Skocz do zawartości
IGNORED

Brak niskiego basu w małym pomieszczeniu?!


Tehtoril

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Niedawno przeprowadziłem się do niewielkiego (4x3m) salonu z aneksem kuchennym i nie mogę dojść do tego, co zrobić, aby pojawił się niski bas, z którym w poprzednim mieszkaniu nie miałem najmniejszego problemu.

Zmian w sprzęcie nie uczyniłem żadnych, sprzęt (Xindak P-AM II, zlampizowany cd CA 640, kolumny Zaph SR71) na pewno jest sprawny, bo sprawdzałem go u znajomego z lepiej zaadoptowanym pomieszczeniem i równowaga tonalna była idealna. Myślałem, że z racji zaledwie 12mkw. bas powinien wręcz być jak z subwoofera (te kolumny naprawdę mają genialny bas).

Tutaj zaś, wszystko jest przesunięte w górne rejestry i ledwo słychać cokolwiek poniżej 100Hz.

Nie słucham muzyki elektronicznej, raczej rock/pop/blues.

 

Z racji faktu, że salon jest połączony z aneksem, mam też bardzo ograniczone możliwości w kwestii przesuwania mebli itp., ale myślałem czy np. gołe ściany i narożniki nie powodują takiego właśnie negatywnego efektu? Może powinienem je zagospodarować w jakiś sposób? Może wysoki regał po lewej stronie łóżka by się przydał? Próbowałem pozbyć się stolika rtv (myśląc, że zasłania fale odbite od ściany za BR), ale poprawa była minimalna.

Dodam, że sufit mam w kształcie łuku.

 

Jak chodziłem po mieszkaniu i nasłuchiwałem gdzie basu nie brakuje, to w rogu aneksu jest zdecydowanie najlepiej a na kanapie jest najgorzej. Zauważalną poprawę przyniosło ustawienie kolumn "na zewnątrz" względem siebie - pod kątem 25-30st. - ale jest to kosztem sceny i jakości basu.

Kolumny mają BR z tyłu i stoją 25-30cm od ściany. Przysunięcie ich bliżej ściany wcale nie dodaje basu, odsunięcie też niespecjalnie. Zresztą w poprzednim lokalu stały w podobnej odległości.

W załącznikach są zdjęcia pomieszczenia.

 

Serdecznie proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24968-0-51961200-1432550557_thumb.jpg

post-24968-0-10916700-1432550564_thumb.jpg

post-24968-0-45660900-1432550570_thumb.jpg

post-24968-0-54638500-1432550577_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na temat rozchodzenia sie fal. Najnizsze są najdluższe. Prawdopodobnie bas usłyszysz dopiero gdy sie odbiją i wracaja do kolumn. Przejdź sie z miejsca odsluchowego bardziej do przodu.

 

Wyobraż sobie że ja w miwjscu odsluchowym nie mialem basu w Klipsach. Ale był zaraz przede mną juz bardzo odczówalny. Wystarczyło że, przesunelem kolumny bardziej do siebie. W narożnikach oczywiscie zwinniente grube chodniczki, zwiniete w rulon, a wyżej coś w rodzaju kwiatow. To wszystko w obu narożnikach za kolumnami. Proste i eleganckie zabiegi bez zbędnych specjalistycznych pierduł, które tylko szpecą pokój.

Oczywiscie podstawowa rzecz to, kolumny w równych odleglosciach od ścian!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym jest szkopuł, że pomieszczenie jest nieregularnego kształtu i nie mam nawet opcji rozmieszczenia wszystkiego w równych odległościach :/

I tak, w połowie drogi od kolumn do kanapy bas jest znacznie lepszy, ale niewiele mi to daje, bo nie mam jak tych kolumn przysunąć do mnie, bo nie da się przejść przez pomieszczenie.

Wiem, że nie zrobię z tego pomieszczenia studia odsłuchowego, ale chcę chociaż spróbować powalczyć z tym co mam, zanim sprzedam wzmak i kolumny w cholerę i przesiądę się na słuchawki albo kino domowe (bo subwoofer na pewno sobie tutaj poradzi)/ dokupię subwoofer, który będzie wart tyle co dobry streamer na który sobie ostrze zęby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z subem do sluchania muzyki daj sobie spokuj, bo sasiadom bedziesz cukier w szklankach mieszał.

 

Jedyne wyjscie moim zdaniem, ja bym tak zrobił, to postawic kolumny w narożnikach po stronie okna. Sofą odgrodzić aneks od saloniku. Zestaw kina domowego oczywiscie na drugim miejscu najpierw ustawilbym pod stereo, dla mnie piorytet. Wtedy kuchnie bedziesz mial za soba i bedziesz czul się jakbyś był w oddzielnym pokoju. Wszystko jest do zrobienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat/plan pokoju z wymiarami niech Kolega wrzuci, coś poradzimy

 

sub powinien pomóc, ale trzeba by go dobrze ustawić

 

 

subwoofer na pewno sobie tutaj poradzi)/ dokupię subwoofer, który będzie wart tyle co dobry streamer na który sobie ostrze zęby

 

jaki budżet na sub Kolega może przeznaczyć? wcale nie trzeba wielkiej kasy

 

 

Z subem do sluchania muzyki daj sobie spokuj, bo sasiadom bedziesz cukier w szklankach mieszał.

 

niekoniecznie, subwoofery to temat, w którym jest masa uprzedzeń, a subwoofer trzeba dobrze wybrać, ustawić i wyregulować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby dywan lub wykładzinę na podłogę i obrazy lub półki z książkami na ścianę nad kanapą.

Powinno być lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba, to kiedyś miałem Velodyne CHT-10 i bardzo byłem z niego zadowolony w poprzednim mieszkaniu, póki nie zbudowałem aktualnych kolumn i.. sprzedałem suba, bo nie musiałem go uruchamiać w ogóle.

Generalnie, to nie mam na tą chwilę żadnej kasy na suba, ale jak będzie trzeba, to zacznę zbierać. Problem polega na tym, że nie mam wyjścia na suba/pre out we wzmaku, więc obawiam się, że minimum te 2000zł bym, musiał wydać na suba, który by nie psuł mi odbioru muzyki. Miło by było, jak by miał głośnik skierowany w dół, co by nie było łatwo go uszkodzić w tak małej przestrzeni (poza tym mam ślepego [jak kret] psa, który ciągle w coś wali głową :D).

Zdjęcia pokoju już są, teraz jego plan podaję w załączniku. Wybaczcie jakość szkicu.

 

Co do wypowiedzi MusicManiacX:

Niestety na przemeblowanie nie mam za bardzo szans, bo nie jestem singlem :)

A drzwi, które są obok lodówki, to drzwi wejściowe do mieszkania, więc nie mogę tam takich szykan ustawić :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby dywan lub wykładzinę na podłogę i obrazy lub półki z książkami na ścianę nad kanapą.

Powinno być lepiej.

 

na basie <100Hz??

 

Zdjęcia pokoju już są, teraz jego plan podaję w załączniku.

 

nie widzę za bardzo pola manewru, jeśli chodzi o same kolumny główne czy aranżację pokoju

 

jedyne czego można spróbować, to umieścić subwoofer w rogu pod biurkiem i dodatkowo spróbować korekcji aktywnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na wymiary pomieszczenia tworzą się tam rezonanse w niskich częstotliwościach i prawdopodobnie z miejscem odsłuchowym ustawionym w odległości od ściany równej około polowy długości pomieszczenia siedzisz "w dole" rezonansu osiowego ~43 Hz i ~85 Hz oraz może kilku innych w zależności od geometrii pokoju . Nie dziwne, że przy ścianie w aneksie jest najgłośniej.

 

Najlepiej by było przenieść miejsce odsłuchowe w lewo albo prawo, ale tam są drzwi albo zaczyna się kuchnia i traci się resztę symetrii :-/ Można też spróbować podziałać z geometrią, ale to by wymagało użycia ciężkich elementów/płyt i odciąć akustycznie aneks kuchenny. Inna opcja to użyć pułapek basowych do złagodzenia tych rezonansów, z tym że ciężko samemu zaprojektować i wykonać taki działający basstrap.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. więc zacznę chyba zbierać na Rel-a T5, bo lada dzień w rogach będą półki i wysoki regał zamiast niskiej szafki, wiec basstrapów nawet nie będę miał gdzie zainstalować. Szlag, że też dałem się namówić na przeprowadzkę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc zacznę chyba zbierać na Rel-a T5,

 

rozumiem, że z powodu wejść wysokopoziomowych?

 

alternatywą jest osobny tor subwoofera - podłączenie subwoofera i wzmacniacza do jednego wyjścia z CD za pomocą adaptera (Y-splittera), nie powinno to rodzić żadnych problemów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu wejść wysokopoziomowych i wzmacniacza w klasie AB zamiast D.

Co do podłączenia suba między cd a wzmacniacz - świetny pomysł, ale przydałoby się wtedy, żeby cd miał regulację siły sygnału wyjściowego (i operowanie nim zamiast potencjometru wzmacniacza) , bo w innym wypadku sub będzie grał całkowicie niezależnie od kolumn.

Fajnie to będzie brzmiało tylko jeśli nie zechce zmienić poziomu głośności na wzmacniaczu.

Sub Velodyne by częściowo rozwiązał ten problem - bo ma pilota - ale każdorazowe dopasowywanie zgrania sub->amp po sciszeniu/podgłośnieniu muzyki, mogło by zacząć frustrować. Za to przetwarzanie basu byłoby wolne od ograniczeń wzmacniacza.

Coś za coś ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MusicManiacX

A ty sobie daj spokój z słuchaniem muzyki. Sprzedaj sprzęt kup słownik ortograficzny i zapisz się na korepetycje z jeżyka polskiego.

Po prostu dramat !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj ustawić to w ten sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj ustawić to w ten sposób.

 

Ja mam podobny rozstaw pomieszczenia - moje jest większe - i miałem (w zasadzie to mam też teraz) identyczny problem.

 

bez.JPG

 

Na rysunku zaznaczyłem kolorem jasno zielonym gdzie był dobry mocny bas, na pomarańczowo gdzie basu było trochę, czerwony kolor to idealne miejsce z basem - szybki dynamiczny i bardzo dobry - w pozostałych miejscach nie było go wcale :(. Co ciekawe w układzie A i C świetny bas był za kolumnami - pod szafką rtv - jest wisząca 50 cm nad podłogą.

 

Miałem w tym układzie subwoofer B&W ASW 600 i niewiele wnosił do systemu. Ja spróbował bym rozstawienia kolumn szerzej - biurka daj na ścianę a obok biurka kolumnę - teraz masz rozstaw około 1m to za mało.

Do tego u siebie zauważyłem że bas potrzebuje minimum 3m na pojawienie się - w układzie B był dopiero naście cm za kanapą. Co ciekawe przesunięcie się o 10 cm to jakby ktoś wyciągnął zatyczki od bass refleksu - a obok miejsca nie ma go zupełnie.

 

Teraz zostałem przy układzie C. Dobre miejsce mam na kanapie w rogu i przy stole :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj ustawić to w ten sposób.

Nie ma takiej opcji, bo wtedy nie da się wejść do domu;)

Drzwi obok aneksu, są drzwiami wejściowymi do mieszkania, wiec jak jeszcze postawię naprzeciwko kanapę i duże biurko, to będę musiał oknem wchodzić ;) (a i tak będę musiał to robić uważnie, aby nie strącić żadnej kolumny :D)

 

Jakiekolwiek przemeblowanie przy tak małej przestrzeni, aneksie i trojgu drzwi to istny dramat. Jeszcze się mocno zastanawiam nad dobrym korektorem graficznym (tj. Behringer DEQ2496) i sprawdzeniu jakie zmiany on wniesie.

Zapisałem się niedawno do klubu zwolenników tego korektora w nadziei, że trafię tam kogoś z moich okolic, kto dałby się namówić na przyjechanie do mnie z owym sprzętem, ale nie wydaje mi się, abym tam znalazł kogoś ze Szczecina:/

 

AndrzejPiaseczno - u Ciebie znacznie łatwiej jest o takie zmiany niż u mnie, bo masz znacznie dłuższy salon i mniej drzwi. Zazdroszczę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się mocno zastanawiam nad dobrym korektorem graficznym (tj. Behringer DEQ2496) i sprawdzeniu jakie zmiany on wniesie.

 

Cześć.

 

Korektor parametryczny (DEQ2496 potrafi pracować w tym trybie) może bardzo pomóc, ale musisz najpierw zdiagnozować problem.

 

Ma początek zaopatrz się w program Room EQ Wizard i wykonaj pomiary swojego miejsca odsłuchowego. Na pierwszy raz wystarczy zwykły niedrogi mikrofon i zwykła karta muzyczna. Jeżeli na charakterystyce swojego pokoju zobaczysz wielkie górki i doliny w zakresie basu to korektor może tu pomóc.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor również może pomóc. Widziałem raz w akcji korektor w formie programu/wtyczki, który na podstawie kilku pomiarów w pomieszczeniu korygował jego charakterystykę i akurat radził sobie całkiem nieźle z basem. Może również jest coś takiego niesoftwarowego?

 

Ewentualnie mógłbyś spróbować pułapek basowych, żeby to wyprostować nieco. Jakieś takie narożne znalazłem kiedyś (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), może by Ci się zmieściły gdzieś? Chyba jakby co nie są jakieś trudne do zrobienia, przynajmniej nie wyglądają, chociaż kto wie co jest w środku ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się mocno zastanawiam nad dobrym korektorem graficznym (tj. Behringer DEQ2496) i sprawdzeniu jakie zmiany on wniesie.

Korektor parametryczny (DEQ2496 potrafi pracować w tym trybie) może bardzo pomóc

Korektor również może pomóc

Ewentualnie mógłbyś spróbować pułapek basowych

 

Tehtoril nie ma basu

 

ani żaden korektor ani tym bardziej ...pułapka tu nie pomogą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym.

Generalnie w tak małym pomieszczeniu basior powinien być spory - przez interferencje fal (interefencja konstruktywna).

W w/w przypadku wygląda na to że fala interferuje destruktywnie - znosi się -- patrz regulacja fazy w subwooferze.

Pułapki basowe mogą pomóc - ale chyba lepiej i najłatwiej będzie zastosowac jakiś subwoofer odpowiednio go ustawić i dostroić (obciąć pasmo z kolumn) tak aby fala nie znosiła się sama.

 

... nie wiem w jaki sposób mógłby pomóc korektor? Proszę o jakieś wyjasnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, w pewnych sytuacjach teoretycznie pułapka może pomóc

 

w praktyce nie spotkałem się z podnoszeniem poziomu basu za pomocą pułapek, bo to droga bardzo naokoło, skomplikowana, wysokonakładowa, wymagająca miejsca w pokoju i szczęścia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może problem polega na tym, że w małym pomieszczeniu nie daje się słuchać odpowiednio głośno, żeby niskie basy były dobrze słyszalne. Na to pomoże korektor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego, co masz. Potrzebujesz mikrofon pojemnościowy a takie właśnie są te komputerowe. I będą działać z dowolną kartą. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie można mieć pewności, czy mikrofon z kartą nie obcina pasma. Charakterystyka mikrofonu jest nieznana, ale w zakresie niskich częstotliwości powinna być wystarczająco płaska.

 

Do dobrego pomiary wybadałoby użyć kalibrowany mikrofon pomiarowy i kartę muzyczną wyższej klasy, z takich dedykowanych do domowego studio nagraniowego. Te powinny mieć wiarygodne wejście mikrofonowe, zwykle XLR.

 

Mikrofon trzeba ustawić w punkcie odsłuchu, na wysokości uszu. Ale nic nie szkodzi zrobić parę pomiarów w innych miejscach, żeby się zorientować w zmianach akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może problem polega na tym, że w małym pomieszczeniu nie daje się słuchać odpowiednio głośno, żeby niskie basy były dobrze słyszalne. Na to pomoże korektor.

 

Tehtoril pisał że w poprzednim pomieszczeniu bas był - więc zakładam że przy normalnych głośnościach. Niestety tak to nie działa :( bas jest albo go nie ma - głośność wpływa na nasz odbiór dla niższych wartości nasz słuch przestawia sie na środek pasma - dla tego sa Loudnesy we wzmacniaczach.

 

Rozumiem że korektorem chcesz wyrównać pasmo - czyli tak

1. pomiary w miejscu odsłuchu dadza nam obraz na sygnale testowym co znika a co się podbija.

2. korektor ustawiamy odwrotnie do wykresu uzyskanego z pomiarów i voila.

Nie mam doświadczenia w takich operacjach - ale jeżeli fal się znoszą to po podbiciu ich dalej bedzie ten efekt. Chyba ze fale z innej częstotliwości daja taki efekt.

 

Tehtoril - włącz funkcje loudnes we wzmacniaczy i zobacz czy to cokolwiek da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz użyć mikrofonu wbudowanego do laptopa? Nigdy nie próbowałem, nie wiem, czy nie będzie jakiś komplikacji typu szumy laptopa, mocne ograniczenie pasma albo silnie kierunkowa charakterystyka.

 

Często polecany jest mikrofon UMIK-1 z wyjściem USB, nie potrzebuje karty dźwiękowej. U nas chyba dość ciężko dostępny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na Allegro znajdziesz kilka różnych mikrofonów pomiarowych, najpopularniejszy to Behringer ECM8000. Nie wiem, czy są kalibrowane, ja kupiłem ECM8000 dawno temu i nie mam do niego kalibracji.

 

Mikrofon pomiarowy wymaga kabla XLR i zasilania phantom 48V. I potrzeba karty, która ma takie wejście, np. Emu 0404 USB, Behringer U-Phoria czy podobne.

 

Sam ostatnio próbowałem mikrofonu kalibracyjnego od amplitunera Yamahy i też to działa, tylko trzeba go wetknąć nie calkiem do końca w wejście mikrofonowe karty dźwiękowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem że korektorem chcesz wyrównać pasmo - czyli tak

1. pomiary w miejscu odsłuchu dadza nam obraz na sygnale testowym co znika a co się podbija.

2. korektor ustawiamy odwrotnie do wykresu uzyskanego z pomiarów i voila.

Korektor Behringera robi to automatycznie. Tzn. nie znam DEQ2496, mam wcześniejszy model DSP8024. Korektor generuje różowy szum, mierzy go mikrofonem pomiarowym i ustawia płaską charakterystykę. Ale mój korektor słabo radzi sobie z rezonansami pomieszczenia, pewnie ta funkcja jest dedykowana do nagłośnienia estradowego a nie pokoju mieszkalnego.

 

Przypuszczam jednak, że nie chodzi o płaską charakterystykę ale o korektę właściwości słuchu dla małej głośności. W takim wypadku korektor z filtrami 1/3 oktawy mógłby pomóc, bez uwypuklania średniego basu. Filtr loudness teoretycznie robi to samo, ale zwykle zbyt zgrubnie, żeby to brzmiało dobrze.

 

Czyli wychodzi na to że gdyby jednak udało by mi się zdobyć gdzieś UMIK-1, wyszło by mnie to najtaniej. Rozumiem że wpinam go bezpośrednio w komputer i nic więcej nie potrzeba?

Nie miałem go w ręku, ale tego bym się spodziewał. Komputer pewnie go wykryje jako kartę dźwiękową USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrofony pomiarowe zwykle mają małe średnice membrany. To zapewnia dookólną charakterystykę w całym pasmie. Ten z Twojego linku wygląda na inną konstrukcję. Ja bym nie kombinowała, albo tani mikrofon, żeby zorientować się jak pomiary wychodzą albo prawdziwy mikrofon pomiarowy, najlepiej z indywidualną kalibracją.

 

Do pierwszych testów ja bym spróbował takiej taniej kapsułki elektretowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To pewnie jest coś takiego, jak w mikrofonach komputerowych. Ludzie często piszą o wykorzystaniu podobnych kapsułek Panasonica, ale na Allegro nie znalazłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu mikrofon na wkładce panasonica i UMIK'a z dość pokaźną kalibracją.

Do określenia fali stojącej wystarczy Ci najtańszy możliwy mikrofon na wkładce.

Dla Ciebie wartość bezwzględna jest nieistotna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndrzejPiaseczno - mam Xindaka P-AM II, a on nie posiada żadnych regulacji poza głośnością. Jestem z niego cholernie zadowolony, kiedy ma dobre warunki do grania ;)

 

Ciągle też się zastanawiam czy korektor byłby lepszym wyjściem od subwoofera. Korektor mógłby wpłynąć pozytywnie na całe pasmo (co w tym pomieszczeniu na pewno by znacznie pomogło), ale czy na pewno na bas by coś zaradził?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on nie posiada żadnych regulacji poza głośnością

Biedaku :).... tak powinno być.

 

Jak dla mnie korektor nie wniesie zbyt wiele - po prostu fala z dolnego zakresu sama siebie znosi. Jeżeli dobrze rozumiem teorię fal to te z dolnego zakresu maja największą siłę i raczej nie są znoszone przez wyższe zakresy (mniejsza energia).

 

Spróbuj zrobić tak:

1. Przestaw szerzej monitorki - kręcąc je do okoła osi

- kierując je nawet w odwrotną stronę ( na ścianę ) - odsuń od ściany żeby fala miała miejsce na odbicie się.

- po każdej zmianie sprawdz kilka miejsc w pokoju - tutaj nawet 10 cm ma znaczenie.

 

2. Spróbuj podłączyć sobie PCta - w WinAmp jest korektor szybko sprawdzisz czy podbicie basu cokolwiek poprawi.

 

3. Z subwooferem jest o tyle łatwiej że można go postawić gdzie się chce.. teoretycznie np. pod stołem - u Ciebie mógłby stać pod biurkiem. Problem że te do stereo to spory wydatek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.