Skocz do zawartości
IGNORED

Co w kolumnie decyduje o budowie sceny?


Irek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

IMHO 1. rząd elektrycznie jest możliwy, ale takie głośniki są bardzo rzadkie, zwłaszcza, że musi tu być midwoofer, który "filtruje się sam" (jak A26RE4) lub coś jak W22NY (odpowiedni kształt SPL), a wtedy nie powstaje charakterystyka opadająca 6 dB/okt, tylko jeśli już, to więcej. To automatycznie powoduje problem z pierwszym rzędem dla tweetera, który trzeba dopasować do wypadkowego zbocza midwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg pomiarów Morel CAW538 :) w tym wypadku od góry strony można sobie wadzić wyłącznie ceweczkę pro publico bono

 

a imoho, mi zawsze najlepiej brzmiał podział cięty żyletką - LR24db/okt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pobawmy - się choć to kompletnie off-topic:

 

Część 1.

 

 

Mowa była o głośnikach w miare wysokiej klasy – więc bierzemy sobie 18W4531G00 oraz jedną z kopułek Seasa z serii Excel. Tak, nie powiem którą, bo nie chodzi o to żeby podać wszystko na tacy … jest w bieżącym katalogu ich ledwie 3 do zgadniecia ;-). Bo nie jest to beryl ani diament.

Dla uproszczenia bo nie każdego stać na Clio użyje bezpłatnych programów – WinIsdn, Edge, Holmimpulse, Arta, oraz Speakerworkshop.

 

Robimy skrzynie pod 18W4531G00 o objętości 27 litrów strojoną portem fi = 56mm o długości … 230mm

 

Każdy może sobie w owym WinIsdn wklepać dane głośnika i powyższe dane portu i zobaczyć jak mniej więcej pracuje midwoofer.

 

Skrzynia jest niejednorodnie wyklejana bitumem i sonoflexem. I jest dość mocno „wzmocniona” ożebrowaniem żeby jak najmniej drgań było przenoszonych zwazywszy, że to 2way i midwoofer mocno pracuje w dużej skrzyni w zakresie drgań MDF.

 

Rozmiary skrzyni i początkowe rozmieszczenie głosników:

 

szerokość 228mm , wysokość 1020 mm (bez kolców i bez cokołu - cokół grubość 10mm nierdzewka, kolce jak to kolce ja prefereuje 10mm ...), głebokośc nie jest istotna tutaj - skrzynia ma 27 litrów netto - po odliczeniu wzmocnień i objętości BR ) Midwoofer centralnie na wysokości 745 mm a tweeter na wysokości 895mm. wSZSYTKIE GŁOSNIKI W TYCH POMIARACH SĄ W OSI GŁOWNEJ.

 

Oddzielamy sekcję tweetera w osobną komorę.

 

W edge na początek planujemy jak mniej więcej się będzie rozkładała dyfrakcja, co jest zabiegiem czysto teoretycznym (o tym zaraz)

 

I robię sobie front z tym że, nie robię pierwszego frontu na gotowo (!), bo nie wiem jak się maja ch-ki głośników do kart katalogowych.

 

Robię prosty front, żeby potem na podstawie zmierzonych charakterystyk w edge w bezpośrednim porównaniu umieścić tak głośniki, żeby oddawały mi to czego potrzebuje pod daną filtrację.

 

CHARAKTERYSTYKI I SYMULACJE SĄ ZROBIONE NA PRÓBNYM FRONCIE, Z GŁOSNIKAMI W OSI (!) NIE WIDZĘ POTRZEBY ŻEBY ZAMIESZCZAĆ CHARAKTERYSTYKI WERSJI „KONCOWEJ” FRONTU. JAK KTOS BĘDZIE MIAŁ OCHOTĘ NIECH SIĘ SAM NATRUDZI I POBAWI JAK ROZMIESCIĆ GŁOSNIKI TAK ŻEBY SKRZYNIA ZROBIŁA POŁOWE ROBOTY ZA FILTRY. POMIARY SĄ TAKŻE ZROBIONE NA SKRZYNI PROSTEJ W OSI PIONOWEJ. CO JEST NIEZYWKLE WAZNE W KONTEKSCIE FILTRACJI I EFEKTU SYMULACJI CZYLI PRAC NAD ICH ZESTROJENIEM.

 

Zatem pomiary: impedancja i spl – pomiar na wysokości standardowego odsłuchu około 90cm nad ziemią z tym że cała kolumna znajduje się od podstawy jeszcze 1m nad ziemią. Czyli mikrofon jest 190 cm nad ziemią. Bramka ustawiona na 100cm – wystarczy dla wiarygodności co najmniej od 500Hz. Oczywiście pomiezczenie do pomiarów nie jest betonowym kwadratem z oknami. to chyba „oczywista oczywistość”.

 

W załącznikach są pliki pomiarowe. Wykorzystuje je od powiedzmy 400 Hz …

 

Część 2 zabawy:

 

Osobiscie nie widzę (z różnych powodów) sensu filtracji tej kolumny pierwszym rzędem, ale ponieważ o tym jest dyskusja to zróbmy 1st order elektryczny albo przynajmniej quasi 1st order … bo nie wiem jak niektórzy „guru” potraktują trzy zabiegi przy zwrotnicy mające na celu przywołanie charakterytyk do porządku. Dla porządku zamieszczę też efekt bez ich udziału …

 

Od razu widać po ch-ce tweetera że umieszczenie głośników w osi nie wchodzi w grę. Zbyt silne oddziaływanie dyfrakcyjne takich proporcji frontu i umieszczenia głośników powoduje niezłe jaja (po filtracji) miedzy 3 a 7 kHz żeby przy takim froncie mysleć realnie o kontroli ch-ki prostymi filtrami.

Wiec dobrze że front jest tylko próbny … Teraz trzeba zaprzęgnąć do pracy Edge i uplastycznić front żeby „był do ludzi”

 

Rozmiary frontu są znane – więc każdy może sobie to zrobić sam … Zaznaczam że da się to zrobić tak żeby ch-ka po filtracji nawet 1 rzedem była prawie zgodna z podręcznikową. I to samym kształem frontu. Rozpatrywanie efektów dyfrakcyjnych bez zakładanej filtracji jest jak wrózenie z fusów. A milion takich kwiatków jest w internecie.

 

Widać też po przebiegu ch-k zintegrowanych z fazą, że i tak nie uda się sensownie utrzymać założeń do filtracji 1st order wraz ze zgodną polaryzacją obydwu sekcji. Czyli kontrola ch-ki, rev null, zgodna polaryzja i przebieg +/- 3dB i podział wyżej niż 2200 Hz a najlepiej około 2500-2700 Hz

 

Efekty bez pochylenia kolumny w osi pionowej też nie zachęcają. Wiec trzeba sobie wyrównać centra aktustyczne. W Spekerworkshop na potrzeby symulacji robimy to manewrując offsetem głośników. Wtedy uzyskujemy zakładane pochylenie – co oczywiście potem wraz z już gotowym frontem trzeba przemierzyć do ostatecznych symulacji i walidacji. Potem już tylko sinusy i cosinusy plus trojkat pitagorasa i da się to zrobić ...

 

ważne zaznaczenie że, to tylko symulacja z offsetem a więc przypuszczenie ... mając gotwy już front i zakłądane pochylenie jeszcze raz trzeba zmierzyć wyjściowe charakterystyki i dopiero na nich robić symulację.

 

Kolumna zatem musze pochylić – ile? Po to zamieszczam pliki pomiarowe żeby chętny sobie pogrzebał i sam to zrobił …

 

Część 3: też zabawy ...

 

No to jedziemy z „1 rzedem” …

 

Efekt po jakims czasie pracy jest taki jak w załącznikach graficznych.

 

Nie manipulowane – po to zamieszczam schemat zwrotnicy i pliki pomiarowe żeby każdy mógł sobie sprawdzić wiarygodność. Na pytanie dlaczego takie wartości i dlaczego tak a nie inaczej, nie będę odpowiadał bo to jeden krok za daleko dla złośliwców.

 

Jest tak mało elementów że, irracjonalne byłoby wyjaśnianie że wartość cewki jest taka żeby uzyskac wyższy podział z jednoczesną kompensacją BSC a wartość kondensatora ma na celu dopasowanie się pod midwoofer. A Lpad wynika z wartości i założeń co do impedancji kolumny. A cewka mała na równoległym rezystorze służy podniesieniu najwyższej góry, a układ rc na cewce jako rezonator a rezystor równoległy za kondensatorem tweetera we współpracy z Lpadem ma na celu ukształtowanie ch-ki pod kontrolą impedancji. Nie ma tajemnych mocy wszystko jest jawne przez nie-poufne.

 

Całość, została specjalnie zrobiona na darmowych programach, żeby nikt nie pomyślał że trzeba mieć majątek żeby obkupić się w najlepsze urządzenia pomiarowe i programowe …

 

Mniej więcej trzyma się to założeń tych podstawowych – a taki był cel.

 

Od razu rzuca sie na oczy (choć absolutnie pewnie dla wielu do przyjęcia - wpływ dyfrakcji na prostym pierwotnym froncie i jej wpływ na wypadkową ch-kę ... Dla mnie nie do przyjęcia ... dlatego mając do dyspozycji pomiary pierwotnego frontu ... trzeb abyło zaczać prace w edge i pomiary żeby nad tym zapanować ...

 

Część 4 ... zabawa w edge ... ale nie na tacy ...

 

Po ustaleniu w edge ... własciwego dyfrakcyjnie rozmieszczenia glosników ... trzeba zrobic front pod te założenia ...

 

Nie zamieszczę już plików pomiarowych i danych frontu koncowego ... ale mozna uzyskac efekt jak na plikach graficznych rozrysowanych M1 i T1 ...

 

Część 5.

 

Zwrotnica ma się tak ... uwzględnia pochylenie frontu w offsecie, nie uwzględnia zmian frontu w kontekscie rozmieszczenia głosników ...

 

Część 6:

 

Reverse Null i impedancja ...

 

Część 7 i ostatnia .... ;-)

 

Zaznaczyć trzeba jednak kilka rzeczy, a własciwie powtórzyć:

 

1.Front prosty z głośnikami w osi się nie sprawdzi pod ten rodzaj filtracji! Trzeba zapanować nad dyfrakcją tweetera a wtedy uzyskamy piękny przebieg pod filtrację 1st order. I nie trzeba będzie używac do tego celu zabiegów zupełnie niepotrzebnych (jak np. rezystor równolegle do kondensatora) Wystarczy sam jeden zwykły kondensator! i Lpad

 

2.Kolumnę trzeba pochylić w osi pionowej inaczej integracja fazowa znajdzie się w lesie. co łatwo widać na gołych pierwotnych plikach pomiarowych.

zatem jak ktoś lubi 1st order – proszę bardzo … Ja podziekuje – nie tańczę z tym – i to z zupełnie innych powodów niż niemożność zapanowania nad ch-ką. Bo to jak widać jest możliwe. Oczywsicie mam pod tą filtacje i front i pochylenie dobrane tak że na układ składa się od strony Lowpass sama cewka z rezonatorem a od strony highpass tylko kondensator i L-pad … i głębszy jeszcze rev null i ch-kę +/- 1,5-2dB … ale z mich osobistych powodów zrezygnuję z 1st order.

 

A jeszcze ważna rzecz – sugerowałbym na dole kompensację rezonansu drugiego wierzchołka BR – z polskiego na nasze – lepsza kontrola, nie podburkuje, jest głębszy lepiej zdefiniowany i ładniej buduje plany … RLC o określonych wartościach równolegle do głośnika … ale może ktoś lubi bez … whatever …

 

Dobrej zabawy ;-)

 

PS: załączam także narysowane przebiego w stosunku do pierwotnych pomiarów z poprawionym rozmieszczniem głośników – przy pomocy prac w edge na podstawie pomiarów pierwotnych oraz pomiarów ponownych i ponownych - już rzeczywistego rozmieszczenia głośników na froncie. Z powodów oczywistych – bo to know how a ja nie mam aspiracji na św franciszka roku - i dużo pracy nie zamieszczam ich tak wprost (kązdy może sobie popracować nad tym) – nie mnie jednak jakby ktoś chciał na siłę udowodnić mi że się nie da to niech połozy choćby 10 kzł na stole, ja kłade swoje 10kz … i zamieszczam zdjęcia i pliki pomiarowe już z końcową wersją ;-)

Myslę jednak że i ćwierć półinteligenta poriadzi sobie z transkrypcją przypuszczalnego wyniku ch-ki z takim spl jak na imho pod ten rodzaj filtracji prawidłowym rozmieszczeniem głośników na frocie. czyli że zniknie 3,5 dB dolek a przekształci się w około 1dB i zniknie to fatalne dyfrakcyjne podbicie tweetera w zaznaczonych granicacha podział zostanie w granicach 2450 – 2550 Hz … a kosztem bsc można nawet wyżej … i pod 2800 Hz .

 

Post scriptum - wbrew wielu innym nie twierdze ze zjadłem wszystkie rozumy, nie twierdze że jestem wszechwiadzący, nie chwale się czy jestem czy nie jestem lajkonikiem, nie aspiruje do guru miesiąca. Ale niniejszym staram sie pokazać, że teoretyczne pierdoły to prawie każdy potrafi popisać, ale jak chodzi o przedstawienie wyników i realnych rozwiazań, nawet takich które mogą zostać poddane krytyce to jakoś milkną … … a za wyjątkiem dwóch czy trzech osób na forum zwłaszcza w tym dziale reszta powinna się ugryźć w język … i przynajmniej nauczyć pokory …

 

PS:

 

Nie zajmuje się kolumnami od dziecka – od dziecka zajmuje się muzyką … a na poważnie ze zrozumiem robie to ledwie od kilku lat i mam bardzo wymagjacego i dysponującego wielką wiedzą „profesora” który przy stawianych problemach - niczego nie podaje mi tacy tylko każe myśleć … za co wielce mu dziękuje … !!! bo to najwazniejsza rzecz bodaj w budowie urządzeń audio - … uczyć się myśleć … i rozwiazywac problemy … a nie pieprzyć trzy po trzy celem udowodnienia czy krokodyl jest bardziej dlugi czy zielony …. w swoim zyciu przerabiałem już dwóch samozwańczych pseudo-profesorów którzy finalnie okazali się prestidigitatorami i mieli baaardzo blade pojęcie o tym co w tym temacie się dzieje … ale nagadać to się potrafili …

 

 

Czyli w sumie da się ;-) ... jak ktos lubi i jest fanatykiem 1st order ....

 

Po ukształtowaniu frontu pod dyfrakcję (ale z uwzględniemiem fitrowania!!!!) ... zdejmujemy R za kondem Highpss i cewkę na równolełgym L-padzie ... bo nie bedą nam już potrzebne ...

 

DLA CZYSTYCH PURYSTÓW 1 ST ORDER

 

teraz to co obiecałem ... front pierwotny ... kolumna pochylona - ale sama jedna cewka na midwooferze i kondensator z L-padem na tweeterze ...

 

załączniki 1stPure ... spl, rev i imp ...i zwrotnica ...

 

.

.

.

.

.

.

.

 

Przynajmniej nie bedzie że czysto teoretyzuje ... pozniej troche pozniej ... jak sie temat oswoi to zamieszczę wykresy walidacyjne i zwrotnicę do 1st order juz ze zmienionym frontem - bedzie okazja wykazac jak wiele mozna zrobić skrzynią i lokacja głosników żeby sobie pomóc a nie zaszkodzić ...

 

i tyle w temacie ... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-704-0-13637400-1433928267_thumb.jpg

post-704-0-44925900-1433928496_thumb.jpg

post-704-0-18373000-1433928584_thumb.jpg

post-704-0-80484600-1433928798_thumb.jpg

post-704-0-64495900-1433929111_thumb.jpg

post-704-0-39759800-1433929118_thumb.jpg

post-704-0-04849100-1433930166_thumb.jpg

post-704-0-42417600-1433930171_thumb.jpg

post-704-0-78598000-1433930177_thumb.jpg

post-704-0-25239300-1433930183_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

TLDR. SPL z obrazka jest słaby. Co się dzieje niżej na skali częstotliwości? Nie widać, czy w ogóle jest jakikolwiek baffle step. Jak wyglądają zniekształcenia? Zrobienie SPL=f(f) to nie sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZYTAC GURU UMIESZ? TO CZYTAJ !!! wszystko jest napisane ... a nie rozsmieszaj mnie kretyńskimi pytaniami ... masz pliki pomiarowe, mozesz zasymulować sobie bo jesteś guru dodanie nearfild plus mls to bedziesz widział co sie dzieje jesli nie widac tego na plikach ... ... o spl spisałem się dlaczego taki kilka razy ... wiec czytaj ze zrozumieniem ... rozumiem że dla Ciebie powieniem dodac pomiar zniekształceń, spl na gotowym froncie, zaolejować cedra i pierdnąć w oponkę .... i Ty piszesz że, nie jesteś lajkonikiem ??? rozumiem że nie potrafisz sobie wziąźć cewki 1,6mH, RDC klasyczne 0,5ohm na plikach i na impednacji i sobie zobaczyć jaki jest BSC ... pieprzenie w bambus ...

 

jak masz ochote na krytykę - to przeczytaj 3 razy i krytykuj konstruktywnie a nie pisz pytaniami dyrdymałów ... jak Ci sie nie chce albo nie umiesz czytać ze zrozuminiem panie w oleju ... to masz pliki pomiarowe w załaczniku ...albo w ogóle nie pisz ... bo widać że coś nie tak może nie samą wiedzą (w co tez cokolwiek po twoim poscie powiątpiewam)- tylko z elementarnymi aspektami procesów poznawczych.

 

A najlepiej zamieść swoje ... ja chetnie sie czegoś naucze ...

 

Poza tym masz pliki i FRD i ZMA - co za problem pokazać kolegom z forum jaki to dobry jestes ... i przedstawić swoje symulacje na tej podstawie ... po to je zamieściłem ... czy tylko gadac potrfisz ... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Widzę, że nie wiesz, co to znaczy TLDR. Uważaj, bo ci żyłka pęknie, napinaczu :-)

 

Nie wiem, gdzie widzisz krytykę. Może powinieneś iść z tym do jakiegoś lekarza, skoro widzisz coś, czego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wiem wiem ... przeliteruje ... dobrze ;-) Too long; didn't read - zgadłem? ;-) chociaż powinno byc raczej zbyt długie jak na mnie i moją dume z samego siebie ... ;-)))

 

Dostanę pączka?

 

Nie powiedziałem że krytykujesz ale że jeśli masz ochote na krytykę - to robi róznicę ... ... a wszelkie wyjasnienia do tego - w tym uwagi o SPL - jest własnie w tym zbyt dlugim tekscie ... skoro go napisałem to nie widzę powodu żeby ponownie odpowiadać krótko na pytania których odpowiedź jest w tekscie ;-) to pierwszy powód do napinki ... jak nie mam ochoty czytac to sie nie wypowiadam w ogóle ...

 

a po drugie napinam się i nie uczestnicze aktywnie w wielu dyskusjach własnie z powodu tego że ogrooooomna wiekszość ludzi którzy mienią sią znawcami a nie lajkonikami, albo teroetyzują albo wręcz pierdną dwa często G warte zdania ... a to przecież czytają ludzie, czesto młodzi ludzie którzy się tym pasjonują bądź rozpoczynają pasję z diy i takimi teoretycznymi czesto mało wartymi pierdnieciami tylko sie im robi pod górę albo wręcz zniechęca do prac i prób rozwoju ...

 

wiec tak - napinam się ... i to już od dawna a na forum jestem od wieeeeelu lat ..i inaczej to onegdaj wyglądało ...

 

PS: poza tym - jaki jest sens zamieszczania i dokladnego wykresu i badania niskiego zakresu skoro nawet komora bezechowa AGH ma oficjalną homologację powyżej 200Hz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... wiec co mi po tym ... o pomieszczeniach domowych czy nawet dedykowanych pomiezczeniach pomiarowych, wiarygodnosć jak jest na poziomie up to 300 Hz to hola hoooo ...długości fali nie da się obejść ... więc i tak byłby to tylko przypuszczenia ...

 

pomijając też wahania cisnienia akustycznego do 300 Hz w róznych domowych pomieszczeniach ... pierwsze odbicia czy inne zjawiska ... to generalnie o kant tyłka stłuc z pomiarami ponizej 300 Hz ... znacznie lepsze w tym zakresie są dobrze robione symulacje ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałeś że, cewki psują dzwięk! ;-)

Na tym forum łyka się teksty o graniu wszystkiego więc chyba mogę sobie pozwolić na trochę voodoo ;)

Po za tym nie tylko ja tak twierdze ale pewna znana firma ;)

No i chyba jednak mają rację ;)

Nie pisałem też o cewkach w ogóle tylko o zmianie filtru z 1 na 2 ;)

Nie mam nic na przeciwko pułapką w ilości takiej jaka będzie konieczna ;)

 

Ja ponowie swoje pytanie, bo jednak na nie nie odpowiedziałeś:

Nie odp. bo nie wiem skąd masz takie wymagania .

Są one raczej ciężkie do spełnienia .

I nie wiem w czym 50dB revers null miał by mi pomóc ;)

Bo czy to będzie 30 czy 35 czy 60 nie ma wiele wspólnego z końcowym efektem brzmieniowym :) Kiedyś do tego dojdziesz .

Łagodne filtry wiadomo, że charakterystyki pod kątem będą nie takie ładne .

Tak na marginesie zagranie czasowe też będziesz miał tylko dla jednego punktu w przestrzeni ;)

Świat nie jest idealny . W akustyce nie ma nic za darmo .

Nie wiem skąd też wymagana częstotliwość podziału akurat 2.7k .

Z 18cm woferem ciężko bo będzie już właził przy filtrze 12db/ok na wysokie które nie koniecznie będzie już umiał grać .

 

to po to dajesz 1 rząd żeby go potem popsuć? ;-)

Daje żeby ten pierwszy rząd w ogóle działał , coś filtrował .

Jak wiesz głośnik nie jest rezystorem :)

Więc trzeba go do niego najpierw upodobnić żeby prawidłowo filtr pracował .

Obrazki mówię więcej niż 1000 słów :

 

Impedancja z pułapką i bez widać różnice :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A teraz transmitancja filtr z i bez :

post-28110-0-80631700-1433947040_thumb.png

 

Oczywiście można wypłaszczyć częściowo impedancję L-padem ale nie zawsze jest możliwe czy skuteczne w przypadku głośników z wysoko położonym pikiem na fs czy pikiem o dużej dobroci .

 

W przypadku 18w mamy analogiczną sytuację :

post-28110-0-42222500-1433947168_thumb.png

 

A co do twoich pomiarów :

post-28110-0-24098000-1433947231_thumb.png

post-28110-0-17643500-1433947238_thumb.png

Jak widać da się coś z tego zrobić :)

To oczywiście wersja po 5min zabawy wymagająca praktycznej weryfikacji i dalszych prac .

Kopułka nie jest za dobra pod względem zniekształceń nieliniowych ale ma spore możliwości mechaniczne więc taki podział nie powinien być dla niej żadnym wyzwaniem .

Dużo tańsza seas DXT radzi sobie świetnie nawet w gorszych .

 

 

A filtr 1 rzędu (akustycznie ~6db/ok) dla DXT i 12mu wygląda tak :

 

post-28110-0-28130600-1433947628_thumb.png

 

Pułapki usuwają głównie "szczotę" powyżej 10k .

I mocny wzrost na SPL 12mu w okolicach 6-10k.

 

Na pytanie czemu jest taka równowaga tonalna ?

Opowiem tak :

Taka mi się podobała :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

skoro go napisałem to nie widzę powodu żeby ponownie odpowiadać krótko na pytania których odpowiedź jest w tekscie

 

Widzisz, nie potrafisz krótko odpowiedzieć, ale pierdolenie na całą stronę to ci wychodzi idealnie. Co kogokolwiek obchodzą twoje wynurzenia na temat tego, czemu nie uczestniczysz w dyskusji?

 

Jak potrzebujesz odreagować, to idź pakuj na siłkę.

 

I przestań się przypieprzać, bo zachowujesz się jak rozkapryszone dziecko, z którym ktoś nie chciał się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raven1985 - mam nadzieje że, dostrzegasz emotikony usmiechu przy tych jednozdaniowych komentarzach które cytujesz i wyjasniasz ... naprawdę wiem o tym co piszesz, co pokazujesz i co wywodzisz ... a spl nigdy sie nie czepiam - to kwestia osobistych upodobań i nic mi do tego ... a rev null na poziomie -50dB był też w cudzysłowiu - bo chodziło mi o to żeby w ogóle był jako zaznaczenie że ktoś w tych danych pomiarach w danym punkcie czasu panuje nad tym co robi a nie jest czytym przypadkiem ... wszak przesuniesz głowę w bok ciut i cały rev null idzie w diabły ... tak starannie dopracowany na -100dB ;-)) ... ja tam absolutnie nic nie mam do Twoich wpisów ... to była mała prowokacja ... i przyczynek do dyskusji ... chwilowo mam sajgon więc wybacz że tylko tyle naskrobałem ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 18cm woferem ciężko bo będzie już właził przy filtrze 12db/ok na wysokie które nie koniecznie będzie już umiał grać .

 

Dokładnie tak ... dlatego w przypadku tej 18ki a i wielu innych często nawet 2nd order to za mało ... a wystarczy podłączyć 1st potem 2nd a potem 3rd i posłuchać ... kolosalna róznica to zbyt mało powiedziane ...

 

Tak jak wspomniałem - pomiary były robione na próbnym prostym froncie z głosnikami w osi ... sprawę wyrównania charakterystyki ostatecznie rozwiazałem akustycznie rozmieszczniem głosników i dopracowaniem układu. Jednak i tak nie zdecydowałem się na na to rozwiązanie ostatecznie ... mimo kilku niewątpliwych zalet - pierwszy rząd elektryczny ma większość wad ... i te wady przeważają dla mnie ponad korzyści.

 

W kwestii wyższego podziału - to tez kwestia indywidualnych upodobań ... ja twierdzę że osobiście nie słyszałem dobrych kolumn 2-way z niskim podziałem minimum sensowności to 2200-2300 Hz ... ale może po prostu nie trafiłem na takie co wcale nie znaczy że, nie istnieją.

Przykładowa zwrotnica też nie jest efektem jakichs wielgodzinnych czy wielodniowych prac - jest raczej efektem na potrzebę chwili ... jako wyjscie dla kogoś kto mając pomiary chcialby się pobawić ...

 

Jak wiesz głośnik nie jest rezystorem :)

Więc trzeba go do niego najpierw upodobnić żeby prawidłowo filtr pracował .

 

ale wiesz też (bo o tym pisałeś - faktycznie że nie zawsze ...ale to od Ciebie zalezy dobór przetworników) że Lpadem możesz wypłaszczyć rezonans do sensownych wartości i przez wyższe ciecie spowodować że rezonans nie bedzie mial juz takiego albo prawie w ogole wpływu na tu cudzysłów " działanie filtru" ... bo znajdzie się już i mocno w pasmie zaporowym filtru i jego wpływ na wypadkową bedzie zminimalizowany ... a kolejny dodatkowy uklad RLC na zwronicy to problemy ze sprzezniem cewek itp itd ... oczywicie co kto lubi i ile ma miejsca ...

 

W przypadku 18w mamy analogiczną sytuację :

 

pisałem o tym - dla mnie to akurat jest koniczność ... zazwyczaj bas bez kompensacji drugiego wierzchołka jest ... kiepski? errete na ten temat npsialem pod koniec tego dlugiego posta ...

 

ale to co załączyłeś - samym układem RC jak na rysunku 7,5uF i 7,5Ohm nie wygaszasz piku rezonansowego ... wiec gdzies zgubiłeś RLC na niego lub cokolwiek innego co z tym zrobiłeś ...

 

choćby RLC o wartościach 15mH , 380 uF (prawie z katalogu - a rezystor jak kto chce i jak bardzo chce wypłaszczyć ...)

 

A co do efektu koncowego ... wyszło podobnie ... w pewnie mniej wiecej tyle samo czasu ... założe sie jednak że i tak - ani jeden (Twój) ani drugi (mój) schemat nie bedzie w praktyce grał tak jakbyśmy tego oczekiwali ;-))) ... co wcale nie oznacza że bedzie gral żle ...

 

I dlatego rzuty ekranowe dałem w dużej skali i z podziałką co jeden decybel - żeby każdy mógł sobie zobaczyć co sie dzieje już na etapie projektowania ... jak mozn spaprać sobie robotę skrzynią, głosnikami i ich na pałe rozmieszczeniem na froncie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że co? Bo zbocze 1. rzędu na pewno tam nie powstanie.

ono jest niemal 6db okt przynjmniej ja to widzę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

To może patrzymy na różne obrazki, ale ja widzę w pdf-ie, że od 3,5 kHz do 7 kHz spadek wynosi 17 dB, więc to raczej trzeci rząd, a nie pierwszy, a od 3,5 kHz do 14 kHz (z tą dziurą) jest ok. 22 dB, nadal nie jest to 1. rząd, bardziej drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej chciał bym zobaczyć zrzut faz z holmipulse obydwu głosników Irek_N w miejscu odsłuchu

 

Irek, jestes wezwany do tablicy :)

 

 

Jestem, jestem, żyje :)

Sorki Panowie, dopiero teraz chwilka czasu mnie dopadła.

Zrobię co trzeba, ale na ten moment nie dałem rady czasowo, a i sprzęt mi się straszliwie sypie.

Jak dobrze się ułoży, na weekend będzie nowy sprzęt pomiarowy. :)

 

edit:

Wow, właśnie odkryłem ciąg dalszy dyskusji, dzisiaj nie dam rady tego ogarnąć, ale zapowiada się ciekawie.

 

 

Pozdrawiam.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kogokolwiek obchodzą twoje wynurzenia na temat tego, czemu nie uczestniczysz w dyskusji?

 

Jak potrzebujesz odreagować, to idź pakuj na siłkę.

 

1. GURU MA ZAWSZE RACJĘ

2. JAK GURU NIE MA RACJI PATRZ PUNKT PIERWSZY

3.JAK MASZ INNE ZDANIE NIŻ GURU PATRZ PUNKT PIERWSZY

4.NIE WOLNO PERSONALNIE ZWRACAC UWAGI GURU - BO GURU TO GURU ... I MA ZAWSZE RACJĘ

 

poza tym wiesz, father cOpijo, czy taam vel Ppier w oleju zamiast oleum w rozumie ...

 

siłka siłką ... leki lekami, piasownica piaskownicą ... ale po prawdzie trzeba zadać sobie bardzo ważne pytanie - CZY POZA TOBĄ SAMYM I AUTO-SAMOZACHWYTEM KOGOKOLWIEK JUŻ INTERESUJE ...CO TY (!) MASZ DO POWIEDZENIA .... ;-)

 

przemyśl to do jutra ;-) ... kompleksy da się wyleczyć ... choć najpierw sobie treba je uświadomić - co jednak może być problemem u Ciebie. Jednokierunkowość synapsów nie wróży szybkich efektów ...

 

I jeszcze raz powtórzę. WSZAK PODSUMUJMY - Jesteś GURU, nie jestes LAJKONIKIEM, znasz się jak mało kto, Linkwitz mógłby Ci buty czyścić ... to ja się pytam - po co zadajesz kompletnie kretyńskie pytania ... i dlaczego mam odpowiadać krótko pownownie na pytania w których krótkie odpowiedzi są w tekscie. Poza tym aż dziw bierze, że kto taki jak TY ... pochyla się nad takim wątkiem ... czy to nie jest aby poniżej Twojej GURU-OWSKIEJ godności ?

 

Zamieść wyniki swoich prac, uzasadnij, a teorię zostaw teoretykom. Jesteś przecież nie dość że GURU to GURU-PRAKTYKIEM ... a na razie jak się czyta co piszesz to pretendujesz do kunkursu następca Szymborskiej ... z tym że, od razu mówię - bez szans na finał ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

jaki jest sens zamieszczania i dokladnego wykresu i badania niskiego zakresu skoro nawet komora bezechowa AGH ma oficjalną homologację powyżej 200Hz

pomijając też wahania cisnienia akustycznego do 300 Hz w róznych domowych pomieszczeniach ... pierwsze odbicia czy inne zjawiska ... to generalnie o kant tyłka stłuc z pomiarami ponizej 300 Hz ... znacznie lepsze w tym zakresie są dobrze robione symulacje ...

 

Sens jest taki, że można porównać różne konstrukcje między sobą, jak się zna metody pomiarowe i umie interpretować wyniki. Tłumaczenie się symulacjami to tłumaczenie kogoś, kto nie umie zmierzyć. Fale stojące w obudowie też będziesz symulował? Nie rób z siebie pośmiewiska :-)

 

poza tym wiesz, father cOpijo, czy taam vel Ppier w oleju zamiast oleum w rozumie ...

 

Matko, jakim ty jesteś malutkim człowieczkiem...

 

CZY POZA TOBĄ SAMYM I AUTO-SAMOZACHWYTEM KOGOKOLWIEK JUŻ INTERESUJE ...CO TY (!) MASZ DO POWIEDZENIA

 

Tych, których ma interesować - interesuje. Natomiast opinie takich biedaków mentalnych, jak ty, mam oczywiście w dupie.

 

kompleksy da się wyleczyć ... choć najpierw sobie treba je uświadomić

 

Właśnie dlatego czym prędzej powinieneś zacząć nad sobą pracować, bo twoja reakcja na mój wpis, który nawet nie był zaczepką, jest po prostu chora. Hesteś chorą osobą. Wylewasz tyle jadu, tyle frustracji, atakujesz, waląc pięściami na oślep, w szale oszołoma...

 

dlaczego mam odpowiadać krótko pownownie na pytania w których krótkie odpowiedzi są w tekscie

 

Żeby pokazać, że potrafisz odpowiedzieć na pytanie, zamiast w kółko pisać, że "odpowiedź jest w tekście"? Chciałem konkretnych informacji, żeby nie przebijać się przez twój cały bełkot. Na razie dowiedziałem się następujących rzeczy:

 

1. Nie potrafisz wykonać i/lub zinterpretować pomiarów w zakresie niskich częstotliwości.

2. Masz problemy emocjonalne.

 

Zamieść wyniki swoich prac, uzasadnij, a teorię zostaw teoretykom.

 

Synku, tego typu żałosne wyzwania rzucał niejeden. Zawsze odpowiadam to samo: otwórz oczy, przejrzyj forum, używanie wyszukiwarki, wbrew pozorom, nie boli. Naprawdę. A może chcesz z klientami pogadać? Podać nicki?

 

A te zniekształcenia to już zmierzyłeś, czy dalej nie masz pojęcia, co ci tak naprawdę wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprwdę Panowie, prowadzicie merytoryczną dyskusję, a nie potraficie robić tego kulturalnie?

 

Apeluję o powściągnięcie emocji - dalsze łamanie regulaminu i ataki personalne będą odpowiednio 'nagradzane'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje RomekJagoda - przydało mi się ostrzeżenie... bo nie znoszę person pokroju StaryAudiofil czy ww. GURU ... i mnie ponosi ... jesli mozesz - to prosze usuń proszę moje posty personalne ... z dzisiaj 11:01 oraz z wczoraj z 12.40.

 

Czasem jak nie zażyje leków przed wejsciem tutaj to tak mam - a mistrz uprzedzał " nie wdawaj się w dyskusje z ...........bo sprowadzą Ci do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem" i czasem o tej sentencji zapominam ...

 

Przepraszam ...

 

Sens jest taki, że można porównać różne konstrukcje między sobą, jak się zna metody pomiarowe i umie interpretować wyniki. Tłumaczenie się symulacjami to tłumaczenie kogoś, kto nie umie zmierzyć. Fale stojące w obudowie też będziesz symulował? Nie rób z siebie pośmiewiska :-)

 

BZDURA ... to tak jak porównywać ferrari , bugatti veyrona, i lexusa LFA na drogach osiedlowych z ograniczeniem prędkości do 30km/h ... ale niech każdy robi swoje ... akurat robiłem kilka pomiarów na tym samym systemie w warunkach, domowych, w warunkach mojej małej komory bezechowej, oraz w warunkach komory AGH na systemie swoim i na AGHowskim ... nie mam pojęcia na czym i jak mierzysz - ale dopóki nie "wyjdziesz z pokoju z pomiarami" i tak nie zrozumiesz o czym piszę ... i jakie są róznice - przypuszczam że to nas rózni w tym przedmiocie ...

 

O Twoich konstrukcjach osobiscie nic nie wiem - nawet nie wiem czy, co i jak słyszysz - byłoby więc wielce krzywdzące pod adresem twojej osoby gdybym się na ten temat w jakikolwiek sposób wypowiedział tylko po tym co piszesz - nie interesują mnie także uszy Twoich "klientów" - to mi nic nie powie ... jedni zachwycają się kinami domowymi z supermarktu, inni jak im bas wlazi do brzucha a jeszcze inni jak zildjan im rozpruwa bębenki ... może kiedyś dane mi będzie posłuchac - będę wiele mądrzejszy. Ale nie rżnij eksperta i guru przynajmniej nie do mnie .... - proszę ...

 

Odpuszczając wiec ataki personalne to tak samo warte porównania jak róznice miedzy tymi samymi kolumnami w pomiarach Audio i Stereophile ... a i jedni i drudzy łączą je przy Ok 300Hz ... więc wybacz - ale trzymaj sie na swój uzytek swojej tezy a ja bede sie trzymał swojej i nie nawracaj i nie udawadniaj na siłę jak Ojciec dyrektor.

 

Po prostu przyjmijmy status quo dla dobra forum i dyskusji - jest wiele innych pytań w których możesz sie wykazać, wiec nie zniżaj sie do "mojego maluczkiego poziomu" i nie odpowiadaj ... mnie nie nawrócisz a swoje zdanie mam i o tym co i jak piszesz, Ci którzy wiedzą duzo wiecej na forum też mają swoje zdanie na Twój temat a także klienci ktorych miałeś i masz albo miałeś i starciłeś - bo jak to w życiu za każdą osobą i konstrukcją kryje się wielu zwolenników i wielu przeciwników ... - wiec bezsensowny trud ... zajmij sie tymi którzy Cię słuchają ...

 

Jesli nie czytasz - to nie zadawaj pytań ... i tyle ... za niepotrzebne ataki personalne wymawiam "przepraszam" ...

 

po prostu ignorujemy sie nawzajem ...

 

a za złośliwości jeszcze raz przepraszam ... bo to należy Ci sie jak psu buda ... mam nadzieje że, Ciebie też stać choć na taki gest ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

I znowu ciekawy wątek już na drugiej stronie poszedł się ...

Od dłuższego czasu czytam forum i już bardzo wiele wątków tak skończyło.

A wystarczyłoby przedstawiając swoje racje nie oczekiwać ich akceptacji przez innych. Przecież powszechnie wiadomo, że "moja racja jest mojsza jak twojsza więc to ja mam zawsze rację".

Jak mówią: "psy szczekają karawana jedzie dalej" - nie dotyczy to nikogo personalnie.

A osoby czytające same podejmą decyzje co ich przekonuje - czy słuszną to się okaże.

Swoją drogą dziwie się moderatorom, że nie usuwają obraźliwych wpisów - rozumiem, że każdy ma też inną robotę poza forum ale jak już się na coś takiego trafi to powinno to znikać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

BZDURA ... to tak jak porównywać ferrari , bugatti veyrona, i lexusa LFA na drogach osiedlowych z ograniczeniem prędkości do 30km/h

 

To nie jest bzdura, tylko twój brak wiedzy o technikach pomiarowych. Poszukaj w internecie. Dowiedz się np., jak mierzą w Audio, w Stereophile'u, poczytaj d'Appolito, Dickasona, Everesta - może to rzuci nieco światła na mroczną ścieżkę, z której nie chcesz zejść.

 

obiłem kilka pomiarów na tym samym systemie w warunkach, domowych, w warunkach mojej małej komory bezechowej, oraz w warunkach komory AGH na systemie swoim i na AGHowskim

 

Dopóki nie wyzwolisz się z obezwładniającego cię, błędnego przekonania, że pomiary akustyczne to tylko komora bezechowa - nic nie osiągniesz. Przykro mi.

 

nie mam pojęcia na czym i jak mierzysz

 

Widzę, ojjj, widzę... Jak się czujesz ze świadomością, że inni potrafią "zejść z pomiarem" do 10 Hz, a ty nie potrafisz nic zmierzyć poniżej 300 Hz?

 

dopóki nie "wyjdziesz z pokoju z pomiarami" i tak nie zrozumiesz o czym piszę

 

Widzisz, tak się składa, że ten etap rozwoju mam już za sobą, przesiedziałem dziesiątki, jeśli nie setki godzin w komorze bezpogłosowej (a konkretnie w jej "sterowni"), nauczyłem się o innych metodach pomiarowych i z niej "wyszedłem". Tak więc, dopóki nie "wyjdziesz z komory z pomiarami", nie masz żadnych szans zrozumieć, o czym piszę i jakie są różnice. Przykro mi.

 

nie rżnij eksperta i guru przynajmniej nie do mnie

 

Nie rżnę. Po prostu jestem o kilka lub kilkanaście lat rozwoju i nauki dalej, niż ty - to wszystko.

 

nie nawracaj i nie udawadniaj na siłę jak Ojciec dyrektor.

 

Jedyną osobą, która robi tu coś na siłę, jesteś ty. Czujesz się zagrożony i panicznie się boisz ośmieszenia - ja to rozumiem, ale to nie ja cię ośmieszam, robisz to sam. Na neutralny wpis reagujesz histerią i agresją. To nie świadczy o tobie dobrze, przeciwnie.

 

mnie nie nawrócisz

 

Doskonale zdaję sobie sprawę, że choćby z zazdrości i zawiści mnie słuchał nie będziesz, dlatego właśnie poleciłem ci fachową literaturę i zgłębianie wiedzy w temacie.

 

A... tak na... koniec... możesz... wyjaśnić... o co ci... chodzi z... tym... wstawianiem gdzie... popadnie... wielokropków... ? ... ... ...

 

A wystarczyłoby przedstawiając swoje racje nie oczekiwać ich akceptacji przez innych.

 

Niestety, Martin ma z tym potężny problem, stąd ten jego jad, agresja, ataki personalne - wszystko "spowodowane" nie prowokującym wpisem.

 

Swoją drogą dziwie się moderatorom, że nie usuwają obraźliwych wpisów

 

Też się dziwię, o czym już pisałem. Niestety, moderacja jest taka, jaka jest... :-( Natomiast założę się o każde pieniądze, że gdybym napisał (dla eksperymentu), że "Tomek Jeżyna to ch..., a voytek to k...", to wpis zniknąłby w 3 minuty, a ja razem z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cewa rdzeniowa 7mH-10mH 1 rząd może "odebrać" głośnikowi nieco basu-efektywności?

jeśli ma oporność to może :D a nawet odbierze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

W domu, piwnicy, garażu...

 

Czy cewa rdzeniowa 7mH-10mH 1 rząd może "odebrać" głośnikowi nieco basu-efektywności?

 

Symulacja przykładowego głośnika w obudowie zamkniętej z cewkami 10 mH 0,5 Ohma, 3,3 mH 0,3 Ohma oraz bez cewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma oporność to może :D a nawet odbierze ;)

 

nie ma lekko zgrać efektywność,scenę,równowagę tonalną.( może się cofnę z rozwojem do 2way)

 

Niby wszystko powiedziane,ale proszę rozwijać tematy faz,rzędów,sceny. Na spokojnie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Papierwoleju dnia 11.06.2015 - 20:57 napisał

W domu, piwnicy, garażu...

Nie ma takiej opcji

 

W zagrodzie i na poddaszu.

 

Bumpalump, przecież zostało powiedziane a to znaczy, że tak jest (!). Co prawda wszystkie oficjalne źródła naukowe podają że na dzisiejszy dzień nie ma optymalnej metody wiarygodnego pomiaru infradzwieków ale to nic. Szykuje się kolejny Nobel dla Polaków.

 

Zresztą nie wiem czemu się dziwisz - już w 1977 roku w Polsce opracowano częstotliwościowmierz cyfrowy;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Latasz z tym po garażu i mierzysz.

 

Oczywiscie nie ma znaczenia, że metodologia pomiaru zgodnie z normą DIN 45680, a więc pomiar cisnienia akustycznego za pomocą ukladu korekcyjnego mającego zbliżyć wyniki do tego co słyszy niby ucho, nie jest pomiarem dający się zastosowac choćby w częsci jako wiarygodny.

 

I nie jest istotne, że 10Hz ma falę o długości 34 m a C2 to i tak jeszcze 21,2m

 

A juz kompletnie nie jest istotne, że zdaje się zeszłoroczny (nie pamiętam miesiąc) American Scientist opublikował ciekawy artykuł NASA o propagacji i pomiarze infradzwieków , to że NASA nie daje sobie z tym rady to jeszcze nic nie znaczy. Polak potrafi (!)

 

W koncu fale theta w mózgu mają 4-7Hz i jakoś to zmierzyli ;-) Halny tez wzbudza 7Hz w szczególnych przypadkach i cały czas szukają odpowiedzi dlaczego i dlaczego ma to wpływ na człowieka w kontekscie tej długości fali - więc ją też zmierzyli.

 

Wieloryby se śpiewają od 11 Hz to co za problem walnąć w garaz kaszalota ...

 

No to co się dziwisz Bumpalump, że niektórzy nie mają problemów z wiarygodnym pomiarem 10 Hz w zagrodzie i w garażu a nawet w pokoju i to bez przesuwania wersalki (!)

 

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Bo wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza świat”.

 

No właśnie i coś musi w tym być skoro człowiek został stworzony w taki sposób, że dla naszego mózgu bez różnicy jest to, czy dane zdarzenie miało miejsce w rzeczywistości czy je tylko sobie wyobraził ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.