Skocz do zawartości
IGNORED

OTL DD - 5000V do glosnika!


bamarek

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem wczoraj okazje zweryfikowac moj obraz najlepszego systemu audio jaki slyszalem. Wszystko co wczesniej uwazalem za wzor, a bylo tego troche, dzis ma moze 8 na 10 punktow. Od wczorraj moim idealem jest polaczenie elektrostatow i wzmacniacza OTL z tzw. direct drive. Dla tych, ktorzy o tym nie slyszeli, jest to polacznie wzmacniacza beztransformatorowego bezposrednio z panelem elektrostatycznym bez jakiegokolwiek trafa na wejsciu glosnika. W tym systemie (glosniki Acoustat i wzmacniacz od Ramlabs) napiecie w kablach glosnikowych dochodzi do 5000V. Zaleta jest to, ze kable moga byc z najblizszego sklepu elektrycznego, a wada to, ze dotkniecie ich golej czesci nie tyle grozi, co gwarantuje szybka i pewna smierc.

 

Elektrostaty graja u mnie od wielu lat i znam ich plusy i minusy. W systemie DD minusow jesli chodzi o brzmienie nie ma. To jest po prostu sciana dzwieku. Z uwagi na to, ze jest to wzmacniacz napieciowy w zasadzie nie ma ograniczen jesli chodzi o glosnosc elektrostatow i mozna je podkrecic do poziomow, przy ktorych nawet najwieksze tradycyjne klocki wysiadaja. Moze nawet najwieksza roznica jest to, ze niezaleznie od glosnosci glosnik zachowuje sie jakby dopiero mial rozgrzewke, niewiarygodna wrecz dynamika i finezja.

 

Jak wczesniej pisalem system OTL DD jest chyba najniebezpieczniejsza znana konfiguracja. Do tego dochodzi koniecznosc indywidualnego zgrania wzmacniacza z panelem. Dlatego konstrukcji jest ledwie garstka i wiekszosc jest na tyle niestabilna, ze maja bardzo krotki zywot, niszczac lampy badz panele. Ja mialem szczescie mogac posluchac czegos co bylo w pelni sprawne od roku i nic nie wskazuje, ze bedzie inaczej. Co ciekawe lampy w tym wzmacniaczu kosztuja $10 za sztuke. Niestety (a moze stety) dzieci i zwierzeta nie maja wstepu do pokoju odsluchowego.

 

Szkoda, ze ta technologia jest tak niezwykle rzadka, bo moim zdaniem bije na glowe wszystko inne pod wzgledem jakosci dzwieku. I to o duzy margines.

Osobiscie nie slyszalem o konstrukcjach tego typu w naszej czesci swiata, ale jesli cos znacie to wrzuccie jakies info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacza OTL z tzw. direct drive. Dla tych, ktorzy o tym nie slyszeli, jest to polacznie wzmacniacza beztransformatorowego bezposrednio z panelem elektrostatycznym bez jakiegokolwiek trafa na wejsciu glosnika.

:)

 

dotkniecie ich golej czesci nie tyle grozi, co gwarantuje szybka i pewna smierc.

Niekoniecznie. Zabija prąd, a nie napięcie. Zależy od impedancji wyjściowej.

 

jesli cos znacie to wrzuccie jakies info.

Coś "prawie prawie" .... Owszem, jest transformator, ale o bardzo niskiej przekładni podwyższającej ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś "prawie prawie" .... Owszem, jest transformator, ale o bardzo niskiej przekładni podwyższającej ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawe...wyglada powaznie. Cena mocno hiendowa ale sa i drozsze zabawki o watpliwych zaletach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleta jest to, ze kable moga byc z najblizszego sklepu elektrycznego, a wada to, ze dotkniecie ich golej czesci nie tyle grozi, co gwarantuje szybka i pewna smierc.

myślę,że w takim systemie kable nie mają 'gołej części" do dotykania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę,że w takim systemie kable nie mają 'gołej części" do dotykania

 

Niby nie, ale na pewno nie chcialbys sie o takie kable potknac i zobaczyc jak ich koncowki wyskakuja z glosnika...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel elektrostatyczny ma 5-10kV na statorach ale jedyne co takie 5kV zrobi to mała iskierka i lekkie szczypnięcie w palec. (sprawdzane na elektrostatach AudioStatic)

 

Nie rozumiem zbytnio jak lampa ma podać 5kV na panel, nie mówiąc już o mocy.

To chyba po prostu 5kV zasilanie na stator z lampy + oddzielny OTL?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel elektrostatyczny ma 5-10kV na statorach ale jedyne co takie 5kV zrobi to mała iskierka i lekkie szczypnięcie w palec. (sprawdzane na elektrostatach AudioStatic)

 

Nie rozumiem zbytnio jak lampa ma podać 5kV na panel, nie mówiąc już o mocy.

To chyba po prostu 5kV zasilanie na stator z lampy + oddzielny OTL?

Mieszasz pojecia. Dotkniecie siatki w jednym punkcie nie spowoduje porazenia calym pradem dostarczanym do statora. Na dodatek siatka jest pokryta izolatorem zeby ograniczyc przeskoki napiecia miedzy poszczegolnymi elementami. Sprobuj dotknac kabla ktory idzie do statora :)

 

Co do napiecia samych lamp, polecam lekture parametrow takich lamp jak 6HS5, 6HV5 czy PL519.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie też nic szczególnego nie powinno się stać po dotknięciu ww przewodu, wydaje mi się że to są same volty ale bez amperów?

 

Ekspertem nie jestem także jeśli już to proszę o korektę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

ze dotkniecie ich golej czesci nie tyle grozi, co gwarantuje szybka i pewna smierc.

Nie dość, że nie gwarantuje to śmierci to śmiem twierdzić, że jest całkowicie bezpieczne.

Zakładając moc dostarczoną do głośnika 150W na kanał to przy napięciu 5000V może popłynąć prąd 0,03 A a taki prąd jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. I to przy założeniu zerowej rezystancji ciała ludzkiego - biorąc pod uwagę raczej suche warunki panujące w pomieszczeniu i rezystancję człowieka w takich warunkach prąd będzie o wiele mniejszy.

Zaleta jest to, ze kable moga byc z najblizszego sklepu elektrycznego

W sklepach elektrycznych występują przewody mogące pracować z napięciem do 1000V (i to nie wszystkie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że nie gwarantuje to śmierci to śmiem twierdzić, że jest całkowicie bezpieczne.

Zakładając moc dostarczoną do głośnika 150W na kanał to przy napięciu 5000V może popłynąć prąd 0,03 A a taki prąd jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. I to przy założeniu zerowej rezystancji ciała ludzkiego - biorąc pod uwagę raczej suche warunki panujące w pomieszczeniu i rezystancję człowieka w takich warunkach prąd będzie o wiele mniejszy.

Taaa bezpieczne...pewnie ci wszyscy, ktorzy ostrzegaja przed wsadzaniem paluchow do wzmacniaczy lampowych np. na 845, ktore dostarczaja 30W to banda oszolomow. Poza tym to glosnik elekrostatyczny, jego mocy nie okresla sie w watach. Przeczytaj specyfikacje wzmacniaczy Sandersa...135amperow (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )! Wzmacniacz, ktory ja slyszalem mial 2000VA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Taaa bezpieczne...pewnie ci wszyscy, ktorzy ostrzegaja przed wsadzaniem paluchow do wzmacniaczy lampowych np. na 845, ktore dostarczaja 30W to banda oszolomow.

To wszystko zależy gdzie się pcha łapy i o jakiej mocy mówimy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że napięcie 5000V jest bardziej niebezpieczna jak 200V - wszystko zależy od wydajności prądowej źródła i rezystancji delikwenta który dotyka tegoż źródła.

Sam doświadczyłem napięcia rzędu 10 tys V i nie dość, że żyję to jeszcze mi się nic nie stało. Wszelkiego rodzaju zapalarki, pastuchy elektryczne czy paralizatory działają bardzo dużymi napięciami ale z względnie małą energią (zależy oczywiście od modelu).

Przeczytaj specyfikacje wzmacniaczy Sandersa...135amperow

Przy jakim napięciu? No przecież, że nie przy 5000V!!!

Do szkoły na elektrotechnikę.

 

Wzmacniacz, ktory ja slyszalem mial 2000VA.

Gdzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seyv, nie chce mi sie zdzierac linii papilarnych na bezsensowne polemiki. Jak nie wierzysz, ze moze zabic to nie wierz. Jesli Sanders pisze twoim zdaniem bzdury o 135A to mu odpisz na forum Diyaudio, przynajmniej rozbawisz miedzynarodowa ekipe.

 

A co do wzmacniacza, ktory slyszalem (na Antypodach zeby bylo jasne), to byl to lampowiec firmy Ramlabs z glosnikami Acoustat model 4. I choc ciezko w to uwierzyc ma on moc 2000VA. wielkosc duzego DACa, wazy jakies 10kg i grzeje sie nie bardziej niz przecietny wzmak lampowy. A ten watek jest wlasnie o wyzszosci tego typu konstrukcji nad wszystkim co slyszlem wczesniej, a nie o porownywaniu sprzetu audio z paralizatorem. Jest w Polsce spora grupa osob, ktore o lampach wiedza prawie wszystko, ale nie slyszalem, zeby ktos podejmowal sie budowy systemu typu direct drive. Moze to wina bardzo malej ilosci elektrostatow w naszym kraju...nie wiem. Na pewno zbudowanie czegos co graloby stabilnie byloby trudne (bazuje tu na doswiadczeniach z innych krajow), ale jak widac jest to mozliwe. Sam bym nawet chetnie wspomogl finansowo taki projekt i pewnie nie bylbym jedyny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Jesli Sanders pisze twoim zdaniem bzdury o 135A

Tego nie napisałem. W podlinkowanym przez ciebie artykule są wszystkie dane do wyliczenia jakie max napięcie podaje na kolumny Sanders. Jest ono całkowicie bezpieczne (mowa o Sandersie)

to byl to lampowiec firmy Ramlabs

Nie wiem dokładnie jaki model ale największe mają po 300W na wyjściu co rzeczywiście przekładać się może na ok 2000VA mocy pozornej pobieranej z sieci.

Jest w Polsce spora grupa osob, ktore o lampach wiedza prawie wszystko, ale nie slyszalem, zeby ktos podejmowal sie budowy systemu typu direct drive. Moze to wina bardzo malej ilosci elektrostatow w naszym kraju...nie wiem.

Temat jest ogólnie ciekawy - sam kiedyś rozważałem budowę czegoś takiego ale z braku czasu a przede wszystkim funduszu dłużej się nad tym nie zastanawiałem ale chętnie poczytałbym o takich rozwiązaniach a jeszcze chętniej posłuchał tyle, że na Antypody mi nie po drodze ;)

Swoją drogą mógłbyś opisać system jaki odsłuchiwałeś - jakieś konkrety modele, rozwiązanie techniczne itp.

Opisać brzmienie bo widzisz stwierdzenie typu

To jest po prostu sciana dzwieku

mnie bardziej zniechęca jak zachęca do posłuchania czegoś co tak brzmi. Miałem kiedyś u siebie "ścianę dźwięku" i kombinowałem jak się jej pozbyć na rzecz przestrzeni, głębi sceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jaki model ale największe mają po 300W na wyjściu co rzeczywiście przekładać się może na ok 2000VA mocy pozornej pobieranej z sieci.

Tego konkretnego modelu nie ma w ich oficjlanej ofercie, bo te konstrukcje nie spelniaja norm bezpieczenstwa komercyjnych produktow (tak mi przynajmniej powiedziano). Te 2000VA to ciut wiecej niz pobor mocy pobieranej przez same glosniki, a nie jedynie pobor z sieci. To bardzo duzo, ale w tym systemie naprawde slychac jak poteznie ograniczone sa "standardowe" wzmacniacze. Wedlug wlasciciela ponoc nawet Krell PFB600 nie byl w stanie oddac wystarczajaco duzo pradu, aby te glosniki zagraly glosno bez przymulania.

 

Swoją drogą mógłbyś opisać system jaki odsłuchiwałeś - jakieś konkrety modele, rozwiązanie techniczne itp.

Lepiej odesle do blogu wlasciciela. Tam jest cala mase ciekawych klockow, a na samym dole jego ESL ze wzmacniaczem Modjeskiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla mnie ten system brzmial po prostu rewelacyjnie. Tak jak napisalem to byla "sciana dzwieku" ale w sensie obcowania z uderzeniem typu 5ta symfonia Bethovena w filharmonii. Scena, szybkosc dzwieku i absolutnie zero ograniczen w oddawaniu emocji. Ja uzywam elektrostatow od kilku lat i slyszalem rozne konstrukcje, ale wszystkie maja nieco ograniczen gdy podkreci sie glosnosc. Zaczyna sie cos na ksztalt kompresji. Zawsze myslalem, ze to wina samych glosnikow i ze tak po prostu musi byc. Teraz wiem, ze nie musi. W tym systemie nawet rock brzmial jakby ktos podlaczyl elektryczne gitary do tego samego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny z tymi cyframi, voltami itd. Akurat miałem stereo końcówkę mocy Sandersa, który jak wynikało z danych była potężnej mocy, a finalnie okazała się słabiutka. Być może coś się nie wpasowało ale sądząc po wadze i wielkości zasilania nie mogła mieć mocy którą podają.Odsłuch tylko to potwierdził.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny z tymi cyframi, voltami itd. Akurat miałem stereo końcówkę mocy Sandersa, który jak wynikało z danych była potężnej mocy, a finalnie okazała się słabiutka. Być może coś się nie wpasowało ale sądząc po wadze i wielkości zasilania nie mogła mieć mocy którą podają.Odsłuch tylko to potwierdził.

 

A to byl wzmacniacz otl? Jego starsze konstrukcje to ponoc porazka. Ale ja osobiscie nie slyszalem zadnej wiec nie mam zdania.

Z ESL jest dziwnie jesli chodzi o pobor mocy i ciezko to zmierzyc. Troche jak z przyslowiowym kondensatorem w kontakcie - prad ciegnie a licznik stoi.

Moje Quady z Bewitchem6550 graja tak samo cicho jak z t-ampem na tk2050, czyli czasem slucham ciche nagrania na 100% glosnosci. Wzmak forumowego kolegi Dinka na lampach 845 moglem podciagnac max do polowy i bylo tak glosno ze zaczynalem sie bac o glosniki. Naim Nait 5i brzmial jakby mial 2W, totalny dramat. A amplituner Yamahy w ogole nie gra bo mu sie wlacza zabezpieczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ten:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podają, że dla 4ohm moc 2x 900W, a realną moc ma może na 100W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Podają, że dla 4ohm moc 2x 900W, a realną moc ma może na 100W.

 

Realne 100W to chyba wiekszosc tradycyjnych glosnikow zadowoli :)

Nie wiem nic o jego wzmacniaczach do magnetycznych glosnikow, slyszalem dobre opinie tylko o tych do ESL. Ale nawet te nie sa Direct Drive i dostarczaja jedynie 64V zamiast 5000V. Niestety najwiekszym ogrniczeniem sa te nieszczesne trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ograniczeniem są trafa. Chyba zależy jakie trafa. Nie słyszałem systemu o którym piszesz więc trudno mi go ocenić. Mam trafa w Vitusach i Amplifonach i grają przepięknie. Jeśli ten Sanders jest jakimś odniesieniem dla ciebie to ten którego miałem nie ma startu do dobrych wzmacniaczy z trafami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ten:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podają, że dla 4ohm moc 2x 900W, a realną moc ma może na 100W.

 

mierzyles czy tak zagralo, bo tam widac po10 scalakow na radiatorze na strone a jak jest kolejny rzad pod nimi to moze ich byc nawet 20szt

teoretycznie moze to miec 900wat ale to tylko teoretycznie ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zagrało. Dużo więcej mocy miał Amplifon 42 waty!

 

Mocy czy glosnosci? To nie zawsze idzie w parze. A w przypadku elektrostotow prawie nigdy. Tak jak napisalem Naim Nait 5i z Quadami gral mniej wiecej jak maly t-amp na 2024, ktory ma kilka watow. Cyfrowe wzmacniacze ogolnie dobrze znosza bardzo niska impedancje, ale chip 2024 to niestety duzo za malo na esl.

 

Sandersa podalem tylko zeby pokazac ze sa komercyjne wzmacniacze z potezna wydajnoscia pradowa. Jego wersja esl jest popularna wsrod wlascicieli elektrostatow od SoundLab wiec pewnie te akurat moc maja, w odroznieniu do Twojego. Ale to wciaz nie jest direct drive. Wywalenie traf to najlepsza droga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem od ludzi uwagi na temat OTL. Są ponoć niebezpieczne dla tweeterów i poza tym same lampy w OTL nie pracują w komfortowych dla siebie warunkach. Te wzmacniacze OTL, które są na rynku jakoś nie przebiły konstrukcji SET. Gdyby były tak dobre to powinny zrobić furorę, a tak się nie stało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, ze rynku nie zwojowaly i ze lampy zazwyczaj nie zyly dlugo. Ale Direct Drive to brak traf rowniez w glosniku. I moze tu jest caly trick...nie wiem. To na pewno nie jest konfiguracja dla zwyklej tluszczy bo kazdy glosnik musi byc odpowiednio "stuningowany" pod wzmacniacz zeby mogl odpowiednio zagrac. Inaczej bedzie spora roznica glosnosci dla niektorych czestotliwosci i zwrotnica nie ma tu nic do powiedzenia, bo kontroluje cale panele a nie ich czesci. W tych Acoustatach, ktore widzialem rezystory byly zaaplikowane bezposrednio na panel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma Crofta 3 OTL po tuningu z Silver Z-capami i mówi że to bajka ale musiał całkowicie przerobić system ustawiania biasu bo nie dało się go ustawić po równo dla całego kanału jednocześnie i zamiast 30-35W wzmak oddawał tylko około 19W.

Teraz dał oddzielną regulację dla każdej lampy osobno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był ten:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podają, że dla 4ohm moc 2x 900W, a realną moc ma może na 100W.

 

Fajny link. Najpierw piszą:

 

".....This causes the power supply voltages in an amplifier to change dramatically (typically by 30%) between idle and full power..."

 

Czyli jak należy rozumieć wzmacniacze nie mają stabilizacji zasilania.

Po czym:

 

"...All quality, line-level electronics use voltage regulation in their power supplies to produce a stable voltage, regardless of load or the mains voltage..."

 

Czyli jednak mają stabilizatory, ale oczywiście złe bo np.

 

"...The main problem is heat..."

 

do tego zakłócenia RF itp. itd.

 

No i oczywiście rozwiązaniem na wszystkie te bolączki jest ich rozwiązanie:

 

"...Sanders has solved these problems by developing a voltage regulator that is essentially 100% efficient..."

 

Tworząc perpetum mobile firma spełni więc marzenia wszystkich audiofili.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.