Skocz do zawartości
IGNORED

ARCAM CD73 vs. ROTEL RCD-1072


marcinoss86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post na forum. Chciałbym zakończyć kompletowanie systemu stereo wybierając właściwy odtwarzacz (właściwy, tj taki, który dobrze zgra się z pozostałymi elementami systemu). Posiadam wzmacniacz Harman Kardon HK680, który napędza Klipsch'e RF-62 II. Źródłem w tej chwili jest odtwarzacz CD Technics'a SL-PG440A oraz karta Audiotrak Prodigy. Wszystko połączone jest kablami Melodiki (IC oraz kable głośnikowe). Brzmi to nieźle, choć zdaje sobie sprawę z ograniczeń odtwarzacza Technics'a, który stanowi główne źródło-wydaje mi się, że jest on swoistym "wąskim gardłem" systemu, dlatego chcę go zmienić.

 

Mam na oku dwie maszyny, pierwszą jest ARCAM CD73, o którym sporo czytałem (plusem-oprócz dobrej jakości elektroniki- jest tani i dostępny laser) i właściwie nie znalazłem o nim negatywnej opinii. Zastosowany w nim przetwornik zdaje się mieć wielu entuzjastów wśród miłośników każdej muzyki.

 

Drugim odtwarzaczem jest ROTEL RCD-1072, również chwalony i pozytywnie recenzowany na internetowych forach, zaletą tego sprzętu jest odczyt płyt HDCD, choć traktuję tę funkcję raczej jako ciekawostkę.

 

Niestety, nie mam możliwości wcześniejszego odsłuchu żadnego z player'ów.

 

Muzyka, której słucham, to rock, muzyka elektroniczna, szeroko pojęty pop, reggae/dub...W brzmieniu cenię dobrą podstawę basową (wzmacniacz Harmana na tym polu zapewnia mi wiele atrakcji), rozdzielczość, muzykalność.

 

Obie pozycje kosztują w granicach 1200 zł (Rotel wizualnie lekko zużyty, ARCAM jak nowy).

 

Jeżeli jest wśród członków forum ktoś, kto miał do czynienia z jednym i drugim odtwarzaczem-serdecznie proszę o komentarz:)

 

pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam CD73 to bardzo dobry w swojej cenie odtwarzacz, który w dodatku nieźle sprawuje się w roli transportu dla zewnetrznego DAC. Nie jestem tylko pewien czy w połączeniu z Klipshami nie będzie zbyt jazgotliwie przy muzyce z prądem, bo jest to CD szczególowy i grający po jasnej stronie mocy. Z tego wzgledu zalecałbym zdecydowanie odsłuch.

Natomiast cena jaką ci zaproponowano jest nieco zawyżona, bo CD73 zazwyczaj chodzi w okolicach 800-900 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał kolega gonarek jest prawdą. trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o towarzystwo z jakim go zestawisz (Twój sprzęt to zupełnie nie jest coś co pokaże możliwości dobrego CD) dlatego nie pytaj co lepsze tylko co lepsze dla Ciebie/Twojego systemu i upodobań. ..być może lepiej wybrać Rotela...

 

Arcam jest bardzo dobry. Grałem na nim z drogimi elementami toru i raczej było zdziwienie jak przyzwoicie gra a nie jak bardzo spadła jakość w porównaniu do źródeł z okolic 10kzł.

i najważniejsze : cena - miałem CD73 dwa razy - wartość tego urządzenia (rynkowa , nie pod względem dźwięku) to DO 900zł.

Ludzie są chorzy z tymi cenami : 1,2 - 1,4 . Już raz tak było - ok 4 lata temu po mnogości tych urządzeń na rynku wtórnym nagle znikły, nie można było znaleźć ogłoszenia , jak sie pojawiły to właśnie też za 1,2 i więcej.

 

Ja szukałem prawie 2lata po tym jak sprzedałem pierwszego, NIC MNIE NIE ZADOWOLIŁO i stwierdziłem że nie ma co kupić w tych pieniądzach ,sprowadziłem 73-ke z UK za 900 z kosztami przesyłki.

Jak chciałem sprzedać to nagle ceny spadły i sprzedałem za 900. Bo po tyle on normalnie się sprzedaje.

6-7 lat temu kiedy nie był jeszcze tak bardzo stary już ceny schodziły do okolic 800zł.

Analogicznie CD82 - jeśli kupić to za max 1,2.

..były 2-3 szt jakiś czas temu i poszły za 1,1 - 1,2 tyś (dokładnie tyle samo można dać za CD92)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tyle samo można dać za CD92

Nie spotkałem CD92 w tej cenie. Jeszcze nie dawno kupiłbym, jeśli taki by był. Teraz już nie szukam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie opinie. Oczywiście jestem świadomy względności w odbiorze bodźców dźwiękowych płynących z różnych systemów i docierających do uszu różnych słuchaczy:) Coś, co będzie atrakcyjne dla jednego, nie musi być dla drugiego. Pisząc ten post pomyślałem, że może istnieją pewne elementy obu odtwarzaczy, które wyraźnie premiują/dyskwalifikują jeden z nich (np. pod względem konstrukcyjnym).

 

Spotkałem się z opinią, że system jest tak dobry, jak jego najsłabszy element; kierując się tą zasadą staram się dobrać komponenty tak, aby w przypadku wymiany któregoś z z nich w przyszłości nie zmieniać od razu pozostałych (ewolucja, nie rewolucja)

 

Jako miłośnikowi hifi i muzyki frajdę sprawiają mi odsłuchy sprzętu i związane z nimi poszukiwania dźwięku idealnego (dla mnie). Jeśli okaże się, że ARCAM z resztą mojego systemu gra nieciekawie, będzie to tylko bodźcem do kontynuowania research'u:)

 

Na pewno zdam relację z występów ARCAM'a, tymczasem raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.