Jump to content
IGNORED

Wejście main in na zworki


Capricorn44

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie do właścicieli Rotela 1570. Mam ochotę go kupić, ale potrzebuję jednej informacji. Chodzi mi o wejście main in do podłączenia amlpitunera.

Nigdy nie miałem do czynienia z wejściami na zworki. Proszę mi odpowiedzieć czy ktoś z Was ma tak podłączony amplituner i o co w tym w ogóle chodzi. Jak to działa?

Czy zworki mogą być wyciągnięte i na stałe wpięty tam amplituner z pre outu? i czy nie trzeba ich znowu wkładać słuchając muzyki np. z CD podpiętego prosto do Rotela. Bardzo proszę o w miarę wyczerpującą odpowiedź.

 

Ewentualnie proszę o poradę czy do tego wzmacniacza odpowiednie będą kolumny KEF R-700, czy lepsze będą Focus Aria 948?

Link to comment
Share on other sites

Zworki we wzmacniaczu zintegrowanym rozdzielają (wewnętrzny) przedwzmacniacz od (również wewnętrznej) końcówki mocy. Jeśli wyjmiesz zworki i do MAIN IN podłączysz sygnał z innego urządzenia, "stracisz" wewnętrzny przedwzmacniacz i taki wzmacniacz zintegrowany w tym układzie będzie jedynie końcówką mocy, za zworkami może się znajdować regulacja głośności, choć niekoniecznie. Amplituner może być na stałe podpięty, choć wzmacniacze często mają lepsze układy wejściowe (choć nie jest to ścisłą regułą).

 

czy nie trzeba ich znowu wkładać słuchając muzyki np. z CD podpiętego prosto do Rotela.

 

Jak pisałem powyżej, przy odłączonych zworkach przedwzmacniacz jest definitywnie odcięty, więc musisz je włożyć.

 

Jakby Ci do głowy przyszedł pomysł z kabelkami typu Y, czyli dwa wejścia: pre out i amplituner do main in, od razu go zapomnij.

Link to comment
Share on other sites

Jest dokładnie tak jak pisze Porlick. To o czym Ty zapewne myślisz, czyli powiedzmy spięcie stereo i kina domowego głośnikami frontowymi, możesz wykonać jeśli wzmacniacz stereo ma wejście na końcówkę mocy i można ten wzmacniacz w takim trybie uruchomić, bez konieczności wyciągania zworek, których w tym rozwiązaniu po prostu niema. Wzmacniacz ma dodatkowy przełącznik (np. niektóre Marantz'e) lub np. dodatkowe położenie gałki od źródeł (np. YAMAHA A-S)

Wtedy pre-out frontów z amplitunera KD podłączasz do wejścia main in, direct in lub jak tam sobie producent nazwie.

Miałem swego czasu takie połączenie wzmacniacza stereo PM Ki Pearl Lite i amplitunera SR6007. Jak słuchasz stereo wyłączasz funkcję mian in, direct in lub jak tam się ona nazywa i w pełni wykorzystujesz wzmacniacz stereo. Jak używasz amplitunera przełączasz wzmacniacz stereo w tryb końcówki mocy. To rozwiązanie ma zasadniczy plus ponieważ zawsze masz pojedynczą regulację siły głosu.

Niektórzy podłączają pre-out z amplitunera KD do liniowego wejścia we wzmacniaczu stereo, ale wówczas masz przeważnie podwójną regulację siły głosu. Piszę przeważnie ponieważ są wzmacniacze, w których można na stałe określić poziom głosności danego wejścia liniowego i wtedy jest ok. W większości jednak wzmacniaczy generuje to drobne zagrożenie. Jeśli jakiś żartowniś podkręci gałę siły głosu we wzmacniaczu, może stać się "bubu". Także takiego rozwiązania nie polecam.

 

A do Rotela polecam głośniki B&W. Np. co prawda leciwe, ale chyba najlepsze z serii 600 DM604S1

EC4.8MKII+2xAW400+ECP2MKII+EMC1MKV+ECM1MKII+2-XPERIENCE CLASSIC+SCM50PSLT+ ULTRA BLACK II

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź, chyba będę jednak szukał Integry ze specjalnym wejściem main. Rozważam na dzień dzisiejszy denon 2020ae lub Yamaha a-s 2100. Nie wiem tylko jak który zagra z moimi kolumnami kef r-700. Ewentualnie rozważam wymianę na focus aria 948 zewzgledu na przednie bas refleksy. Niestety kolumny stoją blisko ściany.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak te Kefy zagrają z tymi wzmacniaczami, które wymieniasz. Być może fajnie, trzeba odsłuchać. Jakieś 2-3 lata temu brałem te Kefy mocno pod uwagę. Jeździłem ze swoim PM Ki Pearl Lite na odsłuchy do Q21 i z tym wzmacniaczem totalna porażka. Bas kompletnie rozlany i za dużo. Mierzysz w dosyć duże głośniki. W jakim to będzie grało pomieszczeniu. Jak powyżej 25m2 to ok. Jak w mniejszym (a tak sobie myślę że i w większym) to zamiast Arii poleciłbym Ci Chorusy 836 - wg mojej opinii to fajniejsze głośniki - słuchałem jednych i drugich. Ale, koniecznie posłuchaj Audio Academy Hyperion IV. Myślę, jeśli ich jeszcze nie słuchałeś, że możesz być zaskoczony. Głośniki za jedynie 5000zł, a wg mnie koszą światową konkurencję dwa razy droższą.

 

W zestawieniu: Cabase Majorka, Chorus 836, Kef R-700 , Tannoy Precission 6.4 i właśnie Audio Academy Hyperion IV to właśnie Audio Academy wygrały. Stosunek dźwięk, jakość i cena w powyższym zestawieniu bezkonkurencyjne. Z moim Marantzem zagrały najlepiej - dźwięk taki jak lubię, torpeda.

 

Musisz koniecznie posłuchać interesujących Cię zestawień. Ja w chwili desperacji chciałem kupić oczami, wtedy była to Yamaha A-S2000. Ale jednak zdecydowałem się na wypożyczenie i dobrze. Ta Yamaha zupełnie mi nie podeszła dźwiękowo. Zobaczymy jak ta nowa seria, myślę o tej 3000. Wizualnie mnie zabija, ilekroć jestem w TOP HIFI nie mogę przestać jej podziwiać. Wizualnie jak dla mnie dzieło.

EC4.8MKII+2xAW400+ECP2MKII+EMC1MKV+ECM1MKII+2-XPERIENCE CLASSIC+SCM50PSLT+ ULTRA BLACK II

Link to comment
Share on other sites

He, mnie też ta Yamaha męczy od jakiegoś czasu, dobrze wiedzieć że jest ktoś jeszcze też "szurnięty".

Zabija mnie tylko cena a-s3000, nie wiem czy nie zdecyduje się na a-s2100. Ewentualnie ten Denon 2020ae, ale muszę posłuchać obydwóch.

Pomieszczenie mam 35m2, ale kolumny muszę chyba mieć z przednim basreflexem, nie dam rady odstawić daleko od ściany.

Link to comment
Share on other sites

Z przednim czy tylnym basreflexem, głośnik i tak powinien być odsunięty od ściany. Oczywiście przy przednim można nieco sobie pozwolić na przysunięcie, ale uważam że te min. 30-40cm (fachowe pisma zalecają minimum 1m), nawet z przednim basreflexem trzeba do oddychania głośnikom zostawić - poprawia to stereofonię. A z czym masz problem, że myślisz o wymianie głośników. Źle grają czy masz za dużo basu i sądzisz że przedni basreflex poprawi sytuację? Jeśli tak i głośniki stoją jeszcze może na pływających panelach to zacznij od postawienia głośników na kamiennych podstawach. Miałem problem z basem, a mam podłogówki z 30cm głośnikiem niskotonowym i tylnym basreflexem. Postawiłem głośniki na granitowych płytach o gr. 30mm i mam je odsunięte tylko 50cm od ściany. Dodatkowo stoją na kolcach. Problem zniknął. Płyty mam o wymiarze dolnej podstawy głośnika, ale teraz myślę, że mogły być po 10cm szersze i grubsze np. 50mm. Wtedy ten bas byłby jeszcze lepiej za "mordę" złapany, ale i tak jest ok.

EC4.8MKII+2xAW400+ECP2MKII+EMC1MKV+ECM1MKII+2-XPERIENCE CLASSIC+SCM50PSLT+ ULTRA BLACK II

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.