Skocz do zawartości
IGNORED

Jak w miarę wyrównać bas


insaimz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z użyciem tego filmiku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

testowałem odpowiedź mojego pokoju odsłuchowego na niskie częstotliwości. Jeśli video jest dobrze połączone z dźwiękiem, to mam niemały problem z basem i wiadomo w obrębie jakich częstotliwości.

 

W granicach 48/49 hz bas jest mocno podbity, to pasmo właśnie spowalnia cały bas w utworach, w których występuje, sprawia, że ciągnie się jak flaki z olejem. Myślę, że będziecie wiedzieć, o co chodzi.

 

Później od 49 hz do 60 hz równo po skosie natężenie dźwięku spada, aż przy 60hz jest dziura i nie słychać prawie nic :(

 

Następnie po 60 hz lecąc do góry poziom glośności niskich częstotliwości wraca do normy ale przy 100hz jest znowu podbity, nie wychodzi jednak tak bardzo przed szereg innych częstotliwości jak przy 60hz.

 

Od 100hz do 109hz poziom głośności spada i przy 109 jest prawie zerowy.

 

Czy taki pomiar na ucho z tym filmikiem można brać pod uwagę przy poprawie akustyki?

Jak walczyć z moim problemem?

 

Odsłuch przeprowadziłem w miejscu, w którym słucham muzyki. Nie sprawdzałem co się dzieje do 30-150 hz w innnych miejscach w pokoju.

 

Chciałbym jeszcze za pomocą utworu z linku poniżej przedstawić, jakich częstotliwości mi brakuje. Chodzi o bas, który wybrzmiewa w pierwszej sekundzie utworu i następnie ten sam instrument (na 90% strunowy) jest gdzieś w 6-7 sekundzie. Wydaje mi się, że on właśnie gra częstotliwościami jakie u mnie w pokoju zanikają. Muzyka traci przez to (nie wiem, czy dobrze określę, jeśli nie to proszę mnie poprawić) ciepło.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przepraszam, muszę coś sprostować. Przy 60 hz bas jednak nie zanika, a wraca do "normy", jest go względem podbitej częstotliwości dużo mniej ale na moje ucho jednak nie ma tam dziury. Przesadziłem, pisząc, że nic tam nie słychać. Testy robiłem zbyt cicho. Jedyna wyraźnie słyszalna dziura jest przy 108hz /109hz.

 

Co do utwory Katie Melua to brakuje mi tamtych częstotliwości ale dodam, że kolumny nie są jeszcze wygrzane, może to ma znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z użyciem tego filmiku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

testowałem odpowiedź mojego pokoju odsłuchowego na niskie częstotliwości. Jeśli video jest dobrze połączone z dźwiękiem, to mam niemały problem z basem i wiadomo w obrębie jakich częstotliwości.

 

W granicach 48/49 hz bas jest mocno podbity, to pasmo właśnie spowalnia cały bas w utworach, w których występuje, sprawia, że ciągnie się jak flaki z olejem. Myślę, że będziecie wiedzieć, o co chodzi.

 

Później od 49 hz do 60 hz równo po skosie natężenie dźwięku spada, aż przy 60hz jest dziura i nie słychać prawie nic :(

 

Następnie po 60 hz lecąc do góry poziom glośności niskich częstotliwości wraca do normy ale przy 100hz jest znowu podbity, nie wychodzi jednak tak bardzo przed szereg innych częstotliwości jak przy 60hz.

 

Od 100hz do 109hz poziom głośności spada i przy 109 jest prawie zerowy.

 

Czy taki pomiar na ucho z tym filmikiem można brać pod uwagę przy poprawie akustyki?

Jak walczyć z moim problemem?

 

Odsłuch przeprowadziłem w miejscu, w którym słucham muzyki. Nie sprawdzałem co się dzieje do 30-150 hz w innnych miejscach w pokoju.

 

Chciałbym jeszcze za pomocą utworu z linku poniżej przedstawić, jakich częstotliwości mi brakuje. Chodzi o bas, który wybrzmiewa w pierwszej sekundzie utworu i następnie ten sam instrument (na 90% strunowy) jest gdzieś w 6-7 sekundzie. Wydaje mi się, że on właśnie gra częstotliwościami jakie u mnie w pokoju zanikają. Muzyka traci przez to (nie wiem, czy dobrze określę, jeśli nie to proszę mnie poprawić) ciepło.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przepraszam, muszę coś sprostować. Przy 60 hz bas jednak nie zanika, a wraca do "normy", jest go względem podbitej częstotliwości dużo mniej ale na moje ucho jednak nie ma tam dziury. Przesadziłem, pisząc, że nic tam nie słychać. Testy robiłem zbyt cicho. Jedyna wyraźnie słyszalna dziura jest przy 108hz /109hz.

 

Co do utwory Katie Melua to brakuje mi tamtych częstotliwości ale dodam, że kolumny nie są jeszcze wygrzane, może to ma znaczenie.

To na razie co znalazlem w sieci:

Before any serious or high volume listening, it’s imperative that you give these speakers some run-in time. I found that over a period of 2 weeks providing background music, the Precision 6.2s opened up considerably. There was far greater extension in the low frequencies as the cone suspension loosened up, and the highest became much sweeter and more detailed

Sprobuje posluchac tego kawalka na swoim sprzecie. Postaram sie uzyc roznych DACow zeby sprawdzic roznice. Ale to najwczesniej w sobote bo z 2 letnim szkrabem ktory spi za sciana to nie takie latwe ;)

Chyba kupie MF M3i....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak walczyć z moim problemem?

 

Mam jakiś tam pokój a w nim jakieś tam kolumny, coś mi tu buczy a tam chyba mi dudni, przeważnie siedzę tam gdzie siedzę i utwory Katie mają dziury w paśmie, szukam wróżki która mi powie co i jak żeby dobrze było se, być może Chyba też kupie MF M3i....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jakiś tam pokój a w nim jakieś tam kolumny, coś mi tu buczy a tam chyba mi dudni, przeważnie siedzę tam gdzie siedzę i utwory Katie mają dziury w paśmie, szukam wróżki która mi powie co i jak żeby dobrze było se, być może Chyba też kupie MF M3i....

 

 

Jesteś w stanie pomóc, czy przyszedłeś spamować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam jakiś tam pokój a w nim jakieś tam kolumny, coś mi tu buczy a tam chyba mi dudni, przeważnie siedzę tam gdzie siedzę i utwory Katie mają dziury w paśmie, szukam wróżki która mi powie co i jak żeby dobrze było se, być może Chyba też kupie MF M3i....

Jak Cie stac to kupuj, bo juz wiemy, ze na trollowanie na pewno Cie stac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki pomiar na ucho z tym filmikiem można brać pod uwagę przy poprawie akustyki?

Jak walczyć z moim problemem?

Trudno mówić, że to był pomiar ale przynajmniej stwierdziłeś, gdzie są problemy. Te problemy mają źródło w w akustyce pomieszczenia i charakterystyce kolumn. Ogólne rozwiązania są dwa, jedno to poprawa akustyki pomieszczenia, drugie to korekta cyfrowa akustyki pomieszczenia (systemy DRC).

 

Akustyka to byłoby zmiany umieszczenia kolumn i pułapki basowe. Z rozmieszczeniem kolumn możesz eksperymentować gratis, pułapki basowe to już wydatek i konieczność aranżacji pomieszczenia.

 

Najprostsze systemy DRC możesz spróbować bazując na PC z kartą dzwiękową i mikrofonem pomiarowym. Są wtyczki do foobara, które analizują akustykę i wprowadzają odpowiednie korekty. Jest datrmowe oprogramowanie Room EQ Wizard, które umożliwia pomiary akustyki i wprowadzenie korekt w oparciu o różne urządzenia, typu miniDSP czy korektory parametryczne.

 

Systemy DRC są też wbudowane w amplitunery KD, najpopularniejszy to Audyssey MultieEQ XT/XT32.

 

I jeszcze jedno, oba podejścia nie są zamienne, chociaż w pewnym stopni robią to samo. Poprawna akustyka pomieszczenia jest ważna a cyfrowa korekta przede wszystkim dobra do korygowania charakterystyk kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w necie na temat pułapek basowych i problemów z basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Generalnie albo trzeba znaleźć metodą prób i błędów jak najlepsze miejsce odsłuchowe albo coś zadziałać z akustyką pomieszczenia, "magicznych" środków nie ma :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem co się dzieje do 30-150 hz w innnych miejscach w pokoju.

 

od tego trzeba zacząć, nawet pół metra może robić różnicę typu "niebo a ziemia"

 

jeśli chciałby Kolega uzyskać konkretniejszą poradę, proszę wrzucić schemat pokoju i ustawienia sprzętu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka na pierwszym miejscu.

Bawiłem się swego czasu DRC im pomieszczenie lepsze to i efekt korekcji lepszy (mniejszy).

Nie przeskoczysz tego w żaden sposób.

 

Zmiana ustawienia jest jakimś kompromisem, choć w moim mniemaniu jest to tzw zgniły kompromis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony najlepsza akustyka nie pomoże na niesymetryczne ustawienie sprzętu czy wady charakterystyki kolumn, co poprawia DRC. Oba podejścia nie zastępują się ale uzupełniają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu brak symetrii, jednak nie zauważyłem wpływu na scenę, może dlatego, że kolumna lewa od aneksu oddzielona jest wyspą (mebel na środku kuchni). Jest ona niższa niż kolumna ale może coś daje.

 

Problemem jest ten bas, nie jest to męczące kompletnie ale jednak gdyby to poprawić, można zyskać dodatkowy szczegół, który zwiększy przyjemność ze słuchania muzyki.

 

Pokój jest w linku,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zmieniły się kolumny na tannoy precision 6.2

 

Panele zgodnie z zaleceniami z poprzedniego tematu są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chciałby Kolega uzyskać konkretniejszą poradę, proszę wrzucić schemat pokoju i ustawienia sprzętu

 

ano tak, gapa ze mnie, przecież to już jest w drugim wątku

 

klip z YT fajny, ale niebezpieczny - można się łatwo zasugerować

 

w szczególności nie sugerowałbym się tak wąską zapadłością w charakterystyce - prawdopodobieństwo, że to faktycznie słychać na materiale muzycznym jest zerowe

 

myślę, że pochopnie powiązał Kolega obserwowane cechy brzmienia ze stwierdzoną "dziurą"

 

co do podbicia natomiast, to owszem może być słyszalne - moja rada jest taka - niech Kolega spróbuje zatkać otwór układu bass reflex

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze radzisz, już to zrobiłem i dlatego przez kilka dni tak zwlekałem z wpisem w tym temacie, gdyż o nim zapomniałem.

 

Dociążyłem również kolumny zapełniając komory balastowe, dodatkowo paczki się wygrzewają. Jest dużo lepiej. Muszę ogarnać więcej balastu i powinno się jeszcze trochę poprawić.

 

Aha , nadmiar basu generuje kolumna prawa. Zapewne spowodowane jest to jej otocseniem przez ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha , nadmiar basu generuje kolumna prawa. Zapewne spowodowane jest to jej otocseniem przez ściany.

 

Od aneksu kuchennego niestety nie uciekniesz :(

Ideału w tym pokoju nigdy nie uzyskasz, musisz znaleźć kompromis.

 

Np. przyjmij szerokość szafki za odległość pomiędzy kolumnami, to będzie jakieś 1,5 m.

Szafkę maksymalnie do tyłu, a kolumny przed szafkę i skierowane na miejsce odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 16

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.