Skocz do zawartości
IGNORED

UPS - czy warto ?


janciownik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanko co do UPS-a - w moim rejonie dość często nie ma prądu, szczególnie teraz jak są te burze - czy warto podłączyć cały sprzęt pod UPS-a ? (TV, PC, Ampli, 2 Suby, NAS-y, XBOX itp)

Mam lużnego APC Smart UPS 1500 VA, duży RACK-owy UPS, 980 W na wyjsciu,

Zastanawiam się tylko, czy napięcie - w sensie sinusoisy - nie będzie przeszkadzać sprzętom, no i czy mocy może nie być za mało ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups-a warto stosowac ze wzgledu na to ,że zabezpiecza przez np. przepięciami ... :) co do walorów mocowych nie wypowiadam się ponieważ nie wiem ile pobierają prądu Twoje odbiorniki -lecz wystarczy z tyłu urządzenia odczytać na tabliczce znamionowej moc ... dodać wszystkie razem i już wiesz czy uciągnie czy nie :) Odnośnie sinusoidy nie jest ona zbyt ciekawa w ups-ach :P:D lecz w większości wypadkach nic się od tego nie stanie :) no chyba ,ze podłączysz wysokiej klasy wzmacniacz to uszy zwiędną :D (przypadek wł.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko, czy napięcie - w sensie sinusoisy - nie będzie przeszkadzać sprzętom, no i czy mocy może nie być za mało ...

Jak napięcie w sensie, miało być sinusoidy?, miałoby przeszkadzać sprzetom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - chodziło mi o sinusoidę - w mojej branży spotkałem się z sytuacją, gdzie, np nadajniki TV głupiały pod zwykłymi UPS-ami, musieliśmy inwestować w macierze typy APC Symmetra itp., gdzie ta sinusoida nie była kanciata, jak ze zwykłego UPS-a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - chodziło mi o sinusoidę - w mojej branży spotkałem się z sytuacją, gdzie, np nadajniki TV głupiały pod zwykłymi UPS-ami, musieliśmy inwestować w macierze typy APC Symmetra itp., gdzie ta sinusoida nie była kanciata, jak ze zwykłego UPS-a.

Tak - chodziło mi o sinusoidę - w mojej branży spotkałem się z sytuacją, gdzie, np nadajniki TV głupiały pod zwykłymi UPS-ami, musieliśmy inwestować w macierze typy APC Symmetra itp., gdzie ta sinusoida nie była kanciata, jak ze zwykłego UPS-a.

...Dokładnie tak... sa dwa rodzaje ups-ów rozróżnianych pod względem produkowanej przez nie sinusoidy, a mianowicie:

- ups-y z sinusoidą modyfikowaną ( tańsze)

- ups-y z czystą falą sinusoidalną ( droższe)

... nie które urządzenia potrzebuja właśnie czystej sinusoidy ,bo inaczej się grzeją , chałasują i niestety umierają....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ten Smart UPS 1500 ma modyfikowaną, choć tani ni ebył - około 2,5 tys zł... czyli radzicie podłączać czy raczej nie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ten Smart UPS 1500 ma modyfikowaną, choć tani ni ebył - około 2,5 tys zł... czyli radzicie podłączać czy raczej nie ?

wpisz w google dokładny symbol i przeczytaj specyfikację to się dowiesz czy ma sinus modyfikowany czy czysty... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model to: APC Smart-UPS DLA1500RMI2U - wychodzi że na wyjściu ma czysty sinus... Czyli spokojnie bezpiecznie można go montować ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak.... do ups z czystym sinusem możemy bezpiecznie podpinać wszystko. ..nawet urządzenia które tego czyściocha nie potrzebują... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia z zasilaczem impulsowym (PC, konsole, TV) można podłączyć do w zasadzie każdego UPS`a. Abstrahuję tu teraz od mocy urządzeń.

Urządzenia z zasilaczem tradycyjnym (ampli, wzmacniacze o ile nie są "cyfrowymi") tylko pod UPS`y o wyjściowej sinusoidzie. O tym pisaliście.

Radziłbym jednak na początku podłączyć jedno wybrane o tradycyjnym zasilaczu. Otworzyć obudowę. Podłączyć na godzinę, sprawdzić temperaturę transformatora sieciowego.

Schłodzić, podłączyć pod UPS. Zmierzyć po godzinie temperaturę transformatora.

Jeśli temperatury nie odbiegają od siebie, jest OK.

 

Spotkałem się z UPS`ami o czystej sinusoidzie, która taką nie była i kiepskie blachy rdzenia w transformatorze przegrzewała...

 

Ale od wczoraj zapewne już masz wnioski...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dzięki za podpowiedź, akurat na weekend zamierzałem się "przeprowadzić" pod UPS-a... co do mocy zamierzałem podpiąć wszytko co mam w szafce - ampli, suby, tv, pc, BD, NAS-y, x-boxa. Z miernika energii wynika że zazwyczaj kombinacja tv+ampli+suby+ BD lub PC nie łyka wiecej niż 700-800 W przy sporym odkręceniu, mimo że z plakietek wynika ponad 2000 W...

 

Co do sinusoidy - praktycznie tylko ampli - Yamaha DSP-Z9 ma chyba zasilacz tradycyjny, no może suby z Jamo, reszta to nowoczesne "zabawki".

Mimo ze wiekowa to szkoda by mi było tej Yamaszki...

Test zrobię nawet z czystej ciekawości, dzięki za poradę !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.