Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny podłogowe do rocka - nowe vs używane


freston

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Użytkowników!

 

Poszukuję dla siebie nowych lub używanych kolumn podłogowych. Podstawowe informacje:

 

Muzyka: rock w każdej postaci, nieco metalu (ale bez "sieczki") - 75% (od Dire Straits i AC/DC, przez Avenged Sevenfold do Insomnium), reszta różne gatunki (jazz, Depeche Mode, Garbage, klasyka).

Pokój: 18 m2 ("normalny" salon; można pokombinować z ustawieniem kolumn od ścian)

Budżet: ok. 1200 (+ ok. 200, jeśli naprawdę warto dołożyć) na same kolumny, drugie tyle na wzmacniacz i cd

Elektronika: na razie nic, czekamy na kolumny

 

Nieco wrażeń z tego co słyszałem poniżej (sorki za laicki opis, ale to moje pierwsze zabawy ze stereo).

Odsłuchałem jak dotąd w salonie audio takich kolumienek (zestaw: wzmacniacz BC Acoustique EX-322, cd Pioneer - nie pamiętam modelu, średniak; muzyka: Dire Straits, Queen, Black Sabbath; pokój odłuchowy kilkanaście m2):

 

1) Monitor Audio MR 4 - bardzo poprawnie brzmiały, basu dość, barwnie i szczegółowo, dynamika ok, jedyne czego mi brakowało to "banana" na twarzy, czyli nie było jakiegoś zachwytu, słuchałem dość długo wszystkich płyt - było naprawdę ok

2) Indiana Line Nota 550 - wymiękłem w połowie słuchania, mniej pełnie i barwnie, bardziej jazgotliwie i uciążliwie (choć sprzedawca mówił, że to MR4 są uciążliwe)

3) Jedyne podstawkowce - Focal Chorus 806 V (były w promocji) - brzmiało b. dobrze, ale brakowało masy w tym dźwięku, po ich przesłuchaniu wyeliminowałem z poszukiwań podstawkowce w ogóle - ciężar dźwięku wszystkich podłogówek był ok

4) Roth Oli RA 4 - mniej przejrzyście i dokładnie niż wszystkie dotąd, bas gorszy niż w reszcie, dźwięk jak zza zasłony, szybko odpadły

5) Focał Chorus 714 - poza budżetem, ale sprzedawca bardzo chciał pokazaćicon_smile.gif ładny, pełny dźwięk najlepszy ze wszystkich, dynamika i barwa bdb

 

Nie miałem więcej czasu na odsłuch (były jeszcze PSB, Melodika i dużo droższe rzeczy, np. MA Silver). Posłuchałem jeszcze na koniec MR4, bo z budżetu te najbardziej mi odpowiadały- wypadły gorzej niż Focale, ale nie aż tyle, by dorzucać do kolumn drugie tyle kasy (kosztują ponad 3k). Wrażenie końcowe po MR4 - więcej niż pozytywne, ale jakoś brakuję tego WOW;)

 

Zmierzając do finału: większość forowiczów pisze, żeby w takim budżecie brać kolumny używane. Moje pytanie dotyczy właśnie tej kwestii. Prawie nowe MR4 mogę mieć za ok. 1000, odsłuchane i zaakceptowane na 4+ (odsłuch krótki, ale cóż...). Mniej więcej w tej kwocie mogę również dostać używane (nastoletnie) Acoustic Energy Evo 3 lub Dali 450. Jeden problem to wiek kolumn, ale większy to taki, że szanse na ich odsłuch są praktycznie zerowe - kupowałbym w ciemno.

 

Będę wdzięczny za każdy głos w temacie icon_smile.gif

 

Marcin

 

P.S. Może ktoś z okolic Kielc/Radomia posiada Evo3/450 i może udostępnić je do odsłuchu? icon_wink.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

z mojej strony mogę na pewno zaproponować bardzo dobrą konstrukcję Pylon Audio Pearl 25. To polski produkt, solidnie wykonany i dobrze, dynamicznie grający. Są to kolumny, które nie stawiają jakiś wyjątkowo wysokich wymagań w stosunku do elektroniki, co jest także ich zaletą.

Drugą propozycją jest Monitor Audio Bx5. To dobra klasa wyżej niż wszystkie podane przez Ciebie kolumny (może poza Focal), jeśli decydowałbyś się na zakup tych kolumn wraz z elektroniką w naszym salonue, myślę że z finansami poradzilibyśmy sobie.

 

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań oraz oferty finansowej służę pomocą.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Indiana Line Nota 550 - wymiękłem w połowie słuchania, mniej pełnie i barwnie, bardziej jazgotliwie i uciążliwie (choć sprzedawca mówił, że to MR4 są uciążliwe)

Z nowych zdecydowanie lepsze będą Indiana Line Tesi 560N lub Roth Audio Oli 40, a z używanych zdecydowanie wyższa półka Dynaudio Audience 70 lub 72. Trzeba tylko uważać bo niedawno słyszałem o przypadku sprzedaży tych zestawów z noname przetwornikami. Brzmiały gorzej niż STX-y.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Dali jak i AE są dobrymi budżetowymi kolumnami. Ich zakup (pod warunkiem przyzwoitego stanu technicznego i estetycznego) nie wydaje mi się większym ryzykiem niż wydanie tysiaka w sklepie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój: 18 m2 ("normalny" salon; można pokombinować z ustawieniem kolumn od ścian)

Budżet: ok. 1200 (+ ok. 200, jeśli naprawdę warto dołożyć) na same kolumny, drugie tyle na wzmacniacz i cd

Przy takim budżecie to polecę tylko używane bo będziesz miał dwa razy lepszy dźwięk ale pozostaje problem jedynie z odsłuchem i porównaniem.

Jak podobały się Focale tu jest coś dobrego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polecam (niedrogie) Dali to najlepiej 505, 5005 lub Concepty 6 (naj) ewentualnie używane Monitor Audio serii BX lepsze od MR4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady i wskazówki! Wszystko zmierza jednak ku kolumnom używanym. Czy ktoś mógłby na koniec pokusić się o prowizoryczny "ranking" używanych modeli, które zostały mi przez różne osoby polecone (są w zasięgu cenowym i pasują do metrażu i rodzaju muzyki), czyli: Dali 450, Dali 400, Dali 505, Dali 5005, Dali Concept 6, MA BX5, MA BR5, AE Evo 3. Oczywiście można dorzucić coś od siebie, byle nie za dużo, bo już od tej listy głowa boli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałbym w cenie do 1000 zł : AE Evo3, Paradigm Monitor 7 / 9 albo Dali 104/505/5005.

Do w/w dobierzesz cieplej grający wzmacniacz i będzie dobrze.

Dali 450 to lepsze kolumny ale w takim pokoju mogą się udusić i widzę je raczej do innej muzyki.

Co do odsłuchów - zdziwiłbyś się ale w Twoim pokoju każde z tych kolumn mogły by zabrzmieć zupełnie inaczej, a więc i ranking mógłby być inny.

Więc to i tak jest kupowanie w ciemno ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiało można też polecić tannoy v4, będą przy okazji nowsze, idealne do 18 m, z odpowiednim wzmakiem także przy ostrzejszej muzyce dają radę, przy lżejszej rewelacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.