Jump to content
IGNORED

ARCAM CD73 vs. ROTEL RCD-1072


marcinoss86

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post na forum. Chciałbym zakończyć kompletowanie systemu stereo wybierając właściwy odtwarzacz (właściwy, tj taki, który dobrze zgra się z pozostałymi elementami systemu). Posiadam wzmacniacz Harman Kardon HK680, który napędza Klipsch'e RF-62 II. Źródłem w tej chwili jest odtwarzacz CD Technics'a SL-PG440A oraz karta Audiotrak Prodigy. Wszystko połączone jest kablami Melodiki (IC oraz kable głośnikowe). Brzmi to nieźle, choć zdaje sobie sprawę z ograniczeń odtwarzacza Technics'a, który stanowi główne źródło-wydaje mi się, że jest on swoistym "wąskim gardłem" systemu, dlatego chcę go zmienić.

 

Mam na oku dwie maszyny, pierwszą jest ARCAM CD73, o którym sporo czytałem (plusem-oprócz dobrej jakości elektroniki- jest tani i dostępny laser) i właściwie nie znalazłem o nim negatywnej opinii. Zastosowany w nim przetwornik zdaje się mieć wielu entuzjastów wśród miłośników każdej muzyki.

 

Drugim odtwarzaczem jest ROTEL RCD-1072, również chwalony i pozytywnie recenzowany na internetowych forach, zaletą tego sprzętu jest odczyt płyt HDCD, choć traktuję tę funkcję raczej jako ciekawostkę.

 

Niestety, nie mam możliwości wcześniejszego odsłuchu żadnego z player'ów.

 

Muzyka, której słucham, to rock, muzyka elektroniczna, szeroko pojęty pop, reggae/dub...W brzmieniu cenię dobrą podstawę basową (wzmacniacz Harmana na tym polu zapewnia mi wiele atrakcji), rozdzielczość, muzykalność.

 

Obie pozycje kosztują w granicach 1200 zł (Rotel wizualnie lekko zużyty, ARCAM jak nowy).

 

Jeżeli jest wśród członków forum ktoś, kto miał do czynienia z jednym i drugim odtwarzaczem-serdecznie proszę o komentarz:)

 

pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Arcam CD73 to bardzo dobry w swojej cenie odtwarzacz, który w dodatku nieźle sprawuje się w roli transportu dla zewnetrznego DAC. Nie jestem tylko pewien czy w połączeniu z Klipshami nie będzie zbyt jazgotliwie przy muzyce z prądem, bo jest to CD szczególowy i grający po jasnej stronie mocy. Z tego wzgledu zalecałbym zdecydowanie odsłuch.

Natomiast cena jaką ci zaproponowano jest nieco zawyżona, bo CD73 zazwyczaj chodzi w okolicach 800-900 zł.

Link to comment
Share on other sites

To co napisał kolega gonarek jest prawdą. trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o towarzystwo z jakim go zestawisz (Twój sprzęt to zupełnie nie jest coś co pokaże możliwości dobrego CD) dlatego nie pytaj co lepsze tylko co lepsze dla Ciebie/Twojego systemu i upodobań. ..być może lepiej wybrać Rotela...

 

Arcam jest bardzo dobry. Grałem na nim z drogimi elementami toru i raczej było zdziwienie jak przyzwoicie gra a nie jak bardzo spadła jakość w porównaniu do źródeł z okolic 10kzł.

i najważniejsze : cena - miałem CD73 dwa razy - wartość tego urządzenia (rynkowa , nie pod względem dźwięku) to DO 900zł.

Ludzie są chorzy z tymi cenami : 1,2 - 1,4 . Już raz tak było - ok 4 lata temu po mnogości tych urządzeń na rynku wtórnym nagle znikły, nie można było znaleźć ogłoszenia , jak sie pojawiły to właśnie też za 1,2 i więcej.

 

Ja szukałem prawie 2lata po tym jak sprzedałem pierwszego, NIC MNIE NIE ZADOWOLIŁO i stwierdziłem że nie ma co kupić w tych pieniądzach ,sprowadziłem 73-ke z UK za 900 z kosztami przesyłki.

Jak chciałem sprzedać to nagle ceny spadły i sprzedałem za 900. Bo po tyle on normalnie się sprzedaje.

6-7 lat temu kiedy nie był jeszcze tak bardzo stary już ceny schodziły do okolic 800zł.

Analogicznie CD82 - jeśli kupić to za max 1,2.

..były 2-3 szt jakiś czas temu i poszły za 1,1 - 1,2 tyś (dokładnie tyle samo można dać za CD92)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wszystkie opinie. Oczywiście jestem świadomy względności w odbiorze bodźców dźwiękowych płynących z różnych systemów i docierających do uszu różnych słuchaczy:) Coś, co będzie atrakcyjne dla jednego, nie musi być dla drugiego. Pisząc ten post pomyślałem, że może istnieją pewne elementy obu odtwarzaczy, które wyraźnie premiują/dyskwalifikują jeden z nich (np. pod względem konstrukcyjnym).

 

Spotkałem się z opinią, że system jest tak dobry, jak jego najsłabszy element; kierując się tą zasadą staram się dobrać komponenty tak, aby w przypadku wymiany któregoś z z nich w przyszłości nie zmieniać od razu pozostałych (ewolucja, nie rewolucja)

 

Jako miłośnikowi hifi i muzyki frajdę sprawiają mi odsłuchy sprzętu i związane z nimi poszukiwania dźwięku idealnego (dla mnie). Jeśli okaże się, że ARCAM z resztą mojego systemu gra nieciekawie, będzie to tylko bodźcem do kontynuowania research'u:)

 

Na pewno zdam relację z występów ARCAM'a, tymczasem raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.