Skocz do zawartości
IGNORED

Moc kolumn, moc wzmacniacza - ile trzeba i jak to do siebie dopasować


czeczen

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem już jakieś tematy czeczeńskie na tym forum. Widziałem również, że się ludzie do autora przyczepiają. Założyłem, że pewnie bezpodstawnie. Nie czytałem tych tematów. W tym jednak natrafiłem na czeczeński post, gdzie stanowczo i ze 100 % przekonaniem twierdzi, że nie możliwe jest, żeby słuchacz słuchający zestawu stereo słyszał pozorne źródła w innych miejscach niż na linii kolumn. Nie ma najmniejszego sensu na prowadzenie czeczeńskich dyskusji. To tak jakby, ktoś, kto zatrzymał się w czasach telewizorów lampowych twierdził, że nie możliwe jest, żeby telewizor generował obraz 3d. To nie jest nic magicznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. Będzie potrzebna większa moc, ale nie aż tak dużo większa. Typowy wzmacniacz wystarczy. Spokojnie wystarczy

 

Prad!

 

prad jest potrzebny, ale musisz miec swiadomsoc ze skoro wzmacniacz ma moc 20W to producent nie wstawil tam trafa 500VA i baterii kondensator 100.000uF wiec tego pradu przy 3 ohmmach nie bedzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie tym wpisem kolega Czeczen bardzo rozczarował bo sądziłem, że ma on jakąś wiedzę, tymczasem nie ma żadnej i pisze tylko po to, żeby się ponap... Przykro mi, sądziłem że jest inaczej ale to zwykły troll :( Nie będę mu zatem więcej przysparzał czytelników.

I nie będziesz choćbyś chciał, za ten post ban.

 

Prad!

 

prad jest potrzebny, ale musisz miec swiadomsoc ze skoro wzmacniacz ma moc 20W to producent nie wstawil tam trafa 500VA i baterii kondensator 100.000uF wiec tego pradu przy 3 ohmmach nie bedzie

Prąd prąd. Ale gdzie ja napisałem, że wzmacniacz ma 20W? Co wy się czepiliście jakiegoś 20W wzmacniacza?!

 

natrafiłem na czeczeński post, gdzie stanowczo i ze 100 % przekonaniem twierdzi, że nie możliwe jest, żeby słuchacz słuchający zestawu stereo słyszał pozorne źródła w innych miejscach niż na linii kolumn.

To tak jakby, ktoś, kto zatrzymał się w czasach telewizorów lampowych twierdził, że nie możliwe jest, żeby telewizor generował obraz 3d.

Stereo to stereo. Stereo to tylko stereo. Dźwięk przestrzenny to dźwięk przestrzenny (a masło to masło, jeśli o to chodzi). W stereo nie ma mowy o lokalizacji dźwięku gdzieś indziej niż na linii głośników. POZORNIE wydaje się, że dźwięk dobiega z jakiegoś innego miejsca i że jest faktycznie jakaś scena z głębokością w przód czy w tył, ale to tylko takie WRAŻENIE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stereo nie ma mowy o lokalizacji dźwięku gdzieś indziej niż na linii głośników. POZORNIE wydaje się, że dźwięk dobiega z jakiegoś innego miejsca i że jest faktycznie jakaś scena z głębokością w przód czy w tył, ale to tylko takie WRAŻENIE.

 

pierwsze zdanie wyklucza drugie. Tak samo drugie zdanie jest sprzecznością zdania, gdzie pisałeś, że system stereo nie generuje sceny 3d.

 

O to właśnie chodzi, że siedząc w pozycji odsłuchowej, słychać, że dźwięki niektóre dobiegają zza linii kolumn, a nie z kolumny lewej czy prawej. To jest to całe 3d, możliwość usłyszenia dźwięków z innych miejsc niż miejsca w których stoją kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak trochę odbiegnę od tematu a może właściwie...

na 1 stronie była o nich mowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale to raczej jakiś handlarzyna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma wzmacniaczy 20W. No są lampowe, ale to jest muzeum, które mnie nie interesuje. Wzmacniacz 20W to będzie jakaś zabawka w jakimś zestawie z plastyku z plastykowymi pierdziawkami zamiast głośników. Wzmacniacze hi-fi mają moce znacznie większe niż te zasmarkane 20W. Nawet te najsłabsze. Wzmacniacze klasy hi-fi to mają moce tak co najmniej 40-50W. Na 8 ohm.

 

 

Są 20. W wzmacniacze i to bardzo dobre np. Luxman L-550AX

 

Prad!

 

prad jest potrzebny, ale musisz miec swiadomsoc ze skoro wzmacniacz ma moc 20W to producent nie wstawil tam trafa 500VA i baterii kondensator 100.000uF wiec tego pradu przy 3 ohmmach nie bedzie

 

I wspomniany wyżej Luxman ma takie "walnięcie" z 20 W, że ci tupecik zdmuchnie

 

Jakie pieknę 20 W

 

1382920945362850515.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wspomniany wyżej Luxman ma takie "walnięcie" z 20 W, że ci tupecik zdmuchnie

 

Jakie pieknę 20 W

No i gitarka, ale to raczej nie jest przecietny wzmacniacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 20. W wzmacniacze i to bardzo dobre np. Luxman L-550AX

I wspomniany wyżej Luxman ma takie "walnięcie" z 20 W, że ci tupecik zdmuchnie

Faktycznie, przeoczyłem. Pewnie przeoczyłem jeszcze kilka innych tego typu wynalazków. Więc rzeczywiście są wzmacniacze 20W. W każdym razie w moim dotychczasowym wyobrażeniu i w wiedzy każdy wzmacniacz hi-fi to tak co najmniej 40-60 watów na kanał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cena, 24 tys

 

a ja piszac o takich slabych wzmacniaczach myslalem raczej o tym co obecnie mozna kupic z taka moca za normalne pieniadze, wezmy np rotela ra-01

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ta ich efektywność to chyba kolejna legenda. Mam kolumny o efektywności 96dB i wiem o czym piszę, u mnie strach odkrecić więcej gałkę niż na godzinę 9 Kiedyś odkreciłem na 15 i 100 metrów dalej w centrum miasta wszystko było słychać.

 

Mówię jak jest ;)

 

Dodam tylko tyle że kolumny napędzone słuchawkowym wzmacniaczem o mocy 0,8 Wata graja już dosyć głośno mimo że jest trochę mniej basu i tym się właśnie charakteryzuje wysoka efektywność kolumn.

Charakteryzuje się również tym że bas potrafi wysterować słabszy wzmacniacz.Bardzo dobry wysteruje oczywiście lepiej.

Doskonale wiem o czym napisałeś, mam kolumny 100dB, kiedyś odpaliłem przez roztargnienie końcówkę na odkręconym na max pre i gdybym miał zamknięty salon musiałbym dzwonić do szklarza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość często wspominano o dopasowaniu wzmacniacz do kolumn; albo odwrotnie; pod względem mocy, impedancji. Jak to jest? No nie jest to prosta sprawa, ale na szczęście wszystko zrobili za nas konstruktorzy i producenci. Więc impedancję się dopasowuje w ten sposób, że jak producent napisze, że do wzmacniacza kolumny 6-8 ohm to takie mamy mieć i sprawa załatwiona.

Nic nie jest załatwione. Nawet jeśli wzmacniacz będzie dopasowany impedancyjnie, to mogą wyjść cuda na kiju. Wystarczy np. że do kolumn z tytanowymi kopułkami, dającymi jasną, szczegółową prezentację połączysz wzmacniacz o podobnym charakterze. Nie jest wykluczone, że uszy Ci się usmażą od samych wysokich. Tak samo działa to w drugą stronę, piec o ciemniejszym charakterze i kolumny grające łagodnym lekko zawoalowanym dźwiękiem. Wtedy dla odmiany dostaniesz ciepły, zamazany, kluchowaty obraz (zniknie Ci średnica i plany). Nie radzę wierzyć w cyferki.

 

Lutek ma mułowate audiofilskie Tanoye na których podpięcie 5x silniejszego niż one wzmacniacza nie robi wrażenia!

Byłem mocno zdziwiony jak sygnał poszedł na maxa bo ktoś odkręcił w pre gałkę na full a Tanoye coś tam trochę powachlowały membranami a powinno je po prostu wydmuchać w przestrzeń kosmiczną.

 

;)))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cena, 24 tys

 

a ja piszac o takich slabych wzmacniaczach myslalem raczej o tym co obecnie mozna kupic z taka moca za normalne pieniadze, wezmy np rotela ra-01

 

Ten Rotel jest całkiem porządnie zbudowany, z reszta jak inne typu NAD czy "Kambodża". Zasilanie zawsze jest dość solidne. W takich sytuacjach zawsze jako przykład daję wzmacniacze Harman Kardon gdzie lwią część ceny stanowi właśnie zasilacz i potem pcha te ampery w głośniki, a mocy ma raczej niewiele. Jeszcze są produkty w klasie D gdzie zasilacz ma się nijak do wydajności prądowej. Oczywiście mamy spawarki w klasie A które wysterują każdy dziw natury i tam owe 20W, to już zupełnie co innego. Sam posiadam Baltlaba Epoca 2, który zachowuje się jak kaloryfer, ale jego 60W dostarcza tyle energii, że można sąsiadom bardzo poważnie "umilić" życie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy np. że do kolumn z tytanowymi kopułkami, dającymi jasną, szczegółową prezentację połączysz wzmacniacz o podobnym charakterze. piec o ciemniejszym charakterze i kolumny grające łagodnym lekko zawoalowanym dźwiękiem.

Nic mi nie jest wiadome o wzmacniaczach grających jasno lub ciemno lub jeszcze inaczej. Coś wiem o wzmacniaczach dobrej jakości i złej jakości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Są 20. W wzmacniacze i to bardzo dobre np. Luxman L-550AX

 

I wspomniany wyżej Luxman ma takie "walnięcie" z 20 W, że ci tupecik zdmuchnieJakie pieknę 20 W

 

1382920945362850515.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

cd17725e19a20c9abc2a406a85810570.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie jest wiadome o wzmacniaczach grających jasno lub ciemno lub jeszcze inaczej. Coś wiem o wzmacniaczach dobrej jakości i złej jakości

Jak zaczniesz zestawiać np. Exposure, Primare, Krella i Musical Fidelity z kolumnami różnej maści załapiesz o co mi chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz zestawiać np. Exposure, Primare, Krella i Musical Fidelity z kolumnami różnej maści załapiesz o co mi chodzi.

No raczej nie. Zwłaszcza, że z niejednego "pieca" chleb jadłem. To praktyka. A poza tym poczytaj sobie moje wątki np. o wzmacniaczach. Od jakiegoś czasu pałowanie się w tym wątku ustało, ale poczytać zawsze można.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie. Zwłaszcza, że z niejednego "pieca" chleb jadłem. To praktyka. A poza tym poczytaj sobie moje wątki np. o wzmacniaczach. Od jakiegoś czasu pałowanie się w tym wątku ustało, ale poczytać zawsze można.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrozum ja nie wątpię że wielu rzeczy słuchałeś. Nie zamierzam Cię też do niczego przekonywać. Jeśli np. ww. wzmacniacze Exposure, Primare, Krell i Musical Fidelity grają dla Ciebie identycznie z np. B&W, Dali i Xavian to problemu nie widzę żadnego. W takim układzie całą uwagę możesz skupić wyłącznie na doborze obudowy która Ci się najbardziej podoba, wybarwieniu kolumn etc.

 

Idę na kolację. Dobrej nocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek ma mułowate audiofilskie Tanoye na których podpięcie 5x silniejszego niż one wzmacniacza nie robi wrażenia!

 

No..., no..., fajne stwierdzenie, podczas gdy wszem wiadomo, ze Tannoy-e naleza do wrecz bardzo szybkich glosnikow, a juz szczegolnie te z zawieszeniem sztywnym. Ciekawe, z jakimi tak naprawde - sluchajac - pomyliles kolumnami ?

Proponuje abys wpadl do mnie posluchac jak rzeczywiscie brzmia te glosniki, a aby bylo ciekawiej, to podepniemy je pod wzmak o "poteznej mocy", a mianowicie np. lampke Sun Audio SV2A3 3,5 W i zobaczymy rowniez - oprocz jakosci dzwieku - z jakim poziomem jego natezenia beda graly bez slyszalnych zaklocen. Pozniej bedziemy mogli rowniez podpiac pod wzmak w PP Cayin A88t o mocy 40 W.

 

W każdym razie w moim dotychczasowym wyobrażeniu i w wiedzy każdy wzmacniacz hi-fi to tak co najmniej 40-60 watów na kanał

 

No to przy okazji dowiedziales sie, ze 3,5 wata rowniez sa i to cenione audiofilskie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze są produkty w klasie D gdzie zasilacz ma się nijak do wydajności prądowej.

 

Zobacz poniższą recenzję ampli Panasonic :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje abys wpadl do mnie posluchac

 

Dziękuję fajny z Ciebie gość ale u Ciebie to tylko testy XYZ robią a ja lubię posłuchać dobrej muzyki tak że nie zajrzę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję fajny z Ciebie gość ale u Ciebie to tylko testy XYZ robią a ja lubię posłuchać dobrej muzyki tak że nie zajrzę :)

 

Obiecuje, ze zadnych testow nie bedzie (zreszta XYX nigdy nie bylo), tylko sluchanie bobrej muzyki i to dobrze jakosciowo zrealizowanej. To co ...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuje, ze zadnych testow nie bedzie (zreszta XYX nigdy nie bylo), tylko sluchanie bobrej muzyki i to dobrze jakosciowo zrealizowanej. To co ...?

 

Bobry to mnie jako facetowi wiesz z czym się kojarzą, żona mnie nie puści ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by też było podłączyć jakiś średniej klasy amplituner KD np Yamaha i potwierdzić lub obalić mit że każdy wzmak w podobnej cenie zrobi z ampli ''wiatrak'' .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by też było podłączyć jakiś średniej klasy amplituner KD np Yamaha i potwierdzić lub obalić mit że każdy wzmak w podobnej cenie zrobi z ampli ''wiatrak'' .

Ten manewr zrobiono już 3 dekady temu. Audiofile jednak wiedzą lepiej. Zwłaszcza wiedzą lepiej od producentów jak się powinno robić sprzęt. Bo przecież jeszcze nikomu się nie udało zrobić nic porządnego. Audiofile posłuchali i USŁYSZELI, że niby jest dobrze, ale nie do końca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.