Skocz do zawartości
IGNORED

Jak słuchać kabli?


spnmdm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Temat może i banalny ale na wstępie chcę powiedzieć, że podziwiam ludzi którzy są w stanie wyczuć różnice w brzmieniu kabli głośnikowych. Porównywałem ostatnio kilka kabli Audio Quest Rocket 33, Chord Odyssey 2 oraz kabel ze sklepu Hi END Corner z Poznania, który sami konfekcjonują a punktem odniesienia był kabel NORDOST FLATLINE (za który dałem 100 zł), który mam wpięty w system. I powiem szczerze, że nie słyszałem żadnej różnicy, no nic. Wszystkie brzmiały dla mnie tak samo. Może to wynika z tego, że nie mam aż tak wyczulonego słuchu lub źle podszedłem do odsłuchu, choć wszystkie były testowane na tym samym materiale muzycznym, słuchając mini po 60 sekund każdego utworu. Z drugiej strony jeżeli mam płacić ileś setek i doszukiwać się różnicy w kablach to chyba lepiej wtedy uderzyć w inne głośniki, bo tu różnica jest słyszalna.

Był u mnie Pan z kablem zasilającym za 2000 zł i porównywał do mojego za 250 zł (nie wiedząc ile kosztuje). Podobno słyszał różnicę, ja zdecydowanie nie słyszałem żadnej. A na koniec stwierdził, że mój brzmi lepiej:)

Moja konkluzja jest taka, że jeżeli chodzi o mnie, to jak mam uzyskać w systemie to czego szukam, czyli np. większej przestrzeni to zdecydowanie wolę kupić odpowiednie głośniki niż płacić setki złotych za kable, których brzmienie muszę sobie solidnie argumentować aby nie żałować wydatku.

Chyba, że źle ich słucham to proszę o sugestie w zakresie metodologii słuchania kabli.

Cayin a88T MK I, Diapason Adamantes III, Questyle CMA 600i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja konkluzja jest taka, że jeżeli chodzi o mnie, to jak mam uzyskać w systemie to czego szukam, czyli np. większej przestrzeni to zdecydowanie wolę kupić odpowiednie głośniki niż płacić setki złotych za kable, których brzmienie muszę sobie solidnie argumentować aby nie żałować wydatku.

 

I to jest słuszna koncepcja.

Tego się trzymaj i nie kombinuj ze słyszeniem na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że sam sobie odpowiedziałeś podobnie jak Ty nie neguje osób które słyszą różnice nie wyśmiewam się a ni nie szydzę z nikogo.Każdy indywidualnie układa sobie swój własny system pod swoje preferencje i to w tym naszym hobby chodzi.Skoro nie wyłapałeś różnicy to się ciesz zaoszczędzone zarobione albo dodaj te pieniążki i wymień sobie na lepsze kolumny wzmacniacz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie słyszłeś kabli:

1. nie miałeś wpiętych złotych bezpieczników w system (szlifowanych , audiofilskich) w wersi KI po 345000 zł szt

2. Twój system nie sięgał ceny 20% ceny kabelków

3, miałeś słabe źródło i nośnik

4, nie umyłeś uszu

5 zdrowy rozsądek przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się łapałem na tym , że sam sobie argumentowałem, ale odpuściłem. Może taki mam słuch, że tego nie wyłapie. Ale naprawdę podziwiam ludzi którzy słyszą. Nie neguję tego, ale będę odkładał na DAC aby zastąpić tego w Heglu 100, niż dokładał do kabli. Dobry DAC powinien przynieść zmianę.

Cayin a88T MK I, Diapason Adamantes III, Questyle CMA 600i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć JAK słuchać to jest to opisane w Wątku dla testujących kable. Możesz sobie przeczytać pierwszy post i NIE czytać reszty, gdyż zaburzy to twoje podejście do sprawy. Zaproś znajomych, zróbcie sobie jakieś maskowanie, żeby ukryć kabelki i do dzieła :)

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodologii jako takiej nie ma ale jest kilka składników na które zwraca się uwagę. Trudno w kilku słowach opisać ale spróbuję. Do pewnego pułapu kable w mniejszy lub większy sposób korygują brzmienie, mam na myśli te najbardziej oczywiste aspekty. Mówię tu basie, średnicy czy wysokich itp. Później zaczyna się już zupełnie inna bajka, przede wszystkich stereofonia i selektywność. Najprościej poszukać dobrze zrealizowanego nagrania jakiegoś monumentalnego dzieła w wykonaniu duże zespołu, bo dopiero tego typu nagrania najbardziej zobrazują różnicę. Porównywanie kabli na małych akustycznych składach trochę mija się z celem. Poza tym sam system też musi być podatny na zmiany.

Skoro bywasz w sklepie Hi End Corner w Poznaniu, to masz do mnie relatywnie blisko. Zapraszam, spróbujemy porównać u mnie.

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodologii jako takiej nie ma ale jest kilka składników na które zwraca się uwagę. Trudno w kilku słowach opisać ale spróbuję. Do pewnego pułapu kable w mniejszy lub większy sposób korygują brzmienie, mam na myśli te najbardziej oczywiste aspekty. Mówię tu basie, średnicy czy wysokich itp. Później zaczyna się już zupełnie inna bajka, przede wszystkich stereofonia i selektywność. Najprościej poszukać dobrze zrealizowanego nagrania jakiegoś monumentalnego dzieła w wykonaniu duże zespołu, bo dopiero tego typu nagrania najbardziej zobrazują różnicę. Porównywanie kabli na małych akustycznych składach trochę mija się z celem. Poza tym sam system też musi być podatny na zmiany.

Skoro bywasz w sklepie Hi End Corner w Poznaniu, to masz do mnie relatywnie blisko. Zapraszam, spróbujemy porównać u mnie.

 

Z Bydgoszczy do Poznania nie mam daleko, byłem w tym sklepie kiedy przyglądałem się polskim produktom, a tam Panowie mają tego trochę. Najłatwiej było mi rozpoznać różnice porównując głośniki, to słychać i bez wahania można wskazać różnice. Co do kabli to trudna jest to sztuka.

Cayin a88T MK I, Diapason Adamantes III, Questyle CMA 600i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bydgoszczy do Poznania nie mam daleko, byłem w tym sklepie kiedy przyglądałem się polskim produktom, a tam Panowie mają tego trochę. Najłatwiej było mi rozpoznać różnice porównując głośniki, to słychać i bez wahania można wskazać różnice. Co do kabli to trudna jest to sztuka.

 

Fakt, istotnie trochę tego tam jest. Zaproszenie aktualne, mieszkam po drodze ....

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ okablowania jest znaczący ale dopiero gdy jest już zrobiona akustyka,a sprzęt wysokiej klasy. No i kable też muszą być odpowiedniej klasy. Jest to kosztowne i ma sens dopiero od wysokiego pułapu sprzętu.

Trzeba przyznać, że na pozycjonowaniu znasz się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się łapałem na tym , że sam sobie argumentowałem, ale odpuściłem. Może taki mam słuch, że tego nie wyłapie. Ale naprawdę podziwiam ludzi którzy słyszą. Nie neguję tego, ale będę odkładał na DAC aby zastąpić tego w Heglu 100, niż dokładał do kabli. Dobry DAC powinien przynieść zmianę.

jak nie słyszysz różnicy to nie zmuszaj się, nie szukaj lepszej "metodologii słuchania" kabli, jak sam zauważyłeś to istotna poprawę daje wymiana kolumn. A jak masz H100 to dobierz do niego HD25 i ciesz się muzyką.

CD, pliki, analog

wieczorami słuchawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy nie słyszałem kabli, więc też nie miałem ciśnienia na to, żeby sprzedawać mega drogie kable bo nie lubię naciągać swoich klientów. Ale ...... nie tak dawno przydarzyło mi się sprzedać wzmacniacz Roksan K3. Klient miał z poprzedniego systemu Real Cable BM150T taki za ok 30 zł/m. Więc podłączyliśmy ten cały system Roksan K3 + Kef Q900 połączone tym Realem i owszem grało, była przyjemna słodka barwa niby wszystko OK. Miałem już iść do domu, ale klient wyciąga gdzieś tam spod kanapy pożyczony kabel, który wtedy pierwszy raz widziałem. Mówił, że go podłączał, ale on żadnej różnicy pomiędzy nimi nie słyszy. Ktoś tam za używkę chciał 500 zł od niego. Słuchamy ... Joe Cocker - N'Oubliez Jamais na razie na Realu, gra poprawnie barwa bardzo poprawna przyjemne słodkie wysokie tony ogólnie biorąc pod uwagę wielkie bo ponad 45 metrowy pomieszczenie naprawdę dobry dźwięk. Podłączamy używkę Van Den Hul Magnum Hybrid. Odtwarzamy ten sam utwór i nagle ukazuje nam się totalne oderwanie dźwięku od kolumn - potężna przyjemna scena i nic z barwy nie wycięte w stosunku do tego Reala, nie mogłem uwierzyć, bo to co usłyszałem było pierwszym razem, kiedy słyszałem różnicę na kablu głośnikowym. Podłączamy z powrotem tego RC i przylatuje dziewczyna z kuchni ... co wyście zrobili, że tak słabo gra - wtedy było lepiej. Uważam, że trzeba być na prawdę głuchym, żeby tego nie usłyszeć - i to nie są różnice na barwie tylko właśnie na scenie, jej wielkości i poukładaniu w niej tych poszczególnych instrumentów z chirurgiczną wręcz precyzją - sam się zdziwiłem że Kefy tak potrafią zagrać. Teraz sam zakupiłem ten i jeszcze inny kabel tej firmy "na sklep" do demonstracji i porównań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bydgoszczy

To pozdrawiam!

Jest przecież w okolicy "parę" osób z sensownymi systemami, może nie miałeś okazji poznać, odwiedzić, posłuchać, bo kwestia kabli nie jest prosta i wnioski nie zawsze są oczywiste, a najważniejsze w każdym systemie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@studio7 jak czytam o tej zonie czy dziewczynie słyszacej różnice w kuchni po zmianie przewodów to zaczynam twierdzić, ze niektórzy powinni na szybko ogłosić się ludźmi nietoperzami.

Tylko na tym Forum już kilkanaście razy czytałem o takich cud dziewczynach, bo oczywiście ich partnerzy tez maja tak doskonały słuch, ze słyszą zmianę po wpięciu innych kabli zasilających.

Tylko jak przychodzi co do czego i pada propozycja ślepego testu, nagle okazuje się, ze nikt nic nie wie i nikt nic nie słyszy.

I wyprzedzając Kolegę SLY, sprzet jaki posiadam nie jest budżetowy, przy wielu odsluchach w swoje salce żaden audiofil nie przeszedł jeszcze prawidłowo ślepego testu.

Opowiesci o slyszeniu brzmienia kabli są bardziej abstrakcyjne niż opowieści o UFO.

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiesci o slyszeniu brzmienia kabli są bardziej abstrakcyjne niż opowieści o UFO.

A ja od tygodni zapraszam do mojego Wątku dla testujących kable ( w zakładce Inne). Nikt nie chce napisać o swoich testach :( No to może ktoś napisze o swoich spotkaniach z Zielonymi Ludzikami?

 

@Ar3cky Szacun!

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden audiofil nie przeszedł jeszcze prawidłowo ślepego testu.

 

Żaden z was nie jest w stanie zorganizować 2 identycznych systemów spiętych różnymi kablami, a tylko to byłby prawidłowy ślepy test. Szybkie wpinanie i wypinanie kabli zupełnie nie ma sensu i nie pokazuje cech poszczególnych modeli okablowania. Wasze testy to strata czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyprzedzając Kolegę SLY, sprzet jaki posiadam nie jest budżetowy

Jeśli jest lepszy od amplitunera, na którym ludzie też kable słyszą to nikt nie może twierdzić, że sprzęt masz za słaby do kabli. Mówiąc krótko, ten argument już dawno leży i kwiczy:)

 

Żaden z was nie jest w stanie zorganizować 2 identycznych systemów spiętych różnymi kablami, a tylko to byłby prawidłowy ślepy test. Szybkie wpinanie i wypinanie kabli zupełnie nie ma sensu i nie pokazuje cech poszczególnych modeli okablowania. Wasze testy to strata czasu.

A kolega ma dwa identyczne systemy do porównań kabli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W średnich systemach szkoda kasy na zabawę w kable

Nieprawda. Spora ilość osób deklarujących w ankietach że "słyszy" kable ma sprzęt niezbyt drogi. Mam kolegę, który deklaruje "słyszenie" kabli na amplitunerze kina domowego za 1500 zł. To wszystko efekt działania wyobraźni a nie rzeczywistego słyszenia. Ten mój kolega ma spory ubytek słuchu w jednym i drugim uchu. Na jedno prawie nie słyszy.

 

Lepiej myśleć o kolumnach czy wzmacniaczu lepszej klasy.

Czyli kupując lepszy wzmacniacz pchamy się w kłopoty ? To czy rzeczywiście taki wzmacniacz jest lepszy ?

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega ma dwa identyczne systemy do porównań kabli?

 

Nie mam ale znam dobrze brzmienie swojego z moim okablowaniem. System jest non stop podłączony do prądu. Gdy zmienię jakieś kable to zaczynam słuchać dopiero po kilku godzinach i słyszę czy jest inaczej i jak czy też nie. Będąc u kogoś nie ma takiej możliwości. System jest mi nieznany, podobnie jak akustyka u kogoś. Nie mam układu odniesienia, więc przepinanie kabli nie ma sensu, tym bardziej takie na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie wpinanie i wypinanie kabli zupełnie nie ma sensu i nie pokazuje cech poszczególnych modeli okablowania.

Tu zgoda tylko przełączanie przełącznikiem, takim jak w analogowych magnetofonach "tape monitor", można poznać skalę różnic.

 

I znowu zaczynają jedni drugich nawracać... Aż nie chce się czytać.

Dlaczego nawracać ? Robisz prawidłowy technicznie test porównawczy i wyciągasz własne wnioski. To proste. Te wnioski nie muszą być inne niż Kolegi dotychczasowe.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.