Skocz do zawartości
IGNORED

Uszkodzenie głośników Tonsil Altus 300


zubek29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam w domu 2 kolumny Altus 300 i wzmacniacz Onkyo TX-NR579. Ostatnio po głośnym słuchaniu muzyki (chwilami nawet na maxa, wiem że to w ogóle nie powinno mieć miejsca) z głośnikami coś się stało. Ich jakość znacznie się pogorszyła a szczególnie (a może tylko) głośnika niskotonowego. Przy podgłoszeniu do 60 (max to 80) głośniki zaczynają grać inaczej, ten bas nie jest już taki czysty jak kiedyś tylko tak jakby pierdzi, dodam że jak się słucha w miarę cicho to głośniki grają prawie tak dobrze jak kiedyś, gdyby nie to że wiem że coś się z nimi stało to pewnie bym nawet nie słyszał różnicy. Ale tak jak mówię od wielu miesięcy słuchałem sobie tej muzyki na 65, 68 i nigdy nic się nie działo dopiero właśnie po tym jednym incydencie głośniki opadły z sił. Jedna kolumna posiada 3 głośniki (to chyba normalne) i chciałbym się dowiedzieć jak można sprawdzić który z nich jest uszkodzony. Na innych forach pisali coś o omomierzu ale takiego urządzenia nie posiadam (jeżeli miałoby to pomóc to mógłby coś takiego kupić). Czy da się te głośniki właśnie jakoś posprawdzać nie tracąc przy tym gwarancji? Czy jeżeli zdecydowałbym się na gwarancję to czy z opisanym przeze mnie problemem w ogóle by ją przyjęli? Czy jeżeli któryś z głośników jest uszkodzony to ile by mogła gdzieś kosztować jego wymiana? Sprzęt posiadam od kilku miesięcy a więc jak to możliwe że element w tak drogim układzie miałby się spalić zaledwie po jednej godzinie słuchania głośnej muzyki? Czy jest możliwość że problem jest ze wzmacniaczem a nie z głośnikami? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jak to możliwe że element w tak drogim układzie miałby się spalić zaledwie po jednej godzinie słuchania głośnej muzyki? Czy jest możliwość że problem jest ze wzmacniaczem a nie z głośnikami? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

To czy problem jest we wzmacniaczu czy kolumnach można sprawdzić podłączajac je do innego wzmacniacza lub inny wzmacniacz do tych kolumn. Co do twojego pytania które zacytowałem to niech kolega nie żartuje - grałeś na maksymalnej mocy i dziwisz się że głośniki lub wzmacniacz padły - no błagam . Takich rzeczy nie robi się nigdy i nie ma znaczenia czy sprzęt jest tani czy drogi. Podczas takiego słuchania twój wzmacniacz generuje tak gigantyczne zniekształcenia że mógł by spalić głosniki w 2x większych kolumnach. Połowa mocy to jest moim zdaniem margines bezpieczeństwa dla większości dobrego sprzętu (własciwie dobranego wzmacniacza i kolumn) . Jeśli trzeba "podkręcać" więcej to znaczy że sprzęt jest kiepski lub źle dobrany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa mocy w sensie jeżeli max głośność to 80 to połowa tego to 40? Na 60 65 sprz3t zawsze grał przepi3knie niestety teraz jest właśnie taki problem że przy głośnym słuchaniu jakość nagle si3 pogarsza i trzeba ściszać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zubek:

Z podobnej gliny jesteśmy.

Uwielbiam (rzadko) dać czadu ...

Wiesz, Deep Purple Machine Head ... I takie tam podobne.

 

Za prehistorycznych czasów, kiedy synek miał 14-16 lat to po każdym wyjściu "zgredów" (mam na myśli siebie z małżonką) z domu musiałem kupować głośniki niskotonowe (Altus 140 te kultowe) i je sam wymieniałem.

OK, miałem za mocny amp w systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś te altusy nowe? Po co? Ale to inny temat.

Ich moc znamionowa podawana przez producenta to 150W. Co oznacza że nominalnie mają tą moc wytrzymać przy obciążeniu ciągłym. Twoje onkyo daje max moc 100W w 8R (chwilowo - pewnie za mały transformator żeby to dłużej pociągnąć).

 

Odnośnie przesterowania wzmacniacza, to tutaj koledzy troszkę błądzą. Gdyby coś się miało spalić od przesterowania wzmacniacza, to najpierw pożegnałbyś się z wysokotonówkami. I w tym wypadku moc wzmacniacza może być niższa niż kolumn, i tak spalisz tą metodą. Właściwie jeśli jest niższa to spalenie wysokotonówek jest nawet bardzie prawdopodobne.

 

Więc jeśli spaliłeś woofery od za głośnego grania, to do producenta na gwarancję. Zgodnie z deklaracjami, twoje kolumny (a przynajmniej niskotonówki) powinny wytrzymać moce jakie podaje twój wzmacniacz.

 

Druga sprawą jest, że jeśli masz pocharkiwanie, to może uszkodziły się mechanicznie, np zawieszenie albo cewka się odkleiły (bywa w słabszych jakościowo głośnikach). Jeśli masz na gwarancji to oddaj do naprawy. W najgorszym wypadku zapłacisz za naprawę, ale w obecnym stanie i tak nie nadają się do użytku. Ale IHMO z dużym prawdopodobieństwem naprawią w ramach gwarancji.

 

A pomijając powyższe, wykręcanie wzmacniacza na full to proszenie się o kuku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź. Wreszcie mam wrażenie że pisze do mnie jakiś normalny człowiek a nie jakiś znawca który wie wszystko najlepiej i uważa że mogę to wszystko wywalić na śmieci. Napisałem ten temat na kilku forach i wiem o czym mówię.Teraz jeszcze sprawdzałem to jak dałem treble i bass na 0 to każdą piosenkę mogłem podgłaszać tak jak kiedyś tylko oczywiście to już nie jest ta sama jakość. Druga sprawa to taka że jak dam bass na plus 6 i treble 10 czyli tak jak mnie to satysfakcjonuje to w zasadzie na 50 mogę podgłaszać wszystkie piosenki niektóre nawet na 55 ale to skrajne przypadki i szczerze mówiąc jakość jest naprawdę zadowalająca gdybym nie wiedział że coś się zepsuło to na tej głośności nawet nie wiem czy bym słyszał że coś jest nie tak. Jeżeli teraz bym to wszystko naprawił to nie wychodziłbym za 65 czyli głośność która jest dla mnie wystarczająca i jestem przekonany że na tym sprzęcie słuchałbym muzyki jeszcze parę dobrych lat. Najprawdopodobniej oddam te kolumny na gwarancję ale czy jest 100% pewność że to z nimi jest problem? Czy może być tak że to wzmacniacz? Albo i jedno i drugie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to taka że jak dam bass na plus 6 i treble 10 czyli tak jak mnie to satysfakcjonuje

Tu jest pies pogrzebany.

Regulatory barwy nie powinny być używane przy wysokich poziomach głośności (mają być max na 0). Służą do korekty dźwięku, gdy słuchasz cicho i nie słyszysz skrajów pasma (normalne- słuch tak ma). W tym przypadku podbijasz basy o 6dB, czyli zmuszasz wzmacniacz do podania 2x większej mocy w tym zakresie. Jeśli tak jest, to wzmacniacz zaczyna się przesterowywać 2x wcześniej, jak podczas pracy z zerową korektą basu. Przester= zniekształcenia, charczenie na basie/ rzadziej średnich. W tym przypadku łatwo o zniszczenie wysokotonowego na skutek obcinania wierzchołków (szczytów) sygnału z powodu przekroczenia wydajności zasilacza, co skutkuje "dzwonieniem" czyli lawinowym wzrostem zniekształceń na zakresie wysokich tonów.

Podbicie wysokich z kolei grozi spaleniem głośnika wysokotonowego jeśli kolumna nie ma zabezpieczenia (pomijając spalenie go po przesterowaniu wzmacniacza opisanego powyżej).

Naucz się słuchać normalnie, takie podbijanie skrajów wypacza odbiór muzyki i prowadzi do słuchowego kalectwa.

Altusy i tak "słyną" z podbicia charakterystyki, po co więc dodatkowo się katować korektą tonów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile lat ma zubek (a co za tym idzie ile słyszy - bo ja np od góry już mniej), ale rozumiem podbijanie. Altusy pomimo wymiarów nie mają ani zejścia ani góry (bo tubka się kończy gdzieś na 16k efektownymi Karpatami na wykresie)

To prawda, że podbijanie +6 do głośnego grania z dość dużym prawdopodobieństwem uszkodziło coś. Bo w takim wypadku w podbitym zakresie idzie dużo więcej mocy (porlick napisał 2x, ale coś mi się zdaje że ok. 4x; 2x więcej mocy to +3dB). Amplituner podał pełne napięcie co mógł wyciągnąć z zasilacza obcinając szczyty, RMS juz wtedy liczymy nie dla sinusoidy, ale prawie dla prostokątnego sygnału i głośniki odeszły do nieba.

 

Ale natury uszkodzenia nie poznasz póki nie obadasz głośnika. Mogło się odkleić zawieszenie, mógł karkas zaklepać się na nabiegunniku, mógł się kawałek cewki odkleić od karkasu...I w takich wypadkach głośnik zasadniczo będzie grał, ale właśnie charcząc. Ale jeśli charczenie słychać dobpiero przy większych wychyleniach, to może tylko zawieszenie się odkleiło.

Wykręć podejrzany głośnik i obejrzyj lub po prostu wyślij całość do naprawy. Najwyżej za nią zapłacisz, ale przynajmniej kolumny będą grały.

 

Powiem ci poza konkursem, jak już naprawisz, to znajdź kupca i za kasę kup kolumny w których nie będziesz chciał niczego podkręcać. W tych pieniądzach znajdziesz normalne używane duże kolumny. A altusy... zostawmy historii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za prehistorycznych czasów, kiedy synek miał 14-16 lat to po każdym wyjściu "zgredów" (mam na myśli siebie z małżonką) z domu musiałem kupować głośniki niskotonowe (Altus 140 te kultowe) i je sam wymieniałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te altusy podają 150W znamionowej, wzmacniacz 100, to teoretycznie nie jest w stanie zabić tych wooferów. Tylko pewnie te 150W to między bajki można włożyć. Ale jeśli producent deklaruje, to niech teraz naprawia na gwarancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.