Skocz do zawartości
IGNORED

Jak sprawdzić, czy winyl jest prosty


floyd1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem przed kupnem gramofonu, zanim to jednak nastąpi postanowiłem troszkę rozbudować winylowy składzik z płytami, tak, by po zakupie gramka nie katować 3 płyt na krzyż ;-) I tu mam pytanko, czy jest jakaś dobra metoda sprawdzenia, czy zakupiony winyl jest idealnie prosty, bez odpalenia go na talerzu gramka ? Pytam głównie w związku z nowymi tłoczeniami, które, jak powszechnie wiadomo, często są proste jak ściany w PRL-owskich blokach. Co prawda większość mojej kolekcji to używki, to jednak od czasu do czasu coś nowego się trafi i nie chciałbym za te kilka miesięcy odczuć rozczarowania, gdy płyta zacznie mi "falować" na talerzu. Wiem, że temat był już wałkowany, ale raczej pod kątem prostowania krzywizn winyla, a przynajmniej ja nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Z góry dzięki za wszelkie porady i dużą wyrozumiałość :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

floyd 1981

Nie znam dobrego sposobu na sprawdzenie nowego vinyla czy jest pofalowany, prócz tego by po prostu go kupić i sprawdzić, w domu obejrzeć a następnie odsłuchać - zawsze jeśli będzie pofalowany masz możliwość go zwrócić, bynajmniej w tak zwanych "pewnych" sklepach. Co do używanych to bywa różnie. Zresztą z twojego opisu wynika że znasz ten problem z autopsji, ale wolisz spytać jak sobie radzą z nim inni. Ja mam to szczęście że staram się kupować płyty od zaufanych sprzedawców u których płytę będę mógł zwrócić lub ewentualnie wymienić.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pofalowanie płyty jeszcze nie jest najtragiczniejsze. Gorzej jak na idealnie prostej płycie pojawiają się krótkie wzniesienia (górki), których dobrze nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tak na szybko, przy kupnie bez możliwości przesłuchania, radzę sobie tak że oglądam płytę pod światło ale tak żeby widzieć odbicie jakiegoś "równego", uporządkowanego geometrycznie przedmiotu np. okna - czym więcej prostych prostopadłych i równoległych tym lepiej. Jeśli płyta będzie pofalowana to przy jej oglądaniu pod różnymi kątami natychmiast wychwycimy zdeformowane odbicie. Koniecznie trzeba sobie wcześniej poćwiczyć - przy odrobinie wprawy i skupienia można wychwycić znakomitą większość zdeformowanych płyt. Pewnego, 100% sposobu oprócz obejrzenia płyty na obracającym się talerzu - nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.