Skocz do zawartości
IGNORED

Technics SL P770 Do naprawy? A jeśli to jak i gdzie?


Mateon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem odtwarzacz Technics SL P770. Po chwili okazało się że nie czyta on prawidłowo płyt CD-R. Cześć z nich czytał,częśc nie. A były to wszystko CD-R o pojemności 700 MB nagrywane na tej samej nagrywarce tym samym programem w ten sam sposób. Problem poległ na tym że dany CD-R był odczytywany(czas,ilość utworów) po czym ni chcial odpalić pierwszego utworu. Dopiero przy drugim płyta "zaskakiwała" Były w takim wypadku też problemy z funkcją search. Były tez CD-R które grały idelanie,jak oryginalna płyta CD. Więc myślałem by jakoś inaczej je wypalać. Ależ jakie było moje zdziwienie gdy az 2 albumy (obydwa podwójne czyli w sumie 4 CD) zachowują sie jak CD-R,czyli nie możne rozpocząć odtwarzania pierwszego utworu . Z tą różnica ze na oryginalnej płycie nawet wtedy działa dobrze funkcja search. Te albumy nie tylko że są oryginalne to jeszcze sa w idealnym stanie i były kupione w sklepie. Potem okazało się że niektóre oryginalne CD przeskakują,np. dochodzi do pewnego punktu i sler przeskanuje 30 sekund wstecz i tak w kółko. Pomyślałem ze to zabrudzona płyta ale zauważyłem że wystarczy wyjąc płytę z napędu i włożyć ponownie i przeskoku nie będzie albo będzie w iny miejscu. Zaznaczam że wiele płyt oryginalnych jest odtwarzanych bez zarzutu ale z którymi są problemy są też w idealnym stanie.

 

Rozpoczynam taki temat bo chciał się dowiedzieć co moze być przeczytaną takiego stanu rzeczy i czy to się da naprawić. Któ mógł by to zrobić? Jakiś sprawdzony fachowiec-zawodowiec. Ile coś takiego mogło by kosztować? Zakładam że może ktoś tu ma lub miał i zna ten model? Zrobiłem 2 fotografie po zajrzeniu do środka. Może to coś pomoże ustalić. PS. Proszę tu nie pisac opinij jaki to ten model i wszystkie Technicsy są okropne bo nie tego dotyczy temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-55932-0-65718000-1436482720_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść obie prowadnice lasera, najlepiej zdemontuj je ostrożnie wykręcając widoczne na zdjęciach śrubki, wyczyść izopropanolem, ostatecznie denaturatem. Po zdemontowaniu prowadnic nie zapomnij wyczyścić również panewek lasera, które to panewki ślizgają się po rzeczonych prowadnicach. Teraz zamontuj prowadnice ponownie na miejsce i na koniec zwilż olejkiem (może być taki, jak do maszyn do szycia) pałeczkę kosmetyczną, tą pałeczką nanieś cieniutką warstewkę tej oliwki na obie prowadnice.

Sprawdź jak działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić datę produkcji tego odtwarzacza, następnie zapoznać się z historią płyty CD-R i wyciągnąć wnioski :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić datę produkcji tego odtwarzacza, następnie zapoznać się z historią płyty CD-R i wyciągnąć wnioski :)

 

Stare odtwarzacze tez odczytują CD-R :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść obie prowadnice lasera, najlepiej zdemontuj je ostrożnie wykręcając widoczne na zdjęciach śrubki, wyczyść izopropanolem, ostatecznie denaturatem. Po zdemontowaniu prowadnic nie zapomnij wyczyścić również panewek lasera, które to panewki ślizgają się po rzeczonych prowadnicach. Teraz zamontuj prowadnice ponownie na miejsce i na koniec zwilż olejkiem (może być taki, jak do maszyn do szycia) pałeczkę kosmetyczną, tą pałeczką nanieś cieniutką warstewkę tej oliwki na obie prowadnice.

Sprawdź jak działa.

 

Jak technicznie to czyścić? Wziąć chusteczkę,zmoczyc w izopropanolu i pocierać te prowadnice? Tą panewką będzie ten metalowy element na prowadnicy? Ile po tym odczekać zanim uruchomię odtwarzacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Problem raczej polega na zanieczyszczeniu całego lasera. Nie tylko prowadnice ale pod soczewką jest lustro (pryzmat) które jest zabrudzone zakurzone i ono już rozprasza promień lasera a soczewka nie daje rady korygować . Trzeba by było zdjąć soczewkę (umiejętnie aby nie uszkodzić cewek ) następnie wyczyścić pryzmat. Jako że zawodowo zajmuję się optoelektroniką mówię od razu nie pałeczką z ipa lub dynksem spirytem itp. To wielki błąd gdyż soczewki pryzmaty lustra mają powłoki różnego typu i różnej barwy ,czyszcząc pałeczką od razu uszkadzamy je w mniejszym lub większym stopniu . Profesjonalnie robi się to specjalistycznymi taśmami które są drogie i niedostępne na rynku polskim. Słabszym odpowiednikiem taśm profesjonalnych jest dobra taśma kaptonowa co ma dobry klej co nie zostanie na czyszczonym elemencie bo jak zostanie na lustrze to lipa.

 

Jak to zrobić? Przykleić i odkleić !! Czyste jak łza . Taki jest ostatni proces czyszczenia soczewek pryzmatów matryc z zanieczyszczeń różnego rodzaju ( pyłki kurz itp.) przed dalszym procesem technologicznym .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Problem raczej polega na zanieczyszczeniu całego lasera. Nie tylko prowadnice ale pod soczewką jest lustro (pryzmat) które jest zabrudzone zakurzone i ono już rozprasza promień lasera a soczewka nie daje rady korygować . Trzeba by było zdjąć soczewkę (umiejętnie aby nie uszkodzić cewek ) następnie wyczyścić pryzmat. Jako że zawodowo zajmuję się optoelektroniką mówię od razu nie pałeczką z ipa lub dynksem spirytem itp. To wielki błąd gdyż soczewki pryzmaty lustra mają powłoki różnego typu i różnej barwy ,czyszcząc pałeczką od razu uszkadzamy je w mniejszym lub większym stopniu . Profesjonalnie robi się to specjalistycznymi taśmami które nie są drogie i niedostępne na rynku polskim. Słabszym odpowiednikiem taśm profesjonalnych jest dobra taśma kaptonowa co ma dobry klej co nie zostanie na czyszczonym elemencie bo jak zostanie na lustrze to lipa.

 

Jak to zrobić? Przykleić i odkleić !! Czyste jak łza . Taki jest ostatni proces czyszczenia soczewek pryzmatów matryc z zanieczyszczeń różnego rodzaju ( pyłki kurz itp.) przed dalszym procesem technologicznym .

 

Jesteś pewny, że każdy bez problemu poradzi sobie z czyszczeniem wnętrza lasera? Ja byłbym jednak ostrożny z takimi radami jak czyszczenie lustra. Mozna tak komuś pomóc, że uszkodzi sprawny laser i nie będzie już odwrotu od zakupu drugiego. Chyba lepiej zacząć od najprostszych czynności, czyli prowadnice. Zakładam, że soczewkę z zewnątrz zainteresowany wyczyścił.

 

Osobiście polecam po czyszczeniu lasera prowadnice, dopiero jak to nie pomoże myślimy o innych, bardziej zaawansowanych czynnościach.

 

Prowadnice po zdemontowaniu czyścimy alkoholem za pośrednictwem np. zwykłej chusteczki higienicznej. wyschnie w parę minut. Poskładać i cieniutko natłuścić oliwką. One mają być tylko delikatnie natłuszczone, absolutnie niedopuszczalne jest by ta oliwka gdzieś tam tworzyła krople. Można - jak pisałem - nasączyć pałeczkę kosmetyczną i nią potrzeć po prowadnicach.

Działaj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiasie jest napisane UMIEJĘTNIE aby nie uszkodzić !! Rozsądek podpowie czy umiejętności na to pozwolą .

 

Może podałbyś jakieś przykłady takich taśm do czyszczenia ? :)

I gdzie ich szukać

 

W pracy mamy taśmy firmy Teraoka . Natomiast chodzi tu o klej jaki one posiadają . Silikonowy nie pozostawiający śladów mają taśmy kaptonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie robiłem bo nie zdobyłem izopropanolu. Zmierzam wyczyścić prowadnice. Czy czyszczenie lesera (soczewki z zewnątrz) jest bezpieczne? Nie robiłem tego nigdy. Laser do tego modelu jest nieodstępny więc nie ma mowy o kupnie nowego lasera. Rozkręcać go na pewno nie zamierzam. Czy natłuścić prowadnice można zwykłym olejem kuchennym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy natłuścić prowadnice można zwykłym olejem kuchennym?

Za rok to pytanie przeczytasz i spalisz się ze wstydu.

 

Czy jadłeś naleśniki smażone np. na oleju silnikowym 5W40?

 

Co do prowadnic to idź do sklepu i kup nawet zwykłą oliwkę do maszyn do szycia, albo idź do warsztatu samochodowego i poproś o pustą butelkę po oleju silnikowym, ale syntetycznym, pewnie parę kropel z niej odzyskasz. Zawsze lepsze to niż kombinowanie z olejem jadalnym.

 

Najlepiej jednak zrobisz (wnioskuję to z Twoich pytań) jeśli oddasz sprzęt do jakiegoś dobrego serwisu RTV, oni na ogół dość często przeprowadzają tego typu konserwacje i raczej wiedzą jak i przy użyciu jakich materiałów to zrobić.

 

Skąd jesteś?, może ktoś z tego forum Ci pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok to pytanie przeczytasz i spalisz się ze wstydu.

 

Czy jadłeś naleśniki smażone np. na oleju silnikowym 5W40?

 

Co do prowadnic to idź do sklepu i kup nawet zwykłą oliwkę do maszyn do szycia, albo idź do warsztatu samochodowego i poproś o pustą butelkę po oleju silnikowym, ale syntetycznym, pewnie parę kropel z niej odzyskasz. Zawsze lepsze to niż kombinowanie z olejem jadalnym.

 

Najlepiej jednak zrobisz (wnioskuję to z Twoich pytań) jeśli oddasz sprzęt do jakiegoś dobrego serwisu RTV, oni na ogół dość często przeprowadzają tego typu konserwacje i raczej wiedzą jak i przy użyciu jakich materiałów to zrobić.

 

Skąd jesteś?, może ktoś z tego forum Ci pomoże.

 

Sandomierz i niestety nie ma u nas w okolicy takiego serwisu. No ile taka konserwacja kosztuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś technicsa sl-p550, identyczny laser jak w Twoim i do tej pory czyta prawie wszystko bez problemowo u kolegi który go kupił. Prowadnice były czyszczone, w sposób jak koledzy opisywali, laser trzeba bardzo delikatnie myć, aby go nie uszkodzić. Jak nie masz wprawy i zdolności manualnych, to zleć to osobie rzetelnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu głowicę laserową nadgryza ząb czasu. Zaczyna się od pierwszych ścieżek, potem przeskakujące utwory aż do całkowitego wypalenia lasera. Każdy odtwarzacz Technicsa cierpi na to samo. Lasery w ich odtwarzaczach nie słyną z żywotności. Ratowałem kilkadzieśiąt z nich poprzez regulację ale to wystarczało na max rok a potem zgon czytnika.

 

Po prostu głowicę laserową nadgryza ząb czasu. Zaczyna się od pierwszych ścieżek, potem przeskakujące utwory aż do całkowitego wypalenia lasera. Każdy odtwarzacz Technicsa cierpi na to samo. Lasery w ich odtwarzaczach nie słyną z żywotności. Ratowałem kilkadzieśiąt z nich poprzez regulację ale to wystarczało na max rok a potem zgon czytnika.

 

A tak poza tym to wyczyść laser ultradzwiękami i nie grzeb przy nim bo tylko mu zaszkodzisz a nie pomożesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakurzenie optyki to jedno ale większą przyczyną jest degradacja Diody laserowej

I to dotyczy wszystkich CD DVD BDR

Po prostu taka dioda laserowa z czasem staje się coraz mniej laserowa a coraz bardziej zwykła diodą LED :) i na odczytywanej płycie zamiast kropki jest kropka rozmyta co powoduje że elektronika nie jest ani poprawnie pozycjonować i ogniskować wiązki lasera ani tym bardziej jej odczytać .

Ot cała tajemnica .

 

Pozostaje jedynie wymiana całego bloku optycznego

 

Nie polecam tez gmyrać na siłe w takich blokach optycznych choć jeśli nie działa to... i tak strata żadna

 

Niestety dostępność bloków optycznych jest jaka jest i będzie coraz mniejsza ....

Już są modele do których nie sposób dostać bloki optyczne.

 

Ale były lasery które były prawie nie zniszczalne i np. dotyczy to pierwszych CDMów Philipsa :) mało tego potrafiły przeczytać nawet płytę chodnikową :) a co :)

Ale to były czasy które już szybko nie wrócą dziś produkt ma zyć 2 lata jeśli na rynek USA to ROK i ani dnia dłużej !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie. Wyczyściłem prowadnice izopropanolem. Odkręciłem tylko jedną z nich bo przy drugiej do jednej ze śrubek nie mogłem się dostać. Ale też ja umyłem. Efekt? Żaden. Nic nie zepsułem i nic nie naprawiłem. To pewnie nie było to. Przepraszam że tak długo tu nie pisałem ale informacji o odpowiedziach na wątek nie było. Max,jeżeli blok optyczny to jest laser,prowadnica itp. To do tego modelu już tego nie ma. :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o optoelektronikę, to już tak jest.

Można doraźnie poprawić na jakiś czas.

Później trzeba kupić nowy laser i tyle.

Moje doświadczenia z różnymi odtwarzaczami CD/DVD są takie same jak kolegów piszących powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale były lasery które były prawie nie zniszczalne i np. dotyczy to pierwszych CDMów Philipsa :) mało tego potrafiły przeczytać nawet płytę chodnikową :) a co :)

Ten mechanizm laserowy z Technicsa, też zaliczał się do elity napędów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasery Tachnicsa były takie sobie

Niestety dziś żaden nie jest od lat produkowany wiec kupno albo graniczy z cudem albo wydaniem KUPY kasy co na ogół zabija sens kupowania.

Szrociarz lub handlarz opchnął ci złoma to bardzo często, bardzo często z tzw podkeconym laserem byle czytał przez pierwszy tydzień lub miesiąc później to już trup.

I nic się nie da z tym zrobić ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie - tak przeglądam sobie ten wątek... mnie chyba się właśnie taki cud przydarzył , wiec się pochwalę :-). Dostałem nowe prawie nie używane działko do mojego Technicsa SL PS 70 i to za darmo :-). Płaciłem tylko za wymianę. Właśnie słucham muzyki z niego - kupiony przeze mnie jeszcze w PEWEXIE za dolce :-) Sprzęcik gra już ponad rok od naprawy znakomicie, więc to nie była tylko regulacja :-) . Servis NOMAD z Gdyni - fakt naczekałem się , bo mieli kłopoty z sprowadzeniem, ale było warto.

 

Pozdrawiam Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.