Skocz do zawartości
IGNORED

Oświetlenie LEDowe w pokoju audio


Milimetr

Rekomendowane odpowiedzi

A czy oprócz dania takiego filtra na tę linię z oświetleniem ma sens danie drugiej sztuki na linię zasilania systemu audio?

Ja uwazam ze jak najbardziej kup jeden taki filtr i zacznij eksperymentowac, daje Ci pewnosc ze ten filtr zostanie juz gdzies u Ciebie w domu i bedziesz mial z tego duzo radosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję podjąć nierówną walkę i dać zasilacze liniowe do wszystkich LEDów w pokoju audio bo tam dam radę je zmieścić. W całym mieszkaniu ich nie wyeliminują bo gdzie indziej mam oprawy, w których nie da się upakować trafa.

Przede wszystkim nie można dać się zwariować. Jeśli już zaczynaja przeszkadzać sąsiedzi, to lepiej zmienić hobby, bo można skończyć jak Michel Jackson ;)

Druga sprawa, to liniowe zasilanie dużo nie pomoże, jeśli lampy ledowe będą standardowe, czyli z przetwornicami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest coś takiego jak ma MSB? Pytam o ten za 500euro? MSB ma swoje trafo 300W, wpina się w to normalny kable AC 16A, i drugi kabel od tego ustrojstwa do np DAC-a albo transportu plików. Tyle, że MSB ma chorą cenę ok 10 tys. A to za 2tys.byłoby do przeżycia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem próbę polegającą na przysunięciu do włączonego sprzętu dwóch dużych reflektorów LED z przetwornicami impulsowymi o mocy 15W każda. Przysunąłej je bezpośrednio do preampu i do wkładki gramofonowej. W głośnikach niczego niepokojącego nie usłyszałem. Tak więc akbo te przetwornice mają jakieś zabezpieczenia, albo metoda diagnostyczna nie taka, albo nie taki diabeł straszny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, wszystko fajnie, ale jeżeli my jako audiofile zadajemy sobie pytania o wpływ na nasz system takich "dupereli" jak audiofilskie bezpieczniki, listwy zasilające, kable, wtyczki, to warto sobie zadać pytanie o skutek zastosowania kilkunastu lub więcej zasilaczy impulsowych w mieszkaniu - ...

Przemek ja mam 2 osobne linie zasilajace dedykowane do audio.

...

 

Każda żarówka LED na napięcie sieciowe ma wewnętrzny zasilacz impulsowy. Podobne zasilacze acz zewnętrzne są dedykowane do tzw. węży i listew LED.

I jak każdy zasilacz impulsowy, te LED`owe promieniują zakłóceniami. W porównaniu z zasilaczami impulsowymi w sprzęcie audio te LED`owe to nie mają z oczywistych względów (gabaryty) właściwych filtrów np. EMI...

 

Stwierdzenie Milimetra jest zasadne; jak słyszy się bezpieczniki to nie sposób nie usłyszeć żarówki LED...

Na dowód wystarczy zbliżyć sondę oscyloskopu na zakresie kilku mV do takiej żarówki aby zobaczyć naocznie zakłócenia. Niech ktoś pokaże mi na jakimś przyrządzie wpływ bezpiecznika...

 

Wiem, zakłócenia LED to kilkadziesiąt-kilkaset kHz. Niemniej poprzez różne intermodulacje w torach wzmacniaczy (a przenikają spokojnie do ich wnętrza) modyfikują sygnał akustyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda żarówka LED na napięcie sieciowe ma wewnętrzny zasilacz impulsowy. Podobne zasilacze acz zewnętrzne są dedykowane do tzw. węży i listew LED.

I jak każdy zasilacz impulsowy, te LED`owe promieniują zakłóceniami. W porównaniu z zasilaczami impulsowymi w sprzęcie audio te LED`owe to nie mają z oczywistych względów (gabaryty) właściwych filtrów np. EMI...

 

Stwierdzenie Milimetra jest zasadne; jak słyszy się bezpieczniki to nie sposób nie usłyszeć żarówki LED...

Na dowód wystarczy zbliżyć sondę oscyloskopu na zakresie kilku mV do takiej żarówki aby zobaczyć naocznie zakłócenia. Niech ktoś pokaże mi na jakimś przyrządzie wpływ bezpiecznika...

 

Wiem, zakłócenia LED to kilkadziesiąt-kilkaset kHz. Niemniej poprzez różne intermodulacje w torach wzmacniaczy (a przenikają spokojnie do ich wnętrza) modyfikują sygnał akustyczny.

 

Teoretycznie rzecz biorac pewnie masz racje ale praktycznie niczego takiego nie stwierdzilem.

Sam napisales ,ze wystarczy przysunac sonde do zasilacza aby zobaczyc na oscyloskopie zaklocenia wiec zaklocenia sa ( czego nie przecze ) ale na tyle znikome ,ze w miejscu montazu zarowek (standardowo sufit ) generowane przez nie zaklocenie nie sa zauwazalne dla sluchacza.

 

Poza tym inny wplyw bedzie mial bezpiecznik bezposrednio w samym urzadzeniu a inny kilkuwatowy zasilacz zainstalowany w odleglosci kilku metrow od urzadzenia w dodatku na oddzielnej linii.

Ja wplywu bezpiecznika na dzwiek rowniez nie stwierdzilem, choc moze nie wsluchiwalem sie wystarczajaco intensywnie.

Zasilacz zarowki led to nie trafostacja.

Ale skoro sa osoby , ktore slysza wplyw zasilacza kilkuwatowej zarowki led na dzwiek to ja nie mam nic przeciwko temu.

Ja tego nie slysze.

Skoro tak znaczacy wplyw na dzwiek maja owe zarowki to rozumiem ,ze w studio nagraniowym prace prowadzone sa przy swiecach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Axolotl:

Jednakowoż nie napisałem nic o nieuniknionym wpływie LED na dźwięk. Wskazałem jedynie proporcje oddziaływań; zasilacz LED a bezpiecznik... ;-)

Pracowałem kiedyś w laboratorium gdzie ekranowaliśmy ściany a zasilanie było z akumulatorów. Przejeżdżające 100m dalej tramwaje zakłócały pomiary elektryczne.

 

A propos studia nagraniowego. Da się znaleźć kilka wydawnictw gdzie szum tła z przewagą rozmaitych przydźwięków jest słyszalny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te żarówki na zdjęciu studia nagrań to małe halogeny, a nie LEDy.

Wkleilem pierwsze lepsze zdjecie.

Nie chce mi sie szukac wnetrz gdzie masz sprzet audio i ledy.

Napisalem ,ze ja nie slysze i tyle.

Ale skoro Ty slyszysz to nie przecze ,ze tak moze byc.

Przemek zrobil test praktyczny ( przecytaj powyzej ) i rowniez nic nie uslyszal, choc przysunal halogen o duzej mocy bezposrednio do sprzetu.

 

@Axolotl:

Jednakowoż nie napisałem nic o nieuniknionym wpływie LED na dźwięk. Wskazałem jedynie proporcje oddziaływań; zasilacz LED a bezpiecznik... ;-)

Pracowałem kiedyś w laboratorium gdzie ekranowaliśmy ściany a zasilanie było z akumulatorów. Przejeżdżające 100m dalej tramwaje zakłócały pomiary elektryczne.

 

A propos studia nagraniowego. Da się znaleźć kilka wydawnictw gdzie szum tła z przewagą rozmaitych przydźwięków jest słyszalny...

 

Rozumiem i zgadzam sie z Toba.

Po prostu nie dajmy sie zwariowac ... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę konflikt interesów kolega Jarek siedzi w branży budowlanej nie może pisać że klientom wstawił coś nie do końca zdrowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę konflikt interesów kolega Jarek siedzi w branży budowlanej nie może pisać że klientom wstawił coś nie do końca zdrowego.

 

Rafaell , fakt ze pracuje w branzy budowlanej ale nie tylko ;)

Forum jest chyba po to ,zeby nie teoretyzowac tylko wymieniac sie empirycznymi doswiadczeniami.

Przynajmniej ja to tak traktuje.

Pisze jak jest , a ze plyne czasami pod prad i wbrew interesom niektorych osob na tym forum to trudno.

Ten portal czasami przypomina taka "wycieczke" emerytow na Jasna Gore niby w celu zwiedzania klasztoru a potem okazuje sie ,ze kierownik wycieczki usiluje sprzedac biednemu emerytowi po" przystepnej cenie "cudowna masc na zylaki.

 

P.S.

 

Pisze na niezbedniku gimnzjalisty wiec przepraszam wszystkich za ew. bledy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na tyle znikome ,ze w miejscu montazu zarowek (standardowo sufit ) generowane przez nie zaklocenie nie sa zauwazalne dla sluchacza.

To glownie plynie przez przewody zasilajace a pozniej wplywa do zasilania naszych urzadzen audio.

Proponuje zrobic prosty test - posluchac sprzetu i tych samych nagran przy wlaczonych wszelkich elektrycznych urzadzeniach w domu oraz zarowkach lampach itp...

A pozniej sluchamy tego samego materialu odlaczamy w domu caly prad zostawiamy tylko obwod do audio i sluchamy przy swiecach.

Efekty powinny byz oczywiste, jesli nie sa, wystarczaja nam glosniczki w komputerze i Iphon ;)

 

Zrobiłem próbę polegającą na przysunięciu do włączonego sprzętu dwóch dużych reflektorów LED z przetwornicami impulsowymi o mocy 15W każda. Przysunąłej je bezpośrednio do preampu i do wkładki gramofonowej. W głośnikach niczego niepokojącego nie usłyszałem. Tak więc akbo te przetwornice mają jakieś zabezpieczenia, albo metoda diagnostyczna nie taka, albo nie taki diabeł straszny.

Straszny straszny, odlacz ta lampe i posluchaj...To nie ze bedzie cos slychac jakies zaklocenia, zmniejszy sie nieznacznie barwa basu, scena zrobi sie bardziej plaska, instrumenty straca swoj koloryt i wypelnienia, dzwiek stanie sie mniej mily dla ucha. Tak to slychac! :)

 

okazuje sie ,ze kierownik wycieczki usiluje sprzedac biednemu emerytowi po" przystepnej cenie "cudowna masc na zylaki.

Raczej chyba chodzi o swiecona wode...;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To glownie plynie przez przewody zasilajace a pozniej wplywa do zasilania naszych urzadzen audio.

Proponuje zrobic prosty test - posluchac sprzetu i tych samych nagran przy wlaczonych wszelkich elektrycznych urzadzeniach w domu oraz zarowkach lampach itp...

Stanislaw ja wiem "polska jezyk trudna jezyk" ;)

Przeciez napisalem ,ze mam osobne 2 linie zasilajace TYLKO do sprzetu audio.

To przez jakie przewody plyna te zaklocenia?

Winde i brame do garazu tez mam odlaczyc jak bede chcial sluchac muzyki?

 

P.S.

 

I zeby bylo jasne przewody zasilajace do audio sa polozone w posadzce a wszystkie inne przewody ida pod tynkiem.

To co i na co ma wplywac?

Przeciez to nie jest linia wysokiego napiecia tylko zwykle 230V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To glownie plynie przez przewody zasilajace a pozniej wplywa do zasilania naszych urzadzen audio.

 

To rozwiązują "potrójna korona:.... albo dobry sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez napisalem ,ze mam osobne 2 linie zasilajace TYLKO do sprzetu audio.

To przez jakie przewody plyna te zaklocenia?

Winde i brame do garazu tez mam odlaczyc jak bede chcial sluchac muzyki?

Wszystkie inne linie nawet do bramy garazowej, filtrowalbym filtrami, to ze masz oddzielne linie to bardzo dobrze, ale i tak to sie miesza i zakloca w skrzynce z rozgalezieniami i bezpiecznikami.

Jak tam chcecie, wiem co mowie, obsluchane i zmierzone dobrym analizatorem widma, ale skoro wiecie lepiej, nie wbijam sie miedzy wodke a malo solnego ogorka;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie inne linie nawet do bramy garazowej, filtrowalbym filtrami, to ze masz oddzielne linie to bardzo dobrze, ale i tak to się miesza i zakloca w skrzynce z rozgalezieniami i bezpiecznikami.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. nie wiem co w tym złego że np. proponuję wyłączyć WI-FI i podpiąć internet do lapka po kablu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz. nie wiem co w tym złego że np. proponuję wyłączyć WI-FI i podpiąć internet do lapka po kablu.

 

Przeciez to OCZYWISTE! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też potwierdzam - też mam osobną linię w tym sensie, że do sprzętu audio idzie od rozdzielni z bezpiecznikami osobny przewód, do którego nic więcej już nie jest podłączone. W dodatku do zasilania tego obwodu wydzielona jest jedna faza. Na tej fazie pracuje już tylko i wyłącznie sprzęt audio oraz sporadycznie płyta ceramiczna w kuchni (siłą rzeczy bo płyta jest trójfazowa i musi z tej fazy korzystać).

Mimo takiego wyodrębnienia linii zasilania sprzętu, pewne zakłócenia się przenoszą, np. słychać "klik" w głośnikach jeśli gdzieś na innym obwodzie załączają się jakieś przekaźniki lub mechaniczne włączniki, którymi włączane są świetlówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie inne linie nawet do bramy garazowej, filtrowalbym filtrami, to ze masz oddzielne linie to bardzo dobrze, ale i tak to sie miesza i zakloca w skrzynce z rozgalezieniami i bezpiecznikami.

Jak tam chcecie, wiem co mowie, obsluchane i zmierzone dobrym analizatorem widma, ale skoro wiecie lepiej, nie wbijam sie miedzy wodke a malo solnego ogorka;)

Ja rozumiem co chcesz powiedziec ale probowales i wiesz ,ze taki czy inny filtr wplywa odczuwalnie na dzwiek czy tylko teoretyzujesz?

Ja nie przecze ,ze zaklocenia jakies pewnie wystepuja , pytanie czy warto "strzelac do muchy z armaty" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo takiego wyodrębnienia linii zasilania sprzętu, pewne zakłócenia się przenoszą, np. słychać "klik" w głośnikach jeśli gdzieś na innym obwodzie załączają się jakieś przekaźniki lub mechaniczne włączniki, którymi włączane są świetlówki.

Przemek to dziwne co piszesz.

U mnie zadnego " klikania" nie slychac a mam zasilanie zrobione podobnie jak Ty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z jakiegoś względu słychać pracę przełączników mechanicznych od innych urządzeń (np. podnoszenie i opuszczanie rolet elektrycznych, gdzie krańcówki są na styczniku mechanicznym). Z tym, że moim zdaniem to, że to słychać jest specyficzne dla danego sprzętu. U mnie po prostu to słychać :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem co chcesz powiedziec ale probowales i wiesz ,ze taki czy inny filtr wplywa odczuwalnie na dzwiek czy tylko teoretyzujesz?

Ale chodzi o filtrowanie nie linii ktore sa do audio sprzetu, tylko chodzi o zalozenie filtrow na linie ktore wnosza zaklocenia z domu.;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z jakiegoś względu słychać pracę przełączników mechanicznych od innych urządzeń (np. podnoszenie i opuszczanie rolet elektrycznych, gdzie krańcówki są na styczniku mechanicznym). Z tym, że moim zdaniem to, że to słychać jest specyficzne dla danego sprzętu. U mnie po prostu to słychać :-)

Przemek ja mam rowniez elektrycznie sterowane rolety i karnisze itd.itp ale nie mam absolutnie zadnych problemow , o ktorych napisales.

Jaki system inteligentnego domu masz zainstalowany?

Moze problem lezy w jakosci sterownikow systemu.

 

Jak chcesz to moge dac Tobie namiary na firme , ktora robila u mnie cala inst. elektryczna i sterowania.

Chlopaki sa kumate i ja bylem z nich mega zadowolony.

Moze cos beda mogli pomoc ?

 

Ale chodzi o filtrowanie nie linii ktore sa do audio sprzetu, tylko chodzi o zalozenie filtrow na linie ktore wnosza zaklocenia z domu.;)

Tak tez zrozumialem.

 

Wszystkie inne linie nawet do bramy garazowej, filtrowalbym filtrami, to ze masz oddzielne linie to bardzo dobrze, ale i tak to sie miesza i zakloca w skrzynce z rozgalezieniami i bezpiecznikami.

 

Czyli mam poprosic dewelopera zeby pozwolil zalozyc mi filtry na glownej rozdzielni ?

To moze od razu z Energa pogadam i oni mi bezposrednio w elektrowni cos tam skutecznie odfiltruja ?

Obawiam sie ,ze jednak wczesniej wezwany na miejsce lekarz pierwszego kontaktu odfiltruje mnie ze spoleczenstwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez zrozumialem.

Sprawdzone empirycznie, odsluchowo, pomiarowo, teoretycznie.

Tylko to nie moga byc zwykle filtry za pare zlotych bo ich wplywu prawie nie uslyszysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, u mnie słychać i już. Nie wiem z czego to wynika.

Nie mam instalacji inteligentnego domu. Dewelopera przerosło nawet pociągnięcie 5 przewodowej instalacji do sterowania rolet. OK - odbiegamy od tematu.

 

Na razie z całego wątku, podoba mi się to co napisał Rafael o szkodliwości dla zdrowia światła LED-owego. To faktycznie jest aspekt, który pomijamy, a który jest ważny w dłuższej perspektywie.

 

Po drugie nie wiedziałem, że są farby ekranujące przez EM. Patrzyłem na stronę producenta takich farb i nie do końca wiem jak to działa. Czy na taką farbę EM można położyć dowolną inną zwykłą farbę dekoracyjną? Co to znaczy, że ścianę pomalowaną taką farbą należy uziemiać?

 

Na ten moment mam plan taki, żeby do wszystkich opraw LEDowych W POKOJU ODSŁUCHOWYM dać zasilacze liniowe zamiast impulsowych, i ewentualnie dodatkowo odseparować obwód z oświetleniem poprzez stosowny filtr.

Jeżeli chodzi o samo światło LEDowe zamierzam stosować tylko dobrej jakości diody n. CREE LED o barwie ciepłej białej 2700K, które są najmniej szkodliwe dla wzroku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uwazam ze lepiej na tym forum nic juz nie pisac co sie robi w dobrych pokojach odsluchowych, niech koledzy wezma sobie firmy z za granicy zaplaca slono i wtedy beda doceniac jak wywala kasiore na 'profesjonalna' firme. A tak to jest rzucanie perel przed wieprze, bez urazy ale tak w istocie jest! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.