Skocz do zawartości
IGNORED

problem z nadmiernym wzbudzaniem się basów pokój 15 m2


mujas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z akustyką w pokoju 15 metrów kwadratowych. Problem polega na nadmiernym wzbudzaniem się basu podczas odsłuchu muzyki (mam wrażenie że bas zaczyna dudnić) od razu zaznaczę że na ponad 80% - 85% dotychczas słuchanych kawałkach problem ten nie występuje. Problem pojawia się na niektórych kawałkach gdzie bas jest mocniej akcentowany np.

celine dion loved me back to life

celine dion somebody loves somebody

Earned It (Fifty Shades Of Grey)

katie melua 9 million bicycles

 

Sprzęt grający to Hegel H160 a kolumny do Dynaudio x34 źródło to laptop gram przez kabel USB . Kto zna wzmacniacz wie że ma on dobrą podstawę basową kolumny Dynaudio x34 też potrafią nisko schodzić. Problem ten nie pojawiał się gdy Hegel H160 grał z kolumnami Kody AV 702 tylko że kolumny kody są z przed kilkunastu lat znacznie niższa klasa więc nie potrafią tak nisko schodzić z basem. Nie wiem na czym polega problem czy w pokoju podbijane są jakieś konkretnie niskie częstotliwości, czy mam źle rozstawione kolumny czy coś jeszcze innego??.

Poniżej zamieszczam 4 fotki pokoju który ma 4,45 m długości i 3,35 m szerokości, wysokość pokoju 2,30 m do sufitu podwieszanego. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest ustawienie kolumn, słucham w ustawieniu zbliżonym do trójkąta równobocznego, próbowałem wysunąć kolumny bardziej do przodu (co zaznaczyłem zielonymi kwadratami) niestety nie wiele pomogło. Włożenie gąbek w wyloty bas refl....... pomaga ale to nie jest rozwiązanie dobre bo bas wtedy gra jak by był "wykastrowany". Macie jakieś pomysły co mogło by pomóc?? może jakieś inne ustawienie kolumn, powstawianie w kąty jakiś kwiatków może powieszenie jakieś zasłony ??

Z góry dziękuję za poświęcony czas i ewentualną pomoc

Pozdrawiam

Mariusz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-56604-0-07159900-1439630768_thumb.jpg

post-56604-0-16497300-1439630778_thumb.jpg

post-56604-0-96554400-1439630784_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podłączasz przez USB laptopa to ściągnij jakiś generator częstotliwości - np. Test Tone Generator. Wygeneruj częstotliwości od 30 do 200 Hz i zobaczysz, przy której jest podbicie.

Rozwiązań można szukać wiele - od całkowitej zmiany ustawienia sprzętu oraz mebli po pułapki basowe na daną częstotliwość. Można również zastosować panele pochłaniające niskie częstotliwości.

Wszystko zależy od Twojego budżetu i jak bardzo możesz pomieszać w tym pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobną przyczyną może być też miejsce w którym siedzisz słuchając muzyki. Ustawienie kanapy wskazuje, że masz za sobą bardzo blisko ścianę. Spróbuj odsunąć się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dynaudio są dosyć trudne w ustawieniu potrafią być wyczuwalne podbicia w pokoju u siebie miałem f260 xeo5 i f160 za każdym razem walczyłem z ustawieniem niby sukces ale podbicia wyczuwalne, do tego trzeba mieć więcej jednak w pokoju miekkich foteli krzeseł etc, powkładaj na próbę z całego domu różne rzeczy np dywan na podłogę , krzesła poduszki ustaw w rogi , pobaw się z akustyką zobacz jaki to przynosi efekt, dodatkowo kolumny u mnie minimum były odsunięte ok 70cm od tylnej ściany w rogach lepiej nie wstawiaj dosyć mocno dynki reagują na podbicia, powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na początek próbować odsunąć kolumny od ściany oraz kanapę - zmienisz trochę rozkład rezonansów, ale najlepszy efekt uzyskasz albo (w tańszej opcji) instalując w pokoju panele akustyczne z wełny mineralnej, albo w droższej i bardziej precyzyjnej - poszukaj firmy robiącej pomiary akustyczne, na podstawie pomiarów trzeba wykonać odpowiednią ilość paneli akustycznych, w tym również dostrojonych do Twojego pokoju pułapek basowych (np. rezonatorów) oczywiście poza kosztami dochodzi kwestia wyglądu i miejsca zajmowanego przez takie panele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Panele akustyczne z wełny mineralnej PT-80 i panele hybrydowe - - paneleakustyczne.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.