Skocz do zawartości
IGNORED

Einstein


plustek

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

czy ktos z Was slyszal a moze i uzytkowal sprzet niemieckiej firmy Einstein.Interesuje mnie glownie hybrydowa koncowka mocy i przedwzmacniacz.Do tej pory uzytkowalem Leema Acoustics kompilacje Hydra II i Pyxis.Poniewaz dysponuje CD Meitner 2 i glosnikami Duette od Wilson Audio, to odnosze wrazenie,ze to wzmocnienie jest u mnie najslabszym ogniwem a reszta posiada jeszcze spory niewykorzystany potencjal.Pozdrawiam plustek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem kilka razy w Monachium wzmakow Einsteina i musze pochwalic ten sprzet, a malo co chwale zazwyczaj.;)

Dziekuje za opinie,wlasnie rozwazam zakup a nastepnie jako kolejny krok - zamiane Duette na Audiomachina Pure MK III.Co sadzisz o takim zestawieniu? Pozdrawiam plustek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amiane Duette na Audiomachina Pure MK III.Co sadzisz o takim zestawieniu?

Nie znam tego sprzetu. Sluchalem tylko elektroniki Einsteina w kilku zestawienia i zawsze gralo dobrze, powyzej tego co oferuje konkurencja w tej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem o krok od kupna The Last Record Player, ich CDka, ale z pierwszej produkcji. Niestety, były awaryjne, więc odpuściłem. Dźwięk był bardzo dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego sprzetu. Sluchalem tylko elektroniki Einsteina w kilku zestawienia i zawsze gralo dobrze, powyzej tego co oferuje konkurencja w tej cenie.

 

Ja sluchalem w jednym ( zreszta razem ze Stasiem ), zestaw zagral wysmienicie imo. To chyba byla integra, jesli dobrze pamietam - z glosnikami Acapella i ich firmowym gramiakiem z drewnianym ramieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sluchalem w jednym ( zreszta razem ze Stasiem ), zestaw zagral wysmienicie imo. To chyba byla integra, jesli dobrze pamietam - z glosnikami Acapella i ich firmowym gramiakiem z drewnianym ramieniem.

No coz, moge powiedziec tylko ze zaluj ze nie slyszales Einsteina z TechDAS-em, to byl zupelnie inny, duzo wyzszy poziom. To byl dzwiek ktory lubie, naturalny, prawdziwy, barwny, bylo prawie wszystko jak trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego sprzetu. Sluchalem tylko elektroniki Einsteina w kilku zestawienia i zawsze gralo dobrze, powyzej tego co oferuje konkurencja w tej cenie.

Panowie, teraz bez hec i na powaznie,bo o spora kase chodzi: moim zdaniem Einstein to elektronika aktualnie jedna z najlepszych za wymagane pieniadze. Audiomachiny sluchalem i subiektywnie napisze ,ze mnie porazila swoja jakoscia brzmieni-cena tez,ale mam wrazenie,ze konkurencja za te same pie niadze nic wiecej a nawet chyba mniej oferuje.Brzmienie tych glosnikow ,zwlaszcza MKIII do 60m2 przyprawilo mnie o powazne watpliwosci,czy to nie jest juz ten wlasciwy koncowy punkt poszukiwan.Wiem ,mozna ciut lepiej ,ale trzeba byc zarabistym milionerem.Jesli ktos sluchal i ma cos w tym wzgledzie do napisania,to prosze o sugestie.Pozdrawiam Plustek. P.S.Czy sadzicie ze warto dolozyc(calkiem sporo do lampowych koncowek mocy Einsteina,czy lepiej pozostac przy hybrydowej dwokanalowej?) pozdrawiam plustek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec czy lepszy tranzystorowy czy lampowy, musisz posluchac obu u siebie. Ale chyba ta lampa gra lepiej...chyba.;)

Zgadzam sie co do tego ze to jedna z najlepszych elektronik.

 

Nie skojarzylem, ze to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sluchalem ostatnio na HiFi deluxie z AF2 zagralo fajnie, ale podobny system z AF1 z glosnikami Blumenhofera zagral nieporownywalnie jeszcze lepiej. Ale i tak oba systemy graly bardzo dobrze na tle tej przecietnosci ktora otaczala wystawe. Nie mowie tu o takiej perle w koronie jak Audio Tekne, ma sie rozumiec, bo to jeszcze inny duzo wyzszy poziom.

 

Jest tu jedno wielkie ALE, ja zawsze Einsteina sluchalem ze zrodla analogowego, w Monachium wykorzystali w obu przypadkach najlepsze zrodla jakie sa na tym globie. A Ty masz zamiar z czego sluchac, bo jesli z cyfry, to ten system moze i na pewno zagra zupelnie inaczej, trzeba to potestowac moim zdaniem. No chyba ze bedziesz lecial z vinyla, wtedy droga jest prosta!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec czy lepszy tranzystorowy czy lampowy, musisz posluchac obu u siebie. Ale chyba ta lampa gra lepiej...chyba.;)

Zgadzam sie co do tego ze to jedna z najlepszych elektronik.

 

Nie skojarzylem, ze to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sluchalem ostatnio na HiFi deluxie z AF2 zagralo fajnie, ale podobny system z AF1 z glosnikami Blumenhofera zagral nieporownywalnie jeszcze lepiej. Ale i tak oba systemy graly bardzo dobrze na tle tej przecietnosci ktora otaczala wystawe. Nie mowie tu o takiej perle w koronie jak Audio Tekne, ma sie rozumiec, bo to jeszcze inny duzo wyzszy poziom.

 

Jest tu jedno wielkie ALE, ja zawsze Einsteina sluchalem ze zrodla analogowego, w Monachium wykorzystali w obu przypadkach najlepsze zrodla jakie sa na tym globie. A Ty masz zamiar z czego sluchac, bo jesli z cyfry, to ten system moze i na pewno zagra zupelnie inaczej, trzeba to potestowac moim zdaniem. No chyba ze bedziesz lecial z vinyla, wtedy droga jest prosta!

No coz, moim zrodlem jest Meitner 2 a wiec cyfra i nie zanosi sie na zmiane.Kwestia glosnikow jest jeszcze otwarta,ale co do elektroniki,to raczej zostaje hybryda Einsteina i preamp tej samej firmy.Jestem jednak otwarty na sugestie.Pozdrawiam plustek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, moim zrodlem jest Meitner 2 a wiec cyfra i nie zanosi sie na zmiane.Kwestia glosnikow jest jeszcze otwarta,ale co do elektroniki,to raczej zostaje hybryda Einsteina i preamp tej samej firmy.Jestem jednak otwarty na sugestie.Pozdrawiam plustek

No coz....:( Meitner to nie jest moj faworyt, ale jesli juz musi byc, to wydaje mi sie ze do niego to jakas lampa musi byc na przodzie, wiec hybryda powinna byc ok, pokombinowalbym z kabelkami w tym miejscu, moze koledzy cos doradza co tam wstawic?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

No coz....:( Meitner to nie jest moj faworyt, ale jesli juz musi byc, to wydaje mi sie ze do niego to jakas lampa musi byc na przodzie, wiec hybryda powinna byc ok, pokombinowalbym z kabelkami w tym miejscu, moze koledzy cos doradza co tam wstawic?

A czym podpadl Ci Metner ma2,bo ja uwazam go za naprawde dobre zrodlo i choc cyfrowe,to nie tak sterylne jak nie jeden nawet sporo drozszy odtwarzacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym podpadl Ci Metner ma2,bo ja uwazam go za naprawde dobre zrodlo i choc cyfrowe,to nie tak sterylne jak nie jeden nawet sporo drozszy odtwarzacz?

Generalnie nie lubie tego dzwieku, dla mnie jest chropowaty malo harmoniczny i najzwyczajniej malo muzykalny.

Juz duzo bardziej wole Metrum Acoustics czy tez CAD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie lubie tego dzwieku, dla mnie jest chropowaty malo harmoniczny i najzwyczajniej malo muzykalny.

Juz duzo bardziej wole Metrum Acoustics czy tez CAD.

A Twoj faworyt-jesli wolno spytac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Twoj faworyt-jesli wolno spytac?

Faworytami sa ultra drogie gramiaki bo cyfra dalej nie daje rade.ale jesli juz mam na cos wskazac to zdecydowanie caly stack DCS Vivaldi to najlepsze zrodlo cyfrowe jakie istnieje moim zdaniem. Ale i on potrafi zagrac dretwo jesli nie gra ze wzmakiem lampowym w stylu VTL, musi byc tez dobrze okablowany, dobra kupa kabli i dopiero wtedy gra OK ;)

Numer dwa Metronome C8+ z napedem i na trzecim miejscu wydaje mi sie ze CD Ypsilona, ale to zrodlo tylko raz sluchalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faworytami sa ultra drogie gramiaki bo cyfra dalej nie daje rade.ale jesli juz mam na cos wskazac to zdecydowanie caly stack DCS Vivaldi to najlepsze zrodlo cyfrowe jakie istnieje moim zdaniem. Ale i on potrafi zagrac dretwo jesli nie gra ze wzmakiem lampowym w stylu VTL, musi byc tez dobrze okablowany, dobra kupa kabli i dopiero wtedy gra OK ;)

Numer dwa Metronome C8+ z napedem i na trzecim miejscu wydaje mi sie ze CD Ypsilona, ale to zrodlo tylko raz sluchalem.

No to mnie zjechales z moim Meitnerem,a ja naprawde sadzilem,ze jest niezly...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zjechales z moim Meitnerem,a ja naprawde sadzilem,ze jest niezly...

Nie przejmuj sie ponoc sie na High-Endzie nie znam, wiec moje zdanie nie ma znaczenia. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się plustek. Co prawda nie miałem u siebie MA-1 ale miałem tą trochę lepszą wersję EMM Labs DAC 2-X i było to bardzo dobre granie. Twój Meitner to tak 80% tamtego czyli nadal bardzo dobrze. Przywoływanie zestawu dCS za 400 tys.to trochę nie fair dla dużo tańszego Meitnera. I gdybym miał wybrać dla siebie sam DAC to wolałbym tego EMM Labs niź dCS-a. Wolę dżwięk soczysty i gęsty, choć dCS Vivaldi też potrafi dobrze zagrać z dobrą lampą lub gęstym tranzystorem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie ponoc sie na High-Endzie nie znam, wiec moje zdanie nie ma znaczenia. ;)

Taa,myslisz,ze ja sie znam?! Slucham troche i tyle.No gonie oczywiscie jak kazdy za tym naj,ale chyba nie dogonie...

 

Nie przejmuj się plustek. Co prawda nie miałem u siebie MA-1 ale miałem tą trochę lepszą wersję EMM Labs DAC 2-X i było to bardzo dobre granie. Twój Meitner to tak 80% tamtego czyli nadal bardzo dobrze. Przywoływanie zestawu dCS za 400 tys.to trochę nie fair dla dużo tańszego Meitnera. I gdybym miał wybrać dla siebie sam DAC to wolałbym tego EMM Labs niź dCS-a. Wolę dżwięk soczysty i gęsty, choć dCS Vivaldi też potrafi dobrze zagrać z dobrą lampą lub gęstym tranzystorem.

Dzieki za pocieszenie,bo juz po whiski siegalem a tu jutro do pracy trzeba...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie miałem u siebie MA-1 ale miałem tą trochę lepszą wersję EMM Labs DAC 2-X i było to bardzo dobre granie.

Radzilbym posluchac sobie jakies zrodlo analogowe i zweryfikowac w ktora strone powinien isc dzwiek. A najlepiej pojsc na koncert na zywo. Oczywiscie sa rozne gusta...Meitner daje pozorna rozdzielczosc co niby jest synonimem klasy, ale jak sie temu przygladnac na klasyce i na trudnym materiale temu DAC-owi bardzo brak oglady, taka oglade dostaniemy z CAD-a, czy tez Metrum Acoustics oczywiscie kosztem szczegolow i wejscia glebiej, cos za cos. Ale ja juz wole calosciowa oglade niz szczegoly ktore rania uszy na fortepianie operze klasyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio nie ma mądrych. Są tylko mniej lub bardziej osłuchani. Poza tym są różne konfiguracje sprzętu, różna akustyka pokoi i różne gusta.

 

 

Radzilbym posluchac sobie jakies zrodlo analogowe i zweryfikowac w ktora strone powinien isc dzwiek. A najlepiej pojsc na koncert na zywo. Oczywiscie sa rozne gusta...Meitner daje pozorna rozdzielczosc co niby jest synonimem klasy, ale jak sie temu przygladnac na klasyce i na trudnym materiale temu DAC-owi bardzo brak oglady, taka oglade dostaniemy z CAD-a, czy tez Metrum Acoustics oczywiscie kosztem szczegolow i wejscia glebiej, cos za cos. Ale ja juz wole calosciowa oglade niz szczegoly ktore rania uszy na fortepianie operze klasyce.

 

Słuchałem różnych gramofonów i Techdas zagrał najlepiej ale nie lepiej niź dobra cyfra...moim zdaniem. Jeszcze topowy Avid też dobrze zagrał. Reszta poniżej oczekiwań, gorzej niż cyfra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem różnych gramofonów i Techdas zagrał najlepiej ale nie lepiej niź dobra cyfra...moim zdaniem.

Sa aspekty w ktorych cyfra przy TechDAS-e jest cienka, tych aspektow jest sporo: fzjologicznosc, plynnosc, bas, rozdzielenie dzwiekow, muzykalnosc, ostrosc gory-prawdziwa ostrosc, dynamika! Ale i TechDAS w stosunku do cyfry ma swoje minusy, sa pewne problemy barwowe, pewne specyficzne problemy z basem, brak rozdzielczosci to najbardziej daje w kosc. Ale i tak TechDAS-a lepiej sie calosciowo slucha niz najlepszej najdrozszej cyfry, tak ja to slysze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego plustek,

Nie przejmuj sie ,jestes na forum o wiele dluzej od tych " znafcow" ktorzy Eda Meitnera poprawiaja przy sniadaniu, ale jakos swiat o nich nie slyszal.

Ciesz sie muza i ufaj wlasnym uszom, masz wystarczjace doswiadczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego plustek,

Nie przejmuj sie ,jestes na forum o wiele dluzej od tych " znafcow" ktorzy Eda Meitnera poprawiaja przy sniadaniu, ale jakos swiat o nich nie slyszal.

Ciesz sie muza i ufaj wlasnym uszom, masz wystarczjace doswiadczenie.

Diekuje i pozdrawiam-plustek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.