Skocz do zawartości
IGNORED

Subiektywny ranking najwybitniejszych Polaków,Polek w historii.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł mi do głowy pomysł na zabawę polegającą na stworzeniu rankingu 10 najwybitniejszych Polaków i Polek w historii.Może byłaby to odtrutka na polityczny bełkot zalewający nas zewsząd.A może wręcz przeciwnie?Może to stworzy kolejne pole do narodowych waśni i kłótni?

Spróbowałem ułożyć taką wstępną,na własny użytek stworzoną listę i okazało się,że kandydatów nie jest tak wcale dużo.Poza tym pojawiły się wątpliwości co do kryteriów kwalifikacyjnych.Bo kogo możemy brać pod uwagę?Kogo z tych wybitnych możemy uważać za Polaków?

Czy Kopernik był Polakiem w naszym rozumieniu?Bo polskość w XVI wieku znaczyła zupełnie co innego niż obecnie.Czy był Niemcem,Ślązakiem czy Polakiem?Ważniejsze kim się czuł,gdzie żył i pracował i dla kogo pracował.W tym sensie był obywatelem Polski Jagiellonów,pracował dla tego kraju,nawet dowodził obroną Olsztyna przeciwko Krzyżakom.Bo do jego znaczenia dla nauki światowej to wątpliwości nie może być.Inny przykład.Chopin,pół Polak pół Francuz.Połowę życia przeżył w Paryżu.Po francusku mówił kiepsko a jego muzyka niewątpliwie ma charakter narodowy,polski.Myślę,że jego kandydatura nie budzi wątpliwości.Maria Skłodowska Curie w świecie bardziej znana jako Francuzka ale dla nas niewątpliwie Polka,Warszawianka.Kobieta niezwykła.Jedna z pierwszych kobiet naukowców,wyrwała się z zacofanej Polski i zrobiła zawrotną karierę naukową,a jednocześnie ciekawa osobowość.J.Conrad Korzeniowski pisarz polsko-angielski.Na świecie znany jako Conrad a jego twórczość nadal obecna jest w anglosaskiej kulturze.Polak pochodzący z Ukrainy zaistniał jako wielki pisarz w obcym języku.I to z sukcesem.Prawdziwy ewenement.To tyle tytułem wątpliwości narodowościowych.A co to znaczy najwybitniejszy?I dla kogo?Użyłem słowa subiektywny.Czyli dla mnie i dla innych autorów rankingu.Ja to rozumiem w ten sposób,że chodzi o tych Polaków,którzy w swojej dziedzinie byli kimś na skalę światową.Dla mnie takimi Polakami byli Kochanowski,Mickiewicz,Paderewski,Szewińska i Deyna.Kochanowski i Mickiewicz wznieśli polszczyznę na niespotykany dotąd poziom,poziom europejski.Szewińska i Deyna to najwybitniejsi nasi sportowcy.Pani Irena zdobywała medale na mistrzostwach Europy,świata i olimpiadach w biegach na 100,200 i 400 metrów.A Deyna to nawybitniejszy polski piłkarz wszechczasów.

Paderewski to wybitny (wówczas) pianista,wielka charyzmatyczna osobowość,celebryta na skalę światową,patriota.Jeden ze współtwórców odbudowy Polski.Jako kontrkandydata brałem pod uwagę Rubinsteina bo to największy polski pianista wszechczasów,na pewno lepszy od Paderewskiego ale nie ten wymiar dla narodu.A na koniec Jan Karski za całokształt.Za to co robił w czasie wojny,za odwagę,rozum,poświęcenie ale i za to co robił po wojnie.Że nie był zgorzkniałym emigrantem ale,że potrafił zachować godność,że zrealizował drogę życiową naukowca.Miał po prostu piękne życie.

Tak więc reasumując moja 10 wygląda następująco

1.Kopernik.2.Kochanowski 3.Mickiewicz 4.Chopin 5.Skłodowska Curie 6.Conrad-Korzeniowski 7.Paderewski 8.Karski 9.Szewińska i 10.Deyna

Zapraszam do przedstawienia swoich kandydatur.Oczywiście nie musi to być 10.może być więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jednego przedsiębiorcy. To symptomatyczne i smutne zarazem, zwłaszcza że nie bardzo widać kandydata na taką listę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden Niemiec co nie znał polskiego, dwoje Francuzów którzy szybko wyemigrowali .

Trzeci zaczął swój najwybitniejszy utwór od słów "Litwo, Ojczyzno moja" i zwiał stąd jak tylko mógł.

No i jeszcze dwóch emigrantów co się na ojczyznę wypięli więc żyli i robili kasę gdzie indziej.

Wypisz wymaluj - jak teraz.

Wiem że specjaliści od polityki historycznej wszystko przedstawią w takim świetle żeby pasowało do obrazu "Patrioty" i "Wielkiego Rodaka" ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bolał bardziej,że mało naukowców i nie ma myślicieli.

 

Bo niby Leibnitz i Nietzche mieli polskie korzenie ale to nie to samo.

 

Z przedsiębiorców to chyba tylko H.Cegielski wchodzi w grę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat polska szkoła logiki nie ma się czego wstydzić. Przy tym marne myślanctwo a'la Nietzsche byłoby obciachem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Banachu ale raczej jako przedstawicielu polskiej szkoły matematycznej.Ale jest to jakaś propozycja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność nie ma znaczenia.

Moja imienniczka - Maria Skłodowska-Curie.

Z. Beksiński

Lem.

Kochanowski.

Kaczmarski.

Stefan Banach, w ogóle cały Uniwersytet Lwowski (mam ich świetną biografię)

Profesor Mama (moja wychowawczyni i nauczycielka od chemii), wiem, głupi żart.

A z fantasy... Jacek Dukaj.

Dziennikarz - Marek Niedźwiedzki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mile widziane byłyby uzasadnienia.

 

melgibson

 

Lem był pisarzem polskim.Bo czuł się Polakiem i pisał po polsku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wystarczy samopoczucie to po co.. ten temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy bo przez swą twórczość wzbogacił polską kulturę.Ale to nie jest tematem wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam dorzucić, że oprócz Marii Skłodowskiej-Curie, tylko jeden naukowiec dostał dwa Noble ze ścisłych - John Bardeen (ten kogo tak kochają audiofile - wynalazca tranzystora), ale on dostał dwie Nagrody Nobla z fizyki, a ona z fizyki i chemii, co zapewne wiecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carowie Rosji też wzbogacili nasz kraj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłodowska Curie to jedna z najmniej znanych i najbardziej niedocenianych postaci w naszej kulturze.

 

fox naprawdę nie widzisz różnicy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem o co ci chodzi...

Ale nie zgadzam się, że Maria Curie.. nie jest doceniana. Właśnie kręcą o niej film.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czemu koniecznie chcesz wyrzucić Lema z polskiej literatury.Narodowość to kwestia autonomicznego wyboru.

Ale proponuję powrót do tematu.Masz jakieś propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtuś a ja ???

buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, pominął niecnota....

Nie nadajesz sie bo jeździsz zdezelowanym vanem i pogłębiasz stereotypy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Czarniecki wporzo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko mme Curie nie bardzo pasuje - cała jej kariera łącznie ze studiami miała miejsce we Francji, do tego jej mąż był o wiele lepszym naukowcem - wystarczy fakt że ma nazwane swoim nazwiskiem prawo fizyki, stałą materiałową (temperatura Curie) a jakby tego było mało, odkrył jeszcze zjawisko piezoelektryczne, dość fundamentalne dla dzisiejszej techniki. Że już nie wspomnę o pierwszej lidze fizyków z czasów przełomu kwantowo - relatywistycznego, do których naszej rodaczce dużo brakowało.

 

Dlatego zdecydowanie wolę Czochralskiego - jego proces leży u podstaw całej dzisiejszej elektroniki i jest nazwany jego nazwiskiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiesz, że Nasz Kraj najżwawiej rozwijał się pod zaborami? Spytaj misiomora...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółkiewski i Czarnecki byli wybitnymi dowódcami ale w XVII wieku mieliśmy lepszych.Mam na myśli Stanisława Koniecpolskiego i Jana Sobieskiego.Ale to nie były postacie na miarę światową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.