Skocz do zawartości
IGNORED

jaki projektor do dużego salonu


Arghor

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam prośbę o radę w temacie doboru projektora bo po rozmowach z kilkoma doradcami zupełnie mam mętlik w głowie.

Warunki są następujące:

odległość projektora 6 m (nie może być bliżej) , oczekiwana wielkość ekranu ok 200 cali, obraz wyświetlany na ścianie bez ekranu. Projektor musi być biały. Budżet 5000 - 7000 tys.

Jakie modele doradzicie?

W rozmowach z różnymi sprzedawcami pojawiły się propozycje: Optoma hd 50 i Epson EH-TW6600W. Jedni twierdzą, że będzie ok, drudzy że bez szans. Po kilku rozmowach usłyszałem wiele rozbieżnych informacji i nie mam pojęcia co wybrać.

Radzicie któryś z wymienionych czy może jakiś inny

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 cali?........żeby napędzić taki wielki calarz z odległości którą podałeś to musi być mocna lampa żeby rzucany obraz nie był za ciemny...i ekran ( w Twoim przypadku ściana) musi mieć wysoki gain...

.... a jaką zakładasz odległość widz-ekran?

...i nic nie napisałeś w jakim to ma być środowisku, czyli czy to salon z jasnymi ścianami ,czy pokój dedykowany pod kino...

Wybór projektora obarczony jest wieloma zmiennymi a Ty podałeś kolor proja, minimalną odległość rzutu i wielkość ekranu i kwotę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 cali........żeby napędzić taki wielki calarz to musi być mocna lampa.... a jaką zakładasz odległość widz-ekran?

 

około 5,5 m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 5,5 m

To z takiej odległości 200 cali to dużo za dużo.... około 160 cali jest optymalne ( wg mnie), ale to tez sprawy indywidualne, ale 200" to przesada...

Niech się inni Koledzy wypowiedzą...

 

I oczywiście ,że to będzie biały salon bo proj ma być biały.. :) ;) Pospieszyłem się z pisaniem bo 200" mnie zabiło :).

... a zalezy Ci na jakości obrazu czy tylko na wielkości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z takiej odległości 200 cali to dużo za dużo.... około 160 cali jest optymalne ( wg mnie), ale to tez sprawy indywidualne, ale 200" to przesada...

Niech się inni Koledzy wypowiedzą...

 

I oczywiście ,że to będzie biały salon bo proj ma być biały.. :) ;) Pospieszyłem się z pisaniem bo 200" mnie zabiło :).

... a zalezy Ci na jakości obrazu czy tylko na wielkości?

 

Ściany w salonie są jasno szare, a 200 cali to wielkość orientacyjna, bo taką mam przestrzeń na ścianie i wydaje mi się, że tej wielkości obraz byłby fajny. Jednak trzeba będzie to sprawdzić w praktyce.

W mojej wizji taki duży obraz to jest to co bym chciał mieć, ale jakość jest ważniejsza. Oczywiście w ramach podanego przedziału cenowego lub zbliżonego

Z informacji pewnie istotnych, to kino będzie zbudowane na bazie ampli Denon AVR X3100W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przyjęta jest zależność że odległość widza od ekranu to 1.5 x jego szerokość, w Twoim przypadku przy odległości 5.5m to szerokość ekranu powinna mieć 3.6m co daje około 160"....oczywiście można to nagiąć troszke ale te Twoje założone 200" to przegięcie dla oka i trudno będzie znaleźć projektor który się zastosuje do Twoich wymagań....

.....jeśli miało by być 160" to jest dobry proj który może to ogarnąć. ... sony vpl-hw55es i można go wyrwać około 10k... super maszyna w tej cenie....z mocną lampą....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlaczysz proja pokrecisz troche zoom i sam zdecydujesz ile Ci potrzeba cali, wkoncu chcesz wyswietlac na samej scianie.

Ja np patrze tak z 3,5m na 100" i jest ok. Jak bym mial 120" to z takiej odleglosci juz bym biegal oczami po ekranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skoro Kolega chce wyświetlać obraz na samej ścianie to trzeba ją odpowiednio przygotować do projekcji... ale w pierwszej kolejności zrób tak jak napisał @hifiblok, czyli rzuć obraz na ścianę i znajdź swój rozmiar... a co do przygotowania samej ściany od strony technicznej to niech głos zabierze @jgx bo z tego co pamiętam podszedł do tego profesjonalnie u Siebie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200" przy projekcji z ok. 6 m to powiem tylko wow :)

Chyba oczy zrobią maraton na jednym filmie:)

 

U siebie mam tylko 110" z ok. 5 m odległością w 2 rzędzie i jest w sam raz ale 2x większy ekran z podobnej odległości? Nie wiem...

Inna sprawa, ze te warunki beda rowniez wymagające dla projka. Bedzie chyba pracował na skraju zoomu z tej odległości i pytanie jak bedzie z jasnością w 2D, nie mowiac w 3D. Ponadto warunki projekcji powinny byc optymalnie korzystne z ciemnymi ścianami/sufitem. A jezeli jeszcze profesjonalna kalibracja to jasność dalej pojedzie w dol.

 

Tylko Demo w jakims salonie moze pomoc ocenic sens takiej instalacji. Moze jakis b. jasny Epson??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Will pokaż mi salon w którym będą mieli ekran 200" ... nie wiem czy 160" będą mieli... po drugie Kolega zakładający temat nie widział chyba jakiejkolwiek projekcji... zobaczył swoją ścianę i pomyślał "o taki duży obraz chcę mieć"...a i wybrał kolor proja.... niestety Kolega bardzo się zdziwi jak w takiego typu instalacji trzeba dużo wiedzieć i ile zmiennych poskładać do kupy żeby efekt końcowy był chociaż akceptowalny....dużo wiedzieć tzn.interesować się tematem...to nie jest kupno i postawienie tv....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja nie wiem czy nasze soniaki by nawet dały radę przy tej wielkości a co dopiero te tańsze maszynki. Obawiam się że powyżej 150" obraz będzie nie do oglądania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek K. w swoim teście soniaka pokazuje ze 160" to możliwe i to z odpowiednią jakością i jasnością... załączam link do tego testu i jest tam wszystko pokazane w tabelce:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie osiągnąłem 144"max z odległości 4,5m na gołej ścianie i to był max obraz jaki by mi rzucił projektor z tej odległości. Obraz był w miarę, nie przyglądałem się zbytnio pod względem jakości bo to zwykła goła ściana, chciałem sobie tylko wymierzyć ekran jaki mi będzie odpowiadał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.... Will nie dwa razy większy tylko prawie 4 razy większy niż nasze "bidne" 110"... prawie dwa razy większa to jest przekątna... ;)

 

Ja u siebie osiągnąłem 144"max z odległości 4,5m na gołej ścianie i to był max obraz jaki by mi rzucił projektor z tej odległości. Obraz był w miarę, nie przyglądałem się zbytnio pod względem jakości bo to zwykła goła ściana, chciałem sobie tylko wymierzyć ekran jaki mi będzie odpowiadał.

A lampe miałes w jakim trybie? ;)

Gdy chcemy większy obraz przy ciemnym projku to dajemy ekran z wysokim gain np.1.3...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, ale chyba była w trybie high. Dopiero jak przyjechał ekran to zmieniałem ustawienia a tak to wszystko ustawione fabrycznie...;-) Dokładnie przy tej wielkości ekranu to gain powyżej 1,2 oraz w trybie lampa na high..;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 5000 - 7000 tys.

 

co wy Panowie smolicie...

w takim budgecie te se SIMa najnowszego pan każe i mu zamontują...

z ekranem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co wy Panowie smolicie...

w takim budgecie te se SIMa najnowszego pan każe i mu zamontują...

z ekranem...

Mily albo to jest sarkazm....albo źle policzyłeś zera....:)

Ale z drugiej strony autor źle zapisał sume...bo albo piszemy 7000 albo 7 tyś..... bo nie sądzę żeby chciał na proja wydać 70 tyś.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... też się pogubiłem.... ;)

7000 tyś = 7000 i tyś czyli 000=7000000 :)

A salony koledze w tej cenie optomke i epsona polecały... nieźle chcieli zarobić ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Will pokaż mi salon w którym będą mieli ekran 200" ... nie wiem czy 160" będą mieli... po drugie Kolega zakładający temat nie widział chyba jakiejkolwiek projekcji... zobaczył swoją ścianę i pomyślał "o taki duży obraz chcę mieć"...a i wybrał kolor proja.... niestety Kolega bardzo się zdziwi jak w takiego typu instalacji trzeba dużo wiedzieć i ile zmiennych poskładać do kupy żeby efekt końcowy był chociaż akceptowalny....dużo wiedzieć tzn.interesować się tematem...to nie jest kupno i postawienie tv....

 

Kolega ma rację, że w ogóle nie znam się na temacie. Nie mam czasu aby zgłębiać temat, dlatego szukam informacji wśród ludzi na rzeczy się znających. Zacząłem od sprzedawców, ale to był błąd, bo CI ludzi byli zainteresowani tylko sprzedaniem mi jakiegoś sprzętu a nie rzeczywistym doradztwem. Ktoś polecił mi Optomę HD26 i powiedział, że przy tych warunkach będzie git . Byli też tacy co przyjechali i zrobili projekcję w moim salonie i było cudnie. Później okazało się, że przywieźli projektor za 30 tysi. Pozostała część sprzedawców miała podejście: co Pan chce to Panu sprzedamy...

Stąd też moje pytanie na tym forum. I nie chodzi o dywagacje czy ekran będzie taki czy inny. Tylko jaki projektor / projektory poradzą sobie z takimi warunkami? I nie chodzi także o fetyszyzowanie tematu i pogonią za wyimaginowaną jakością dostępną tylko dzięki specjalnym, farbom, czarnym ramkom, odpowiednim gabarytom pomieszczenia i koniecznie czerwonej pluszowej sofie ;) Chodzi o możliwość obejrzenia czasami jakiegoś filmu we własnym salonie

Więc pytanie ile i na co trzeba wydać aby było przyzwoicie? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arghor już Ci dałem przykład dobrego projektora który napędzi ekran 150-160" i da odpowieniej jakości obraz , który niestety będzie wykastrowany jakościowo wprost proporcjonalnie do adaptacji pomieszczenia... ale masz szare ściany więc myślę że aż takiej tragedii nie będzie.... jeśli byli już u Ciebie na prezentacji to niech jeszcze raz podjadą z sonym vpl-hw55es. ...tylko się obawiam że nie wykorzystasz możliwości tego proja w Twoich warunkach i przy Twoim "ekranie" a wydasz 10tyś.

A tak z ciekawości spytam co za proja za 30 tysi z obrazem bajka prezentowali w Twoim salonie, marka i model?... i ile cali był rzut? Bo coś mi się wydaje że "taniutkiego"Sima Ci prezentowali..... bo jvc to raczej nie przy takim dużym calarzu...

 

I uważaj bo jak zapadniesz na chorobę zwaną "projektor" to już się z niej nie wyleczysz i diengi będą szły tylko w tym kierunku... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spr jakiegoś Epsona z duża jasnością i parametrem obiektywu dla odległości rzutu +wielkości ekranu i bedzie git jak nie masz specjalnych wymagań....

 

albo zadzwon do Prono/Rzutniki w Warszawie to cos zaproponują.....i bedziesz miał po bolu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatecznosci na 200 cali mozna zrobic tzw. stack czyli uzyc dwoch identyczny projektorow do naswietlenia tak duzej powierzchni. Proces ustawienia ich idealnie co do pixela moze okazac sie wrzodem na tylku, za to swiatla mamy okolo 50% wiecej niz w przypadku jednego. W wielu wypadkach to juz wystarcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatecznosci na 200 cali mozna zrobic tzw. stack czyli uzyc dwoch identyczny projektorow do naswietlenia tak duzej powierzchni. Proces ustawienia ich idealnie co do pixela moze okazac sie wrzodem na tylku, za to swiatla mamy okolo 50% wiecej niz w przypadku jednego. W wielu wypadkach to juz wystarcza.

OK... tylko te założone 200" Arghora to dużo za dużo dla 5.5m widza od ekranu.... Will trafnie napisał, że oczy zrobią maraton podczas seansu, a to już będzie męczarnia a nie przyjemność z wielkiego rozmiaru... 200" to 4.5m w podstawie ekranu, tak że jest to kolosalny ekran jak na warunki domowe...

Przykładowo ja 2D oglądam z 3.5m przy ekranie 110" i przy formacie filmu 1,78:1...a gdy jest 2,40:1 to z 3m... gdy próbowałem oglądać z 3m film o formacie 1,78:1 to nie czułem się komfortowo... Przecież nikt nie lubi siedzieć w kinie w pierwszym rzędzie... chyba ;)

 

...I Kolego Arghor jaki projektor zaprezentowano u Ciebie za 30tyś?...( ponawiam pytanie , jestem b.ciekawy)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...I Kolego Arghor jaki projektor zaprezentowano u Ciebie za 30tyś?...( ponawiam pytanie , jestem b.ciekawy)...

Sony vpl 300....? moze. Chyba jest w tej cenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony vpl 300....? moze. Chyba jest w tej cenie

I obraz był bajka bo demo 4K zapuścili ;).... chociaż ten sony ma jasność 1500 ( w najjaśniejszym ohydnym trybie, czyli dynamicznym) ... i miałby ciężko z 200-oma calami... a swoją drogą teraz najniższe Sim-y są "taniutkie"...15 tyś za SIM2 Crystal Cube... ciekawe jak się ma jakość obrazu tego Sim-a do naszych soniaków... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.