Skocz do zawartości
IGNORED

ekranowanie pola elektromagnetycznego


bmxmen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakie znacie sposoby na pole elektromagnetyczne? Mam dwa dlawiki. Jeden siejacy( napiecie 1kv) drugi dlawik anodowy ktory mocno reaguje na otoczenie. Mimo ze zastosowalem na dlawiku anodowym ekran z miedzi i 1mm blachy to wciaz dlawiki musza byc odsuniete od siebie na odleglosc okolo 20cm zeby w glosnikach byla cisza. Problem w tym ze nie ma takiej mozliowsci. Dlawiki z technicznego punktu musza byc blisko siebie, wiec sa w odleglosci 3cm od siebie. Efektem jest brum w glosnikach, 50hz. Jak odgrodzic te dlawiki od siebie? Jaki material uzyc? Walczyl ktos z czyms podobnym? Tylko nie piszczcie mi o przeniesieniu dlawikow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może link będzie trochę pomocny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dławikiem anodowym kręć i obracaj na żywca podczas gdy wzmak jest włączony i pod napięciem.

To jest co nieco "niebezpieczne", ale o tyle skuteczne, że na własne uszy będziesz w stanie znaleźć ustawienie / pozycję, przy której najmniej brumi.

 

Jak będziesz kręcić i obracać tym anodowym, to postaraj się nie dotknąć jego zacisków lutowniczych.

Tym bardziej unikaj tych 1kV. To może boleć. Zalecałbym buty z grubą gumową podeszwą i rękawicę z czegoś co izoluje. Nie daj się zabić.

 

Wariant nieco bezpieczniejszy: Gdybyś miał np. możliwość przymocować ten dławik anodowy tak luźno, i na "jednej śrubie", a następnie załączyć i podczas pracy drewnianym patykiem (np. pałeczką od sushi), lub może izolowanymi obcęgami, popychać go trochę i obracać (choćby o kilka stopni katowych) wokoł osi tej śruby, to może się okazać, że nawet 5 stopni kątowych rozwiąże Ci problem.

To oczywiście przy założeniu, że masz w jego otoczeniu na tyle wolnego miejsca, aby nim trochę "pokręcić".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRzez dlawik anodowy plynie napiecie rzedu 145v, do tego zasilacz z gory ustala naterzenie rzedu 20mA wiec nie jest tak niebezpiecznie. Sprawdzlaem rozne ulozenia, przy tak bliskiej odleglosci nie ma roznicy. Dlawikiem 1kv nie obracalem, teoretycznie jego ustawienie jest najlepsze Doi tego brak miejsca, nie wiem jak duza obudowe zastosuje to w kazdym wzmaku predzej czy pozniej brakuje miejsca. Pozostaje szukac jakiegos mega ekranu. ZAdzwonie do tej firmy i sie spytam ile by chcieli za takie puszki . Mam rozumiec ze odezwaly sie osoby co "grzebia" w sprzecie ?a reszta? zakladam ze reszta tworzy idealny sprzet i nie ma tego typu problemow, a moze kupuje z sklepu?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Jak odgrodzic te dlawiki od siebie? Jaki material uzyc? Walczyl ktos z czyms podobnym? Tylko nie piszczcie mi o przeniesieniu dlawikow.

 

Stosowanie ekranów miedzianych do ekranowania od pól magnetycznych jest zupełnie bez sensu, miedź jest diamagnetykiem co oznacza, że jej przenikalność magnetyczna względna jest bliska wartości 1 (zwykła nie ulepszana magnetycznie stal ma prznikalność rzędu 100 do 200 czyli jest znacznie lepszym materiałem na ekranowanie od pól magnetycznych niż miedź),

 

podawany przez kolegów link dotyczący ekranów z Mu-metalu byłby dobrym rozwiązaniem obawiam się tylko, że w przypadku pojedynczych sztuk ekranów z Mu-metalu koszty przekroczą znacznie Twoje wyobrażenia,

 

jakie jest wobec tego skuteczne rozwiązanie problemu ?

 

wbrew pozorom remedium jest bardzo banalne - należy po prostu wyeliminować wszelkie dławiki !!!

 

jeśli już musisz filtrować napięcia zasilania to stosuj elektroniczne stabilizatory (nie żadne elektromagnetyczne, te z istoty swojego działania mają bardzo silne rozproszone pole magnetyczne a ponieważ posiadają przy tym szczeliny powietrzne w rdzeniu są oprócz tego że same sieją wrażliwe na zewnętrzne obce pola magnetyczne) - z wykonaniem elektronicznych stabilizatorów (czy filtrów) nie ma większych problemów a przy tym mają zdecydownie lepsze parametry od wszelkich filtrów pasywnych i nie będziesz miał żadnych problemów z ekranowaniem bo ekrany nie są do niczego potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech kolega mnie poprawi, A nie glupio pisze. Wrociwszy do tematu to mowa o napieciu rzedu 1000v wiec ciezko o zastosowanie krzemu. Zreszta chcialem dlawik, no i mam dlawik. A czy zastosowanie grubszego metalu, np profil kwadratowy 5mm grubosc m sens? Czy nie chodzi tutaj o grubosc? Jutro tam zadzwonie i spytam, dzisiaj nie zdazylem. Z racji ze ten siejacy dlawik jest w rogu obudowy to tak sie zastanawiam czy nie starczy go odgrodzic stosujac blache w ksztalcie L , czy koniecznie puszke. Wiadomo puszka bedzie drozsza, zwykly arkusz blachy z mu-metalu pewnie tanszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Nie żaden kawałek blachy w kształcie nie stanowiącym zamkniętego ze wszystkich stron (a więc także i od spodu) nie wystarczy poza tym dławiki wewnątrz też muszą/powinny (niepotrzebne skreślić) być od tej puszki odizolowane elektrycznie jak i magnetycznie, co zależy od wielkości rozproszonego pola magnetycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie dobrze, patrzac na ebay cena mu metalu jest kosmiczna, 100zl za kawalek 10cm na 20cm. Moj wzmacniacz jest tak zbudowany ze osobno mam w wzmak , osobno transformatory sieciowe i pierwszy czlon zasilania. ZAsilanie 1kv jest oparte na 4 lampach rteciowych, za nimi: LC przewod idacy z zasilacza do wzmacniacza (metr dlugi) Nastepnie w wzmacniaczu L(ten dlawik co sieje ) CCC. Dalem tutaj dlawik dlatego ze mam rozdzielony zasilacz. A jakbym przeniosl dlawik do zasilacza i mial LCL Przewod do wzmacniacza i CCC? CZy teoretycznie powinno cos ulec pogorszeniu? Problem sie zaczol gdy zamiast rezystora anodowego w pierwszej lampie uzylem dlawika anodowego ktory jest niezwykle podatny na srodowisko. Wczesniej jak mialem rezystor anodowy to brumu nie bylo. Dodam ze drugi dlawik sieciowy musi byc dlatego ze nawet gdy mialem rezystor anodowy to po ominieciu dlawika( tego co sieje) to pojawil sie brum w glosnikach. Mam nadzieje ze nie namieszalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten narysowany to dlawik anodowy. Wiec mam prawie ze najlepsze ustawienie. Jedynie co moge zrobic to obrocic dlawik sieciowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Przeniesienie tego brumiącego dławika do oddzielnej skrzynki może (aczkolwiek nie musi) przynieść pożądany rezultat, musisz spróbować innego wyjścia nie masz, znaczy masz musisz wywalić brumiący dławik i dać w to miejsce zwyczajny rezystor tak jak to miałeś przedtem,

 

i drobna zupełnie niezłośliwa uwaga (albo nie, domyśl się sam jaka) pozdr. v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wystarczajaco jasno wyjasnilem o co chodzi. Ten narysowany dlawik anodowy, ktory jest dany zamiast rezystora. On nie buczy, on jest podatny na fale elektromagnetyczne, czyli na ten dlawik co jest obok. Dlawik anodowy przyniosl tak ogromna poprawe brzmienia ze nie ma szans powrotu do rezystora. Przeniesienie dlawika sieciowego do drugiej skrzynki na pewno by zalatwila problem. Ale boje sie ze pogorszy sie dzwiek. W koncu w ukladach SE zasilacz jest bardzo wazny. A z racji dlugiego przewodu pomiedzy zasilaczem, a wzmakiem jest tam dlawik. Gdybym wiedzial ze Uklad LCL Przewod CCC bedzie taksamo dobry jak uklad LC przewod LCCC to nawet nie zakladam tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Gdybym wiedzial ze Uklad LCL Przewod CCC bedzie taksamo dobry jak uklad LC przewod LCCC to nawet nie zakladam tematu.

 

Wybacz ale tego zdania to już zupełnie nie rozumiem:

 

czy chodzi Ci o to, że w pierwszym przypadku w obudowie zasilacza jest filtr typu dławik-pojemność-dławik potem przewód do wzmacniacza i pojemności filtrujące we wzmacniaczu bez dławika,

 

a w drugim filtr dławik-pojemność, przewód do wzmacniacza i kolejny filtr dławik-pojemności we wzmacniaczu ?

 

i drugie pytanie czy te rozważania dotyczą filtracji tylko jednego czy też dwu różnych napięć bo tu też się pogubiłem ?

 

proszę pisz jasno i z sensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę namieszałem.

 

Teraz mam: Obudowa zasilacza LC, przewód idący do wzmacniacza, obudowa wzmacniacza LCCC i myślę żeby zrobić tak.

 

Obudowa zasilacza LCL przewód idący do wzmacniacza , wzmacniacz CCC.

 

Czy taka zmiana możne pogorszyć działanie zasilacza? Boje sie przeniesc dlawik do obudowy zasilacza poniewaz mam zastosowany długi przewód łączący obudowy.

 

Jest to filtracja tylko i wyłącznie jednego napięcie, dla jednej lampy mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Dlawik anodowy przyniosl tak ogromna poprawe brzmienia ze nie ma szans powrotu do rezystora.

 

Proponuję mały i tani eksperyment, musisz mieć materiał ferromagnetyczny, czyli z żelaza, ale nie musi być ciągły, może mieć strukturę siatki, im mniejsze oczka, tym lepiej.

Należy poszukać w sklepach z materiałami budowlanymi, weź ze sobą magnes i kup coś i owiń tym dławik, dwa lub trzy razy.

Powinno zadziałać, przynajmniej jednemu anglikowi zadziałało w XIX wieku.

I napisz jak wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

No ta chwile zabawa zakonczyla sie na odsunieciu zasilacza od wzmacniacza i jest teraz dobrze. Jednak kazde zblizenie transformatora do wzmacniacza skutkuje buczeniem, oczywiscie podlaczonego transformatora. Na razie pobawilem sie w taki sposob ze ten transformator ustawilem tak zeby bylo buczenie i probowalem jakos wygrac z buczeniem. na ta chwile sprawdzilem wszystkie garnki co mam w domu, sa grube i z roznego materialu, stal nierdzewna nic nie zmienia, aluminium tez nic, jedynie drobne zmiany wprowadza gruby wok, z tego co wiem jest on z blachy weglowej. Sprawdzalem tez te blachy budowlane co kolega powyzej proponowal, efekt tez slaby. Na ten moment jak pisalem jest dobrze, moze z biegiem czasu znajde material ktory nalezycie zadziala. Potem dodam zdjecia zeby bylo wiadomo o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

No ta chwile zabawa zakonczyla sie na odsunieciu zasilacza od wzmacniacza i jest teraz dobrze.

 

I tak kiedyś z lampami robili, wszystko daleko od siebie.

Widocznie, nic się od tego czasu nie zmieniło?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po walce z ekranowaniem ost sprzet zostal rozlozony. Dodam ze tak duzy problem moga miec osoby ktore bawilly sie dlawikami anodowymi, ktore sa niezwykle podatne na srodowisko zewnetrzne, ale tez pokazuja jak bardzo pole elektromagnetyczne jest rozlegle, co tez moze wplywac na reszte elektroniki np lampy. Pod wzmacniaczem, w tym czarnym pudelku mam zasilacz od silownika ktory podnosi/opuscza tv. Tam tez mam trafo EI, po zalaczeniu tego zasilacza odrazu mam buczenie w glosnikach, a zblizenie tego zasilacza potenguje efekt buczenia. Wiec mam prosta metode na testy roznych metali, tak ja ktestowalem garnki probujac zatrzymac pole elektromagnetyczne idace z tego czarnego zasilacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30149-0-38916000-1437302938_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zabrzmi może głupio ale obróć ten dławik względem drugiego tak żeby rdzenie były pod innym kontem i pola magnetyczne sie nie przecinały i nie nakładały plus dodaj ekran ze zwykłej blachy i połącz to z uziemieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jednej rzeczy nie wspomnialem. Dlawiki anodowe ,czyli te co mam w anodzie E86C na siebie nie wplywaja. Tylko i wylacznie te dlawiki sa podatne na inne pole elektromagnetyczne. Aczkolwiek dlawiki w anodzie tez powinny tworzyc jakies pole, najwidoczniej jest one duzzoo mniejsze nizeli normalnego transformatora sieciowego lub dlawika ktory jest w zasilaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.