Skocz do zawartości
IGNORED

Format plików wideo


janciownik

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki jesli wybrałem zły dział, ale pytanka dotyczą po części odtwarzaczy..

Sytuacja - jak pewnie wielu, mam trochę filmików a to z telefonu, aparatu, od znajomych itp - wszelakie formaty, kodeki, rozszerzenia... wszystko konwetuję do jednego wspólnego formatu AVC(H264) (pliki AVI), i wrzucam na NAS-a i backup.

Obecnie To fajnie działa - czy to z peceta na TV, czy z BluRay, czy z TV łącze się spokojnie z nasem, i mogę sobie dowolny filmik obejrzeć.

 

Zastanawiam się jednak nad samym formatem/kodekiem plików ?

Czy dobry wybrałem ?

Może lepiej było wybrać divix czy xvideo, albo mpeg ?

Co wg Was może być formatem długowiecznym, a przynajmniej bezpiecznym, że za, np 10 lat czymś odtworzę filmiki które teraz wszystkie przekodowałem na AVC(H264)...

Przez ostatnie kilkanaście lat się tego uzbierało, i zauważam że np, niektóre filmiki z pierwszej cyfrówki w magicznej rozdzielczości 320x240 musiałem przekonwertowywać żeby cokolwiek je odtworzyło, ale i najnowsze filmy, które nagrywamy Canonem SX230, w fullhd, stereo, mają rozszerzenie mov, i ani TV, ani Bluray tego nie odtwarza...

 

Może ktoś ma podobne środowisko, i jakieś doświadczenie ?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H264/x264 to moim zdaniem bardzo dobry kodek obrazu, co do audio to najlepiej ac3 (nawet w stereo)

to obslugiwane bedzie juz chyba zawsze biorac pod uwage to ze obecnie telewizory maja juz zaimplementowana sprzetowa obsluge tego (h264) kodeka (XVID w takiej rozdzielczosci bez sprzetowego wspomagania to bedzie duzy wyczyn dla cpu danego odtwarzacza)

Z kontenerem jest juz troche gorzej.

AVI to zapomniany format ktory docelowo nie mial wspierac x264 tylko maxymalnie XVIDa (roznica niebo a ziemia, ale wszystko kwestia ustawien samego kodeka podczas kodowania).

Ja bym obstawial matroske MKV (chociaz zaleznie od roznych wersji programu do muxowania potrafi byc kaprysna i nie na kazdym tv dziala - mowa o smartTV ktore same odtwarzaja filmy). Kontener M2TS jest ciekawy lub TS (takich uzywa standardowy BluRay wiec nie ma obaw ze szybko zniknie, lub przestanie byc wspierany)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jakrozumiem kodowanie h264 jest ok - dzięki :)

Druga sprawa to rozszerzenie - czyli jak rozumiem - kontener ?

Zauważyłem, że w programie którego używam - format factory- moge zastosowac h264 zarówno tworząc avi jak i mkv...

O jakość czy rozmiar w tego typu materiałach mi nie chodzi, to filmiki raczej mające wywołać usmiech, miłe wspomnienie itp, zazwyczaj baaardzo żadko włączane, więc jakby priorytetem wyboru formatu była uniwersalność, żywotność itp,

Dzięki za info, musze trochi sie wgłębić w temat...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do kodowania uzywam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i ogolnie bardzo polecam. Moze nie jest najlatwiejszy w obsludze, ale ma spore mozliwosci.

Dla niego domyslnym kontenerem (rozszerzeniem) jest MP4 lub MKV. Jedno jest pewne. Jak przekodujesz wszystko kodekiem x264 to w najgorszym razie zmiana samego kontenera z mkv na np. m2ts to kwestia niewielkiej ilosci czasu (tyle co przegranie pliku "ctrl+c" "ctrl+v" i jakosc audio i video pozostaje niezmienna - bo nie nastepuje ponowne kodowanie (fajny programik do skladania m2ts ts i BD-ISO to "tsmuxer". Do mkv "MKVToolNix", A do kodowania "handbrake" i jestes ustawiony)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Porobiłem trochę prób i testów,

z pliku mov z aparatu w h264 zrobiłem aviki i mkv - jedyna różnica jaką widziałem to rozmiar pliku...

mov - 541 mb

avi - 206

mkv - 141

Nie wiem czy fo końca czaję temat - jeśli coś koduję w h264, to typ pliku (avi - mkv) ma jakiekolwiek znaczenie (rozmiaru nie biorę pod uwagę) dla odtwarzaczy, czy przyszłej kompatybilności ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywisice ze kazdy kontener ma inne wymagania co do wielkosci pliku ale nie wydaje mi sie zeby az tak duze (5-10MB ok).

Program ktorego uzyles do kodowania Audio i Video uzyl najprawdopodobniej innych ustawien kodeka do zakodowania obrazu (a moze i do audio). Dlatego ja polecam programy typu Handbrake w ktorych to Ty dopasowujesz ustawienia kodowania do swoich potrzeb, a tak program robi to za Ciebie.

A poza tym jezeli MOV z aparatu jest w h264 to warto sprawdzic czy sama zmiana kontnera nie wystarczy, bez kodowania.

Jezeli urzadzenia docelowe nie beda mialy z tym klopotu to po co kodowac 2gi raz (chyba ze w gre chodzi kompresja, wtedy nie pozostaje nic innego jak ponowne kodowanie, nawet tym samym kodekiem - najlepiej 2 przejscia = jakosc)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich przypadkach ustawienia były takie same:profil wysoka jakość i rozmiar, i ten sam kodek h264. program Format Factory.

Chyba że profil o tej samej nazwie i parametrach, inaczej zachowuje się w przypadku avi, a inaczej w przypadku mkv, ale sprawdziłem przed chwilą - wygląda że ustawienia są takie same.

 

Czyli jak rozumiem, żeby nie przedłużać- h264 w avi wydaje się być ok na najbliższe lata ? i przyszłościowo - zmiana kontenera (czyli jak rozumiem rozszerzenia) nie powinna być w przyszłości problemem ?

 

Pozdrawiam, i dzięki za pomoc i rozjaśnienie trochę tematu :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie w AVI nie trzymal bym juz totalnie nic (mam kilka avi ale one maja po 15lat i nie chce mi sie tego zmienac) wszytsko co nowe to MKV (z lenistwa) jak by mi sie chcialo to zmienil bym kontener na m2ts (taki jakiego uzywa bluray)

 

Kontener: M2TS, MKV

Kodek Video: x264 (najlepiej 2 przejscia - dla lepszej jakosci w mysl "koduje raz, ogladam wiele razy")

Kodek Audio: AC3 (DolbyDigital - format istnieje od bradzo dawna i raczej nie zniknie tak szybko)

 

pozdrowionka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną można już pomyśleć o h265 czyli Hevc jeszcze mniej miejsca zajmuje i nie traci się wartość wideo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną można już pomyśleć o h265 czyli Hevc jeszcze mniej miejsca zajmuje i nie traci się wartość wideo

 

Jaki program do kodowania go wspiera i co z wszystkimi sprzetami ktore odtwarzaja x264?

Poradza sobie z h265? (Pytam bo nie wiem. Nie mam doswiadczenia z h265)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki dodam jeszcze ze zakupiony przezemnie odtwarzacz multimediow mial problem z wieloma starszymi kodekami video stosowanymi kiedys w avi (napewno wielu pamieta paczki z kodekami ktore dzialaly z jednym filmem a do innych potrzeba bylo innych) i musialem przekodowac kilkadziesiat filmow (takich 2godzinnych) procesor 4x3Ghz poradzil z tym sobie w jakies 12h (mala rozdzielczosc tych filmow pozwala na kodowanie z predkoscia ok 500fps) wszystko poszlo wlasnie w MKV video x264 audio AC3-stereo - i po problemie z roznorodnoscia - teraz mam spokoj na kolejne kilka lat

 

pozdrawiam - milego kodowania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za solidne wyjasnienie, do tej pory nie bardzo zwracałem uwagę, co to jest kontener, a co to jest kodek...

Zmiana avi na mkv, przy zachowaniu tego samego kodeka h264 zajmuje moment na SSD i mocnej stacji roboczej, szczególnie że mam bardzo dużo filmików "sytuacyjnych" z imprez, itp, z czego te sprzed 15 lat mają zabójczą rozdzielczość 320x240 lub 640x480, a często ich długość to 30 sekund (maks dla mojej pierwszej cyfrówki) :D

 

Reasumując - zmieniając kontener z avi na mkv, nie zaszkodzę sobie tylko poprawię ewentualną kompatybilność :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - zmieniając kontener z avi na mkv, nie zaszkodzę sobie tylko poprawię ewentualną kompatybilność :)

 

jesli kodek tych filmow o zawrotnej rozdzielczosci (spoko tez mam takie - sentyment) jest jakis nietypowy to zmiana samego kontenera nic nie da.

Po pierwsze urzadzenie (ktore bedzie to odtwarzac) musi obslugiwac dany kodek (niewazne w jakim jest on kontenerze)

Sam kontener moze poprawic plynnosc odtwarzania (AVI 1920x1080 to na moim TV slideshow (pokaz zdjec) a jak jest to MKV lub M2TS to juz jest ok - kodek sie nie zmienil, tylko kontener)

 

podczas samej zmiany kontenera warto uzywac 2ch dyskow i przegrywac z jednego na drugi (wazne przy filmach powyzej 2GB, o 20GB nie wspomne) SSD troche na to szkoda bo one sie zuzywaja podczas zapisu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tylko filmiki z imprez, spontanicznie, od kogoś - te materiały mają tylko wartość senstymentalną, poważniejsze rzeczy z wesel, komunii itp, to zazwyczaj jakieś DVD czy BR....

Jakieś 4 lata temu, jak zbudowałem sobie sieć z NAS-em itd, 90% filmików włąśnie tych starych nie chciało się odtwarzać poprzez BR/TV, więc przewaliłem wszystkio co miałem hurtem właśnie do h264 i avi.

 

Pewnie w wakacje się zbiorę i przewalę to na mkv czy m2ts...

 

P.S. :)

Coś z mojej branży o dyskach SSD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Tymi dyskami to jest roznie, co chwile pisza co innego.

Ja mialem swoje pierwsze 2 SSD w raidzie (OCZ 60GB) i po 3 latach wszystko padlo.

Okazalo sie ze tylko jeden z dyskow odmowil posluszenstwa a drugi dziala do dzis (bedzie juz z 10 lat)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.