Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry Pi (Malinka) z DACiem - HiFi - swietny odtwarzacz sieciowy


awietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

RPi 4 ma dużo mniej zakłóceń po USB niż wcześniejsze wersje. Jedyny minus to mocniejsze grzanie się 4.

14 minut temu, carson napisał:

Zastanawiam sie jeszcze jaki jest powod tego ze "RPi3 A+ - na oko będzie mniej "zakłóceń" niż z RPi4" ?

Dokładnie na odwrót 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wrócę z pytaniem. Jaki moduł RPi jest na chwilę obecną będzie najlepiej sprawował się jeśli chodzi o wykorzystanie go do streamera, RPi 4, CM 4, ...? Co najgorsze, magazyny dystrybutorów puste i nikt nie wie kiedy i czy w ogóle coś się pojawi z tych modułów. Gdzie tego szukać w normalnych cenach? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grip napisał:

Jeszcze raz wrócę z pytaniem. Jaki moduł RPi jest na chwilę obecną będzie najlepiej sprawował się jeśli chodzi o wykorzystanie go do streamera, RPi 4, CM 4, ...? Co najgorsze, magazyny dystrybutorów puste i nikt nie wie kiedy i czy w ogóle coś się pojawi z tych modułów. Gdzie tego szukać w normalnych cenach? 

 

Kup w Botlandzie zestaw RPi3A+ - słuchając muzyki będziesz spokojnie szukał dalej, a potem porównasz co lepiej gra 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prosto z USB to min. RPI4, w którym poprawili USB względem Rpi3. 

Do tego pasywna obudowa aluminiowa wystarczy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przyszłościowe jest moim zdaniem CM4, oczywiście o ile planujesz rozbudowywać potem streamer. CM4 w odpowiedniej wersji posiada wbudowaną, programowalną pamięć eMMC. Z moich obserwacji wynika, że system postawiony na eMMC działa zdecydowanie szybciej w porównaniu z najszybszą dostępną kartą microSD. Dodatkowo CM4 oferuje slot PCIe więc masz możliwość rozbudowania streamera o dodatkową kartę rozszerzeń bądź na przykład bezpośrednio zainstalować dysk SSD z plikami muzycznymi (wtedy dysk schowany jest w środku obudowy i nie dynda poza nią). Jeśli streamer (w metalowej obudowie) stanie z dala od routera/repeatera bez możliwości wpięcia się kablem internetowym to tu też widać przewagę CM4 w postaci gniazda antenowego dla anteny WiFi, tylko kupując moduł CM4 musisz zwrócić uwagę na to, czy ten konkretny moduł ma Wifi czy nie. Nawiasem mówiąc ja kupiłem moduł CM4 bez wifi, ale wpinam się bezpośrednio w jeden z routerów w domu. Do zasilenia CM4 będziesz potrzebował zasilacza 12V o ile zamierzasz korzystać z gniazda PCIe.

Porównywałem jak gołe RPi4 gra w porównaniu z CM4 po USB i w ślepym teście wygrało CM4 (na obu to samo oprogramowanie), ale różnica była raczej subtelna. CM4 rozwinęło u mnie skrzydła z JCatem Femto (w tym przypadku niebo a ziemia w porównaniu z gołym CM4), choć JCata XE nie było mi dane testować. Tutaj koledzy @RobG1974 i @mik_ mogą się wypowiedzieć bo udało im się uruchomić XE na CM4. 🙂 

Długo grałem na gołym RPi4 po USB. Początkowo z Toppingiem D50s, potem z Chordem Qutest i nie narzekałem. Ciekawość poprowadziła mnie w kierunku CM4 i nie żałuję. Obecnie też wykorzystuję DAC wbudowany we wzmacniacz.


Co do cen to niestety tanio już było. Nawet Botland szaleje z cenami modułów CM4. Miałem zapisane screeny z cenami CM4 i CM4io Borad krótko po premierze i ceny te od tego czasu wzrosły o kilkadziesiąt procent. RPi4 w sumie też zdrożało. 

Najprościej jak się da i bez kombinowania: RPi4 + szybka karta microSD

Z perspektywami na rozbudowę projektu w przyszłości: CM4 + CM4io Board

Wszystko zależy od tego jak zapatrujesz się na ten streamer, od Twoich potrzeb i wymagań. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica główna w rb pi4 a rb pi3, to jet taka że w rb pi4 jest osobny układ sterujący do usb, a w PI3 obsługujący i lan.

CM4 daje faktycznie fajne możliwości postawienia streamera z własnym dyskiem m.2 poprzez magistralę PciExpress i ma szybszą pamięć eMMC do postawienia systemu, zabawy jest trochę więcej na starcie, ale później działa mimo wszystko szybciej. Mam zrobiony projekt wykroju pod tylny panel dla CM4 IO Board i w przypadku potrzeby mogę udostępnić, żeby sobie zrobić obudowę w modushop.pl . Jeżeli używamy złącza pciexpres z samym dyskiem m.2 to wystarczy zasilanie 5V dc tak ok 3A i można się podpiąć pod złącze J20, trzeba pamiętać żeby nie korzystać wtedy ze złącza przedniego J19, które jest 12V dc.

Dźwięk z cm4 z cm4io board w odniesieniu do RPI 4 wg mnie jest bardziej kulturalny, mniej wyostrzony, bardziej po ciepłej stronie, nie mam na to żadnego racjonalnego wytłumaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Allegro rządzi się swoimi prawami 🙂 

Botland z tego co wiem co jakiś czas sprowadza CM4, ale szybko znikają. Ja swoje CM4 też kupowałem na Allegro, koło 600pln za wersję 4gb ram + 32gb eMMC bez Wifi/bt. Ciekawe za ile lat wszystko wróci do normy. Pewnie wtedy już będzie CM5 w produkcji 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, jackobtone napisał:

Jeśli szukasz tańszego rozwiązania to Raspberry Pi4 (wersja 2gb ram w zupełności wystarczy) + zasilanie liniowe 5V.

Jeśli kompromisy omijasz szerokim łukiem to Raspberry CM4 (z pamięcią eMMC) + CM4io Board + JCat Femto / JCat USB XE + podwójne zasilanie liniowe (dla Raspberry 12V i dla JCata 5V).

W obu przypadkach możesz dorzucić izolator USB.

Dzięki za wskazówki 🙂 szkoda, że wcześniej nie zapytałem co kupić. Właśnie dostałem Pi3 A+, obudowę z wiatraczkiem i zasilacz. Jak znajdę czas będę testował 🙂 Może z czasem przerzucę się na bardziej bezkompromisowe rozwiązania (o ile zagra to w miarę przyzwoicie). I o ile ceny spadną. Niby miał być spadek od stycznia 2023, ale jak na razie słabo to wygląda, choć trafiają się promocje.

Obecnie do a30a podpinam telefon i przez uapp mam pliki w bitperfect. Mam nadzieję, że malina nie wypadnie gorzej.

11 godzin temu, Klimkr napisał:

Po USB to podłącza się zewnętrzny DAC np. ten ze wzmacniacza i nic więcej nie trzeba. Do prostego Volumio/Moode wystarczy RPi3 A+ - na oko będzie mniej "zakłóceń" niż z RPi4 (tylko jedno złącze USB 2.0). Tor jest cyfrowy, więc z zasilaniem etc. bym się na początek wstrzymał. Zwłaszcza, że żaden audiofil nie wie, że np. w RPi 3 procesor jest zasilany 3,3 V, a jest też napięcie bodaj 1,8 V. Jakoś te napięcia powstają z 5V zasilania...

mam forumową "gwiazdkę" - a30a i do niego chcę podpiąć malinę.  Jak ogarnę obrazy i wstępne konfiguracje, to ewentualnie będę zadawał "mądre pytania" o zasilaniu 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, titilandus napisał:

Jak ogarnę obrazy i wstępne konfiguracje, to ewentualnie będę zadawał "mądre pytania" o zasilaniu 😉

Tylko po co ? Kup Topping HS01 i po sprawie. Nie musisz wtedy inwestować większych kwot w zasilanie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Piopio napisał:

Tylko po co ? Kup Topping HS01 i po sprawie. Nie musisz wtedy inwestować większych kwot w zasilanie. 

Ok, o ile będzie taka potrzeba. W komputerze mam dość stabilny, certyfikowany zasilacz, dobre moduły i jak do tej pory nie miałem żadnych zakłóceń.

Miałem kupić tego hs01, ale na razie nie widzę potrzeby. Za to nie chcę stawiać peceta przy wzmaku - dlatego rzeźbię z maliną. Jak nie podejdzie, lub będzie siała zakłóceniami, będę kombinował dalej 😉   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, titilandus napisał:

Miałem kupić tego hs01, ale na razie nie widzę potrzeby.

Ale o zasilanie do maliny chcesz pytać ... po co ? Uważasz izolator galwaniczny USB za niepotrzebny a zasilanie za potrzebny upgrade ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprytne hehe, coby nikt się nie czepiał, że piszesz o tym swoim izolatorze to przemyciłeś temat podając jego symbol. Dobry jesteś :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Piopio napisał:

Ale o zasilanie do maliny chcesz pytać ... po co ?

Przeczytaj uważnie do czego się odniosłem ... i czy faktycznie zamierzam pytać, czy od razu zamiast impulsowego nie zainwestować w liniowy ... 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, titilandus napisał:

czy od razu zamiast impulsowego nie zainwestować w liniowy ... 😉

Tylko po co ? 

5 minut temu, Wito76 napisał:

piszesz o tym swoim izolatorze

Nie o moim. Piszę o rozwiązaniu zastępującym wymianę zasilania na liniowe. Jeśli ktoś korzysta tylko z USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, titilandus napisał:

Dzięki za wskazówki 🙂 szkoda, że wcześniej nie zapytałem co kupić. Właśnie dostałem Pi3 A+, obudowę z wiatraczkiem i zasilacz.

Pospieszyłeś się bo jeżeli 3 to 3b lub 3b+ ale da radę.

Wiatraczka nie podlaczaj bo to nie pecet.

Radiatory na procku i pamięciach wystarczą aż nad to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie izolatora nie jest to złe rozwiązanie, ale pełny efekt moim zdnaniem osiąga się jak do HS01 podłącza się dobrą liniówkę lub bateryjne zasilanie i wtedy jest pełna izolacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, RobG1974 napisał:

Odnośnie izolatora nie jest to złe rozwiązanie, ale pełny efekt moim zdnaniem osiąga się jak do HS01 podłącza się dobrą liniówkę lub bateryjne zasilanie i wtedy jest pełna izolacja.

Nie trzeba zasilania by była pełna izolacja. Zasilanie jest potrzebne gdy odbiornik potrzebuje pełnego zasilania po USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam malinkę z nakładką AUDIOPHONICS DIGIPI+I2S Digital Interface WM8804G oraz zasilacz na bazie Talema USB 5v 25W. Chciałbym mieć to złożone w jednej obudowie. Czy znacie kogoś kto się czymś takim zajmuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to jeszcze jedno pytanie. Czy mozna obslugiwac spotify uruchomione na malinie poprzez apke spotify w telefonie (jako pilot) - pomijajac volumio, moode i cala reszte?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2023 o 11:17, jackobtone napisał:

CM4 w odpowiedniej wersji posiada wbudowaną, programowalną pamięć eMMC. Z moich obserwacji wynika, że system postawiony na eMMC działa zdecydowanie szybciej w porównaniu z najszybszą dostępną kartą microSD.

Tak z ciekawości ile to jest "szybciej" i w jakiej konfiguracji softowej? Czy ktoś ma porównanie np. z czasem odpalenia Volumio na RPI3/4 z kartą SD w porównaniu do CM4?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szybciej" objawia się lepszą responsywnością systemu w kwestii przeglądarkowej nakładki wizualnej, choćby szybszym ładowaniem albumów w płytotece. Wnioski te wyciągam na podstawie zabawy systemem Moode i są oparte wyłącznie na moich doświadczeniach związanych z tym systemem. Nie mierzyłem jednak w żaden sposób czasu wstawania systemu ani opóźnienia w wyświetlaniu treści, więc żadnych danych liczbowych nie przedstawię. Czas wstawania systemu tak naprawdę nigdy nie grał roli bo transport czy to na RPi4 czy też CM4 był/jest włączony 24h/dobę 7 dni w tygodniu. Obecnie gram na Dietpi z wgranym Roon + Raspotify, nie korzystam z żadnej przeglądarkowej nakładki wizualnej takiej jak np w Moode.

Jestem szczególarzem, czepiam się mocno rzeczy na które zapewne ktoś inny nigdy nie zwróciłby uwagi, także jest wielce prawdopodobne, że dla nielicznych ta "szybkość" będzie miała jakiekolwiek znaczenie. 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jackobtone

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie uwagi. Pytam z ciekawości, bo responsywność mnie nie boli, za to uruchamianie jak najbardziej.

Ja nie trzymam malinki 24h pod prądem. Odpalam ją gdy chcę coś posłuchać i wtedy zawsze czekam koło minuty aż się obudzi. A to trochę długo. Z drugiej strony taniej mnie wyjdzie trzymać ją 24h pod prądem niż kupić specjalnie CM4 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, carson napisał:

Ok to jeszcze jedno pytanie. Czy mozna obslugiwac spotify uruchomione na malinie poprzez apke spotify w telefonie (jako pilot) - pomijajac volumio, moode i cala reszte?

Zawsze musi być jakiś system na malinie zainstalowany, czy to będzie moode, czy volumio, czy inne linuksy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak soft ma Spotify connect , to tylko Connectem się bawisz. Softu na malinie wtedy nie tykasz , ale jak RobG1974 napisał, jakiś musi być wgrany 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, jackobtone napisał:

Jestem szczególarzem, czepiam się mocno rzeczy na które zapewne ktoś inny nigdy nie zwróciłby uwagi, także jest wielce prawdopodobne, że dla nielicznych ta "szybkość" będzie miała jakiekolwiek znaczenie.

Oczywista oczywistość 🙂 Dla każdego ważne może być coś innego. Ja np. używam szybkiej karty SD na dość długiej taśmie (ponad 10cm) wyprowadzonej poza obudowę aby łatwo zmieniać karty testując różne systemy, itp. W jakimś zakresie powoduje to wolniejsze działanie ale dla moich celów to pomijalne bo wystarcza mi obecna responsywność. Ale faktycznie malinka po taśmie startuje mi koło 1:33 a z kartą bezpośrednio w gnieździe 1:28. Czy te ~ 5s/5% robi mi różnicę? Absolutnie żadną 🙂 Gdybym mógł urwać z tego startu powiedzmy 30s to bym pomyślał czy wydać na to kaskę ale dla 4-5 sekund wolę mieć wygodę dostępu do karty. Coś za coś. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, darek2313 napisał:

No i Spotify musi być z abonamentu bo darmowe nie ma connect 

Na "normalnych" streamerach, począwszy od Wiim'a, Connect działa także w wersji free. Inna rzecz, że odtwarza tylko losowo i z kiepską jakością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego zapytania to czy ktoś może podać ile czasu uruchamia mu się Volumio na RPI 3/4? Nie wiem, czy moje ~1,5 minuty to norma czy nie. I czy jest jakakolwiek metoda (poza włączeniem RPI 24h/dobę) na znaczące skrócenie takiego czasu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mori napisał:

Wracając do mojego zapytania to czy ktoś może podać ile czasu uruchamia mu się Volumio na RPI 3/4? Nie wiem, czy moje ~1,5 minuty to norma czy nie. I czy jest jakakolwiek metoda (poza włączeniem RPI 24h/dobę) na znaczące skrócenie takiego czasu?

Muszę kiedyś zmierzyć na Usbridge signature, wydaje mi się że sporo krócej. Warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne serwisy, auto update. Szybka karta też, nie zaszkodzi. Polecam też plugin Music Services Shield, wydaje mi się że przy ustawieniu 0-1 na real Time poprawia jakość i usprawnia obsługę 24/192 - brak pstryków. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.