Skocz do zawartości
IGNORED

Co w kolumnie decyduje o budowie sceny?


Irek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Jak jesteś ignorantem w temacie i nie wiesz, co należy zrobić, to po prostu daruj sobie tę bezsensowną pisaninę, bo nic nie wnosisz. Pokazujesz tylko niewiedzę.

 

http://www.xlrtechs.com/dbkeele.com/PDF/Keele%20(1974-04%20AES%20Published)%20-%20Nearfield%20Paper.pdf

http://www.audiomatica.com/wp/wp-content/uploads/Testing-Loudspeakers-at-low-Frequencies-with-CLIO.pdf

https://www.klippel.de/fileadmin/klippel/Files/Know_How/Application_Notes/AN_39_Merging_Near_and_Farfield_Measurements.pdf

https://www.klippel.de/measurements/sound-radiation-and-propagation/near-field-measurement.html

http://www.mh-audio.nl/Nearfield.asp

 

Nauczcie się w końcu obaj, co i jak się mierzy, bo już mnie nudzi to wasze dziecięce zaprzeczanie i myślenie na poziomie, że jak nie widziałem Australii, to jej nie ma. Nawet kalkulatorek jest w ostatnim linku. To naprawdę obciach wypisywać bzdety na forum audio i nie znać takich podstaw. No chyba, że któryś z szanownych panów jest mondżejszy od Keele'a, d'Appolito i innych i faktycznie będzie po tego Nobla startował. Choć o przyznawaniu za ignorancję nie słyszałem.

 

A tu są książki: http://chomikuj.pl/Branibor

 

Na naukę nigdy nie jest za późno, więc zapraszam obu panów do lektury. Naprawdę lepiej jest wiedzieć niż się upierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - ale dalej nie rozumiesz czy udajesz - to nie jest realny wiarygodny pomiar tylko w znacznej części przypuszczenie (!). Znam te linki. Przeczytaj naukowe opracowania dotyczące pomiarów wg DIN od 125 Hz w dół ... Dziwi tylko upór i trzymani sie zębami oraz posługiwanie się instrukcjami od odkurzaczy.

 

Pomiar nearfild jest już obarczony błędem a co dopiero łączenie ch-k. Na potrzeby garażowe pewnie wystarczy, ale idź z tym do jakiegokolwiek urzędu certyfikacyjnego to Cię po prostu wyśmieją (!)

 

Nie rozmawiamy tutaj o quasi pomiarach tylko o realnym w pełni wiarygodnym pomiarze (bez udziału odbić i pomieszczenia w warunkach choćby częstotliwości choćby E1 o C2 czy A0 nie wspominając - a o infradzwiekach to już w ogóle.

 

I to choćby przy wskazniku izolacji akustycznej na poziomie 15 dB

 

Już same te przytaczane linki wskazują na elemetarny brak wiedzy z zakresu fizyki. Ale szkoda słów na rozwijanie tematu. I tak Twoje musi być na wierzchu.

 

mondżejszy

 

I proszę ... jak się czepiasz już u mnie trzy-kropków. Zachęcam też do lektury "ortografia i poprawna pisownia". Tego nie da się wyłumaczyć inaczej niż przy pomocy instrukcji. Na maturze to byłoby już chyba ndst?

 

Tymi sposobami żadną miarą nie jesteś w stanie uzyskać powtarzalności wyników - pojedziesz do znajomego kilometr dalej który mieszka blisko fabryki z urządzeniami pracującymi w zakresie 15 - 52 Hz i w innym pomieszczeniu i już wyniki będą inne. To ja się pytam po G mi taki pomiar?

 

Ale jeśli stroisz i mierzysz kolumny pod pomieszczenie u kogoś komu sprzedajesz kolumny które będą stały w określonym miejscu - to fakt. Daje przynajmniej jako takie wyobrażenie o tym co się dzieję na dole.

 

Natomiast nie ma to nic wspólnego z wiarygodnym pomiarem (!) w zakresie (nie chce się czepiać) ale powiedzmy na wyrost od 150-200Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Ok, na całym świecie tak mierzą i wszyscy są zadowoleni, ty jesteś od wszystkich autorytetów mondżejszy, znaczy jesteś największym, przerośniętym mega autorytetem, wymyśl sobie swoją własną, "wiarygodną" fizykę, skoro istniejąca ci nie odpowiada i idź po tego swojego Nobla :-) A cała reszta świata będzie sobie z zadowoleniem trwała w swoich "błędnych" przekonaniach i wiesz co? Wszyscy będą zadowoleni, bo potrafią dokonać pomiarów poniżej 300 Hz :-)

 

I nie, nie rozmawiamy o quasi pomiarach, tam jest wszystko wytłumaczone, tylko musisz poczytać :-)

 

Proponuję też, żebyś wystąpił na najbliższym AESie, bo biedny Joe d'Appolito nie wie, że brakuje mu elementarnej wiedzy z zakresu fizyki :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Tak sobie to czytam ten wątek i naszła mnie taka anegdota kiedyś zasłyszana:

Do nauczyciela przychodzi uczeń i przedstawia swoją sprawę na co nauczyciel

- Masz rację

Za chwilę przychodzi drugi uczeń i tą samą sprawę przedstawia zupełnie inaczej, na co nauczyciel:

- Masz rację

Przysłuchuje się temu trzeci uczeń i mówi:

- Nauczycielu przecież dwóch ludzi mających odmienne zdania w tej samej sprawie nie może mieć jednocześnie racji.

Na co nauczyciel:

- Masz rację

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Co do powtarzalności wyników, już to mówiłem: to, że o czymś nie wiesz, nie oznacza, że to coś nie istnieje. To, ze ty czegoś nie potrafisz zrobić nie oznacza, że tego zrobić się nie da. W dodatku to, że ty uważasz, że ja czegoś nie umiem nijak nie wpływa na to, że to umiem i że to robię :-) "It's all in your head", naprawdę.

 

dwóch ludzi mających odmienne zdania w tej samej sprawie nie może mieć jednocześnie racji.

 

Tylko że tu nie ma dwóch osób. Tu jest jedna osoba - Martin, hiperkonstruktor, wynalazca nowej fizyki, odkrywca innych wymiarów, przyszły laureat nagrody Nobla i największe ego na planecie - versus reszta świata. Ci biedni, szarzy inżynierowie, którzy nie uwierzyli hiperkonstruktorowi, że pomiar poniżej 300 Hz jest niemożliwy i robią takie pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę wiem na czym swiat polega. I jasnym jest, że uprawiając sprzedaż garażową trzeba, ba! musi się dokonywać prestidigitatorskich zabiegów, uzasadniać swoje racje i przede wszystkim reklamować się w mniej lub bardziej agresywny sposób. Tak siebie jak i swoje usługi jako konstruktora, w związku z czym niepolitycznie byłoby dla takich osób nie mieć racji.

 

Ale to tylko gadanina - przecież doprawdy to nic trudnego - wystarczy stworzyć markę, opracować kilka konstrukcji, staną na jej czele. Upublicznij swoje konstrukcje powszechnie, poddać je mniej lub bardziej wiarygodnej ocenie, certyfikować co potrzeba na świat, udostępnić żeby każdy miał możliwość ich oceny ... a kto wie - może nawet ja szara myszka kupię.

 

A na razie, zmieniam swoje życie bowiem otrzymałem rozgrzeszenie i pokutę do wykonania od moderacji:

 

W ramach tejże pokuty mam uprawiać politykę miłości - i mam napisać Swojemu adwersarzowi, "...że też go kocham ..."

 

Niniejszym zatem, poniżej czynię zadość rozgrzeszeniu - bo nie chce więcej żyć w grzechu ;-)

 

Papierze w Oleju - TEŻ CIĘ KOCHAM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laczenie pomiarow bliskich i dalekich moze byc proste i dokladne, o ile sie wie jak to zrobic.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

chlopaki z Klippel'a tez "chyba" cos na ten temat wiedza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez nawet na DIY jest moj temat, gdzie majac pomiary nearfield mozemy zlepic bardziej poprawna charakterystke kolumny z tunelem BR, niz robiac pomiar w samej komorze :) Trzeba po prostu wiedziec jak to zrobic, Akustyka to czysta matematyka oraz fizyka, tylko trzeba umiec ja wykorzystac :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Laczenie pomiarow bliskich i dalekich moze byc proste i dokladne, o ile sie wie jak to zrobic.

Ale czy masz certyfikowane pomieszczenie do wykonywania tych pomiarów, certyfikowany sprzęt oraz co najważniejsze czy sam posiadasz uprawnienia do przeprowadzania tych pomiarów?

Certyfikaty też ie mogą być byle jakie lecz wydane przez Instytut Miar Wszelakich.

Bo każda rzecz musi być przebadana i zatwierdzona przez kogoś kto ma do tego uprawnienia choć pojęcia o tym już mieć nie musi.

No i jeśli komukolwiek sprzedajesz swoje produkty to on też powinien mieć certyfikat na swoją percepcję słuchową co by później poprzez swoje nie atestowane uszy źle się o Twoim certyfikowanym produkcie nie wyrażał.

Chyba dobrze (choć żartobliwie wyraziłem) zrozumiałem płętę wynikającą z dyskusji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać. Świetnie ci to wychodzi. Jesteś kolejnym hiperkonstruktorem, który wymyśla własną fizykę, to nic oryginalnego.

 

Ja na szczęście nie muszę nic nikomu w garażu wciskać ani udowadniać, że mam dłuższego, żeby mieć na opłaty i żarcie do 10-tego każdego miesiąca. Koniec dyskusji. Pisz co chcesz byle w ramach regulaminu. I w przeciwieństwie ... nie mam ani ambicji ani do bycia najlepszym samozwańczym wszechkonstruktorem ze wszystkich konstruktorów. A jak chcesz (choć ja bym nie chciał personalnie) to możemy siąść przy fortepianie i pogadamy sobie przy szerokiej widowni (rozdamy zaproszenia) o dzwięku jego propagacji, nutach i tym co jest ważne w przedmiocie odtwarzania muzyki i instrumentów poza magiczną elektroniką i mniej lub bardziej wiarygodnymi pomiarami.

 

Nie zauważyli niektórzy, ze kłótnię rozpoczęło zdanie o ocenie zabawy przez pryzmat zrzutów ekranowych w kwestii podziału 1-rzedem jakichś dwóch przetworników. Jak nie chciało sie komuś czytać - nie musiał - ale niech nie zabiera głosu. Naprawdę potrafię zrobić mając do dyspozycji systemy pomiarowe które mam i gotowe instrukcje prowadzące rok po kroczku jak to zrobić - tyle że to nie był istotne w kwestii tematu który napisałem - po to zamieściłem pliki pomiarowe - bo prawie nikt tego nie robi tutaj w trosce o swoje know how a bardziej o te złotówki które na tym może zarobić, żeby Ci którzy chcą się pobawic się pobawili. I wyjaśniłem co i jak i dlaczego tak. Nie widziałem w tym nic złego - wręcz przeciwnie. Wszechobecny egoizm i często dupiane porady tylko zniechęcają młodych czy starszych ludzi, którzy maja ochotę się pobawić. A tych którzy czerpią z tego kasę pozbawiają ewentualnych klientów.

 

... ze zabawę - rozpoczęła (tez off topic) dyskusja o 1 rzędzie. W przedmiocie więc zabawy, ja już podałem midwoofer i skrzynie i strojenie - nie sądzę żeby to miało wielkie znaczenie - zwłaszcza że sporo można sie dowiedzieć o dole na podstawie przebiegu impedancji. Ale to i tak nie istotne. Bo zupełnie o co innego chodziło ... Jesli umieszczałbym cały projekt - to owszem - opisałbym go od A do Z. I wystarczające w kwestii audio dla przeciętnego kowalskiego a nawet ponadprzeciętnego pomiary łączone dołu tez bym zamiescił - ale nie to było celem(!)

 

Co nie zmienia faktu, że osobiscie mam wątpliwości co do pełnej wiarygodności takich pomiarów poniżej 300 Hz robionych w domu.

 

Co do wpisu Seyv - oczywiście, że żartobliwie, konkluzja dobra ale wiesz też, że nie w tym rzecz. Po prostu w kwestii owej przysłowiowej certyfikacji - nie wołałbyś mieć choćby o 50% większej pewności że jak masz już w domu urządzenie (choć dobrze grające, nawet lepiej niż wiele wiele markowych za dużo większe pieniadze) to, że to urządzenie ...

... nie zabije Ci małego dziecka, jak go dotknie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papierwoleju

(Konto usunięte)

Ja na szczęście nie muszę nic nikomu w garażu wciskać ani udowadniać, że mam dłuższego, żeby mieć na opłaty i żarcie do 10-tego każdego miesiąca

 

Mhm. To jest nas dwóch.

 

Koniec dyskusji.

 

Swoją pisaninę nazywasz dyskusją? Miejże troszkę dystansu do siebie :-) Zobaczymy, czy rzeczywiście skończysz, czy będzie dalsza część powodu do śmiechu.

 

Pisz co chcesz byle w ramach regulaminu.

 

To może sam zacznij to robić, co? Zrobiłeś gigantyczny offtopic i teraz masz czelność mi pisać o regulaminie? :-)

 

nie mam ani ambicji ani do bycia najlepszym samozwańczym wszechkonstruktorem ze wszystkich konstruktorów.

 

Masz w takim razie jakiś dysonans percepcyjny, bo co kawałek piszesz co innego. Czas się zdecydować, czy brniesz w wymyślanie nowej fizyki, hiperkonstruktorze, czy ukorzysz się przed autorytetami, którzy zajmowali się od dekad tematem akustyki i przyznasz wreszcie, że popisałeś bzdury, a pomiarów poniżej 300 Hz tylko ty nie umiesz robić.

 

Nie zauważyli niektórzy, ze kłótnię rozpoczęło zdanie o ocenie zabawy przez pryzmat zrzutów ekranowych w kwestii podziału 1-rzedem jakichś dwóch przetworników.

 

Nie, mój drogi, zadymę rozpocząłeś tylko i wyłącznie ty, naskakując na mnie, bo uraziłem twoje rozbuchane ego. Nie odwracaj teraz kota ogonem, jak Pan Prezes, którego tak chętnie cytujesz.

 

ja już podałem midwoofer i skrzynie i strojenie - nie sądzę żeby to miało wielkie znaczenie

 

Tu masz rację. Nie ma to żadnego znaczenia. Szczególnie dla tematu wątku.

 

Co nie zmienia faktu, że osobiscie mam wątpliwości co do pełnej wiarygodności takich pomiarów poniżej 300 Hz robionych w domu.

 

No, jest postęp, teraz już tylko "osobiście masz wątpliwości", już nie twierdzisz, że dostaniesz Nobla, nie tworzysz nowej fizyki, nie podpierasz się, bezczeszcząc go przy okazji, autorytetem AGH i dochodzisz pomału do konkluzji, że po prostu nie umiesz, a nie że się nie da. Brawo.

 

urządzenie ... ... nie zabije Ci małego dziecka, jak go dotknie?

 

Urządzenie dotknie dziecka i wtedy je zabije? To znaczy, że widziałeś kiedyś samobieżne kolumny pod napięciem? :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że osobiscie mam wątpliwości co do pełnej wiarygodności takich pomiarów poniżej 300 Hz robionych w domu.

Watpliwosci sa po to zeby je rozwiac lub potwierdzic. Skoro jednak zdecydowana wiekszosc znanych osobistosci/konstruktorow audio posluguje sie nimi, to znaczy ze maja one duza wartosc. Trzeba do tego samemu dojsc, poprzez wlasne doswiadczenie.

Co prawda do zaprojektowania zwrotnicy zestawu 2 way, taki pomiar nie jest konieczny ale przy wiekszych projektach moze byc niezbedny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że poprzednie ukaranie obu spierających się Panów nie wywarło żadnego wpływu na kulturę waszej dyskusji. Informuje zatem, że od tego mojego wpisu, jeśli znajdę choć jeden powód wykorzystania Regulaminu lub Netykiety w stosunku do Was, zrobię to natychmiast.

Macie fantazję ubliżać sobie nawzajem, proszę to czynić po za wątkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w razie problemów ze sceną poleca się...

 

No jasne, a na kłopoty z barwą obcięcie małżowin. Oczywiście obu, coby asymetryji nie było ;)

 

Na serio - pomierzyłem, znaczy coś pomierzyłem, bo nie mam pojęcia co zrobiłem. Więc wiesz, liczę na wyrozumiałość.

 

Słabe to dodawanie plików. Mam jeszcze jeden, ale ma 12M i za duży, jak go podzielę to przyjmuje, a na koniec blokuje bo nie mam uprawnień do dodawania plików rar - to po co w ogóle przyjmuje? Trochę bez sensu. Wrzucam na www.1024.pl/pomiary2015-06-17.rar Jest to plik z Rew-a dla lewej, prawej oraz małych korekt prawej kolumny. Pomiary w miejscu odsłuchu.

 

Ok, Twoja kolej ;)

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwnie idealne te pomiary... niemożliwe by takie wyszły w pomieszczeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwnie idealne te pomiary... niemożliwe by takie wyszły w pomieszczeniu

 

Ale które? Te z Holmimpulse, czy te z Rew-a?

Te z Rew-a mają 4ms bramkowanie i 1/6 wygładzanie, dlatego tak ładnie wyglądają. Możesz zdjąć przecież filtr i zmienić bramokowanie.

Co do Holmimpulse, to nie mam pojęcia co zmierzyłem, tak jak program odpalił się defaultowo, tak wykonał pomiar.

 

Kolumny były wyprostowane (na rysunku są obrócone do środka), mirofon na środku na linii gdzie zaczyna się komplet wypoczynkowy, na wysokości piszczka - co odpowiada z grubsza wysokości uszu.

 

Zaskoczyłeś mnie, uważam, że mam raczej kiepską akustykę... Co dokładnie tak nieprawdopodobnie dobrze wygląda?

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężka sprawa.

 

Dopiero dziś otworzyłem plik z REW'a i tam już coś widać :)

w holmipulse nie za wiele poza tym że prawy kanał jest od 1khz o ok +1 do +4db głośniejszy od lewego.

 

Odnośnie Rewa, widać tu wyraźny wpływ czegoś na prawą kolumnę (obstawiam ścianę)

Problemy ze sceną będziesz miał raczej z mocno prostego względu odległość od kolumn vs szerokość między nimi.

Weź fotel, siądź w miejscu w którym odległość twojej głowy od głośników jest równa ich odległości od siebie i spróbuj na ucho ocenić czy tego szukasz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Trochę pusto w tym pokoju. Akustyka rzeczywiście nie jest za dobra. Zamiast na kolumnach skupiłbym się raczej na pomieszczeniu odsłuchowym - jeśli są takie możliwości. Kolumny wysunąłbym trochę do przodu - warto pomyśleć o dyfuzorach za nimi lub po prostu zagospodarować rogi pokoju za nimi (z jednym trochę problem bo drzwi...). Ostatnio ustawiałem kolumny u znajomego z podobnym układem jak u Ciebie tylko pomieszczenie po kwadracie i odsłuchowo wypadało kiepsko te same kolumny w pomieszczeniu też bez większych adaptacji ale "zagraconym" grały dużo lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pusto w tym pokoju. Akustyka rzeczywiście nie jest za dobra. Zamiast na kolumnach skupiłbym się raczej na pomieszczeniu odsłuchowym - jeśli są takie możliwości. Kolumny wysunąłbym trochę do przodu - warto pomyśleć o dyfuzorach za nimi lub po prostu zagospodarować rogi pokoju za nimi (z jednym trochę problem bo drzwi...). Ostatnio ustawiałem kolumny u znajomego z podobnym układem jak u Ciebie tylko pomieszczenie po kwadracie i odsłuchowo wypadało kiepsko te same kolumny w pomieszczeniu też bez większych adaptacji ale "zagraconym" grały dużo lepiej.

 

Mam w planach adaptację, zacząłem wątek o tym, ale chwilowo go zawiesiłem.

Muszę zrozumieć co i jak, a później dopasować coś, co moja Pani będzie akceptowała.

Czasu niewiele było, więc idzie to ślamazarnie, a wątek o ustrojach strasznie rozbudowany. :)

 

Miłego.

Irek.N.

 

ciężka sprawa.

 

Dopiero dziś otworzyłem plik z REW'a i tam już coś widać :)

w holmipulse nie za wiele poza tym że prawy kanał jest od 1khz o ok +1 do +4db głośniejszy od lewego.

 

Odnośnie Rewa, widać tu wyraźny wpływ czegoś na prawą kolumnę (obstawiam ścianę)

Problemy ze sceną będziesz miał raczej z mocno prostego względu odległość od kolumn vs szerokość między nimi.

Weź fotel, siądź w miejscu w którym odległość twojej głowy od głośników jest równa ich odległości od siebie i spróbuj na ucho ocenić czy tego szukasz :)

 

Ano nie jest dobrze.

Co do sceny, bo o tym jest wątek, to kolumny były w 3 różnych pokojach i wykazywały jednakową tendencję. Może pokój uwydatnia tą cechę, ale ne jest jej bezpośrednim powodem.

Też mam wrażenie, że z prawą kolumną coś jest nie w porządku. Zrobię pomiary z 1.5m i porównam lewa-prawa aby wykluczyć problem z głośnikami/zwrotnicami/konstrukcją.

To podbicie prawej faktycznie może być spowodowane gładką i twardą ścianą przy prawej. Lewa jednak ma jakąś zasłonkę.

 

Odległości z grubsza się zgadzają, szerokość kolumn jest niewiele mniejsza niż odległość od punktu odsłuchowego (są 2 takie punkty, jeden na kanapie przy ścianie, a drugi - jak mi się chce - to linia rozpoczynająca komplet wypoczynkowy, oczywiście na środku pomiędzy kolumnami).

Próbowałem już odsunąć kolumny od ściany (aż za drzwi poszły), ale nie pamiętam efektu odnośnie sceny, pamiętam że bas zniknął :)

 

Jak wygląda porównanie do Twojego systemu?

Czy powinienem zrobić powtórkę z Holmimpulse? Jeżeli tak, to jak mam ustawić/co zrobić?

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stream sample rate - 192khz

signal lenght 22

 

i zamiast udostępniać plik tekstowy wrzuć printscreen (wraz z THD)

lewą i prawą (projekt a i b)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zamiast udostępniać plik tekstowy wrzuć printscreen (wraz z THD)

lewą i prawą (projekt a i b)

 

Oto pomiary, dla A i B lewej i prawej - dokładnie tak jak słucham. Co robimy dalej?

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-57815-0-65252300-1434903802_thumb.png

post-57815-0-38832100-1434903803_thumb.png

post-57815-0-16930200-1434903804_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwiej będzie porównać tak:

 

Ok.

Zrobiłem jak sobie życzyłeś.

 

Akustyka strasznie czuła na ustawienie mikrofonu. Przestawiłem mikrofon 15cm do tyłu i już kolano większe się zrobiło. Ciekawostka...

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-57815-0-59916200-1434909864_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś własnie jest nie tak, ale niemam pojęcia co to może być.

Pomiar fazy jest co najmniej dziwny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.