Jump to content
IGNORED

kondensatory odsprzęgające DAC jaka wartość ?

SlowikPL

Recommended Posts

witam ,

Mam problemik bo muszę wyliczyć czy mojemu DACowi wystarczy moje duelundy kondensatory na wyjściu mojego DIY DACa ?

Wartość kondensatorów na XLR : 2.2uF

Impedancja wejściowa mojego przedwzmacniacza Pass Aleph P

20.000 Ohm

Na odsłuch przy 20HZ na bardzo głośno przy 2.2uF i dodatkowo testowałem z 5uF co dało wartość 7.2uF nie było różnicy. Ale to jedyne co mogłem zrobić.

Na stronie V-Cap (Coupling Capacitor Calculator) jak wpisze podane wartości wychodzi mi:

Coupling Capacitor Calculator

Load Input Impedance (Ohms): 20000 Ohm

Capacitor Value (µF) 2.2uF

-3db Frequency (Hz): 3.62Hz

Optimal low frequency response (Hz): 36.17

Czy to wystarczy?

Ja osobiście wolałbym nawet mniejszą pojemność niż sugerujesz,ale lepszej jakości kondensator,może być z przedziału 1-1.5uF,u mnie na wyjsciu daca mam 0.82uF i obciążeniem jest końcówka mocy z potkiem 50k.

I tak ci obetnie częstotliwość której głośnik jeszcze nie przetwarza.

witam ,

Mam problemik bo muszę wyliczyć czy mojemu DACowi wystarczy moje duelundy kondensatory na wyjściu mojego DIY DACa ?

Wartość kondensatorów na XLR : 2.2uF

Impedancja wejściowa mojego przedwzmacniacza Pass Aleph P

20.000 Ohm

Na odsłuch przy 20HZ na bardzo głośno przy 2.2uF i dodatkowo testowałem z 5uF co dało wartość 7.2uF nie było różnicy. Ale to jedyne co mogłem zrobić.

Na stronie V-Cap (Coupling Capacitor Calculator) jak wpisze podane wartości wychodzi mi:

Coupling Capacitor Calculator

Load Input Impedance (Ohms): 20000 Ohm

Capacitor Value (µF) 2.2uF

-3db Frequency (Hz): 3.62Hz

Optimal low frequency response (Hz): 36.17

Czy to wystarczy?

Hm...wydaje mi się że trzeba brać pod uwagę parametr "optimal low..." dlatego, że granica 3,62Hz jest dla spadku -3dB - ale nie jestem biegły w temacie. Mam ten sam dylemat co Ty - zrobiłem mały eksperyment - pożyczyłem kond 10uF (jakikolwiek sensowny) i jest słyszalna różnica na samym dole pasma (co by się zgadzało) bas, ten bliski granicy słyszalności schodzi niżej. Najlepiej podepnij równolegle dodatkowy kondensator z przełącznikiem tak abyś mógł na bieżąco porównać efekty. Tylko nie spodziewaj się mięsa i drżenia szyb w oknach, różnice są subtelne. Chętnie usłyszał bym od doświadczonych kolegów, że piszę bzdury, bo właśnie chcę kupić lepsze kondy a różnica w cenie pomiędzy 2,2uf a 10 uf nie jest już tak subtelna:)

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

No tak, dla mnie jest różnica na ucho i to nawet mało subtelna. Może dlatego że odpowiedź fazowa filtra strojonego na f-3dB=1Hz zaczyna już lekko kręcić przy 100Hz?

Jednak trudno powiedzieć czy w ślepych testach miałoby to dla mnie aż takie mocne znaczenie.

Jednak ja bym dał 10uF.

BTW jest to rzecz do sprawdzenia na ucho - proste jak cep. Wystarczy kupić tanie kondensatory, np mkp10.

...a mogę zapytać w drugą stronę - czy wzrost wartości pojemności ma NEGATYWNY wpływ na inne zakresy częstotliwości - u siebie mam pasywkę-tłuic po DAC'u i potrzebuję aż 12-15uF. Tłumik ma wartość 5k.

Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że kolumny nie często schodzą mocno w dół - moje dla przykładu 40Hz to dolny zakres ich możliwośći, w "normalnej" muzyce, gdzie mamy kontrabas i BG też 40 Hz to MAX na dole. U mnie różnica jest spora ponieważ do czasu testu miałem tylko 1uF - zasilałem z DACa lampowca.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.