Skocz do zawartości
IGNORED

Moc kolumn, moc wzmacniacza - ile trzeba i jak to do siebie dopasować


czeczen

Rekomendowane odpowiedzi

Dość często wspominano o dopasowaniu wzmacniacz do kolumn; albo odwrotnie; pod względem mocy, impedancji. Jak to jest? No nie jest to prosta sprawa, ale na szczęście wszystko zrobili za nas konstruktorzy i producenci. Więc impedancję się dopasowuje w ten sposób, że jak producent napisze, że do wzmacniacza kolumny 6-8 ohm to takie mamy mieć i sprawa załatwiona.

 

Jeśli chodzi o moce, to moc wzmacniacza jest podana w instrukcji. A wymagana moc wzmacniacza dla naszych kolumn też jest podana w instrukcji. Jeśli producent pisze, że rekomendowana moc wzmacniacza to 60-300W to jeśli dysponujemy wzmacniaczem 60W to będzie dobrze. A jak mamy 300 to też jest dobrze.

 

Ale mamy przecież jeszcze marketing. Marketing polega na tym, żeby człowiek kupił coś co jest 10x droższe i 3x większe niż potrzeba, a poza tym żeby kupił tego 5 sztuk i jedną na zapas. Ale jak to osiągnąć? Najlepiej przestraszyć. Jak się zacznie bać, to coś na pewno kupi. Więc straszą, że wzmacniacz zje kolumny lub na odwrót jeśli coś tam. Jak kolumny będą takie to wzmacniacz ma mieć moc kilowat na kanał, bo się stanie coś strasznego.

 

Najwięcej problemów jest z monitorami. Kolumienki malutkie, a marketing sugeruje, że wzmacniacz ma mieć moc elektrociepłowni Bełchatów. To jest kłamstwo.

 

Mała kolumna nie potrzebuje dużej mocy. Mała kolumna nie potrzebuje więcej mocy niż duża. Małej kolumnie nadmiar mocy nie pomoże.

 

Problem z tym kłamstwem, że mała kolumna wymaga bardzo silnego wzmacniacza polega na manipulacji faktami. Popatrzcie sami. Mamy monitory o efektywności 82dB/W. Żeby uzyskać z takich monitorów dużą głośność trzeba faktycznie dużej mocy. Konkretnie: słuchając w odległości 2 metry na dwóch kolumnach to żeby uzyskać głośność dźwięku 100 dB to potrzebujemy mocy 130 W na kanał. Czyli sporo, ale teraz dochodzimy do tego na czym polega manipulacja.

 

Możemy przyjąć, że jeśli chcemy mieć dobrą jakość dźwięku czyli małe zniekształcenia, to nie powinniśmy grać głośniej niż 95dB dla jednej kolumny w odległości 1 metr. Jeśli nie przekroczymy 95dB dla takich założeń, to jest szansa, że powyżej 500 Hz będziemy mieć poziom THD mniejszy niż 1%, a powiedzmy dla 60 Hz zniekształcenia będą niższe niż 30% to oczywiście dla dobrych kolumn, bo te gorsze wypadną słabiej. I teraz najważniejsza rzecz. Żeby mieć te 95 dB to potrzebujemy mocy już tylko 20W. Mamy stereo, więc dla dwóch kolumn i odległości 2 m będziemy mieć około 92 dB. I te 92 dB to jest maksymalny poziom głośności jeśli chcemy mieć czysty dźwięk.

 

Widać więc, że dla kolumn o słabej skuteczności 82 dB potrzebujemy w praktyce mocy 2x20W.

 

A co się stanie kiedy zagramy głośniej? Zniekształcenia wzrosną do poziomu takiego, że staną się słyszalne, a wręcz trudne do zaakceptowania. Poziom THD >500 Hz około 10% to już naprawdę głuchy usłyszy. A w basie zniekształcenia będą na poziomie tak 50-60% a dla niskiego basu jeszcze większe.

 

Teoretycznie, żeby wysterować do dużej głośności kolumny o małej efektywności (monitory) to faktycznie trzeba dużych dość mocy, ale w praktyce poziom zniekształceń będzie tak duży, że słuchanie nie ma sensu. Zasada jest prosta. Monitory - do spokojnego słuchania. Duże zestawy do robienia dyskoteki.

Jak widać na przykładzie z kolumnami o skuteczności 82dB/W wynika, że maksymalnie będziemy potrzebować mocy 2x130W, a jeśli cenimy sobie czystość dźwięku i będziemy słuchać z umiarkowaną głośnością, żeby nie przesterować głośników, to wystarczy moc 2x20W.

 

W praktyce nie będziemy potrzebować większej mocy niż 130W, bo raczej nieczęsto się zdarzają kolumny o jeszcze mniejszej efektywności. Jeśli jednak ktoś się na takie zdecyduje, to znaczy że wie z czym ma do czynienia i będzie sobie potrafił z tym poradzić.

 

Przy kolumnach o większej efektywności zapotrzebowanie na moc wzmacniacza będzie odpowiednio mniejsze. Mówiąc ogólnie, jeśli dysponujemy wzmacniaczem o mocy 130W to będziemy w stanie wysterować każde kolumny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te 130W będą oddawane przy takiej impedancji kolumn, jaką one mają. Więc to może być np. 130W przy 2 ohm!!! A ten numer to nie z każdym wzmacniaczem się uda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: jeśli kolumna jest dwudrożna i dla 50 Hz ma impedancję 3,5 Ohm, dla 2000 Khz 6 Ohm, to jaka ma impedancję dla sumy sygnału 50 Hz i 2000 Khz ?

 

I jeszcze mam jedno pytanie: jaki jest stosunek średniej i maksymalnej głośności chwilowej w typowym utworze na orkiestrę symfoniczną?

 

I jeszcze by było dobrze jakbyś napisał dlaczego przesunięcia fazowe są trudnym obciążeniem dla wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie czeczen, ale nie do końca zgodnie z faktami. Najbardziej przyczepię się monitorów. Sam mam zrobione przez siebie z monitory i z moim Baltlabem Epoca 2 (2x60 W) graja jak marzenie, z Yaqinem MC10L (2x52 W) mocno tak sobie, ma problem z wysterowaniem tych kolumn. Z resztą Exposure 3010 też nie do końca sobie radził, podobnie wyglądało z kilkoma innymi 100 watowymi piecami.

Problem dotyczy nie tylko moich wynalazków. Wiele seryjnych małych kolumn wiele wymaga od wzmacniacza. Nie można generalizować, wiele czynników ma na to wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dd6

Jeśli kolumna jest dwudroźna to wszelkie jej parametry mocowo-impedancyjno-obciażeniowe okresla głośnik niskosredniotonowy. Wysokotonowy pobiera tak malo mocy ze wzmacniacza, że w odolnym tozrachunku nie ma nic do gadania.

Srednia i maksymalna moc utworu symfonicznego zalezy wyłącznie od tego, jak realizator dźwięku skręci gałę limitera dynamiki :-))

W moim przypadku zawsze moc nomin. wzmacniacza jest równa (w przybliżeniu) mocy nominalnej kolumny. To zdrowe rozwiązanie- nie miewam problemów z przesterami i paleniem wysokotonówek. Nie stosuję też małych monitorków, bo nie lubię. Wolę większy dzwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeczen. Przeszedłeś samego siebie. To jest lepsze niż wybory !

ale pomiędzy dżumą i cholerą

 

czeczen to chyba napisał ten poradnik bo (potem) chyba sam się chce dowiedzieć jak to z tym wszystkim naprawdę jest ;)

potem się pocą nogi

 

Czeczen nudzi ci się chyba , znowu szukasz czegoś w necie i robisz copy and past

znajdź w necie to co skopiowałem i wklej hłe hłe hłe

 

Jeśli ktoś przeczyta pierwszy post, zastanowi się, to niech coś pisze. A na razie to wszyscy cytują z pamięci jakieś rzeczy, które im się kiedyś wbiły do głowy.

 

PS. A taki kalkulator znaleźli?

kalkulator.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak prosto z mostu, ale mam pytanie: Kolega czeczen to jakiś system audio w ogóle posiada, czy tylko słucha muzyki z onlajnowych kalkulatorów i jutuba? Bo jak tak kolegę czytam od pewnego czasu, to mam wrażenie, że wszystko co kolega nam tu tak pracowicie od 2 miesięcy opisuje na forum (pomijając oczywiste tłumaczenia), to są wyłącznie cudze doświadczenia i opinie wyczytane przez kolegę w internecie. A może by tak dla odmiany napisać coś z autopsji? Podzielić się np. własnymi wrażeniami z jakiegoś ciekawego odsłuchu, w którym kolega brał osobisty udział, albo skoro tak bardzo kolega lubi różnorakie teorie i kalkulatory włączyć się do dyskusji w zakładce "Akustyka" i sprawdzić jakie wrażenie wywrze wiedza szanownego kolegi na tamtejszych bywalcach...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji powiadacie :) Żeby było zabawniej? No cóż, zabawniej nie będzie. Jest tu już wystarczająco zabawnie. Czytanie o wpływie kabli na brzmienie, o tym jak to jaki sprzęt buduje scenę, o scenie 3D z dwóch głośników i wiele tym podobnych bredni już tu zostało tak wiele razy opisane, że jest prześmiesznie. I wszystko to opisane "z autopsji". No wpływ kabla USB na scenę 3D z dwóch głośników to jest po prostu autopsja. Ale po zgonie, śmierci mózgowej konkretnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie odpowiedział na zadane pytanie.

Co gorsza pomylił kolega chyba wątki, bo temat o kablach jest w zupełnie innym miejscu - tutaj rozmawiamy o zasadach wzajemnego dopasowywania wzmacniaczy i kolumn.

Może więc skupmy się na tym, co jest przedmiotem wątku. Osobiście bardzo chętnie przeczytałbym wrażenia odsłuchowe kolegi po tym jak zgodnie ze swoja teorią, którą tak ładnie przedstawił nam kilka postów wyżej podłącza do 20W wzmacniacza np. skromne monitorki Elac 510...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focusow 110 exposure 2010s nawet nie ruszył,o rotelach juz nie wspomne.Dopiero a 300 MF jako tako nimi sterowal.Teraz sprzedałem coplanda csa28 bo tez nie mial siły na rownie ogromne kolumny minima amator SF .To z mojej autopsji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Copland CTA 402,Copland CDA 288 .Dali Mentor 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gorsza pomylił kolega chyba wątki, bo temat o kablach jest w zupełnie innym miejscu - tutaj rozmawiamy o zasadach wzajemnego dopasowywania wzmacniaczy i kolumn.

Człowieku, ciebie chyba kompletnie pogięło? Ty mi tłumaczysz o czym się tutaj dyskutuje???!!! To ja założyłem ten wątek, to ja napisałem pierwszy post, to ja zacząłem dyskusję, a ty mi tłumaczysz o czym się tu dyskutuje???!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mała kolumna nie potrzebuje dużej mocy. Mała kolumna nie potrzebuje więcej mocy niż duża. Małej kolumnie nadmiar mocy nie pomoże.

 

Widać więc, że dla kolumn o słabej skuteczności 82 dB potrzebujemy w praktyce mocy 2x20W.

Kolego czeczen, posiadam duże kolumny (metr szerokie i dwa wysokie) a gram na wzmacniaczu 2W, głośno, bo tak lubię.

To chyba bardzo źle, z tego co kolega pisze.

 

Ciekawi mnie też jak by grały te kolumny 82dB o których kolega pisze z wzmacniaczem 20W z gałką odkręconą na maxa, a jak z wzmacniaczem np. 100W z gałką głośności odkręconą na godzinę np. 10.00

Oczywiście o THD chodzi, ale także o walory soniczne, które są tak bardzo ważne.

Bardzo proszę o wyjaśnienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, ciebie chyba kompletnie pogięło? Ty mi tłumaczysz o czym się tutaj dyskutuje???!!! To ja założyłem ten wątek, to ja napisałem pierwszy post, to ja zacząłem dyskusję, a ty mi tłumaczysz o czym się tu dyskutuje???!!!

Tak, i również to nie kto inny jak kolega założyciel rozpoczął pierwszy offtopic w tym wątku (piszę pierwszy, bo kolejne zapewne nastąpią niebawem wraz z rozwojem wątku), a ja w trosce o utrzymanie porządku w dyskusji pozwoliłem sobie jedynie zwrócić koledze na to uwagę. Zdenerwowanie kolegi jest więc zupełnie nieuzasadnione, a ponadto szkodliwe dla zdrowia. Lepiej posłuchać muzyki - ona łagodzi obyczaje. No i oczywiście pisać na temat.

A'propos tematu - czy mógłby kolega wymienić jakieś konkretne modele monitorów, które były przez niego lub w jego obecności łączone z nisko-mocowymi wzmacniaczami? Jak ocenia kolega dźwięk z takich konfiguracji w porównaniu do zestawień ze wzmacniaczami wyższej mocy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego czeczen, posiadam duże kolumny (metr szerokie i dwa wysokie) a gram na wzmacniaczu 2W, głośno, bo tak lubię.

To chyba bardzo źle, z tego co kolega pisze.

 

Ciekawi mnie też jak by grały te kolumny 82dB o których kolega pisze z wzmacniaczem 20W z gałką odkręconą na maxa, a jak z wzmacniaczem np. 100W z gałką głośności odkręconą na godzinę np. 10.00

Oczywiście o THD chodzi, ale także o walory soniczne, które są tak bardzo ważne.

Bardzo proszę o wyjaśnienie

Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź, to zadaj pytanie tak, żeby pytany mógł zrozumieć o co ci chodzi.

 

Przykład źle zadanego pytania: "Czy jeśli wezmę kalkulator w słoneczny dzień o godzinie dwunastej i policzę ile to będzie jak wezmę to z tamtym od tego to czy mam mieć krawat w paski czy kropki?"

 

Przykład dobrze zadanego pytania: "Czy można kupić wzmacniacz za 4.550 Euro mając na koncie 500 Euro?"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeczenia, akurat scena 3d w systemie stereo to nic nowego i audiifilskiego jak np brzmienie kabli. Wzmacniacz za 2500 nowy i kolumny np zensor7 juz takie cos generuja. To niska polka sprzetowa.Nic smiesznego ani nadzwyczajnego. To istota stereo i hifi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumna jest dwudroźna to wszelkie jej parametry mocowo-impedancyjno-obciażeniowe okresla głośnik niskosredniotonowy. Wysokotonowy pobiera tak malo mocy ze wzmacniacza, że w odolnym tozrachunku nie ma nic do gadania.

 

Zadałem to pytanie bo nie jestem elektronikiem, ale czytałem że impedancja na realnym sygnale muzycznym może spadać znacznie poniżej minimum impedancji dla sygnału sinusoidalnego.

I w sumie to jest logiczne, bo każdy z głośników jest osobnym obciążeniem a wzmacniacz widzi ich sumę. Więc jeśli grają równocześnie to w niekorzystnym momencie impedancja widziana przez wzmacniacz będzie znacznie mniejsza.

Być może źle zadałem pytanie, bo problem ten będzie większy dla kolumny trójdrożnej.

 

Problem przesunięć fazowych też jest istotny. Nie można się koncentrować na samym obciążeniu impedancją. I tu też rodzi się pytanie: wieksze przesunięcia fazowe generuje głośnik o dużych mebranach i małym wychyleniu, czy też na odwrót, czy też rozmiar membrany nie ma tu znaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena 3D z dwóch głośników to tylko działanie wyobraźni. Nigdy nie słyszałem czegoś takiego, nawet nagrania realizowane w jakiejś technice specjalnej plus obraz nie są mnie w stanie ruszyć. Słyszę zawsze dźwięk pomiędzy kolumnami i tyle. 3D to tylko w zestawie wielokanałowym.

 

Zadałem to pytanie bo nie jestem elektronikiem, ale czytałem że impedancja na realnym sygnale muzycznym może spadać znacznie poniżej minimum impedancji dla sygnału sinusoidalnego.

I w sumie to jest logiczne, bo każdy z głośników jest osobnym obciążeniem a wzmacniacz widzi ich sumę. Więc jeśli grają równocześnie to w niekorzystnym momencie impedancja widziana przez wzmacniacz będzie znacznie mniejsza.

Być może źle zadałem pytanie, bo problem ten będzie większy dla kolumny trójdrożnej.

 

Problem przesunięć fazowych też jest istotny. Nie można się koncentrować na samym obciążeniu impedancją. I tu też rodzi się pytanie: wieksze przesunięcia fazowe generuje głośnik o dużych mebranach i małym wychyleniu, czy też na odwrót, czy też rozmiar membrany nie ma tu znaczenia?

Z technicznego lub inżynierskiego punktu widzenia to pytanie nie ma sensu. Z emocjonalnego punktu widzenia osoby nie mającej wiele pojęcia o technice owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z technicznego lub inżynierskiego punktu widzenia to pytanie nie ma sensu. Z emocjonalnego punktu widzenia osoby nie mającej wiele pojęcia o technice owszem.

Wytłumacz mi dlaczego, bardzo proszę. Nie jestem elektronikiem, ale mam techniczne wykształcenie i między innymi przerabiałem dwa lata laboratorium na fizyce na UJ, więc może zrozumiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena 3D z dwóch głośników to tylko działanie wyobraźni. Nigdy nie słyszałem czegoś takiego, nawet nagrania realizowane w jakiejś technice specjalnej plus obraz nie są mnie w stanie ruszyć. Słyszę zawsze dźwięk pomiędzy kolumnami i tyle. 3D to tylko w zestawie wielokanałowym.

 

To, że kolega czegoś nie słyszał to jeszcze nie oznacza, że to coś nie istnieje. Równie dobrze mógłby kolega powiedzieć, że Chopin nie był pianistą, bo nigdy nie słyszał go grającego na fortepianie.

Jeśli w systemach stereofonicznych słyszy kolega dźwięk tylko pomiędzy kolumnami to świadczy to jedynie o klasie tych zestawów lub o warunkach w jakich przyszło im grać, nie zaś o zasadzie działania stereofonii jako takiej. Mógłby kolega podać jakieś konkretne przykłady zestawów grających w ten sposób? W zamian ja zrewanżuję się podaniem modelu zwykłego amplitunera KD, który przy użyciu jedynie 2 kolumn frontowych potrafi wygenerować dźwięki w punktach znajdujących się kilka metrów za miejścem odsłuchu, pod warunkiem oczywiście, że znajdują się one w nagraniu. Deal?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: jeśli kolumna jest dwudrożna i dla 50 Hz ma impedancję 3,5 Ohm, dla 2000 Khz 6 Ohm, to jaka ma impedancję dla sumy sygnału 50 Hz i 2000 Khz ?

 

Impedancję mozna wyznaczyć dla jednej konkretnej częstotliowści. Impedancja jest funkcją zespoloną i nie moze byc mowy o impedancji dla sumy dwóch sinusoid.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w systemach stereofonicznych słyszy kolega dźwięk tylko pomiędzy kolumnami to świadczy to jedynie o klasie tych zestawów lub o warunkach w jakich przyszło im grać, nie zaś o zasadzie działania stereofonii jako takiej.

Stereofonia nie odtwarza oryginalnej, przestrzennej fali dźwiękowej. W nagraniach studyjnych może nie być nawet takiego oryginału, jeżeli rejestracja instrumentów była robiona mikrofonami monofoniczymi.

 

Stereofonia daje jedynie sugestie, które nasz umysł zamienia na wrażenia przestrzenne. Jest to w dużym stopniu iluzja. Ponadto istnieją metody nagrań, które potęgują iluzję, przez odpowiednie kształtowanie opóźnień i barwy dźwięku. Taka technologia to np. Qsound. Warto posłuchać płyt Rogera Watersa, np. to słynne szczekanie psa na Amused to Death.

 

Jak sądzę, do skutecznego przeniesienia efektu stereo czy Qsound potrzebna jest neutralność i symetria charakterystyk kolumn. Ale to zupełnie inny problem niż dobranie mocy wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że kolega czegoś nie słyszał to jeszcze nie oznacza, że to coś nie istnieje.

 

Mógłby kolega podać jakieś konkretne przykłady zestawów grających w ten sposób? W zamian ja zrewanżuję się podaniem modelu zwykłego amplitunera KD, który przy użyciu jedynie 2 kolumn frontowych potrafi wygenerować dźwięki w punktach znajdujących się kilka metrów za miejścem odsłuchu

Tralalala. Amplituner generuje scenę 3D. Dajże sobie na luz. Przecież to nawet nie jest śmieszne. Stereo to zupełnie jak obraz na kartce papieru. Może sugerować głębię, ale jej tam nie ma. Obraz jest płaski. Tak samo stereo jest płaskie i to, że komuś się zdaje, że słyszy, to znaczy, że mu się zdaje.

 

Zbierzcie się np. w 3 osoby i posłuchajcie sobie waszej wyimaginowanej sceny 3D z dwóch głośników i niech każdy narysuje schemat jak niby były ustawione instrumenty. Zobaczycie wtedy ile to jest warte. Tylko trzeba słuchać nagrań, które nie są znane i nikt nie opisał tej "sceny 3D".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem (już dosyć dawno) w niektórych sklepach (a z zasadnie akurat takie efekty były w konkretnym) takie wzmaki na których dźwięk całkowicie się odrywał od kolumn a na innych zupełnie nie, bywałem też w takich sklepach gdzie patrzyłem dokładnie jak i co gość podłączał i tam takich drastycznych różnic w stereofonii nie było. Być może w niektórych salonach stosowano (no chyba że bardzo nisko opadająca krzywa impedancji tak rozjechała przesłuchy) jakieś modowane kable (dla preferowanego wzmaka np) w których były wykonane jakieś sztuczki z fazą (były przypadki wykrywania ukrytych elementów w kablach), poniższy post użytkownika fadeover mógłby to teoretycznie potwierdzać :

 

Wklejam cały post bez odnośnika do postu, bo odnośniki do konkretnych postów nie działają w tematach zarchiwizowanych :

 

''Moja opinia jest taka: najważniejsza jest scena z jaką zostało zrobione nagranie. Szkoda, że nie mam już miejsca na płycie testowej. Do pokazania byłoby pewne doświadczenie z pluginem który mam w Pro Toolsie , a jest nim Stereoimager. Można nim zwężać oraz rozszerzać scenę aż do początków przeciwfazy. W sumie bardzo pouczające doświadczenie - nagrania , króre pierwotnie miały płytką scenę , po obróbce i wtórnym masteringu zrobiły sie bardzo ciekawe. Dźwięk zaczął odrywać się od głośników, pewne składowe poszły do tyłu, inne do przodu. Czyżby wplyw na to miała faza sygnału? niewątpliwie w dużej części tak jest.''

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

EDIT:

 

Testy na przełączniku Lutka w różnych systemach i mieszkaniach też pokazały że nie występowało na nich nigdy takie zjawisko że po przełączeniu na inny wzmak (obojętnie czy z bardzo drogiego na bardzo tani) nagle znikał lub pojawiał się efekt całkowitego odrywania się dźwięku od kolumn. Dlatego myślę że w niektórych sklepach stosowano lub może się stosować jakieś sztuczki, tym bardziej że już sam nadzór Lutka powodował znikanie dziwnie wielkich różnic które występowały gdy nikt kompetentny nie patrzył na ręce. Jak w sklepie sam kiedyś dokładnie patrzyłem co i jak jest podłączane, to amplituner KD Yamaha grał praktycznie tak jak wzmak Primare (którego sprzedawca ciągle podgłaśniał a ja go ciągle zrównywałem do Yamahy) a co ciekawe nawet minimalnie mniej sucho, różnic w stereofonii uchwycić się nie udało. Ale w Krakowskim Big Foxie pod Jubilatem (już tego sklepu nie ma) w sali odsłuchowej różnice między wzmakami potrafiły być wręcz zadziwiające, w stereofonii i słyszalności detali, normalnie jakby płyty były całkowicie inaczej nagrane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są bajki opowiadane sobie nawzajem. Jeden wymyślił innym się spodobało. Zejdźcie na ziemię. Żaden wzmacniacz nie generuje żadnej sceny. Wzmacniacz wzmacnia. Żaden odtwarzacz nie generuje sceny. Odtwarzacz odtwarza. Żadne kolumny nie generują sceny. Kolumny zamieniają prąd elektryczny na dźwięk. Kolumny mogą dodać nieco brudu. Akustyka pomieszczenia może dodać bardzo dużo brudu. Ale to wszystko.

 

Wrażenie, to jest ważne słowo, wrażenie sceny 3D powstaje w głowie słuchacza, ale głównie pod wpływem sugestii czy autosugestii.

 

A sztuczek, które są wykorzystywane do realizacji nagrań i nadania im wrażenia przestrzenności i trójwymiarowości jest dość sporo. Ale nie pytajcie mnie. Spytajcie realizatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sztuczek, które są wykorzystywane do realizacji nagrań i nadania im wrażenia przestrzenności i trójwymiarowości jest dość sporo. Ale nie pytajcie mnie. Spytajcie realizatorów.

 

Ale chytre sztuczki w sklepach też są możliwe. Może spróbujmy rozpatrzyć kilka potencjalnych wariantów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź, to zadaj pytanie tak, żeby pytany mógł zrozumieć o co ci chodzi.

 

Przykład źle zadanego pytania: "Czy jeśli wezmę kalkulator w słoneczny dzień o godzinie dwunastej i policzę ile to będzie jak wezmę to z tamtym od tego to czy mam mieć krawat w paski czy kropki?"

 

Przykład dobrze zadanego pytania: "Czy można kupić wzmacniacz za 4.550 Euro mając na koncie 500 Euro?"

 

Jesteś jedynym na tym forum, który nie rozumie tego pytania.

Dziwne. No nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chytre sztuczki w sklepach też są możliwe

W sklepie jest nawet możliwe odtworzenie jakiegoś chytrego nagrania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.