Skocz do zawartości
IGNORED

Oświetlenie LEDowe w pokoju audio


Milimetr

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam jeszcze pytanie o zastosowanie takiego filtra przeciwzakłóceniowego, jaki polecał Elberoth. Chciałbym na początek spróbować taki nieco tańszy, dwustopniowy filtr opisany tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Celem stosowania fitra miałoby być przeciwdziałanie przenoszeniu zakłóceń z obwodu na którym jest oświetlenie na pozostałe obwody instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

 

1. Pierwsze pytanie, w które miejsce należy wpiąć ten fitr:

Jest tak:

Rozdzielnia na klatce schodowej z głównym bezpiecznikiem 30A na mieszkanie ---> Rozdzielnia w lokalu z wyodrębnionym bezpiecznikiem 10A na obwód oświetlenia ----> linia z oświetleniem z zakłócającymi LEDami.

 

Czy tego typu filtr należałoby wpiąć PRZED czy ZA bezpiecznikiem wewnątrzlokalowym zabezpieczającym obwód z oświetleniem?

 

2. drugie pytanie wynika z pewnego mojego problemu z rozumieniem działania takiego filtru.

Dla mnie na logikę, jeśli na linię z oświetleniem wepnę filtr, to dostanę pięknie wyfiltrowane zasilanie ZA FILTREM, czyli na tej linii, która jest ZA filtrem, czyli na linii z oświetleniem.

 

Czy taki filtr działa niejako w obie strony, tzn. czy NA PEWNO jest tak, że jeśli wepniemy filtr na linię z oświetleniem, to będzie on nam zabezpieczał inne obwody przed zakłóceniami pochodzącymi z tej linii na której jest wpięty?

 

Dla mnie na logikę teki filtr musiałby działać niejako "w drugą stronę" tzn. przeciwdziałać przenikaniu zakłóceń znajdujących się na wyjściu filtra na obwody znajdujące się przed wejściem filtra...

 

Czy może ktoś to wytłumaczyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początek spróbować taki nieco tańszy, dwustopniowy filtr opisany tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ten filtr moze sprawic ze w pewnym pasmie cos zalatwisz a w innym powstana rezonanse, co moze wplywac inaczej negatywnie na dzwiek, na przyklad moze to wplynac na zmulenie lub pogrubienie dzwieku...odradzam filtry na bazie ferrytu zelazowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej obwod ktory doprowadza prad do swiatel filtrowac przed bezpiecznikiem, tak aby go objac, poniewaz bezpiecznik to tez element zaklocajacy wcale nie tak malo. filtrujemy przed bezpiecznikiem patrzac od glownego wezla zasilania

 

2. drugie pytanie wynika z pewnego mojego problemu z rozumieniem działania takiego filtru.

Dla mnie na logikę, jeśli na linię z oświetleniem wepnę filtr, to dostanę pięknie wyfiltrowane zasilanie ZA FILTREM, czyli na tej linii, która jest ZA filtrem, czyli na linii z oświetleniem.

 

nie rozumiem ;)

 

Czy taki filtr działa niejako w obie strony, tzn. czy NA PEWNO jest tak, że jeśli wepniemy filtr na linię z oświetleniem, to będzie on nam zabezpieczał inne obwody przed zakłóceniami pochodzącymi z tej linii na której jest wpięty?

tak bedzie zabezpieczal wszystkie obwody.

Filtry takie dzialaja w obie strony ale w Twoim przypadku nie ma takiej potrzeby, dalej nie do konca rozumiem o co Ci chodzi...;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to o co? Żeby sobie niszczyć gały LEDami ale w zamian za to mieć piękny design świetlny w mieszkaniu i ciut gorszy dźwiek w audio ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto nitkę audio odseparować od reszty takim oto cudeńkiem:

http://sklep.rms.pl/gigawatt-pc-2-evo-pc2-evo-kondycjoner-sieciowy-6-gniazd

I cieszyć się świętym spokojem i oświetleniem LED?

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł jak by to podpiąć sieciówką Rafaell's Cable Dominator to może kondycjoner uciągnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym subtelnym bloczku reklamowym chciałbym jeszcze dodać, że zamówiłem zasilacze liniowe do opraw z LEDami. Stabilizowane z zabezpieczeniem termicznym i przeciwprzepięciowym. Jak dojadą poszukam różnic w stosunku do impulsowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no macie pomysły naprawdę. Przebudowywać pół domu dla swiatełek, zakładać filtry inne pierdoły. Czy wy ludzie naprawdę to robicie? Nie lepiej kupić sobie swiatełka i do nich dokupić dwa paluszki, będą swieciły. To juz nie choroba tylko głupota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupotą są takie propozycje, by ktoś siedział w pokoju z latarką zamiast oświetlenia. Nie masz nic do powiedzenia to po co tu włazisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupotą są takie propozycje, by ktoś siedział w pokoju z latarką zamiast oświetlenia. Nie masz nic do powiedzenia to po co tu włazisz?

 

pewnie tak robiłeś nie raz bo skąd te podejrzenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly tu chodzi o ruch na forum, gość ma go generować żeby wiesz o co chodzi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich doświadczeń jako zwolennika światła halogenowego :)

 

zarówno LED i świetlówki mają 2 istotne parametry oraz jeden mniej istotny.

-CRI nazywany też Ra, jest to jakość reprodukcji koloru

-Mruganie, LED i świetlówki zazwyczaj mrugają i lepiej żeby to było na kilku kHz niż 100Hz

-Temperatura barwowa, ma marginalne znaczenie przy wysokim CRI > 96

 

 

CRI odpowiada za to żeby żółty był widoczny jako żółty a nie pomarańczowy czy zielonkawy,

typowe ledy mają CRI koło 70, typowa żarówka kompaktowa koło 80.

70 to jest źle, 80 ciężko już od razu poznać że "coś nie tak". Komfort jak ktoś "lubi kolor" to jest 90 i więcej.

 

Mruganie 100Hz widać że mruga kątem oka (tam oko ma ma mniejszą rozdzielczość ale lepszą reakcje

czasową), jak pomachać ręką widać po prostu "stroboskop". Wszystko co działa na kHz jest ok.

 

 

Praktyka:

Typowe dobre świetlówki kompaktowe dają światło CRI 85 i mrugają na kHz, i w normalnym sklepie się

lepszych nie znajdzie.Kiepskie też na kHz i tylko CRI ma 70.

Daje się kupić dobre do foto lub oglądania wydruków (ze 3x droższe) mają CRI koło 95 i te są fajne.

 

Prościej jest z świetlówkami rurkami, bo tam daje się kupić takie z CRI 92 i więcej wprost (w sklepach

są używane żeby owocki ładnie wyglądały) i są tanie, jedyny ich minus ze te co mają lepszy kolor są

mniej efektywne świetnie per Watt.

Tu też ich wysterowanie jest niezależne od świetlówki, więc się kupuje sterowanie na 4kHz i dobre rurki

(przerabialiśmy to przy budynku firmowym), bo jak damy zwykły starter to mamy męczące mruganie na 100Hz.

 

 

LED:

Tu w praktyce najtańsze potrafią mrugać (zasilacze zamiast kHz robią na setki Hz), druga sprawa że

diody zazwyczaj mrugają w tego typu oświetleniu i nie chodzi o wymóg technologiczny tylko że z mrugającego

leda wyciągnie się więcej światła i mocy.

 

co do CRI pewnie są takie w okolicy 95 (czyli nadały by się do podświetlania owocków w sklepie) i pewnie są

okrutnie drogie ;) zazwyczaj jest to 70, markowe sięgają pod 80kilka - czyli wciąż źle.

 

Tanie mogą piszczeć zasilaczami.

 

 

Wniosek (subiektywny):

Halogen ma CRI koło 100 i nie mruga (długo gaśnie żarnik, więc nawet zasilany z 50Hz jest ok)

 

Da się kupić dobre świetlówki CRI 96 i mrugające na kilku kHz wtedy jest super, jak na słońcu.

 

Nie widziałem dobrych ledów (ale ostatni raz się interesowałem tym ze 3 lata temu) które by dały

CRI 92 i więcej i mrugały na kHz (lub nie mrugały w ogóle).Ostatnio miałem w łapach żarówki "WiFi"

ILFX za $99/sztuka - światło dramat ;) (ale to prototypy jeszcze wtedy były).

 

 

Zakłócenia:

Nie sądzę żeby lepszy (tańszy też) sprzęt audio nie odfitrował cyrków z prądu 230V, druga sprawa

że jak nie odfiltruje to będzie słychać - jako piski kilka (naście?) kHz, lub podobne syki.

 

Myślę że można by takąż żarówkę zbliżyć/przyłożyć w okolice kabelka IC i wtedy się usłyszy czym by

te zakłócenia miały być,.

 

Raz miałem problem z siejącym zasilaczem od monitora Dell 2001, siał tak że było to WIDAĆ na każdym

monitorze LCD w promieniu ~6 metrów, podłączonym po kablu VGA. Wylądował też podobny zasilacz

w pokoju audio (piszczał) gdzieś w okolicy 15 bita (~90db)- jak się do Ampli podłączyło ten monitor po HDMi/DVi,

tam ampli nie miał filtrów dobrych. za to po prostu wpięty w sieć był odfiltrowany przez zasilacz, ale

nie nasłuchiwałem 22bitów ;) (koło 21..22 szumi już sam ampli ~~ 105db).

 

Co zrobić ?

 

Kupić jedną wymarzoną żarówkę, grając ciszę na wzmacniaczu ustawić go na na 100W+ i o 4 w nocy jak

miasto śpi włączać i wyłączać żarówkę i nasłuchiwać w głośniku czy ją słychać, jak nie słychać lub słychać

mało to kupić więcej ;)

 

A jak słychać: oddalić od wzmacniacza, be pewnie IC to łapie, zmienić IC na lepiej ekranowany, owinąć (na chwilę)

żarówkę folią aluminiową (tylko nie pozwierać nic bo 230V) żeby wyłapać przez co idzie zakłócenie, wpiąć w inną fazę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł jak by to podpiąć sieciówką Rafaell's Cable Dominator to może kondycjoner uciągnie.

 

A co to za sieciówki? Porównywał to ktos z np. z acrolinkami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i o moich doświadczeniach z oświetleniem salonu odsłuchowego...

 

A po cholerę mi tam widzieć barwy tak jak przy pracy z grafiką...?

Więcej; często po rogach świecą subtelne kolorowe LED`y (regulowana barwa) dla tworzenia atmosfery. Oczywiście czasami świece, takie tradycyjne, analogowe, tzn. kopcące... ;-)

 

Zazwyczaj odsłuchy mają miejsce przy słabym oświetleniu...

 

Ciekawe dlaczego mój sprzęt ma również wyłączane oświetlenie i sygnalizację...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

Ja wywaliłem wszystkie LEDy , pomijając kwestie estetyczne ( światło na dłuższą metę jest męczące) słychać różnicę w dźwięku .

Zastąpiłem je zwykłymi żarówkami halogenowymi , koszt eksploatacji faktycznie jest nieporównywalny ( 10 x 50 W) , ale zupełnie inny klimat oświetlenia i mam nieodparte wrażenie , że poprawiła się czystość i głębia dźwięku .

Choć możliwe , że to odczucie psychoakustyczne , coś takiego jak kominek zamiast kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.