Skocz do zawartości
IGNORED

hybryda - czy to ma sens?


mateuszek

Rekomendowane odpowiedzi

wiele lat temu mialem do czynienia z integra hybrydowa 1701 jolidy. przez dlugo byl to najlepszy wzmacniacz jaki slyszalem. ale ze sprzet w sumie byl niedostepny po tej stronie atlantyku przestalem zawracac sobie takim rozwiazaniem glowe.

pamietajac ta konstrukcje jakis czas temu zetknalem sie z koncowka hybrydowa conrada johnsona ET250S.

moim zdaniem byla uszkodzona bo jakosc dzwieku jaki zaprezentowala byla po prostu slaba. lub moze inaczej - po tak uznanym producencie spodziewalem sie czegos lepszego. scena waska jak w mono, slaby bas i generalnie dzwiek malo angazujacy. po testach et250s wrocil do wlasciciela...

przerzucilem pare roznych tranzystorow i finalnie zostalem przy pliniusie ale ostatnio kolega byl laskaw pozyczyc mi zestaw SET na diablekach ktore to zburzyly moj spokoj ducha.

oczywiscie czym SET goruje nad tranzystoram nie wymaga opisu. przypomnial mi sie jednak owa hybryda CJ. byla to jedyna hybryda jakiej sluchalem przez ostatnioe 10 lat i z tego co pamietam mimo swoich wad gore mial lepsza niz plinius.

 

sa inne hybrydy. lamm robi monosy. tenor ma koncowke... podtem dlugo dlugo nic i pojawiaja sie twory panstwa srodka - xindak lub vincent.

 

macie jakes doswiadczenie z hybrydami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem xindaka xa 6950(09). Sprzedałem. Miał niedostatki w basie. Ponadto zmęczyła mnie ciągła zabawa z lampami. Nazbierałem trochę niby NOS-ów, które praktycznie każde po mniej więcej pół roku zaczynały szumieć albo mikrofonować. Wróciłem do tranzystora, mam spokój i muzykę przede wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie hybryda to wzmacniacz lampowy od wejścia do wyjścia + zasilanie półprzewodnikowe i sterowanie mikroprocesorowe. Czyli to co najlepsze z toru lampowego + wsparcie z XXI wieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem przez dłuższy czas na hybrydzie (T+A) ,sluchalem monoblokow i pre Tenora.

Jak dla mnie Tenor to obok Kondo i Passa XS to było najlepsze co udało mi się usłyszeć.

Gdyby ostatnim rzutem na taśmę Pass nie zagrał tak jak zagrał kupiłbym na 100% Tenora.

Fantastycznie grające hybrydy.

 

Odpowiadając na Twoje pytanie : wg. mojej opinii, tak ma sens; )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sek w tym ze jest hybryd malo

wybor praktycznie zaden

tenor jest ciut za drogi ale pewnie gra wybornie

zauwazylem ze hybrydy ze wzgledu na swoja konstrukcje zgrywaja sie ladnie z wiekszoscia lampowych pre i to przez rca co jest dla mnie istotna sprawa

 

Moje zdanie na temat hybrydy ... w "O mnie"...

 

tak wlasnie popatrzylem w googlach ze ta jolka co to z nia do czynienia mialem to wlasnie byla 1501 a nie tak jak myslalem 1701

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką moc miał SET i jaką skuteczność mają twoje kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką moc miał SET i jaką skuteczność mają twoje kolumny.

 

18w i 88db ale kompletnie nie rozumiem co to ma do rzeczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do obsłuchania hybrydę z Krakowa: Haiku Audio Bright mkII

Co prawda kilkakrotnie niższa półka cenowa, ale może się spodobać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie cos w okolicy ceny mojego pliniusa

bedzie cos intersujacego i obowiazkowo wyrywajacego z butow to cos sie dolozy...

ale ten haiku to slabeusz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Phatos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jak słuchałeś diabełków to wiem, że średnica musiała być fajna. Nie wiem jak on gra ale zawsze można posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten patos to integra a ja szukam w sumie koncowki

 

diabelki zamiataja pliniusa ktory ma moze wiecej basu ale juz nie tak zroznicowanego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie jakes doswiadczenie z hybrydami?

Mam tę jolidę 1501 RC (wersja z dwoma pętlami magnetofonowymi) - 2 x 100 W na kanał, 2 x 12 AX7 Harmonix Gold w przedwzmacniaczu. Gra pięknie, bezawaryjnie (mam ten wzmacniacz od 10 lat). I wcale nie oceniam Jolki niżej (brzmieniowo itd.) od mojego drugiego wzmacniacza Krell KAV 500i, a różnica ceny sklepowej w tamtym czasie między tymi wzmacniaczami prawie pięciokrotna (droższy Krell)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znasz moze jakies inne hybrydy?

jolka jest bardzo dobra - widze ze nawet obecnie mozna dotstac ja w postaci koncowki 1501P ale tu u mnie widzialem ostatno raz cos z maryland pre lat temu. generalnie osobiscie wysoko oceniam ich produkty i nie na darmo pare z nich za wielk woda sa ocedniane jako obiekty kultowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znasz moze jakies inne hybrydy?

Kiedyś, gdy sam szukałem wzmacniacza mógłbym Ci wymienić nawet konkretne modele hybrydowe paru firm. Ale to było dawno. Pamiętam jedynie, że Vincent i Xindak robią hybrydowe wzmacniacze. A czy inne uznane firmy (np. amerykańskie) robią hybrydy? Nie pamiętam, ale to nie problem, bo wystarczy po prostu sprawdzić ich ofertę wchodząc na ich firmowe strony. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze produkty Magnata (tego od kolumn). Mają zarówno CD lampowe, jak i hybrydowe wzmacniacze. Oddzielnych urządzeń nie słyszałem, ale stosunkowo tani kombajn MC1, który posiadam, daje dużo radości ze słuchania. Można nieśmiało założyć, że wzmacniacze jako samodzielne urządzenia będą grały jeszcze fajniej:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do obsłuchania hybrydę z Krakowa: Haiku Audio Bright mkII

Miałem u siebie ten wzmak hybrydowy parę dni na odsłuchu. Egzemplarz wędrujący po klientach wiec wygrzany. Grał ładnie, ale dla mnie jakoś tak za miałko. Poprzednia wersja MK l miała pazur.

ps.

BRC przy oznaczeniu modelu u JOLIDY to co znaczy bo widzę z BRC u bezzzz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

marzę o wielu płytach których nie mam, a które mi się marzą i o czasie na ich słuchanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede mial u siebie jeszcze raz hybryde conrada johnsona et250s. tym razem exdemo od dystrybutora. zobaczymy jak wypadnie sprawna jednostka vs SET i vs plinius

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WILE Rock i Jazz. Dwie ciekawe propozycje.

 

Sam słuchałem ROCKA i dla mnie to nie to na spotkaniu w Q21 grał LUIS hybryda

WILE i nie mogłem się nasłuchać coś niesamowitego ale cena ? spróbuj ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dlugo sie bawie w audio zeby kupowac jakies wynalazki

to jest totalnie niesprzedawalne

wbij w googla "wile amplifier" jak nie wierzysz

ta firma nie istnieje nawet formalne cytujac klasyka

porownam conrada johnsona do pliniusa i SETa - sam jestem ciekawy jak zagra nieuszkodzony egzemplarz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dlugo sie bawie w audio zeby kupowac jakies wynalazki

to jest totalnie niesprzedawalne

wbij w googla "wile amplifier" jak nie wierzysz

ta firma nie istnieje nawet formalne cytujac klasyka

porownam conrada johnsona do pliniusa i SETa - sam jestem ciekawy jak zagra nieuszkodzony e

 

za dlugo sie bawie w audio zeby kupowac jakies wynalazki

to jest totalnie niesprzedawalne

wbij w googla "wile amplifier" jak nie wierzysz

ta firma nie istnieje nawet formalne cytujac

 

Coś poszło nie tak .Słuchałem Louisa Wile i dla mnie było super, ale cena 48000 zł. ?

Firma jest sam z nimi rozmawiałem w Pabianicach i później telefonicznie celując w Rocka.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem w domu kilka hybrydowych wzmacniaczy. u znajomych sluchalem wielokrotnie wiecej modeli. ani jeden mi sie nie podobal, czasami gralo fatalnie w stosunku do ceny. sadze ze laczenie zywiolow nie jest dobrym pomyslem. wole czysta lampe (krzem w zasilaniu ok) lub czysty dyskretny tranzystor. nie znosze smd opampy w zadnej postaci, to czysty degenerator dzwieku. nie przez zaawansowana technologie lecz przez swoje nano cienkie gabaryty. i taki wlasnie opamp(y) bywa waskim gardlem kazdej hybrydy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

mialem w domu kilka hybrydowych wzmacniaczy. u znajomych sluchalem wielokrotnie wiecej modeli. ani jeden mi sie nie podobal, czasami gralo fatalnie w stosunku do ceny. sadze ze laczenie zywiolow nie jest dobrym pomyslem. wole czysta lampe (krzem w zasilaniu ok) lub czysty dyskretny tranzystor. nie znosze smd opampy w zadnej postaci, to czysty degenerator dzwieku. nie przez zaawansowana technologie lecz przez swoje nano cienkie gabaryty. i taki wlasnie opamp(y) bywa waskim gardlem kazdej hybrydy.

 

A co Ci się w brzmieniu nie podobało...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak to jest ogarniete w CJ. Na wejsciu jest parka 6922 a potem to nie mam bladego pojecia

 

Mateuszku wysyayelm ci na priv namiary do goscia ktory zroil nowa konstrukcje wlasnie hybrydowa.

Jest juz wersja koncowa ktora gra od pol roku i zapowiada sie niezwykle obiecujaco nawet niebywale estetycznie w srodku z punktu widzenia powiedzmy elektronika estety ;] (bo widzialem juz straszne rzeczy nawet w firmowych konstrukcjach)

Jak dla mnie trzeba by zrobic tylko upgrade na jakies lepsze komponenty i wersje produkcyjna premium dobre lampy, dobre zezystowy, dobre kondy (tzn takie bylo by moje zyczenie jak bym dla siebie zamawial) ale w obecnej wersji gra to naprawde swietnie!!

lampowe pre i tranzystowrowa koncowka mocy

nie robilem bezposredniego porownania z innym sprzetem ale wrazenie bylo nawet zaryzykowal bym ze powalajace, niesamowita rozdzielczosc, gladkosc, szeroka scena i energia a barwe mozna zmieniac lamka i kondami w pre (osobiscie bardzo mi sie to podoba)

 

wyslalem ci nr let na priv, pogadaj umow sie na jakis odsluch jak ci zaley, moze akurat ja uwazam ze warto ;] Badz otwarty jak szukasz nowych mozliwosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co Ci się w brzmieniu nie podobało...?

W moim lampowym systemie kazdy scalak w drodze sygnalu powoduje pewien stopien kompresji planow, odczuwalnego splaszczenia sceny i braku tego co ja nazywam "powietrzem".

Po prostu percepcja dzwieku staje sie dla mnie mniej naturalna.

Dodatkowa wada tranzystora i szczegolnie opampow jest zalamiwanie sie dzwieku przy duzych skladach i natezeniach muzycznych. W pewnym momencie opamp traci kontrole nad scena, rozdzielczoscia, barwa dzwieku. Powstaje wtedy cos w rodzaju plaskiej krzyczacej dcisny dzwieku. I to nawet w najdrozszych konstrukcjach.

lampowe systemy pracuja z napieciami rzedu 150-1000V i

maja prawie nieograniczony headroom, rezerwe dla nasycenia audio sygnalu. Dlatego trzymaja dzwiek zawsze pod kontrola.

Do tego przewody sygnalowe w lampach i opampie sa nieporownywalne, mikroskopiczne, bez sensu.

To w svojej postaci proste jak drut, dla dobrego grania potrzebny porzadny drut:)

Dla tego szkoda wsadzic najslabsze ogniwo (opamp) zaraz na wejsciu tak jak najczesciej stosowano w hybrydowych konstrukcjach.

rozumiem sa osoby ktore moga lubic sterylnosc krzemu, po co ale wtedy kombinowac z lampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

W moim lampowym systemie kazdy scalak w drodze sygnalu powoduje pewien stopien kompresji planow, odczuwalnego splaszczenia sceny i braku tego co ja nazywam "powietrzem".

Po prostu percepcja dzwieku staje sie dla mnie mniej naturalna.

Dodatkowa wada tranzystora i szczegolnie opampow jest zalamiwanie sie dzwieku przy duzych skladach i natezeniach muzycznych. W pewnym momencie opamp traci kontrole nad scena, rozdzielczoscia, barwa dzwieku. Powstaje wtedy cos w rodzaju plaskiej krzyczacej dcisny dzwieku. I to nawet w najdrozszych konstrukcjach.

lampowe systemy pracuja z napieciami rzedu 150-1000V i

maja prawie nieograniczony headroom, rezerwe dla nasycenia audio sygnalu. Dlatego trzymaja dzwiek zawsze pod kontrola.

Do tego przewody sygnalowe w lampach i opampie sa nieporownywalne, mikroskopiczne, bez sensu.

To w svojej postaci proste jak drut, dla dobrego grania potrzebny porzadny drut:)

Dla tego szkoda wsadzic najslabsze ogniwo (opamp) zaraz na wejsciu tak jak najczesciej stosowano w hybrydowych konstrukcjach.

rozumiem sa osoby ktore moga lubic sterylnosc krzemu, po co ale wtedy kombinowac z lampa.

 

Ja mam co prawda tani system...ale takiego zjawiska jak opisujesz w mojej Joli...hybrydzie...nie zauważyłem...może być, że nie słyszę jeszcze tego typu zjawisk...jestem zachwycony dynamiką, powietrzem, sceną...itd., itd...nie mówię tu o brzmieniu 'dużego' systemu na wielkich głośnikach w dużym pomieszczeniu i scenie jak stodoła...takie granie mnie nie kręci :-) ... jak mam ochotę na łomot idę na koncert...emocje, emocje Panie...spektakularność kiedy trzeba, różnicowanie nagrań...sceny...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.