Skocz do zawartości
wasylak

3D: poważna sprawa czy gadżet?

Rekomendowane odpowiedzi

330 Mpix... 8K ma nieco ponad 33 Mpix i już niektórzy krzyczą że za dużo, jakich to trzeba strumieni danych, kanały przesyłowe się nie wyrobią albo całkiem zatkają. To co powiedzieć teraz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3D video przypomina mi bardzo takie STEREO z przestrzenią. Był taki przycisk STEREO - PANORAMA.

Mimo wielkiej miłości odbiorców na forum do 3D producenci TV zaprzestali produkcji. To tak samo jak stało się z plazmami. 

Widać, że topowy, poszukiwany produkt to plazma FHD 3D ...  Podobnie jak VINYL MONO/STEREO. [BACK TO MONO] Trzy pierwsze LP od The Beatles są w MONO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy jeszcze swiatlowody o przesyl bym sie nie martwil. 

Problenem bedzie wyswietlanie obrazu. I ile TV moze byc problemem, tyle o projekcje tez bym sie nie martwil. Powiesza 6 projektorow ktore beda wyswietlaly obraz z roznych kierunkow w roznej siatce i mamy zarowno rozne siatki pixeli i wieksza rozdzielczosc. 

Gozej ustawic te projektory aby pixel byl obok pixela tzn. aby rowno rozmiescic siatki. 

Ja kompletnie nie jestem przekonany do 3D. Jakos mnie do tego nie ciagnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem ludzi których nie ciągnie do tego by oglądać obrazy ruchome takie jakie widzimy w rzeczywistości.
Rozumiem natomiast że o tym co o 3 D myślą decyduje to jakie sobie wyrobili zdanie o tym na podstawie tego co widzieli. A widzieli pewnie przeważnie jakieś słabe realizacje na małych ekranach. Niektórzy nie tolerują "efektów specjalnych" w postaci wychodzenia elementów obrazu przed ekran, faktycznie można to porównać do stereo z jakimś "dopalaczem".....a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Można przecież zrobić film, tak zrealizować program gdzie to będzie naturalne, nie będzie nam przeszkadzać. Znam takie tytuły.

18 godzin temu, Bobcat napisał:

To co powiedzieć teraz?

Na dobrą sprawę to nie wiemy za ile lat powstanie prototyp takiego telewizora i kiedy będzie możliwe uruchomienie produkcji takich odbiorników.....będzie czas na to by się zastanowić czy ten problem da się rozwiązać i jak ma ta zupełnie nowa telewizja wyglądać. Bogatsi o doświadczenia z 8 K.....być może z następcami.    :) 

Jednak tak jak bardzo dużych rozdzielczości tak i obrazu trójwymiarowego nie należy oczekiwać "pod strzechami". Przez długie lata będą to zabawki dla wybranych i do puki nie przekonają się do tego producenci i nadawcy dotąd będzie to niszowe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Maju napisał:

Na dobrą sprawę to nie wiemy za ile lat powstanie prototyp takiego telewizora i kiedy będzie możliwe uruchomienie produkcji takich odbiorników...

8K to już są gigantyczne strumienie danych. To o czym napisałeś to są strumienie przekraczające wyobraźnię. Wydaje mi się że warunkiem wstępnym jest pojawienie się jakichś nowych, rewolucyjnych (o jakich dziś nie mamy nawet pojęcia) ultra-wydajnych algorytmów kodowania i systemów kompresji danych. Bez nich trzeba będzie zapomnieć o takich pomysłach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem dlaczego nie ciagnie. 

Moze kwestia przyzwyczajenia, dyskomfort okularow, meczenje wzroku, praktycznie wymuszona pozycja siedzaca. 

Mam ekran 115", odleglosc 3.5metra projektor Sony. Czy to zle polaczenie dla 3d? Chyba nie. 

Mam MadMax w 3d, Drn Strange i moze jakies inne filmy w 3d. Za cholere nie chce siebprzekonac do 3d.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lolo2

Ja też nie jestem jakimś fanem tego 3 D w związku z niewygodami jakie opisałeś i tym że doświadczałem tego na znacznie mniejszym ekranie, kilka filmów udało się mi pooglądać.  :)

Przekonują że to 3 D o którym piszę (w trzeciej fazie wprowadzania) będzie się różnić i nie będzie tych niedogodności....okularów w szczególności. Trzeba też innego podejścia do realizacji filmów, mniej tanich sztuczek i efekciarstwa, nie każdy to lubi. Sam trzeci wymiar przy wysokiej rozdzielczości musi zrobić wrażenie.

2 godziny temu, Bobcat napisał:

8K to już są gigantyczne strumienie danych. To o czym napisałeś to są strumienie przekraczające wyobraźnię. Wydaje mi się że warunkiem wstępnym jest pojawienie się jakichś nowych, rewolucyjnych (o jakich dziś nie mamy nawet pojęcia) ultra-wydajnych algorytmów kodowania i systemów kompresji danych. Bez nich trzeba będzie zapomnieć o takich pomysłach.

Kiedyś gdy dopiero co zaczęto na dobre wprowadzać HD w podobnej sytuacji było 8 K.  Byłeś  (i pozostałeś) optymistą i choć inni przestrzegali tak jak ty teraz  twierdziłeś że postępu nie zatrzymają.  :)
Ciągle zapominasz że ten telewizor 3 D bez okularów to melodia odległej przyszłości....
Uważam że jedyne czego najbardziej brakuje obecnemu obrazowi telewizyjnemu to trzeci wymiar w postaci jakie ITU przewiduje w trzecim etapie. Równolegle z poprawą innych aspektów obrazu wprowadzi on więcej jakości do obrazu ruchomego niż kolejne poprawianie rozdzielczości.

Edytowane przez Maju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W linku o telewizji 3 D znalazłem kilka informacji które rzuciły nowe światło na fakt dlaczego tak się z nią stało.
Podobno są badanie dowodzące że ok. 12% ludzi z winy wad wzroku nie jest w stanie prawidłowo przestrzennie widzieć, ok 30% z natury kiepsko widzą w trójwymiarze.
Jak dodać do tego  tych co mieli jakieś dolegliwości z racji użycia okularów i zasady działanie dotychczasowego 3 D, również tych których okulary na tyle denerwują że wolą w 2 D oglądać, to mamy pełny obraz dlaczego to upadło.....a to jeszcze nie wszystkie powody.
https://en.wikipedia.org/wiki/3D_television

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z przytoczonych przez @Majupowodów można zaryzykować twierdzenie że żadna telewizja 3D się nie przyjmie. Ani teraz ani w przyszłości. Także ta, nad którą pracuje obecnie NHK. Co innego realny, otaczający nas świat gdzie mamy prawdziwe trzy wymiary, a co innego jego odwzorowanie i namiastka na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mysle ze lepsze byloby juz VR niz 3D. Cos dla lubiacych mocne wrazenia. 

TV 3D ile czlowiek wytrzyma 2 godziny? Watpie ze ktos dluzej ogarnia. Wiec te 2h to akurat na seanse z projektorem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, Bobcat napisał:

można zaryzykować twierdzenie

Dużo ryzykujesz.   :))

Poczytaj alarmujące wyniki badań nad wzrokiem (jego ostrością) wśród młodych i nie tylko.....z tych badań można by wysnuć wniosek że dla nich wysokie rozdzielczości w telewizji nie mają sensu i się nie przyjmą.

23 godziny temu, Bobcat napisał:

....telewizja 3D się nie przyjmie. Ani teraz ani w przyszłości. Także ta, nad którą pracuje obecnie NHK. Co innego realny, otaczający nas świat gdzie mamy prawdziwe trzy wymiary, a co innego jego odwzorowanie i namiastka na siłę.

Dźwięk przestrzenny też imituje to co mamy w rzeczywistości.....mało tego, bardzo często niewiele ma wspólnego z tym co rzeczywiście nagrano a często nawet od początku do końca jest kreowany, przetwarzany przestrzennie w studiach.
 Nie można oddać trzeciego wymiaru tak jak to widzimy w naturze, dlatego ten sposób który stworzy najlepszą iluzję ma szansę na jakąś popularyzację. 
Niewykluczone że powstanie kilka alternatywnych rozwiązań wzbogacenia jakości jak i odbioru obrazów ruchomych (patrz wpis @Lolo2, holografia) i będą one rozwijane równolegle.

Edytowane przez Maju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie "3D" jest fajne. 

Albo tutaj otwarcie ceremonii LOL z 2017 roku.  Dla niecierpliwych od 3 minuty

Edytowane przez Lolo2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi