekcyjnym wlasciwosciom akustycznym. Poniewaz niektorzy nie potrafia przeklnac wplywu na dzwiek nawet najlepszej obudowy, to kieruja sie w strone dipoli.

Wilson Audio, moze byc rowniez przykladem producenta, ktory opracowal swoj wlasny material na obudowy glosnikowe, a przeciez wlasciwe moglby uzyc czegos zupelnie innego. Jednak kazda konstrukcja nosi jakies kompromisy, na ktore kazdy konstruktor musi sie zgodzic. Stosowanie przesadnie grubych scianek, spowoduje powiekszenie gabarytu calosci, co w efekcie moze zepsuc efekt czysto wizualny, a ten moze byc niezwykle wazny dla konstruktora.

MDF to material, ktory dzis latwo sie obrabia, daje dobre efekty, szczegolnie w polaczeniu z solidna kratownica wew obudowy, oraz odpowiednimi matami bitumicznymi. Oczywiscie, zawsze mozna zrobic cos jeszcze lepiej, pytanie tylko jakim kosztem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

MDF to material, ktory dzis latwo sie obrabia, daje dobre efekty, szczegolnie w polaczeniu z solidna kratownica wew obudowy, oraz odpowiednimi matami bitumicznymi.

 

Natomiast MDF, jako sam materiał, jest do bani. Pomiarowo (akcelerometr) jest gorszy od wiórówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Przecież nie mówiłem tego. Napisałem o samym materiale. Np. nikt normalny nie wali sklejki o grubości typowego MDFu z taką ilością wzmocnień, jak w budach z MDFu - bo po prostu nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pomiarach MDF nie wypada tak zle

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to powiedział klasyk "Jesteś w mylnym błędzie"

Tylko kanapka MDF ,HDF prostopadle,MDF klejone odpowiednim klejem.

Jaki klasyk?, chyba na ślinę, Avalon, Voxativ, Phonar, A-P i wiele innych firm nie robi choinek takich jak kanapki, ludzie stosujcie normalne przetworniki, a pozbycie się problemów i trzymajcie się technologii.

zapraszam do studia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Problem rozwiązuje sklejka,..aż przesadzona kanapka z kilku warstw drewna, ogólnie stosowana, lignoston, lignofol, to są półfabrykaty o wysokiej gęstości lub normalna płyta HDF min 22mm, łączenie poliuretanowe, są bardziej specjalistyczne, ale to juz wyższa szkoła łączeń stykowych zbrojonych, do nakładania oklein, świetnie się sprawdza warstwa akrylu, niweluje pewien zakres, ale to też wyższa szkoła jazdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo kto wie, ze jest wiele roznych sklejek, ktore wlasnie posiadaja rozne warstwy. Np jest taka sklejka, ktora posiada warstwe gumy. To tez moze byc ciekawy material konstrukcyjny. Ostatnio probuje stosowac ceramike, przyklejana do wew scianek obudowy. Poniewaz konstrukcje jakie projektuje, niebardzo moga posiadac w srodku kratownice typu Matrix ( jak w B&W), to musze szukac innych metod na wzmacnianie konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.