Skocz do zawartości
IGNORED

" Tutej sama polityka i świeże sprawy... A ja czasem ciągle w MONO"


Audiomono

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś słucha w MONO? (tak jak czasami ja i zapewniam... nie tylko) na wypasie złożonym za xx K? Jeżeli jest forum STEREO, dlaczego brak zakładki MONO na tym "zasłużonym" forum. Ten kto słuchał w jednym pełno pasmowym kanale, zrozumie i być może coś dołoży do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje również zakładki "Płyty szelakowe", "Gramofony z wielką tubą", "Radia na kryształki" i temu podobnych Panie Kustoszu Muzeum Audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś słucha w MONO? (tak jak czasami ja i zapewniam... nie tylko) na wypasie złożonym za xx K? Jeżeli jest forum STEREO, dlaczego brak zakładki MONO na tym "zasłużonym" forum. Ten kto słuchał w jednym pełno pasmowym kanale, zrozumie i być może coś dołoży do tematu.

 

Armstronga słucham w mono ale na 2 kolumnach. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś słucha w MONO? (tak jak czasami ja i zapewniam... nie tylko)

 

Fajne, pytasz natychmiast sobie odpowiadając :-)

Tak jest na forum kilka osób posiadających zestawy pure mono. A niektórzy jak ja słuchamy z jednego głośnika full range, lub z zestawu głośnikowego o budowie dedykowanej do odsłuchu mono. Oczywiście służy to odtwarzaniu płyt z tamtego okresu z muzyką niedostępną na dzisiejszych nośnikach, lub z powodu świadomego wyboru oryginalnego tłoczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub z zestawu głośnikowego o budowie dedykowanej do odsłuchu mono.

 

Jest w ogóle coś takiego? Czym się różni od klasycznych głośników?

 

Może nazwiesz to moim "wielokanałowym skrzywieniem", ale ja nagrania mono przepuszczam przez DSP z ustawionym trybem (różny w zależności od konkretnego nagrania) i słucham na konfiguracji głośników 5.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w ogóle coś takiego? Czym się różni od klasycznych głośników?

 

Może nazwiesz to moim "wielokanałowym skrzywieniem", ale ja nagrania mono przepuszczam przez DSP z ustawionym trybem (różny w zależności od konkretnego nagrania) i słucham na konfiguracji głośników 5.1.

 

Uprzestrzennianiem sygnału mono zajmowano się już od początków zaistnienia techniki audio. Masz procesor, masz czym to zrobić. To Twoja wola, jeśli tak bardziej lubisz. Według mnie dźwięk systemów wielokanałowych, jest jeszcze bardziej nienaturalny niż w przypadku systemu stereo. Jedynym technicznym sposobem oddania akustyki i przestrzeni nagrań, jest zapis techniką "sztucznej głowy" i odsłuch za pomocą słuchawek.

Wbrew pozorom, dźwięk mono nie jest pozbawiany przestrzenności, przy prawidłowym zestawie mono, dźwięk całkowicie wypełnia pomieszczenie odsłuchowe w oderwaniu od głośnika/kolumny głośnikowej.

Najłatwiej to osiągnąć używając do słuchania nagrań mono, zestawów dipolowych, lub budując samemu zestaw o promieniowaniu wszechkierunkowym. W przypadku używania kolumny tubowej z głośnikiem pełnopasmowym, doskonale działa dołączenie zestawu wysokotonowego o promieniowaniu wszechkierunkowym. Pomieszczenie w którym sluchamy nagrań mono z wykorzystaniem opisywanego przeze mnie zestawu, powinno mieć żywą akustykę, nieprzytłumione. Przewaga elementów rozpraszających nad tłumiącymi. Bardzo ważne zalecenie - okolice gdzie ustawiamy kolumnę głośnikową powinny mieć charakter odbijająco rozpraszajacy dźwięk, a przeciwległa ściana tłumiące.

 

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dźwięk systemów wielokanałowych, jest jeszcze bardziej nienaturalny niż w przypadku systemu stereo.

 

Wkraczamy w przestrzeń indywidualnych gustów i upodobań, a o tym gentlemani nie dyskutują :)

 

Osobiście nie zgadzam się z tak postawioną tezą (o sztuczności). A już zupełnie nie mogę się zgodzić w przypadku odsłuchu muzyki od samego początku nagranej w formacie 5.1 (np. SACD, BD Pure Audio).

 

Jedynym technicznym sposobem oddania akustyki i przestrzeni nagrań, jest zapis techniką "sztucznej głowy" i odsłuch za pomocą słuchawek.

 

Próbowano to promować w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku jako alternatywę dla (również w tamtym czasie lansowanej) kwadrofonii. Niestety rynek techniki "sztucznej głowy" nie zaakceptował i pogrążyła się ona była w nicości. Natomiast kwadrofonia bardzo szybko się odrodziła w postaci surround (szczególnie w wersji muzycznej, nazwa zmieniona intencjonalnie, aby nie wzbudzać reminescencji tamtego, pierwszego podejścia zakończonego chwilową porażką).

 

Dzięki za szczegółową i interesującą informację na temat osiągania przestrzenności z mono. Zaryzykuję twierdzenie, że jest to raczej namiastka tejże, niż prawdziwa przestrzenność. I wymaga żmudnych zabiegów, ceremoniału i spełnienia całej listy rygorystycznych warunków, w tym sprzętowych. W systemie 5.1 masz wszystko podane automatycznie, z definicji, niejako "na tacy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie zgadzam się z tak postawioną tezą (o sztuczności). A już zupełnie nie mogę się zgodzić w przypadku odsłuchu muzyki od samego początku nagranej w formacie 5.1 (np. SACD, BD Pure Audio).

 

Nie zrozum mnie opacznie. Ja nie jestem przeciwnikiem żadnego kierunku odtwarzania audio, wszystkie maja swoje uroki i wszystkie obarczone są wadami własnymi. Fascynację formatem 5,1 przechodziłem w latach 1998/2000. O ile DTS w kinie domowym był całkowicie akceptowalny z uwagi na sztuczność generowania efektów dźwiękowych, o tyle odsłuch nagrań muzyki zawsze brzmiał mi sztuczniej z 5,1 niż ze stereo. Nie mówię tutaj o jakości dźwięku, tylko o odtwarzaniu przestrzeni przez formaty wielokanałowe.

Dzisiaj uważam, że najprzyjaźniejszym do kontemplacji odsłuchu muzyki jest system stereo, oczywiście w warunkach domowych. Nagrania z epoki w formacie mono, wymagają odtwarzania zgodnego z techniką ich tworzenia, a więc wkładka prawdziwie mono, dobre pre, końcówka na lampie i zestaw głośnikowy jaki opisywałem powyżej. :-) Ta celebra jest równie ważna. Barwy i niuansów głosów śpiewaków operowych z tamtego okresu, trudno i bardzo drogo odtworzyć dzisiejszymi zestawami stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynację formatem 5,1 przechodziłem w latach 1998/2000.

 

Moja fascynacja dźwiękiem wielokanałowym rozpoczęła się w połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia na wystawie elektroniki japońskiej w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie miałem po raz pierwszy okazję posłuchać kwadrofonii. Trwa nieprzerwanie do dziś i nic nie wskazuje, aby w przyszłości miało się cokolwiek zmienić.

 

odsłuch nagrań muzyki zawsze brzmiał mi sztuczniej z 5,1 niż ze stereo. Nie mówię tutaj o jakości dźwięku, tylko o odtwarzaniu przestrzeni przez formaty wielokanałowe.

 

Tu się zupełnie nie zgadzamy :) Moim zdaniem o sztuczności można ewentualnie mówić w przypadku stereo uprzestrzennianego do 5.1 za pomocą układów typu Dolby ProLogic II. Ja to lubię, mnie się podoba, ale zdaję sobie sprawę, że nie musi każdemu.

 

Ale nagranie od początku 5.1? Kiedy dostajesz do domu prawdziwą akustykę sali koncertowej, gdzie postało? Balsam dla uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem czyste technicznie 5,1 audio jestem w stanie zaaprobować, jednak w tej chwili nie mam warunków na stworzenie pomieszczenia odsłuchowego spełniającego warunki równomierności odbić i ustawienia zespołów głośnikowych na obwodzie okręgu z centrum w miejscu odsłuchu, a bez tego to całe założenie i korzyści z formatu 5,1 audio są żadne :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie zgadzam sie z panem Vlado. Pamietam z jakim przekasem bylo komentowane wyznanie Petera Qvortrupa sprzed lat, ze w zasadzie najbardziej lubi nagrania mono ze zlotego okresu. A dzisiaj co? Wrecz w dobrym tonie jest posiadanie dedykowanego toru (albo jego czesci ) do odtwarzania mono i kazda szanujaca sie firma ma odpowiednio drogie wkladki mono w ofercie. Przyznam , ze w 'niechlujnych" transferach na CD mono sporo traci ale na dobrej wkladce jak Mijayima Mono Be , czy Ortofon Ortofon SPU (podaje przyklady wkladek, ktorych sluchalem) barwa instrumentow akustycznych jest niepowtarzalna i brak efektow stereofonicznych nie jest szczegolnie dokuczliwy. Polecam , choc oczywiscie jest to dodatkowy nieraz znaczny wydatek no i material raczej ograniczony do "staroci"

ktore nie interesuja 99% wspolczesnych sluchaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na moje płyty, patrzę i widzę, że mam jedną mono. Mam jeszcze z 2-3 jazzowe albumy mono na celowniku. Można to odpalać na wkładce stereo, czy trzeba mieć inną, bo gdy zobaczyłam ich ceny, to... gdybym była dorosła, to powiedziałabym, że musiałam się napić, ale z tego względu, żem nieletni wariat, to... powiem tak - padłam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na moje płyty, patrzę i widzę, że mam jedną mono. Mam jeszcze z 2-3 jazzowe albumy mono na celowniku. Można to odpalać na wkładce stereo, czy trzeba mieć inną, bo gdy zobaczyłam ich ceny, to... gdybym była dorosła, to powiedziałabym, że musiałam się napić, ale z tego względu, żem nieletni wariat, to... powiem tak - padłam.

Tak juz jest ze wkladki gramofonowe wyceniane sa na wage zlota . Moze dlatego ze panom latwiej jest ukryc przed zonami wydatek . Ktora by tam zwracala uwage an igle w gramofonie , za to kolumny czy wzmacniacza nie sposob ukryc :)

Tak oczywiscie, moze pani uzyc wkladki stereo do odtwarzania plyty dlugograjacej mono . Jesli w torze sygnalu jest przelacznik mono (wzmacniacz , przedwzmacniacz) to bardzo dobrze . Pozbedzie sie pani znacznej ilosci szumow. Jesli przelacznika nie ma , "przejsciowka" czyli adapter na wejsciu gramofonowym ktory zwiera kanaly lewy i prawy zalatwi sprawe. Ale testowe granie mozna przeprowadzic bez zmian w ustawieniach czy przelaczaniu na mono.

No i prosze nie miec wygorowanych oczekiwan , to zazwyczaj dosyc stare plyty i niektore byly mocno grane z naciskiem igly ustawionym na kilogram ....:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość skynyrd

(Konto usunięte)

Taka podbitka dla frajerów - 2 pierwsze Beatels mono + stereo + soundbard.

Na to nawet Jacek Leśniewski by się nie wciął

 

Tak patrzę na moje płyty, patrzę i widzę, że mam jedną mono. Mam jeszcze z 2-3 jazzowe albumy mono na celowniku. Można to odpalać na wkładce stereo, czy trzeba mieć inną, bo gdy zobaczyłam ich ceny, to... gdybym była dorosła, to powiedziałabym, że musiałam się napić, ale z tego względu, żem nieletni wariat, to... powiem tak - padłam.

 

Można to odpalać na wkładce stereo, mona to wzryuci pryey okno . Dalej, Moja Keef + pryeprasyam, ale cođ yrobio đi klawiaturye

Mono jest super, yachowajmz mono Mccartneza. Hez Judey bdyie pikne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile DTS w kinie domowym był całkowicie akceptowalny z uwagi na sztuczność generowania efektów dźwiękowych, o tyle odsłuch nagrań muzyki zawsze brzmiał mi sztuczniej z 5,1 niż ze stereo.

A co sądzicie o stereo 7-kanałowym?

Odnoszę wrażenie, że sprawdza się przy słuchaniu muzyki organowej (oczywiście kanały przednie idą bezpośrednio z przedwzmacniacza do zewnętrznego wzmacniacza stereo)

Widziałem sesję nagraniową organów i nagranie stereo było sumą dźwięków z wielu mikrofonów- to dlaczego ponownie go nie rozłożyć na wiele głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.