Skocz do zawartości
IGNORED

Co słyszymy (a czego nie) — najnowsze badania


Mariusz   (mr.)

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie zagajenie do najnowszych wyników badań nt. ew. słyszalności infra- i ultradźwięków:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mnie te wyniki przekonują — energia dźwiękowa może być rezonowana nie tylko w bębenkach i w efekcie, w sytuacji pełnego relaksu, być odczuwana, np. jako „nieokreślone poczucie niepokoju”.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to teraz ci co słyszą mają argument. Ja nie mam wyrobionego zdania. Test abx oblałem, jednocześnie pokazał jak człowiek jest podatny na sugestie. Ale pomimo tej porażki w abx wydaje mi się że różnica jest pomiędzy normalnym a gęstym plikiem. Czyli wychodzi na to że słyszymy ale nie koniecznie uszami. Co do wiatraków to rozumiem osoby protestujące ja byłem tylko w pobliżu i to przez krótką chwilę, czułem się źle. Gdybym miał tam mieszkać prawdopodobnie psychiczne bym nie wytrzymał. Chyba ta monotonność dźwięku jaką wydawał wiatrak mi przeszkadzała

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to oczywiste, że muzyka jest odczuwana. Tutaj nie ma nic w tym dziwnego. gdyby muzyka nie niosła rzeczywistych odczuć, nie byłaby tak intrygująca, tak wciągająca. no chyba, że przyzwyczajeni jesteśmy do konsumpcji muzyki jak kanapkę z fast food'a. Wtedy byle playerek z 150 i pendrive z MP3 -niech sobie leci.

Natomiast u mnie w pokoju odsłuchowym miałem już sytuację, w której słuchający płakał (bez żartów), wsłuchując się w gitarowe ekspresje Estas'a Tonne dosłownie odlatywali w myślach.

Tylko, że to nie oznacza, że da się odróżnić/poprawić dźwięku po zmianie 1 metra kabla zasilającego.

To wszystko jest elementem przyjmowania muzyki, skupienia na grze, na przekazie i budowaniu wokól siebie tego co i jak odbierane jest w danym momencie. Dobrej klasy zestaw w tym pomaga, zdecydowanie przybliża nas do tego, co daje dane nagranie. Uwypukla pewne szczegóły bez których może nie bylibysmy wstanie odebrac tej głębi muzyki. Ale reszta już jest naszą zdolnością odbioru tego co słuchamy. Stąd tak dobrze przyjęta jest na świecie muzykoterapia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, z artykułem jednak nie do końca ;)

zrobiłem sobie proste testy na słuchawkach Sennheiser HD 598 i DAC Denon 3802 (chip Analog Devices)

 

i słychać na tym jako dźwięk 16.5Hz ... 18.2kHz, ale to nie koniec !

 

wszystko poniżej 16Hz tak do powiedzmy 3..4Hz było odczuwalne tylko nie było dźwiękiem, po prostu

było czuć nacisk na bębenki (przy totalnej ciszy) i z niższymi wartościami było czuć kierunek poruszania

się membrany - coś jak szybkie zjeżdżanie autem górki powiedzmy 200km/h, tylko kilka razy na sek.

 

zdecydowanie nie jest to "niepokój", tylko wyczuwalny nacisk na uszy.

 

Co do wysokich to ja po prostu ponad 18.2kHz słyszę cisze i już :) (sygnał był generowany @ 96kHz)

ale te 18.2 wystarczają żeby dobrze słyszeć wszystkie odstraszacze kun, zasilacze impulsowe PC

i komórek itp..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.