Skocz do zawartości
IGNORED

Glenn Gould i Bach. Najlepszy jakościowo box


pawellt

Rekomendowane odpowiedzi

Pozbierało mi się kilka pojedynczych płyt z bachowskimi nagraniami Goulda i dojrzałem chyba do tego, żeby zakupić sobie jakiś większy, pełniejszy zestaw jego nagrań. Głównie na Bachu

mi zależy i na maksymalnie dobrej jakości dźwięku. Słyszałem, że podobno niezbyt udał się Sony remaster tego wydania (brak dynamiki):

 

complete-bach-collection-b-iext10172458.jpg

 

Czy tak jest faktycznie, czy różnica jest minimalna? Ktoś się orientuje, czy np. poniższy zestaw, który szykuje Sony i już jest dostępny w opcji pre-order, to ten sam remaster, czy powinno być lepiej?:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

A może po prostu postarać się upolować to?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że wszystkie wznowienia oparte na idei original jacket bazują na tym samym remasterze. Przy czym nowe jeszcze się nie ukazało, więc absolutnej pewności nie ma.

 

Co do boksu Bachowskiego - edytorsko jest bardzo fajny, ale moim zdaniem transfery ustępują tym wydawanym wcześniej w "białej serii", tzn. w takiej szacie graficznej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeśli byłbyś zainteresowany, to odezwij się na PW - mogę Ci podesłać próbki do porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Z góry wielkie dzięki. A takie jeszcze jedno pytanie. Czy ta "biała seria" pokazała się w jakimś większym boksie? Pamiętam, że Sony wydało sporo różnej maści boksików "Gould plays Bach".

 

Dobra. Znalazłem. Ta biała seria też była wydana w boksie:

 

51yupr5WKML.jpg

 

Ciekawe tylko czy jest wznowienie ;-) Pomniejszych boksów Sony jest sporo. Przykładowo takie:

 

71Qn5babOrL._SX522_.jpg

 

Tylko jak sprawdzić, czy to już ten "nowy" remaster, czy jeszcze stary ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boksów jest multum, Gould to wciąż filar budżetu Sony Classical.

 

A jak sprawdzić - jeśli nie ma możliwości nausznego porównania, to trzeba szukać w sieci informacji o masteringu - gdzieniegdzie da się znaleźć... Wydaje mi się, że do starych transferów nie wracali, więc sama data wydania może być często wskazówką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, jeśli zależy Ci na maksymalnie dobrym dźwięku, to poza wspomnianą "białą serią" warto rozejrzeć się za dobrymi remasterami pojedynczych nagrań. Przykładowo kultowe nagranie Wariacji Goldbergowskich (rejestracja CBS z 1955 roku. W mono) genialnie zremasterowało Pristine Audio. Ich "XR Remastering" dosyć mocno ingeruje w materiał źródłowy. Dbają o detale i o to, żeby nie spłaszczać dynamiki. Żadnego podbijania głośności. Mam te Wariacje zarówno w starszej edycji Sony, jak i w nowym boksie - i Pristine brzmi po prostu najlepiej. Kupiłam od nich pliki flac w tzw "ambient stereo". Polecam :-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30212-0-74589800-1438024226_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaca propozycja juz od 7,30 € .... Najlepsza jakosc dzwieku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaca propozycja juz od 7,30 € .... Najlepsza jakosc dzwieku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Warto tylko podkreślić, żeby ewentualny zainteresowany miał świadomość, że Zenph to mimo wszystko re-performance - a nie remaster oryginalnego nagrania. W dużym skrócie jest sobie program komputerowy, który na podstawie zarejestrowanego nagrania Goulda tworzy zapis w formacie MIDI - i na podstawie tegoż zapisu, sterowany mikroprocesorami układ mechaniczny odgrywa ponownie (na sprzęcie Yamaha Disklavier Pro), utwór zagrany w oryginale przez pianistę. Warto przy tym pamiętać, że Gould nie grał na fortepianie Yamahy tylko na mocno poprzerabianym Steinwayu. Reasumując mamy świetną jakość dźwięku, ale gra mimo wszystko... komputer ;-) Inna sprawa, że z uwzględnieniem wszelkich niuansów artykulacyjnych i sposobu gry "żywego" Goulda i na podstawie rejestracji jego nagrania. Jako ciekawostkę warto kupić, ale ja osobiście wolę "prawdziwy" remaster Pristine :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olu dzięki wielkie. Dziękuje też za kuszącą próbkę :-) Po zakupie flaków, poza plikami dołączają jakiś booklet w pdf?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olu dzięki wielkie. Dziękuje też za kuszącą próbkę :-) Po zakupie flaków, poza plikami dołączają jakiś booklet w pdf?

 

Dołączają, ale niestety nic obszernego.

W zasadzie okładkę z notką i spisem utworów plus zapis nutowy w oddzielnym pliku pdf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem. Posłuchałem. No i uznałem że o ile minimalnie podbita jest głośność w tych nowych transferach Sony, to dynamika w zasadzie jest zachowana. Żadnej kompresji. Weryfikowałem na próbkach z 3 różnych płyt (DRM). W zasadzie dla mnie plus dodatkowy jest taki, że w przypadku starszych nagrać z lat .50 są one trochę odszumione. Kupiłem też flaczki Pristine "Wariacji", o których pisała Ola, bo tutaj dźwięk jest zdecydowanie świetny.

 

No a że ten box "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) " dodatkowo bardzo ładnie jest wydany, dorzucili też komplet nagrań na DVD i niepublikowane wcześniej materiały na DVD z nagrań bachowskich, to dzisiaj zakupiłem :-> Trochę się tylko dałem wyrolować, bo zależało mi na kupnie od ręki, a jedyne miejsce gdzie mieli ostatnią sztukę to księgarnia muzyczna "Sawart" na Moliera, tuż przy budynku opery. Zabuliłem 576 zł, a wydaje mi się, że jak miał to w ofercie Empik i leżały te boxy w salonach, to cena wynosiła chyba 400. Niestety nie ma tego już w Empikach, włącznie z empik.com, nie mieli też w Camera di Foto. Nie ma już tego polski dystrybutor. Jakoś rozpłynęły się te boxy, więc ogólnie i tak dobrze, że udało się znaleźć:D

 

Idę słuchać, bo dopiero rozfoliowałem :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem Ci, że to kwestia preferencji. (Mnie np. to odszumienie i "odmruczenie" niezbyt odpowiada - mam poczucie, że większą klarowność uzyskano kosztem przekazu emocji zawartych w muzyce).

 

Ale boks faktycznie wydany pięknie i praktycznie, dynamikę nagrań zachowano, a bonusy na DVD wartościowe. Ciesz się więc nim ze spokojnym sumieniem - szczególnie, że ustrzeliłeś jedną z ostatnich dostępnych sztuk.

Ceny na rynku wtórnym zapewne niebawem mocno poszybują. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawellt, Goulda grającego Bacha od biedy można posłuchać ale są lepsi wykonawcy utworów J.S.Bacha jak chociażby

Rosalyn Tureck z Kanady czy Tatiana Nikolayeva albo Murray Perahia który w Wariacjach Goldbergowskich nie ma sobie równych ( imho ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawellt, Goulda grającego Bacha od biedy można posłuchać ale są lepsi wykonawcy utworów J.S.Bacha jak chociażby

Rosalyn Tureck z Kanady czy Tatiana Nikolayeva albo Murray Perahia który w Wariacjach Goldbergowskich nie ma sobie równych ( imho ).

 

Magnepan, ja oczywiście znam nagrania Tureck, Tatiany czy Perahii. Większość z nich mam bo słucham Bacha gdzieś tak pewnie od 15 lat :-> Natomiast nie zaryzykowałbym stwierdzenia że są "lepsi wykonawcy utworów Bacha" bo jak wiesz, w muzyce trudno o takie jednoznaczne kryteria jak "lepszy" czy "gorszy". Glenn Gould to wybór świadomy, bo to wykonawca zupełnie inny niż wszyscy i do Perahii nawet trudno go porównywać. On miał zupełnie inne założenia, a jego interpretacje, celowe eksponowanie określonych struktur w utworach, czy eksperymenty z uzyskaniem szczególnego, "neutralnego" brzmienia to coś więcej niż tylko wykonawstwo lub wirtuozeria. Najlepiej mieć na półce zarówno Perahię (uwielbiam np. jego wykonanie partit Bacha) jak i zupełnie oddzielnego muzycznie szaleńca Goulda :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan, ja oczywiście znam nagrania Tureck, Tatiany czy Perahii. Większość z nich mam bo słucham Bacha gdzieś tak pewnie od 15 lat :-> Natomiast nie zaryzykowałbym stwierdzenia że są "lepsi wykonawcy utworów Bacha" bo jak wiesz, w muzyce trudno o takie jednoznaczne kryteria jak "lepszy" czy "gorszy". Glenn Gould to wybór świadomy, bo to wykonawca zupełnie inny niż wszyscy i do Perahii nawet trudno go porównywać. On miał zupełnie inne założenia, a jego interpretacje, celowe eksponowanie określonych struktur w utworach, czy eksperymenty z uzyskaniem szczególnego, "neutralnego" brzmienia to coś więcej niż tylko wykonawstwo lub wirtuozeria. Najlepiej mieć na półce zarówno Perahię (uwielbiam np. jego wykonanie partit Bacha) jak i zupełnie oddzielnego muzycznie szaleńca Goulda :D

 

No tak , walory muzyczne i osobiste preferencje są nie bez znaczenia więc nie będę przekonywał czy coś jest dobre

czy tylko dobre.Goulda Variacje Goldbergowskie obok innych 20 wykonań wariacji gościły w moim patefonie zaledwie 2 razy na przestrzeni ostatnich 15 lat a to coś oznacza przynajmniej dla mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawalla, Bronisława.

 

Sądzisz, że jest ktoś jeszcze na tym forum zainteresowany Bachem, kto nie słyszał jej wykonania Goldbergowskich? ;>

 

Przypominam Państwu, że wątek dotyczy Glenna Goulda i jego nagrań, a nie nagrań wszelakich Wariacji Goldbergowskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem kolejny boks nieśmiertelnego GG, show must go on:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem kolejny boks nieśmiertelnego GG, show must go on:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Właśnie mnie tutaj najbardziej interesuje to "Glenn Gould Remastered". Jeśli to jakiś nowy-lepszy remaster Sony niż w tym boksie bachowskim i jacket collection to pewnie warto się skusić.

 

A wydaje się, że to będzie coś nowego bo na liście jest np:

 

"DISC 32: MS 7096 BACH: THE GOLDBERG VARIATIONS (1955, RE-CHANNELED FOR STEREO)"

 

Czyżby wzięli przykład z Pristine Audio? :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydaje się, że to będzie coś nowego bo na liście jest np:

 

"DISC 32: MS 7096 BACH: THE GOLDBERG VARIATIONS (1955, RE-CHANNELED FOR STEREO)"

 

To nie jest nowość. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Masz ten album również w zestawie, który właśnie zakupiłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ten album również w zestawie, który właśnie zakupiłeś.

 

Ale numer :))) Faktycznie. Na pierwszej płycie są Golbergowskie z 1955 i sądziłem że to jedyna wersja z tego roku, natomiast na płycie 14tej jest właśnie wersja "re-channeled for stereo". Gdzieś mi się sprytnie ta płytka schowała ;> Ależ miła niespodzianka. No i jak tu nie kochać takich przepastnych boksów.

 

glenn_golbergowskie.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Tymczasem Sony Classical nadal eksploatuje Glenna Goulda i tym razem wydali taką nowinkę. Wszystkie niepublikowane wcześniej sesje nagraniowe Wariacji Goldbergowskich z 1955 roku

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

81oEJ8-6vWL._SX522_.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 18

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.