Skocz do zawartości
IGNORED

Magog's Home Theater Nirvana


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)
Gwarantowanie akustycznego efektu finalnego bez pomiarów i korekt często bardzo dużych nie jest możliwe zwłaszcza w kwestii liniowości basu. Zwłaszcza jeśli wprowadzasz sporo zmian. Co więcej piszesz o wykończeniach z różnych materiałów, wykładzinie na podłodze, dużej ilości zabudów etc które same w sobie też będą się zachowywać jak pułapki basowe. Sama wykładzina potrafi zrobić w sopranach /które zakładam jak wyżej są dla ciebie ważne/ masę bałaganu

 

Może powtórzę to, o czy pisałem już wcześniej. Projekt jest spójną koncepcją uwzględniającą wszystkie mniejsze i większe sprawy typu wykładzina, zabudowy itd. Każdy element spełnia swoją funkcję, co więcej te elementy zostały właśnie zaprojektowane przez EG, ja nie wnoszę do projektu żadnych zmian (no może poza wstawieniem sofy zamiast podestu, ale to też zostało uzgodnione). EG uwzględniło i zaproponowało rozwiązania wielu potencjalnych problemów, np. w kwestii liniowości basu wprowadzili subwoofery balansujące, w kwestii obniżenia szumu tła (najbliżej rekomendowanych NR=22dB) odpowiednie poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, itd. Poza należy pamiętać o jeszcze jednym kluczowym elemencie, finalna korekcja akustyki będzie przeprowadzona na drodze aktywnej przy pomocy Audyssey Pro.

 

Firma na każdym etapie informuje inwestora o poziomie kompromisu akustycznego i przestrzennego. Np. zamiast 5cm absorberów Quest można zastosować RPG lub Kinetics lub ostatecznie DIY z 10-15cm odpowiedniej wełny. Efekt (akustyczny, ale nie wizualny) będzie podobny, ale i tak bez porównania lepszy, niż gdyby powiesić cokolwiek, byle gdzie i byle jak.

 

Oczywiście rozumiem i akceptuję fakt, że wynik końcowy może różnić się od teoretycznego, ale wydaje mi się, że twoje obawy są przesadzone. Inna sprawa, że moja sala kinowa nie aspiruje do grona certyfikowanych przez THX obiektów referencyjnych. W każdym razie, mam pełne zaufanie do profesjonalizmu EG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie zamierzam w żaden sposób burzyć Twojej koncepcji , nie taki był cel. Ale taki projekt nie kosztuje kilkaset złotych więc zakładam że dodanie tych kilku stówek plus dojazd pewnie nie będzie problemem. I w takiej sytuacji proponowałbym Ci abyś skorzystał na miejscu z pomocy kogoś kto pomierzy ci pomieszczenie po adaptacji. Na pewno EG w projekcie przysłało Ci dane parametrów jakie adaptacja ma przynieść. Wtedy będzie idealne porównanie. A jeszcze fajniej jakbyś to wkleił , to może wiele pomóc innym ludziom wykonującym takie pomieszczenia.

Miałem z konieczności dwie u siebie dwie wykładziny i pomiary wykazały na pomiarze różnice między nimi ok 0,45s w czasie pogłosu na pewnych zakresach częstotliwości. Miałem już sufit podwieszany akustyczny i to już było balansowanie na granicy. Zważywszy że takie pomieszczenie projektuje się coś ok 0,4s a 0,7s , dla salek kinowych często bliżej tego pierwszego parametru to mamy całe 100% błędu. Czyli można ująć nieakceptowalnie. Nie twierdze że EG nie ma o tym pojęcia, skąd miałbym to wiedzieć? Twierdzę że pewnych danych po prostu nie ma prawa wiedzieć jeśli konkretnego materiału nie przebadało i nie stosowało wcześniej.

Dodam kolejny przykład, plyty Nida sonic to chyba jedyny na rynku produkt który ma pomierzone sufity podwieszane , podane bardzo dokładne przebiegi charakterysyki tłumienia w zależnosci od wysokości podwieszenia i zastosowanej wełny. Wykonanie idealnie z danymi producenta a "strojenie" wykazało że trzeba go umieścić na innej o 30% wysokości od sugerowanej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Na pewno EG w projekcie przysłało Ci dane parametrów jakie adaptacja ma przynieść. Wtedy będzie idealne porównanie. A jeszcze fajniej jakbyś to wkleił

 

EG oczywiście podesłało mi zbiór parametrów i wytycznych. Niestety, nie mogę go wkleić ani wysłać, ponieważ jest objęty prawami autorskimi. Ale dużo z tej wiedzy podaję w różnych miejscach tego wątku. Każdy za to może znaleźć w sieci broszurę AES "Multichannel surround sound systems and operations". Jedyny problem, że jest z 2001 roku.

 

Zważywszy że takie pomieszczenie projektuje się coś ok 0,4s a 0,7s

 

Sale kinowe projektuje się z RT60=0.3s-0.4s w paśmie 200Hz-4kHz. Wartość ta zmienia się w zależności od kubatury pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość pracy i zaangażowanie robi wrażenie. Mam nadzieję Magog, że wystarczy ci siły do końca :)

 

Co do pomiarów końcowych, o których pisze Risto. W jednym z wątków o stereo jeden człowiek opisywał swoje przygody z adaptacją akustyczną pomieszczenia. Sprzęt tam stoi mega drogi więc i warunki chciał zapewnić do całości odpowiednie.

Końcowa konkluzja była taka, że już nigdy do adaptacji nie wziąłby firmy, która robi coś na odległość. Na początku tak próbował ale nie był zadowolony, ostatnia firma robiła wszystko na miejscu i jak zobaczył ile niuansów ma wpływ na całość, które ciężko przewidzieć, to stwierdził, że na odległość to nie mogło się udać. Tam pomimo projektu i pomiarów na początku, było jeszcze ileś tam poprawek i za każdym razem pomiary, aż doszlifowany został odpowiedni efekt końcowy.

 

To nie są moje słowa, ja nigdy adaptacji nie robiłem, nie mam w tym temacie doświadczenia, przytaczam tylko czyjąś opinię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej uważam, że to co pisze kolega Magog jest bezcenne dla takich amatorów jak ja i wnosi sporo w nasze poczynania z HT. Niestety zawsze znajdą się sceptycy, którzy mam nadzieję nie zniechęcą autora do zaprzestania aktywności...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej uważam, że to co pisze kolega Magog jest bezcenne dla takich amatorów jak ja i wnosi sporo w nasze poczynania z HT. Niestety zawsze znajdą się sceptycy, którzy mam nadzieję nie zniechęcą autora do zaprzestania aktywności...

Jeśli zaliczasz mnie do tych sceptyków, to żeby być w klimacie pozwolę sobie uzupełnić Twoje stwierdzenie że takie dane mogą wnieść w czyjeś poczynania również sporo złego. Nie teoretyzuje , robiłem dwa pomieszczenia, mam więc trochę wiedzy praktycznej /głównie o zależnościach teori z praktyką:)/ nabytej a nie tej którą mi napisała firma w ofertówce żebym ją wybrał.

 

Sale kinowe projektuje się z RT60=0.3s-0.4s w paśmie 200Hz-4kHz. Wartość ta zmienia się w zależności od kubatury pomieszczenia.

Dzięki za "sprostowanie", jak przeczytasz dokładniej to zapewne doczytasz coś o 0,4s lub jak dokładniej napisalem coś bliżej 0,4s. I dla jasności to nie jest sztywna wytyczna. Ponieważ uznałeś że się czepiam, to może przeczytaj post kolegi Omen dokładnie. Zeszta na tym forum , również w zakładce akustyka było troszkę przykładów praktycznych próby ingerencji w akustykę. Wyjdzie jak w poście kolegi. Trzeba sporo zaparcia żeby efekt osiągnąć, tego jak widze Ci nie brakuje. Ale efekt finalny bliski projektowi możesz uzyskać z toru wizyjnego, Z akustyką bez pomiarów nie zdziałasz nic. No bez przesady że nic ale daleko od ideału. A teorię zwerufikujesz praktycznie, oby pozytywnie.

Podkreślę jeszcze raz, chętnie się czyta takie wątki, i szczerze kibicuję. Jeśli próba zwrócenia Ci uwagi na pewne kwestie uznałeś jako czepialstwo to sory, wyłączam się z wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Żeby zakończyć już tę dyskusję o pomiarach. Absolutnie się nie czepiam i nie neguję zasadności przeprowadzania pomiarów końcowych, co więcej jestem jak najbardziej za. Sam miałem podobne wątpliwości. Obszerna korespondencja z EG, lektura tematów na AVS i długie przemyślenia pozwoliły mi zmienić swoje podejście w tej kwestii. Postaram się wyjaśnić dlaczego uważam, że w takim rozwiązaniu jak moje, pomiary nie są absolutnie konieczne.

 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, co pomiary post factum, miałyby dać. Oprócz wiedzy czysto akademickiej – nic. Możliwości skorygowania tego stanu nie ma, nie zburzę przecież sali i nie będę budował jej od nowa, nie przestawię też głośników ani subwooferów. Można by spróbować wprowadzić zmiany w umiejscowieniu ustrojów akustycznych. Tyle, że w ten sposób zachwiejemy integracją, akustycznym balansem pomieszczenia, które projektant chciał osiągnąć. Prędzej, czy później skończy się na konieczności przestawienia sofy, kolumny bocznej, itp. i sytuacja zrobi się beznadziejna.

 

IMO najważniejszym jest, aby mieć pełne zaufanie do projektanta, traktować pomieszczenie jako całość i nie skupiać się selektywnie np. na wykładzinie. Wtedy zauważymy rozwiązania, które firma uwzględniła w projekcie, a które mają pomóc w finalnej korekcji pomieszczenia, np. subwoofery balansujące, pomagające rozwiązać najtrudniejsze do opanowania problemy z liniowością i pogłosem basu. Jednak kluczowym elementem, zaraz po adaptacji pasywnej, jest aktywna korekcja Audyssey Pro. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie zlikwidować większość akustycznych problemów gotowego pomieszczenia, które spełnia podstawowe warunki dla tego typu miejsc. Celowo piszę Pro, bo jest to o wiele bardziej dokładna i szczegółowa korekcja, niż ta zaaplikowana w amplitunerze. Tego kluczowego elementu nie ma w stereo i dlatego tam tak ważne jest maksymalne dopieszczenie pomieszczenia odsłuchowego przez wielokrotne pomiary i strojenie. A zatem tych procesów dla stereo i HT nie można porównywać.

 

Z akustyką bez pomiarów nie zdziałasz nic.

 

Jak pisałem zdaję sobie sprawę z kompromisów na moim poziomie cenowym projektu i realizacji. Jakkolwiek tak zdecydowane twierdzenie IMO kwestionuje profesjonalizm EG. Tu się zasadniczo różnimy. Dla mnie, jeżeli pod projektem podpisuje się EG, to jest to wystarczająca gwarancja sukcesu, nawet za cenę kompromisów.

 

I dla jasności to nie jest sztywna wytyczna.Ponieważ uznałeś że się czepiam, ...

 

Akurat jest to sztywna wytyczna. Wspomina o tym AES, CEDIA i projektanci sal kinowych, którzy publikują na AVS, HTS i Gearslutz. I wcale nie uznałem, że się czepiasz. Po prostu poprawiłem.

 

Nie teoretyzuje , robiłem dwa pomieszczenia,

 

Jeżeli zrobiłeś dwa pomieszczenia HT według profesjonalnych projektów uznanych projektantów, zamknąłeś cały proces pełną kalibracją pasywną i aktywną, i wyszło ci po pomiarach, że pomieszczenie nie spełnia norm i warunków, to oczywiście przyznam ci pełną rację. W przeciwnym wypadku, wprowadziłeś do swoich realizacji taką ilość dodatkowych zmiennych i niewiadomych, że nie sposób znaleźć przyczyny. Jakkolwiek, dziękuję za twoje uwagi.

 

Jeśli próba zwrócenia Ci uwagi na pewne kwestie uznałeś jako czepialstwo to sory, wyłączam się z wątku.

 

Nie wyłączaj się, wprost przeciwnie, zachęcam cię żebyś pozostał.

 

Mam nadzieję Magog, że wystarczy ci siły do końca :)

 

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale z reguły piszę w czasie przeszłym ;-))) Sala jest już prawie gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest Audyssey Pro ? To jest jakiś moduł z korektorem podłączany do amplitunera ? Bo rozumiem, że jest to urządzenie zewnętrzne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Jest to odmiana korekcji Audyssey MultiEQ przeznaczona dla profesjonalnych instalatorów, normalnie niedostępna dla "Kowalskiego" (http://goo.gl/LkWxCd). Jest zaaplikowana w zewnętrznym korektorze Audyssey, ale dostępna również w kilku topowych modelach amplitunerów. Aby wykonać korekcję pro trzeba przede wszystkim posiadać odpowiedni zestaw składający się m.in. z indywidualnie kalibrowanych mikrofonu i preampu, trzeba też wykupić licencję. Głównym benefitem, oprócz pomiarów profesjonalnym sprzętem, jest przeprowadzenie pomiarów w 32 miejscach pomieszczenia (nie 8 jak w wersji konsumenckiej), dostępność modelowania krzywych korekcyjnych oraz wyłączalna kompensacji punktu podziału śr/wys (2kHz). Ale najciekawsze jest to, że kit i licencję może wykupić każdy, nie tylko certyfikowany instalator. Na AVS i HTS są megawątki jak to zrobić DIY :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, tylko powiedz mi bo nadal nie rozumiem, czy ten preamp to urządzenie z wbudowanym korektorem, które podpina się na stałe amplitunera ? Bo jak piszesz amplituner nie zawiera tak szczegółowej korekcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Wykonanie konstrukcji przegrody podzieliłem, podobnie jak konstrukcji szkieletu ścian, na dwie części. Głównie dlatego, że taką ramą zdecydowanie łatwiej jest operować podczas finalnego mocowania. Jak widać na zdjęciu, szkielet przegrody nie ma części górnej. Została ona dobudowana później z tych samych powodów.

 

post-57849-0-63869700-1441304990_thumb.jpg post-57849-0-86008600-1441304993_thumb.jpg post-57849-0-18153600-1441304996_thumb.jpg

 

Przed wypełnieniem całości wełną należało poprowadzić przewody wszystkich instalacji. Kabli jest niemało, i tak:

 

- HDMI: do projektora (zdublowany) i dodatkowy do kolumny bocznej. W parze do projektora idą jeszcze 2 przewody LAN CAT6 dla ewentualnego konwertera HDMI-LAN-HDMI przy późniejszych zmianach standardów.

- głośnikowe: LCR i subwoofery 6mm2, reszta 4mm2

- przewody LAN i USB na panel dodatkowy w kolumnie bocznej

- cała masa przewodów do sterowania niskonapięciowego, dystrybucji sygnałów IR i panelu ściennego Lutrona przed drzwiami do sali kinowej

- przewody sieciowe 230V do sterownika oświetlenia Lutron, do silników maskownic ekranu, zasilania projektora i jeden na panel w kolumnie bocznej. Dodatkowo, od Lutrona wychodzą 4 przewody do obwodów oświetlenia - halogenowego sceny, halogenów bocznych, węży świetlnych w suficie podwieszanym i kinkietów na tylnej ścianie.

 

Wszystkie przewody przechodzą przez ścianę do pomieszczenia technicznego, gdzie znajduje się rozdzielnica 230V oraz stoi szafa rack 42U ze sprzętem AV. Na szczęście niewielka rozdzielnica była już tam wcześniej, a teraz, po modernizacji, zasila również obwody sali kinowej. W rozdzielnicy zamontowano dodatkowo, sterowane z amplitunera, styczniki do przełączania trybów pracy reku i załączania obwodów głównych AV oraz dodatkowe ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B i C.

 

post-57849-0-73184400-1441305048_thumb.jpg post-57849-0-07569700-1441305050_thumb.jpg post-57849-0-62090600-1441305052_thumb.jpg post-57849-0-94302000-1441305055_thumb.jpg post-57849-0-18535000-1441305057_thumb.jpg

 

Teraz już mogłem zająć się wypełnianiem wszystkich pustych przestrzeni sufitu i przegrody wełną mineralną. W międzyczasie wykonałem pokrycie przegrody z dwóch warstw płyt MDF 15mm, oczywiście z Green Glue pomiędzy płytami. W płytach zostały wycięte otwory na głośniki LCR, pułapki basowe i subwoofery. Te ostanie, z uwagi na możliwość prześwitywania jasnych powierzchni przez tkaninę kryjącą scenę, pomalowałem na czarno. Muszę przyznać, że wycinanie pokrywających się otworów w dwóch warstwach płyt wymaga nie lada skupienia i dokładności. Wszystkie wymiary musiałem sprawdzać po kilka razy. Po zmontowaniu przegrody dokończyłem budowę szkieletu sufitu podwieszanego nad sceną. Gdybym zrobił odwrotnie, przegroda byłaby zamocowana do sufitu podwieszanego, a nie do sufitu pomieszczenia.

 

post-57849-0-53059100-1441305174_thumb.jpg post-57849-0-57272000-1441305164_thumb.jpg post-57849-0-27904500-1441305167_thumb.jpg post-57849-0-74694100-1441305169_thumb.jpg post-57849-0-60198200-1441305171_thumb.jpg post-57849-0-47427800-1441305176_thumb.jpg

 

Pod koniec listopada 2014 dojechała z USA wełna na pokrycie przegrody. Jest to specjalny rodzaj wełny stosowanej do pokrywania kanałów wentylacyjnych w instalacjach HVAC. Niestety, nie udało mi się znaleźć odpowiednika w PL i UE, a to co znajdywałem nie zostało zaaprobowane przez EG. Szczerze mówiąc byłem trochę przybity tą sytuacją. W akcie desperacji napisałem do Polameru z zapytaniem o wycenę kosztów importu rolki 15mb tej wełny z USA i… pełen sukces! Okazało się, że import morski do PL kosztował tyle, ile transport od sprzedawcy do magazynu Polamer w USA ! Rejs do PL trwał ok. 1.5 m-ca.

 

post-57849-0-93852500-1441305299_thumb.jpg

 

Zacząłem też zamykać przestrzenie sufitu dwoma warstwami płyt OSB 12mm. Pierwsza, dolna warstwa wystaje poza „tunel” tworząc coś w rodzaju okapu (?) i będą w nim zamontowane halogeny. Będzie jeszcze drugi okap pomiędzy tym pierwszym, a sufitem. W suficie podwieszonym oczywiście wycięte są otwory na anemostaty i przewody, a z tyłu na głośniki SBL, SBR. Wszystkie otwory w miejscach przejścia instalacji przez sufit podwieszony uszczelniłem kitem ogniochronnym Hilti. Na przedostatnim zdjęciu widać też puszkę montażową do sterownika oświetlenia Lutron.

 

post-57849-0-51157700-1441305451_thumb.jpg post-57849-0-70317900-1441305453_thumb.jpg post-57849-0-53485600-1441305455_thumb.jpg post-57849-0-04321900-1441305457_thumb.jpg post-57849-0-76350500-1441305459_thumb.jpg

 

Zbliżają się święta i Nowy Rok 2015, najwyższa pora poświęcić więcej czasu rodzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Dzięki za wyjaśnienie, tylko powiedz mi bo nadal nie rozumiem, czy ten preamp to urządzenie z wbudowanym korektorem, które podpina się na stałe amplitunera ? Bo jak piszesz amplituner nie zawiera tak szczegółowej korekcji.

 

To urządzenie to nie preamp, a korektor, włącza się go w torze analogowym, pomiędzy preamp i końcówki mocy. Ale Audyssey Pro jest też zaszyte w topowych modelach amplitunerów m.in. Denona, Onkyo, Marantza. Funkcjonalność tę odblokowuje się przy pomocy specjalnego oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, o to mi właśnie chodziło. Tak właśnie myślałem, że to musi być zewnętrzne pudełko (korektor) włączane gdzieś w tor audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To urządzenie to nie preamp, a korektor, włącza się go w torze analogowym, pomiędzy preamp i końcówki mocy. Ale Audyssey Pro jest też zaszyte w topowych modelach amplitunerów m.in. Denona, Onkyo, Marantza. Funkcjonalność tę odblokowuje się przy pomocy specjalnego oprogramowania.

 

A mozesz podac, o ile posiadasz taka informacje, w jakich modelach Onkyo jest zaszyty Pro? I jakie to specjalne oprogramowanie jest potrzebne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz podac, o ile posiadasz taka informacje, w jakich modelach Onkyo jest zaszyty Pro?

 

tutaj cosi więcej - chyba życzą 1800 zyla za usługę...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość

(Konto usunięte)

Czas już chyba na kolejną relację z budowy mojej salki kinowej.

 

Czas świątecznego spowolnienia przeznaczyłem na mniej wymagające, choć niezbędne, prace, jak np. przemalowanie frontów głośników LCR na czarno. Oryginalny, srebrny front powodowałby odbicia światła przechodzącego przez ekran, a to wprowadzałoby zniekształcenia barw i zaburzenia kontrastu wskutek odbić. Na tym etapie nie byłem jeszcze pewien czy konstrukcja ramy ekranu umożliwi mi zastosowanie czarnej tkaniny w celu absorpcji światła. Jedno jest pewne, jakakolwiek powierzchnia odbijająca światło za ekranem jest niewskazana. Tak więc moje Focale poszły pod wkrętak, a przy okazji „prysnąłem” również białe kosze głośników sufitowych SBL i SBR.

 

post-57849-0-85466800-1442434112_thumb.jpg post-57849-0-84799700-1442434110_thumb.jpg post-57849-0-06820700-1442434116_thumb.jpg

 

W przerwie pomiędzy filmami o przygodach Kevina, przykryłem wewnętrzne powierzchnie sufitu podwieszonego sklejką 6mm, w 1-szej klasie jakości, i pomalowałem na jasny dąb. Czas ten poświęciłem również na projektowanie i planowanie dalszych etapów prac oraz zamówienie niezbędnych materiałów, głównie dociętej na wymiar sklejki, niezbędnego drewna konstrukcyjnego, rożnych listew i profili ozdobnych. Jako spóźniony prezent gwiazdkowy przyjechała też zamówiona w Cinema Space tkanina Camira Cara, do naciągnięcia na ściany, sufit i na ustroje akustyczne.

 

post-57849-0-21054400-1442434363_thumb.jpg post-57849-0-32226800-1442434117_thumb.jpg post-57849-0-24197900-1442434199_thumb.jpg post-57849-0-67248800-1442434200_thumb.jpg post-57849-0-22915600-1442434448_thumb.jpg

 

Po świętach, gdy prace mogły już ruszyć pełna parą zająłem się wykańczaniem sufitu. W pierwotnym planie sufit miał zostać zwyczajnie pomalowany na czarno, drobnoziarnistą farbą strukturalną. Niestety, problemy z przykręcaniem niezwykle twardej, ogniochronnej płyty GK do stalowego profila kapeluszowego wymusiły zmianę przyjętego rozwiązania. Problem wynikał z tego, że niektóre z wkrętów nie zagłębiły się w kartonowym poszyciu płyty i zwyczajnie nieco wystają. W trakcie przykręcania dochodziło do sytuacji, że wkręt wyrywał się z profila, a i tak nie był zagłębiony w płycie. Nałożenie i wyszlifowanie szpachli na takiej powierzchni nieuchronnie pozostawiłoby widoczne, przy równoległym podświetleniu przez projektor, nierówności. Poza tym, ilość pyłu powstała przy szlifowaniu była nie do zaakceptowania. Musiałem wymyśleć coś innego. Postanowiłem zrobić panele sufitowe z 6mm HDF, obciągnięte czarną tkaniną i zamocowane do sufitu wkrętami (pierwsza warstwa to OSB). Każdy z paneli ma 9 punktów mocowania i tak dobrane wymiary, że w zasadzie omijają one wszystkie punkty przykręcania płyt GK. Tkaninę przyklejałem do zagruntowanego panelu Wikolem, z uwagi na długi czas wiązania kleju i co za tym idzie możliwość łatwego wygładzenia tkaniny i poprawek po przyklejeniu. Przyklejona tkanina była następnie naciągana na bokach i staplowana. Potem tylko płytki dystansowe i na sufit. Ślady po wkrętach będą oczywiście zaślepione. W sumie wyszło nawet lepiej niż malowanie, szczególnie, że tkanina nadaje ciepła i przytulności pomieszczeniu. Po zamontowaniu 12 paneli w salce nastała „ciemność”.

 

post-57849-0-71269700-1442434575_thumb.jpg post-57849-0-10816500-1442434578_thumb.jpg post-57849-0-17710900-1442434580_thumb.jpg post-57849-0-75033600-1442434581_thumb.jpg post-57849-0-16656400-1442434583_thumb.jpg post-57849-0-54274800-1442434584_thumb.jpg

 

Nastały też ferie zimowe 2015 i kolejna przerwa w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapki z głów - to się nazywa PASJONAT ! :)

 

Pewien Pan poszedł inną drogą - dla "normalnych ludzi" wręcz idiotyczną i niezrozumiałą ....

Pospawał na zewnątrz "stalową klatkę" nieco mniejszą od pomieszczenia, a następnie wsunął

ją do niego i osadził na kilkudziesięciu gumowych odbojnikach odizolowanych od fundamentu.

Puste przestrzenie wypełnił odpowiednim materiałem i tak oto zbudował pokój w pokoju (garażu).

Teoretycznie można takie "pomieszczenie" podwiesić na sprężynach, ale to już byłby niezły odpał,

choć wiadomo, że i takie rozwiązania są stosowane. To tak tytułem podziwu dla totalnego odlotu. :)

 

3mam kciuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że żadny szczegół nie umknie :) Magog patrząc na Twoje pomysły przypomniała mi się ta bajka o pomysłowym Dobromirze, oczywiście w pozytywnym znaczeniu ;)

Ten czarny sufit robi różnicę, od razu odmiana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Po tygodniu w górach, całkiem już wypoczęty i zrelaksowany ;-)) wróciłem do pracy nad naszym kinem domowym.

 

Nadszedł czas na montaż głośników i wykończenie przegrody. Warstwa wełny na przegrodzie stanowi swoisty filtr akustyczny (absorber membranowy), wprowadzający mniejsze tłumienie dla częstotliwości wyższych. Głównym celem jest kreowanie akustyki poprzez zachowanie odpowiedniej absorpcji dolnego i średniego pasma, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego pogłosu sopranów. Konstrukcja ta składa się tak naprawdę z dwóch warstw wełny Linacoustic z folią PP o grubości 0.7mm pomiędzy. Grubość folii ma tu decydujące znaczenie. Pierwsza warstwa wełny jest przyklejona, a folia naciągnięta i zamocowania na górze i dole przegrody.

 

post-57849-0-78625700-1443116816_thumb.jpg post-57849-0-17690700-1443116820_thumb.jpg post-57849-0-84790500-1443116821_thumb.jpg post-57849-0-38262500-1443116824_thumb.jpg

 

W tym momencie, przed nałożeniem drugiej warstwy wełny, należało zamocować głośniki do przegrody. Trochę mnie to kosztowało pracy, szczególnie, że manewrowanie nimi nie należy do zadań najłatwiejszych. Pomogłem sobie "odginając" trochę wełnę od otworu. Ze względu na zysk SPL i minimalizację zniekształceń SBIR przegrody istotne jest, aby wszystkie głośniki były wyrównane z przegrodą. Ponadto, oba suby muszą być w idealnej zgodności czasowej, co oznacza, że ich odległość od głównego miejsca odsłuchu, musi być identyczna. W przeciwnym razie będą problemy z reprodukcją basu, które trzeba będzie korygować wprowadzając dodatkowe opóźnienia czasowe w procesorze DSP.

 

post-57849-0-67287300-1443116850_thumb.jpg post-57849-0-19263400-1443116865_thumb.jpg

 

Potem już tylko druga warstwa wełny Linacoustic mocowana wkrętami z podkładkami papowymi, oczywiście pomalowanymi na czarno.

 

post-57849-0-59275600-1443116896_thumb.jpg

 

Pozostała jeszcze konstrukcja stelażu do mocowania ekranu. Kolej na wykańczanie sufitu, a to dopiero wyzwanie dla stolarza amatora :) A skoro wszystkie głośniki podłączone, to próbne odpalenie systemu tuż, tuż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota....ale załamałem się zdając sobie sprawę ze złożoności zagadnienia, dlatego chyba zrezygnuję ze sceny i głośniki będą po prostu stały sobie na podłodze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie czarnego materiału wykorzystanego do paneli na suficie, czy to jest ten sam materiał który będzie wykorzystany do budowy "czarnych paneli" dookoła ekranu lun na ścianach. Jakie właściwości powinien mieć materiał z którego będę np robił maskowanie ekranu? Możesz podać konkretne namiary na takie materiały.

 

Rozumiem, że w Twoim kinie taki materiał powinien być transparentny akustycznie?

 

Czy wykorzystanie wełny na tak wielką skalę nie wytłumi za bardzo dźwięku? - takie moje dywagacje, na razie patrząc na moje pomieszczenie HT wszędzie upycha się spore ilości wełny, różnego rodzaju i dlatego powoli zastanawiam się czy to po prostu nie "zabije dźwięku" (dlatego chyba sam będę wszystko robił etapami)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Magog te suby to jest DIY ?

 

post-57849-0-42036800-1443385502_thumb.jpg

 

Ale zgadzam się, że wyglądają jak DIY ;-)) To model CT-SW12, do tego wzmacniacz SA1000.

 

dlatego chyba zrezygnuję ze sceny i głośniki będą po prostu stały sobie na podłodze ;)

 

Scena jest ważnym elementem wizualnym, spełnia też ważną rolę izolacji subów od podłogi, pisałem o tym wcześniej. Nie poddawaj się, na początku wszystko wygląda trudno, ale jak już zaczniesz, wszystko pójdzie łatwo.

 

Mam pytanie odnośnie czarnego materiału wykorzystanego do paneli na suficie, czy to jest ten sam materiał który będzie wykorzystany do budowy "czarnych paneli" dookoła ekranu lun na ścianach. Jakie właściwości powinien mieć materiał z którego będę np robił maskowanie ekranu? Możesz podać konkretne namiary na takie materiały.

 

Tak, to ten sam materiał Camira Cara. Oczywiście na ścianach i suficie ma on znaczenie wyłącznie wizualne. Wszędzie, gdzie używamy materiału do celów związanych z dźwiękiem, tj. ustroje, maskowanie ekranu, sceny, itd materiał musi być transparentny akustycznie. Jeżeli nie dysponujesz danymi producenta, najprościej sprawdzić to próbując oddychać przez warstwę materiału. Jeżeli możesz to robić swobodnie, materiał taki nadaje się do zastosowania. O ile pamiętam to Cara wprowadza tłumienie -1.7dB @ 15kHz. Oczywiście materiały Camiry można zastąpić, może to być np. materiał na maskownice kolumn.

 

Czy wykorzystanie wełny na tak wielką skalę nie wytłumi za bardzo dźwięku?

 

Bez obaw ;-)) Generalna zasada mówi, że do połowy długości sali należy zapewnić tłumienie, a w szczególności na ścianie przedniej. Czas pogłosu w sali kinowej powinien wynosić 0.3-0.4s w paśmie 200Hz-4kHz. To dość mało, szczególnie biorąc pod uwagę pasmo. Potrzeba naprawdę dużo wełny, chociaż absorbery są jednymi z wielu rodzajów ustrojów wykorzystywanych w salach kinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zgadzam się, że wyglądają jak DIY ;-))

Nie gniewaj się, po prostu nie znam się ;)

 

Rozumiem, że chodzi o ten wzmacniacz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do każdego suba musi być osobno taki wzmak, czyli 4 sztuki ?

 

Koszt suba to widzę, że około 4 tyś, ile kosztuje taki wzmacniacz ?

 

Powiedz jeszcze czemu sub pasywny i osobno wzmacniacz ? Łatwiej regulować na odległość bez wyciągania suba z zabudowy czy jakieś inne względy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Rozumiem, że chodzi o ten wzmacniacz ?

 

Tak, to ten wzmacniacz, jeden na dwa, połączone równolegle, suby. Ale suby balansujące, a będą to Triad Bronze Inwall, będą zasilane z osobnego, słabszego, wzmacniacza, prawdopodobnie Behringera lub Crowna z obróbką DSP. Dla tych subów istotne jest dopasowanie czasowe i częstotliwościowe, a nie rozciągnięcie. Druga opcja, w sytuacji gdyby zgranie z subami głównymi było niewystarczające, to dokupienie procesora DSP np. Behringer DCX2490 i wykonanie kalibracji wszystkich subów razem. Dopiero potem można wykonać skuteczną kalibrację Audyssey.

 

Powiedz jeszcze czemu sub pasywny

 

W moim rozwiązaniu należało wziąć pod uwagę trzy warunki. Wymiary, chodzi głównie o głębokość, brak skutecznego chłodzenia w przegrodzie oraz odporność systemu na usterki. A jeżeli chodzi o suby balansujące, to wymiary przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Jeżeli chodzi o wykończenie sufitu podwieszonego to postanowiłem wykonać konstrukcję złożoną z dwóch półek. W półkach umieszczone będzie oświetlenie główne i dekoracyjne.

 

W pierwszej kolejności wykończyłem sklejką pierwszą warstwę. Sklejka w I-szej klasie jakości, przycięta na wymiar przez sprzedawcę, pozwoliła uniknąć problemów z fornirowaniem i zapewniła właściwy efekt estetyczny. Taki element wystarczyło przyciąć w narożnikach i przymocować do OSB. Dom mocowania użyłem kleju i pistoletu z zszywkami stolarskimi. Dużo łatwiej i estetyczniej niż wkręty, można też wstrzeliwać zszywki bliżej krawędzi sklejki. Wszystkie łączenia będą zakryte drewnianymi listwami dekoracyjnymi. Widoczne płaszczyzny OSB pomalowałem na czarno, aby przypadkiem nie prześwitywały przez "pory" tkaniny, którą będą przykryte.

 

post-57849-0-02040400-1443907489_thumb.jpg post-57849-0-56002100-1443907490_thumb.jpg

 

W międzyczasie posklejałem ze sobą dwie sklejki na drugą "półkę", w taki sposób, że z jednej strony krawędzie tworzą widoczny schodek. Ta drobna modyfikacja wynikła wyłącznie z powodów estetycznych, chociaż większy ciężar półki z pewnością przyczyni się do zmniejszenia jej podatności na wibracje i ewentualne pęknięcia szpachli na łączeniach. Na pierwszym zdjęciu widać pomalowane półki, z zabezpieczonymi taśmą schodkami. Do mocowania półek użyłem dostępnych w LM gotowych drewnianych kątowników montażowych, które przykleiłem i przymocowałem zszywkami do półek. Dodatkowo na każdej półce umieściłem listwy, do których mocowane będą osłony. Na listwach tych zamocowane są również klipsy do węży świetlnych. Zaprojektowałem dwa węże świetlne, biały (ciepły) na dolnej półce, niebieski na górnej.

 

post-57849-0-37928600-1443907594_thumb.jpg post-57849-0-87406900-1443907596_thumb.jpg post-57849-0-38101700-1443907599_thumb.jpg post-57849-0-04604000-1443907598_thumb.jpg

 

Aby zapewnić prawdziwie kinową atmosferę zdecydowałem się na użycie sterownika oświetlenia Lutron i zaprojektowałem łącznie cztery strefy oświetlenia. Pierwsza to halogeny nad sceną, druga - halogeny po bokach, trzecia - węże świetlne, czwarta - kinkiety z tyłu sali. Z uwagi na minimalne obciążenia wymagane przez Lutrona, tylko wąż niebieski jest LED-owy, drugi jest tradycyjny, żarówkowy. Oczywiście czeka mnie zaprojektowanie odpowiednich scen w zależności od sytuacji, czyli np. scena 1, wejście - powoli zaświecają się wszystkie, scena 2, projekcja - powoli gasną, scena 3, muzyka - tylko węże, scena 4, pauza - tylko kinkiety, itp., itd. O ile pamiętam scen można zaprogramować 16, czyli całkiem sporo i chyba nawet za dużo, jak na moje potrzeby. Lutron Grafik Eye i moduł wejściowy zostały kupione jako używane na eBay'u UK, a widoczne również na zdjęciu sterowniki i dystrybutory sygnałów IR Xantech (o tym później), na eBay'u US. Z uwagi na wykończenie ściany musiałem przełożyć przewody dwóch obwodów. Dwa kable CAT5 doprowadzają sterowanie z modułu wejściowego i sygnał IR do sterowania Lutronem.

 

post-57849-0-79474700-1443907665_thumb.jpg post-57849-0-45133500-1443907667_thumb.jpg post-57849-0-76855500-1443907979_thumb.jpg

 

Wszystkie elementy oświetlenia znalazły się na swoich miejscach i można było przeprowadzić próbne "odpalenie". Zamontowałem również osłony półek. Na razie, bez listew dekoracyjnych, całość wyglądała jak niżej. Co bardziej spostrzegawczy z was dostrzegą pewnie niewykończony otwór na halogen. To niestety efekt zbyt pośpiesznego mierzenia. W rezultacie otwór wyszedł oczywiście nie w tym miejscu, co powinien. Musiałem wyciąć i usunąć uszkodzony element, na szczęście miałem jeszcze kilka odpadów, z których jednego użyłem do naprawy. Szczęśliwie naprawa nie jest widoczna dla niewtajemniczonych, ale od tego momentu, wszelkie krytyczne odległości mierzę po dwa razy ;-)).

 

post-57849-0-62695900-1443907741_thumb.jpg post-57849-0-68014800-1443907743_thumb.jpg

 

Efekty jakie zapewnia Luton są naprawdę wspaniałe. Największe wrażenie robi wejście do ciemnej sali i obserwowanie powolnego rozświecania się wszystkich świateł. Zupełnie jak w kinie :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki szacunek i podziw!

Coś pięknego.

 

Dwa pytania:

- Gdzie barek?

- Jakie filmy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.