Skocz do zawartości
IGNORED

Co w kolumnie decyduje o budowie sceny?


Irek_N

Rekomendowane odpowiedzi

I co chcesz z tych pomiarow wyczytac? One sa do kitu.

ok.... a dokładniej?

Tak jak Adam pisze, nie podoba Ci się faza? Za bardzo szaleje?

 

Lepiej chyba nie zrobię, bo nie wiem o co chodzi. Jest spora szansa na inny sprzęt pomiarowy, ale to wymaga czasu.

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Po pierwsze pomiary musisz robić na niewielkiej głośności wzmacniacza ograniczy to trochę siłę odbić - choć szału nie będzie.

Z ustawienia pomieszczenia odsłuchowego i tego co prezentujesz na pomiarach bez dobrej adaptacji akustycznej nic nie wskórasz. Moim zdaniem to pomieszczenie w ogóle nie nadaje się obecnie do słuchania lub co najwyżej do cichego. Faza jest poszatkowana bo odbicia chulają od jednej ściany do drugiej.

Poruszyłeś dwa problemy:

Brak głębi sceny - jak napisał już Papierwoleju musisz właściwie ustawić kolumny i wykonać adaptację pomieszczenia.

Drugi to wysunięta średnica - tu bez dostępu do zwrotnicy nic nie zrobisz. Moim zdaniem najprościej było by obniżyć tłumienie wysokotonówki jeśli występuje, inne rozwiązania to robienie tak naprawdę robienie zwrotnicy od nowa a więc trochę zabawy jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pomiary musisz robić na niewielkiej głośności wzmacniacza ograniczy to trochę siłę odbić - choć szału nie będzie.

A to jak zmniejszy poziom glosnosci to obnizy mu sie jakos predkosc dzwieku czy cos?

 

 

ok.... a dokładniej?

Tak jak Adam pisze, nie podoba Ci się faza? Za bardzo szaleje?

 

Lepiej chyba nie zrobię, bo nie wiem o co chodzi. Jest spora szansa na inny sprzęt pomiarowy, ale to wymaga czasu.

 

Irek.N.

 

Po pierwsze to zaczac od wlasciwie przeprowadzonego pomiaru jednej kolumny. To znaczy, ze musisz ja tak ustawic, aby z kazdej ze stron byla mozliwie jak najwieksza odleglosc od pierwszego odbicia. Nie mierz glosnikow w miejscu odsluchu, musisz je postawic gdzies w srodku pokoju i mniej wiecej na wysokosci pomiedzy podloga i sufitem ( moze byc nizej, ale wtedy musialbys wytlumic podloge jakimis kocami i poduszkami ). Dopiero wtedy ustawiasz mikrofon na osi glosnika wysokotonowego lub pomiedzy wysokotonowym i midbasem w odleglosci okolo 70-100cm, ale nie mniej niz 50cm. W taki sposob wykonujesz pomiar i sprawdzasz jaka bramke mozna zalozyc. Jesli wykonasz to poprawnie, to pomiar bramkowany bedzie mozliwy od okolo 200hz, czyli bramka 5ms. To juz w zupelnosci wystarczy aby sprawdzic poprawnosc zgrania fazowego glosnikow.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) troche podpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A to jak zmniejszy poziom glosnosci to obnizy mu sie jakos predkosc dzwieku czy cos?

Jak napisałem zmniejszy się siła fali odbitej. Holmimpulse przy zbyt dużej głośności niezbyt poprawnie wyświetla wyniki. Widać po bramce (i wykresie), którą pewnie program dobrał automatycznie, że odbicia są bardzo duże.

 

Przy pomiarach oczywiście trzeba wyłączyć wszystkie "polepszenia" dźwięku i mikrofonu na karcie muzycznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Ale holm jest łatwy i intuicyjny w obsłudze i rusza z pomiarami zaraz po instalacji. Trochę problemów może nastręczyć interpretacja wyników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Arta masz mase tutoriali, program jest prosty mimo ogromnych mozliwosci. Poza ustawieniem zrodla dzwieku i nagrywania nic wiecej tam sie nie ustawia, zeby przeprowadzic pomiary. Sam kiedys robilem pomiary na Holmie, ale jego niestabilnosc, nieczytelnosc i male mozliwosci skutecznie mnie zniechecily.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jak zmniejszy poziom glosnosci to obnizy mu sie jakos predkosc dzwieku czy cos?

 

 

 

 

Po pierwsze to zaczac od wlasciwie przeprowadzonego pomiaru jednej kolumny. To znaczy, ze musisz ja tak ustawic, aby z kazdej ze stron byla mozliwie jak najwieksza odleglosc od pierwszego odbicia. Nie mierz glosnikow w miejscu odsluchu, musisz je postawic gdzies w srodku pokoju i mniej wiecej na wysokosci pomiedzy podloga i sufitem ( moze byc nizej, ale wtedy musialbys wytlumic podloge jakimis kocami i poduszkami ). Dopiero wtedy ustawiasz mikrofon na osi glosnika wysokotonowego lub pomiedzy wysokotonowym i midbasem w odleglosci okolo 70-100cm, ale nie mniej niz 50cm. W taki sposob wykonujesz pomiar i sprawdzasz jaka bramke mozna zalozyc. Jesli wykonasz to poprawnie, to pomiar bramkowany bedzie mozliwy od okolo 200hz, czyli bramka 5ms. To juz w zupelnosci wystarczy aby sprawdzic poprawnosc zgrania fazowego glosnikow.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) troche podpowiedzi

 

 

Ale kiedy, no bo.... ;)

 

Adam napisał wyraźnie, ma być w miejscu odsłuchowym z możliwie wszystkimi śmieciami:

 

"jeśli to nie problem, zrób pomiar w miejscu odsłuchowym lewej i prawej strony (wraz z fazą) sądzę że tu najprędzej trzeba szukać odpowiedzi."

 

oraz

 

"Ne bój nic, własnie o to chodzi żeby zebrać wszystkie śmieci i zobaczyć jak twoje kolumny reagują z pomieszczeniem

Zainstaluj holmipulse, ustaw mikrofon w pozycji miejscca odsłuchowego, zrób mesure A dla kolumny lewej i mesure B dla kolumny prawej."

 

No to tak zrobiłem.

Jeżeli chcecie same kolumny i ich ch-ki to w poście z 7.6.2015 jest taki śliczniutki wykres przenoszenia, wykonany z bliska i z krótkim bramkowaniem (kolumna podniesiona, bramka na 4ms, gdyż niewiele więcej powoduje już łapanie odbić).

 

Kurcze, za słaby jestem jeszcze w "te klocki".

 

Miłego.

Irek.N.

 

Jak napisałem zmniejszy się siła fali odbitej. Holmimpulse przy zbyt dużej głośności niezbyt poprawnie wyświetla wyniki. Widać po bramce (i wykresie), którą pewnie program dobrał automatycznie, że odbicia są bardzo duże.

Przy pomiarach oczywiście trzeba wyłączyć wszystkie "polepszenia" dźwięku i mikrofonu na karcie muzycznej.

 

 

Są duże, bardzo duże. Słychać to wyraźnie.

Znajomy określił moje echo jako "kłapoczące" :( Mam prawie puste ściany.

 

Wiem, że z akustyką pomieszczenia muszę powalczyć - zrobię to, ale muszę najpierw wiedzieć co, więc czytam równolegle wątki o absorberach, pochłaniaczach, pułapkach itp.

 

Irek.N.

 

Do Arta masz mase tutoriali, program jest prosty mimo ogromnych mozliwosci. Poza ustawieniem zrodla dzwieku i nagrywania nic wiecej tam sie nie ustawia, zeby przeprowadzic pomiary. Sam kiedys robilem pomiary na Holmie, ale jego niestabilnosc, nieczytelnosc i male mozliwosci skutecznie mnie zniechecily.

 

Wiesz, jedynie Adam poprosił o jakieś pomiary i wskazał na holm-a.

Jeżeli o mnie chodzi, to wolę Rew-a, tam przynajmniej z grubsza wiem co robię, a jak wrzucę plik, to każdy może sobie sam dobrać parametry i zobaczyć co wychodzi.

Dla mnie holmimpulse to nieczytelne narzędzie o zerowych możliwościach zmian czegokolwiek po pomiarze. Pewnie tak nie jest, ale ja go nie znam i tak go odbieram.

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do kolegów Przez przypadek jestem w posiadaniu głośników scan speak Illuminator R3004/662000 SZPILKI.AUDAX HM130Z0.AUDAX HM21CO,OBUDOWA W PLANACH,PODOBNA DO AUDIO PHYSIC LIBRA..POTRZEBNA ZWROTKA 2SZT.NA GWAŁT. znajde jakiegoś MAGIKA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukaj MAGIKA tylko porządnej firmy albo człowieka który się na tym zna. Szkoda głośników i zwrotnic robionych na kolanie i na kalkulatorze z internetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Wiem, że z akustyką pomieszczenia muszę powalczyć - zrobię to, ale muszę najpierw wiedzieć co, więc czytam równolegle wątki o absorberach, pochłaniaczach, pułapkach itp.

Polecam wątek w którym użytkownicy prezentują swoje aranżacje akustyczne - jest wiele ciekawych rozwiązań. Zwłaszcza takich, które są akceptowalne przez resztę rodziny ;)

Najpierw pomyśl jak praktycznie chciałbyś zagospodarować pokój (jakiś regał z książkami itp.) a dopiero później zobaczysz co z typowego "wystroju" akustycznego da się wstawić - aranżacje typowo akustyczne trochę kosztują i wyglądają "dziwnie" (no chyba, że się ma wygodną kanapę odsłuchową na której można się i przespać hehe...).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w zasadzie Irku problem u ciebie nakreślił się sam - akustyka odpowiada za słabą scenę u Ciebie.

 

ja mam kolumny na środku długiej ściany (każda kolumna do bocznej ma ponad 1,7m)

 

 

 

Zatem - nie możemy już pytać co w kolumnach odpowiada za budowę sceny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wątek w którym użytkownicy prezentują swoje aranżacje akustyczne - jest wiele ciekawych rozwiązań. Zwłaszcza takich, które są akceptowalne przez resztę rodziny ;)

Najpierw pomyśl jak praktycznie chciałbyś zagospodarować pokój (jakiś regał z książkami itp.) a dopiero później zobaczysz co z typowego "wystroju" akustycznego da się wstawić - aranżacje typowo akustyczne trochę kosztują i wyglądają "dziwnie" (no chyba, że się ma wygodną kanapę odsłuchową na której można się i przespać hehe...).

 

Bardzo chętnie. Długie są te wątki o adaptacjach, wolno się je czyta, więc chetnie się naprowadzę :)

Co do pokoju. No cóż, teraz mam taki jaki mam. Moja Pani patrząc jak walczę z tematem (pomiary straszą nam koty :) ) zaproponowała, żebym zrobił sobie jakiś pokój do odsłuchów. W przyszłym roku w planach budowa, więc... czemu nie, tylko że kolejne pytania się pojawią - jak taki pokój ma wyglądać?.

 

Miłego.

Irek.N.

ps. komplet wypoczynkowy jest mega wygodny i tak, spokojnie się na nim zasypia :)

 

to w zasadzie Irku problem u ciebie nakreślił się sam - akustyka odpowiada za słabą scenę u Ciebie.

ja mam kolumny na środku długiej ściany (każda kolumna do bocznej ma ponad 1,7m)

Zatem - nie możemy już pytać co w kolumnach odpowiada za budowę sceny :)

 

Oj Adamie, niestety nie, zupełnie nie :(

Kolumny na różnych sprzętach, w różnych pokojach, osłuchane przez różne osoby - cały czas mają swoją tendencję.

Ostatnio były odsłuchiwane u kolegi, u którego ślicznie grał sprzęt jaki posiada. Moje podłączone w miejsce jego mocno popsuły dźwięk. Ja wiem, że to nie ta liga była, ale nie powinno być różnicy jaką słyszeliśmy - kompletnie w "pysk" podana scena, a jedynie jakieś tam - symboliczne pewnie - pogorszenie części/wszystkich aspektów grania.

 

Adamie, wiem, że nie pomierzę Ci kolumn w pokoju jak sobie tego życzysz, jeszcze nie umiem. Nie dowiedziałem się konkretnej przyczyny, ale też już mi na tym chyba nie zależy tak bardzo. Zmęczyłem się nimi (kolumnami) i pewnie coś się stanie niebawem.

Tak więc, jeżeli jest konkretny powód, to chętnie go poznam, a jeżeli nie i trzeba się z tym pogodzić - zasnę dzisiaj wyluzowany :)

 

Pozdrawiam.

Irek.N.

 

 

Miłego.

Irek.N.

 

Możesz spróbować Prostego filtru 1 rzędu .

Akustycznie 2 rząd LR2 na około 2k .

Kolumna będzie wymagać pochylenia zapewne .

 

Kiedyś robiłem zestaw z tą 18cm i 30mm wavecorem i spokojnie tak grał.

Na dole była cewka + RC wypłaszczający wzrost impedancji tylko .

Na "szpilkę" kond + RLC na fs głośnika + pułapka zdejmująca ten zakres 3-6k .

 

Na takiej filtracji scena powinna pójść na boki i wgłąb .

 

Wiesz, to jest ciekawy pomysł, a skoro mam zamiar rozebrać kolumny, to nic nie stoi na przeszkodzie zastąpić oryginalną zwrotnicę.

A nóż coś z tego ciekawego/pouczającego wyjdzie :) THX.

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.