Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony cyfrowe DAT - vademecum użytkowników


Gość discomaniac71
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

uzywam dtc 57es jako daca, mozna takiego kupic mechanicznie uszkodzonego za ok 300zl, jak dla mnie bez konkurencji przynajmniej do tysiaka

.

Witam- jaki ten świat mały, znamy się z yt- "okazja z allegro", może w przyszłym tygodniu uda mi się sfinalizować wymianę i stanę się posiadaczem właśnie dtc57es . Jak znam swoje szczęście kolejna "okazja" - więc pewnie szykuje się robota - mogę liczyć na pomoc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie twierdzisz że DAT nie dorówna odtwarzaczom CD? Gdzie wykonałeś odsłuchów ? W jakich warunkach ? I na jakich urządzeniach? W latach 90-tych robiono taśmy matki na DATach i pewnie gdyby poszukać można byłoby znaleźć. Mniej więcej od końca lat 80-tych używano DATów do nagrywania materiału w studio i wysyłano do wytwórni płytowych. Używano ich i używa się nadal w stacjach radiowych. Sam pracując 12 lat w studio radiowym używałem Tascama DA-30. Przejście na komputery to przede wszystkim wygoda. Brak części mechanicznych. I możliwość obróbki w większej rozdzielczości po to żeby móc wrócić z powrotem do 16 bitów. Jednak to kwestia ostatnich kilkunastu lat. Pytanie czy współcześnie nagrywane płyty brzmią zauważalnie lepiej? Te masowe z muzyką pop i rockiem brzmią gorzej.

 

Czytając Twoje wpisy mam wrażenie że DATa na oczy nie widziałeś.

 

I jeszcze jedna ważna informacja. Spośród wszystkich wymienionych tutaj formatów: MD, DCC, kaseta CC, taśma analogowa do magnetofonu szpulowego DAT jest jedynym formatem bezstratnym pozbawionym kompresji. Wiadomo że sam zapis analogowy jest kompresją. MD i DCC to formaty stratne. Jedynie DAT pozwala tworzyć wierne kopie tak samo doskonałe jak płyty CDR. Tylko że magnetofony DAT brzmią często lepiej od odtwarzaczy płyt CD. Między innymi dlatego wiele osób do dziś używa DATów jako zewnętrznych przetworników.

Masz racje przejście na komputery podyktowane było jedynie wygodą....Dobre DATy brzmią nadal rewelacyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...
W dniu 3.06.2018 o 15:15, Yankes napisał:
W dniu 3.08.2015 o 00:39, discomaniac71 napisał:

Na jakiej podstawie twierdzisz że DAT nie dorówna odtwarzaczom CD? Gdzie wykonałeś odsłuchów ? W jakich warunkach ? I na jakich urządzeniach? W latach 90-tych robiono taśmy matki na DATach i pewnie gdyby poszukać można byłoby znaleźć. Mniej więcej od końca lat 80-tych używano DATów do nagrywania materiału w studio i wysyłano do wytwórni płytowych. Używano ich i używa się nadal w stacjach radiowych. Sam pracując 12 lat w studio radiowym używałem Tascama DA-30. Przejście na komputery to przede wszystkim wygoda. Brak części mechanicznych. I możliwość obróbki w większej rozdzielczości po to żeby móc wrócić z powrotem do 16 bitów. Jednak to kwestia ostatnich kilkunastu lat. Pytanie czy współcześnie nagrywane płyty brzmią zauważalnie lepiej? Te masowe z muzyką pop i rockiem brzmią gorzej.

 

Czytając Twoje wpisy mam wrażenie że DATa na oczy nie widziałeś.

 

I jeszcze jedna ważna informacja. Spośród wszystkich wymienionych tutaj formatów: MD, DCC, kaseta CC, taśma analogowa do magnetofonu szpulowego DAT jest jedynym formatem bezstratnym pozbawionym kompresji. Wiadomo że sam zapis analogowy jest kompresją. MD i DCC to formaty stratne. Jedynie DAT pozwala tworzyć wierne kopie tak samo doskonałe jak płyty CDR. Tylko że magnetofony DAT brzmią często lepiej od odtwarzaczy płyt CD. Między innymi dlatego wiele osób do dziś używa DATów jako zewnętrznych przetworników.

 

Masz racje przejście na komputery podyktowane było jedynie wygodą....Dobre DATy brzmią nadal rewelacyjnie.

Właśnie ostatnio uruchomiłem dwa stare DATy TASCAM DA30 i ku mojemu zdziwieniu zagrały niesamowicie dobrze, tym samym deklasując  nowoczesne studyjne baardzo drogie przetworniki, niezależnie od tego czy pracujące  w 192 czy 96kHz. Ten DAT gra niesamowicie ciepło, brzmienie jest nasycone,  kolorowe, nie ma matu i płaskości jaka jest w cyfrze i komputerach niezależnie od tego czy to Mac czy PC. Sprzęt na którym odsłuchiwałem to PMC IB2 i Wilson Audio Cub więc można im wierzyć w każdym detalu. Całe okablowanie referencyjne Transprent Audio.  Wzmacniacz BRYSTON 4BSST2.  Porównywałem go tez z Hi-end-owymi odtwarzaczami CD, i TASCAM DAT broni sie w 100%.  Najnowsze produkcje muzyczne produkowane na obecnym, nowoczesnym  sprzęcie brzmią matowo, głucho , bez kolorów. W czasach kiedy ludzie robili sprzęty typu DAT, chyba ktoś wkładał serce i ucho w robienie sprzetu, a teraz robi się drogie zabawki, które grają  niestety jak smartfony. Ps. BTW  DAT-y do tej pory są wykorzystywane w studiach masteringowych jak np. GATEWAY Bob'a Ludwig'a , a z tego studia produkcje brzmią bardzo analogowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcin Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 22.07.2015 o 10:04, Gość discomaniac71 napisał:

Co do DATów tak. Co do DCC - nie mam pojęcia.

09.10.2019

Witam

Mam problem. potrzebny serwis do Sony DAT 670, czy możemy się skontaktować.

Podaje mój adres [email protected]

W oczekiwaniu na odpowiedź. 

Pozdrawiam MG - 54

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.