Skocz do zawartości
IGNORED

Prostownik dwunapięciowy z uzwojenia z odczepem


zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pomroczność mętna mnie nagle dopadła, więc chciałbym się upewnić, skonsultować, że tutaj jakiegoś knota nie popełniam.

Rzecz się tyczy prostownika dwunapięciowego. Każde z napięć ma być uzyskiwane pełnookresowo, czyli każde z napięć ma mieć tętnienia 100Hz.

Spójrzcie proszę na ten układ połączeń (rysunek prawy: "to samo" rozrysowane na dwa sposoby), czy ja tu nie schrzaniłem czegoś, czy nie ma jakiejś ukrytej "ścieżki zwarcia" czy cuś.

Zapewne można o wiele prościej zrobić, a ino jak?

Jakoś nie widzę tego.

W wariancie tak jak rozrysowany posłużyłem się gotowymi mostkami diodowymi, ale może na zwykłych diodach da się to jeszcze prościej zrobić ?

Trafko jest typu 260V-0-260V, a w zamierzeniu to te dwa wynikowe napięcia mają być możliwie jak najbardziej "niezależne" od siebie i nie wpywać na siebie zbytnio, jedno o wartości dwukrotnie wyższej od drugiego.

 

Od razu chciałem dodać, że pragnę "uniknąć" tego typu układu jak przedstawiam poniżej (rysunek lewy: "prosta" wersja z czterema diodami).

Niniejszy układ cechuje się tym, że silny pobór prądu z gałęzi 1x U będzie powodował "modulowanie" spadkami napięcia tego wyższego napięcia 2xU, a pragnę właśnie tego uniknąć, chciałbym aby każde z tych napięć było w miarę "niezależne" od tego drugiego, z dokładnością do wspólnego fragmentu uzwojenia na transformatorze, i niewiele ponad to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34863-0-35976000-1437030398_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj tu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

(są takie tematy na forum, że wystarczy przeczytać tytuł i można domyślić się kto jest autorem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

@zjj_wwa, zapoznaj się z podlinkowany materiałem.

Ja zawsze uważałem, że prostownik oparty o układ Graetza ma najmniejsze tętnienia, ale zostałem nie tak dawno wyprowadzony z "mylnego błędu" ;)

http://www.ue.pwr.wroc.pl/laboratorium_w10/prostowniki/projektowanie_i_analiza_prostownikow.pdf

 

ps.

Odszukaj, bo jest w necie strona sławnego p. Florka i nie chodzi tu o aplikacje wzmacniaczy, a o rozwinięte w formie i bardzo dopracowane zasilacze.

A jak ja tą stronę znajdę, to zamieszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde z napięć ma być uzyskiwane pełnookresowo, czyli każde z napięć ma mieć tętnienia 100Hz.

no przecież tak jak chcesz masz narysowane na rysunku po lewej stronie, te po prawej stronie są błędne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Te po prawej są błędne.

Natomiast ten po lewej cierpi na taką przypadłość, że jak mocniej pociągnie zmiennym obiciążeniem z "niskiego" napięcia, to niestety nastąpi modulacja napięcia wyższego. A to jest niefajne.

Po prostu kupię trafo z dwoma niezależnymi uzwojeniami i już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ten po lewej cierpi na taką przypadłość, że jak mocniej pociągnie zmiennym obiciążeniem z "niskiego" napięcia, to niestety nastąpi modulacja napięcia wyższego. A to jest niefajne.

że cooooooooo?

 

Po prostu kupię trafo z dwoma niezależnymi uzwojeniami i już.

i co to da? - nic, bedzie tak samo jak na rysunku po lewej tylko masa będzie "pływająca".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lewej stronie

OK. Dzięki za natchnienie. Ten po lewej pomimo wszystkich swoich wad, ma tę jedyną zaletę, że w ogóle działa.

W takim razie przerabiam tego lewego. Zrobię jak poniżej. To jest już prawie to, o co chodzi (z dokładnością do mocniejszego obciążenia dolnych diod, ale trudno, nie będę wybrzydzać):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

że cooooooooo?

Sytuacja np. następująca: obciążam prądem impulsowym, np. "prostokątnym" to napięcie "połówkowe", a ślady takiego poboru prądu będą "widoczne" na tym napięciu wyższym.

Vice versa zresztą podobnie. Jeśli np. będę miał duże wahania poboru prądu anodowego z napięcia "wysokiego", to część tych wahań będzie widoczna na tym niższym odczepie, np. dla siatki S2.

Nie jestem pewien, czy proste przeorganizowanie kondensatorów w filtrach rozwiąże ten problem.

 

Tak czy siak, jeśli trafko jest 600-0-600, to na wyjściu 1x U powinienem otrzymać jałowego 840V, a na tym wyższym 2x U jałowego powinno być 1680V.

Jeśli mostek będzie hybrydowy, np. lampowo(górne)-krzemowy(dolne), to dwoma uzwojeniami żarzenia rtęciówek załatwiam dwie "górne diody", czyli anodowe będzie prostowane de facto "lampowo".

Niestety w takim hybrydowym scenariuszu napięcie siatkowe będzie pochodziło wyłącznie z "dolnych" diod krzemowych. Hmmm ... no chyba żeby pełny mostek na lampach robić.

A to już trochę niefajne będzie, bo się pod górkę zaczyna robić z izolacyjnością traf żarzenia.

 

Z braku symbolu diody lampowej, posłużyłem się triodą.

W przypadku układu prostownika hybrydowego (lampa+krzem), żarniki dwóch lamp są na tym samym wysokim potencjale B+, a zatem dość łatwo jest nawinąć uzwojenie żarzenia.

 

Sprawa się nieco "skomplikuje", jak się weźmie pod uwagę "dropout", czyli spadek napięcia anodowego pod obciążeniem. Jeśli dropout wynosi np. 300V, czyli na anodzie zamiast 1680V pozostaje raptem 1380V,

a jest to po części wina zarówno rezystancji dławików w filtrach, ale również po części rezystancji uzwojeń wtórnych transformatora, to teoretycznie istotna część tego dropout'u będzie widoczna na napięciu połówkowym. Nie twierdzę że "połowa", ale zauważalna. Dlatego też, jeśli rezystancję uzwojeń oznaczę np. R2 i R3, to zastanawiam się nad celowością wprowadzenia dodatkowej "zaporowej" diody, na odczepie "+" napięcia połówkowego, która powstrzymywałaby okresowe "wsteczne rozładowywanie" kondensatora w kierunku z powrotem do uzwojenia transformatora....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34863-0-02277000-1437244556_thumb.jpg

post-34863-0-29551300-1437245646_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.