Skocz do zawartości
IGNORED

Nieprzyjemnie dźwięki w głośnikach PC


Mateusz Marciniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam następujący problem :

 

Od jakiegoś czasu, z moich głośników, podczas podstawowych czynności jak słuchanie muzyki, granie w gry, czy przy dźwiękach systemowych wydobywają się nieprzyjemne... i właśnie nie wiem jak to opisać strzały ? szeleszczenie ?

Zaczęło się to nagle, na zestawie głośników 5.1 logitech x-530, oraz standardowej karcie dźwiękowej zintegrowanej z płytą główną. Na dzień dzisiejszy mój nowy zestaw składa się z głośników 2.1 microlab fc-330, oraz karty dźwiękowej pod PCIe Creative Soundblaster Z. Problem niestety pozostał. Sprawdzałem głośniki na innym źródle dźwięku i żadnych zakłóceń nie ma, grają czysto.

Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Zmiana EQ, filtrów czy efektów dźwiękowych nie przynosi efektu :(

 

Czy to jest wina komputera ? płyty głównej ? czy prądu w mieszkaniu ? Jeśli ta informacja będzie przydatna to dodam, że głośniki, jak i kable, są NOWE, a PC, oraz głośniki są podpięte pod listwę zasilającą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Czasem pomaga postawienie nowego systemu. Winda się zapycha i stąd te problemy. Podobne zjawiska mają miejsce przy USB DACach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Czasem pomaga postawienie nowego systemu. Winda się zapycha i stąd te problemy. Podobne zjawiska mają miejsce przy USB DACach.

Też tak myślę, dziś spróbuje zrobić reinstal

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zasilacz jest w blaszaku? Jeśli jakiś Cubemax czy inny szajs to możliwe że płyta główna dostaje masę zakłóceń i nierówne napięcia. Próbowałeś np podłączyć do karty słuchawki by sprawdzić czy zakłócenia będą i na nich?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to samo masz na integrze i karcie PCIe to stawiam na wadliwy zasilacz w komputerze.

Ewentualnie sprawdź jak to będzie pod innym systemem operacyjnym np odpal jakiegoś linuxa z pendrive i w nim sprawdź dźwięk, choć wątpię by problem tkwił w oprogramowaniu. W grach masz to samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jaki zasilacz byłby dobry ? ponieważ przyczyn mogą być miliony, a nie chcę wymieniać pół komputera... Wiem, że muszą być filtry przeciwzwarciowe, przeciprzepięciowe i przeciwprzeciążeniowe. Takie zasilacze - nowe - zaczynają się od 100 zł w górę, tylko, który będzie odpowiedni ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seasonic, najlepiej złota osiemdziesiątka. Jeśli to jednak nie zasilacz to na 99% będzie awaria płyty głównej. Sprawdź czy kondensatory w zasilaczu i na płycie głównej nie są popuchnięte bądź uszkodzone. Czy nic nie wygląda na nadpalone, pokryte zaschniętą ciemną cieczą i.t.p.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dźwiękach systemowych wydobywają się nieprzyjemne... i właśnie nie wiem jak to opisać strzały ? szeleszczenie ?

Zaczęło się to nagle

 

I ja to bym na tym się skupił — co się wtedy stało? Można było od razu działać, np. zrobić System Restore i w dużej mierze wykluczyć sprawę software’ową. A może coś się wtedy właśnie działo ze sprzętem? (np. w życiu zawsze pracowałem na największych dostępnych monitorach CRT i zawsze mi padały w okresie upałów — to była przyczyna ich sprzętowego wyzionięcia ducha).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz Marciniak

 

skoro zmiana software nie skutkuje oczekiwaną poprawą to proponuję Ci skupienie się na hardware, zatem tak jak koledzy wyżej proponowali:

1) spróbuj podmienić zasilacz na inny egzemplarz - może niekoniecznie idź od razu w kupno, może masz kogoś, kto byłby w stanie Ci go pożyczyć na chwilę na testy ? Wymiana zasilacza nie jest przecież skomplikowana i na pewno dasz sobie z tym radę.

2) jeśli masz w obudowie panel przedni z portami do podłączenia głośników/słuchawek to spróbuj go profilaktycznie odpiąć od MB i zobacz czy będzie jakakolwiek poprawa

3) tak jak radzi kolega Marcin_59249: zerknij na wizualny stan kondensatorów na MB, do tego zazwyczaj wystarczy otworzyć obudowę, nie musisz wyjmować płyty głównej.

Przykładowe zdjęcia uszkodzonych kondensatorów znajdziesz np. tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wybrzuszenia lub ślady wylanego elektrolitu sugerują potencjalne problemy i wskazują, że warto przemyśleć wymianę kondensatorów.

Jeśli zasilacz nie jest już objęty gwarancją to tez możesz do niego zajrzeć (z oczywistych względów nie rób tego przy podłączonym zasilaniu) - jeśli masz na niego gwarancję to szkoda zrywać ewentualne plomby, lepiej zastosować chwilową podmianę na jakiś sprawdzony egzemplarz.

 

Pozdrawiam,

Piotrek-FIXIT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? Olej zakup zasilacza i kup DACa z własnym zasilaniem np Nostromo 5.

Dzisiaj postanowiłem zrobić porównanie między moim Nostromo+Mikroforum vs realtekowa integra. Zasilacz jaki mam to Cooler Master Silent Pro więc nie taki znowu zły.

Pomijając zamulony i zniekształcony dźwięk z integry, zauważyłem naprawdę spore szumy i zakłócenia, zarówno na wtyku tylnym jak i froncie. Na froncie gorsze.

Nie wiem co ćpają goście z Tom's Hardware ale mimo wysokich parametrów podawanych w specyfikacji, Realtek brzmi naprawdę ch**owo a komputer strasznie nań sieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydam teraz 700 zł, ponieważ to się mija z celem i na dodatek nie wiadomo czy przyniesie efekt :/ Muszę spróbować z innym zasilaczem, pożyczę od kogoś i jeśli to coś da to zastanowię się nad zakupem nowego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk z integry jest zamulony, jak najbardziej - to słyszy nawet taki sceptyk jak ja ;)

Dochodzą również szumy i zniekształcenia (słuchając na słuchawkach przy wysokim poziomie głośności)

Ale wszystko to, dotyczy wyjścia line out.

Przy połączeniu cyfrowym toslink/coax z integry do zewnętrznego DAC, jakość dźwięku jest jak dla mnie identyczna i nie do odróżnienia - co przez USB.

Wszystkie te dodatkowe dopłaty do oscylatorów TCXO w moim DAC nic nie dały w poprawie dźwięku.

Dźwięk jest taki sam gdy przełączę źródło w DAC z USB na toslink (podłączony do wejścia optycznego do płyty głównej)

Mimo zastosowania dobrego konwertera USB-SPDIF w NFB10-ES3, dodatkowo upgrade'owanego o oscylator TCXO, jakość dźwięku jest ta sama co przez toslink.

Jeżeli nawet są jakieś tam zmiany w dźwięku, to tak minimalne że dla mnie nie do wychwycenia - a więc na tyle marginalne, że nie warto sobie nimi zawracać głowy.

Dlatego, przy całej teoretycznej - technologicznej przewadze asynchronicznych konwerterów USB-SPDIF, uważam że integra na płycie głównej jest w zupełności wystarczającym urządzeniem, kształtującym sygnał SPDIF z PC :)

Pod warunkiem oczywiście, że ani płyta główna ani zasilacz nie sieją zakłóceniami jak szalone.

Poza tym, Windows natywnie obsługuje integry, a i tak dodatkowe sterowniki do niej są mega dopracowane i stabilne.

Wystarczy tylko w we właściwościach audio wyłączyć wszelkie "polepszacze" i sygnał jaki wyjdzie z PC po toslink (źródło: integra), jest nie do odróżnienia dla mojego ucha - które bez problemu wyłapuje zmiany zasadniczne w dźwięku - jakie wnoszą np. słuchawki czy filtry.

Dlatego też wczoraj zanabyłem ten DAC/AMP:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bo chcę go podłączyć via toslink do mojego PC w pracy, aby słuchać na słuchawkach :)

Podejrzewam również, że ten DAC od S.M.S.L będzie solucją dla autora wątku.

 

Niestety nie będę miał jak sprawdzić, czy DAC o którym piszę będzie w 100% skutecznym lekarstwem na pozbycie się zakłóceń - bo akurat mój PC nie sieje zakłóceniami..

.. ale możesz to łatwo sprawdzić osobiście - wypożyczając na odsłuchy polski DAC "Nostromo 5" i podłączyć go do kompa przez USB i toslink.

Mając Nostromo 5 u siebie, zapuść muzykę wpierw przez USB, a później przez toslink.

Jeżeli zakłócenia ustaną tylko przy USB - to wiadomo będzie, że wyłącznie DAC z asynchronicznym odbiornikiem USB-SPDIF jest rozwiązaniem.

Jeżeli natomiast zakłócenia ustaną zarówno przy połączeniu USB jak i toslink, to śmiało możesz zamawiać S.M.S.L i parę stów w kieszeni zaoszczędzone :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.