Skocz do zawartości
IGNORED

Proszę o pomoc w doborze zestawu Hi-Fi


DoomBoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

nadszedł czas na zakup pierwszego zestawu stereo ;). Kwota jaką mogę poświęcić to około 3500zł. Muzyki mam zamiar słuchać głównie z oryginalnych CD, jednak chciał bym by była możliwość podłączenia PC(ale to chyba nie jest najmniejszy problem), dodatkowo zależy mi na możliwości podpięcia do zestawu Playstation 4 (a to już chyba gorzej musi być wejście optyczne w wzmacniaczu).

 

Więc teraz może trochę o tym czego będę słuchał i jakie są moje preferencję. Muzyka której głównie słucham to rock i metal od klasycznych The Doors, Led Zeppelin czy Pink Floyd przez progresywne Dream Theater, Riverside po muzyke ekstremalną Cannibal Corpse, Deicide, Slayer, Obituary.

 

Czyli w skrócie potrzebuję czegoś uniwersalnego, co sprawdzi się w każdym gatunku co będzie brzmiało naturalnie bez udziwnień. Określił bym to tym, że oczekuję koncertowego brzmienia.

 

Zależy mi na głębokim basie(mój ulubiony instrument), szerokiej scenie, jednoczesnym dokładnym odwzorowaniu basów i wysokich tonów (szczególnie w ciężkiej muzie jest tego natłok).

 

Do tej pory słuchałem kolumn Pylon Pearl 25 podpięte do amplitunera Onkyo TX-8050 i cd Onkyo C-7030.

Bardzo mi się to połączenie podobało to połączenie jednak na pewno można lepiej ;)

 

Dziękuje z góry za wszelką pomoc i pozdrawiam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz tylko nowego sprzętu - to w tej cenie nie wybrzydzaj. Jak ci się spodobało to bierz co jest. Twój własny odsłuch i preferencje są ważniejsze niż forumowe porady.

Może być lepiej ? Owszem. Ale może też być dużo gorzej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz tylko nowego sprzętu - to w tej cenie nie wybrzydzaj. Jak ci się spodobało to bierz co jest. Twój własny odsłuch i preferencje są ważniejsze niż forumowe porady.

Jest to jedna z najlepszych rad... w tej sytuacji ;)

 

ewentualnie bierz: YAMAHA R-N301 + CD-S300 + JAMO S626

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki zestaw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zostało by jeszcze na kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zakładam że Twój salon ma 20-28m2. Moja propozycja do pozostanie przy kolumnach Pylon Audio Pearl 25, ewentualnie posłuchanie Monitor Audio Bx5. Jako elektronika natomiast zwróciłbym uwagę na klasyczny wzmacniacz Yamaha A-S301 z odtwarzaczem sieciowym CD-N301 lub system Nad C326 BEE z C516 BEE oraz zewnętrzny przetwornik.

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej służę pomocą.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Harman Kardon np 3490, który jest amplitunerem stereo + hd980 + monitor audio( u mnie kiedyś rx2). Jak lubisz bas to wiedz, że można tam jeszcze w przyszłości podpiąć sub bo wzmacniacz posiada 2 oddzielne wyjścia. Wyjścia optyczne jest więc spełnia wymagania. Co do dźwięku to uważam, że do muzyki jaką słuchasz jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz tylko nowego sprzętu - to w tej cenie nie wybrzydzaj. Jak ci się spodobało to bierz co jest. Twój własny odsłuch i preferencje są ważniejsze niż forumowe porady.

Może być lepiej ? Owszem. Ale może też być dużo gorzej...

 

Brakuje takich porad na Forum. To jedna z lepszych wypowiedzi. Jak dla mnie Kolega DoomBoy powinien w 100% skorzystać z tej porady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie wszystkim za rady. Zapomniałem jednak wspomnieć, że to był mój pierwszy odsłuch stereo. Co do kolumn to jestem raczej do nich przekonany. Podoba mi się bardzo to co usłyszałem, a pochlebne recenzję tylko mnie upewniają w tym, że warto właśnie je wybrać.

 

Co do wzmacniacza i odtwarzacza CD jednak chciałbym się jeszcze dokładnie przyjrzeć temu zagadnieniu. Używane sprzęty jak najbardziej wchodzą w grę. Jedyne co jest dla mnie obowiązkowe w tym wzmacniaczu to wejścia optyczne, tak jak pisałem chciałbym podłączyć do mojego zestawu Playstation4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

amplituner Yamaha Rn 301 nie zagra lepiej od Onkyo 8050, nie wiem skad te propozycje. Zmiana na Yamahe RN 500 owszem, może przynieść pożądane zmiany. Dot ego może byc CD lub wspomniany odtwarzacz sieciowy wraz z CD CDN 301. Do tego komplet dobrze grających Pylonów i jesteś w domu.

 

W razie pytań lub wycen zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło tutaj jako przykład kilka amplitunerów. Słyszałem, że z tego samego przedziału cenowego o wiele lepiej grają wzmacniacze (co oczywiste w końcu mają mniej elektroniki w sobie). Jednak czy różnica między sprzętami jest tak znacząca by wybrać sprzęt bez dodatkowej funkcjonalności? Co sądzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co.Zaczynając rok temu przygodę z audio też miałem na myśli funkcjonalność,tablety,pliki,iPada,itp.A wiesz co teraz u mnie gra?

20 letni CD,podłączony do 25 letniej końcówki mocy.Bo z tym gównem jest tak:jak usłyszysz dobry dźwięk,to nie ma odwrotu.Cała reszta będzie Ci przeszkadzć jak ukruszony ząb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem uprzedzony do starych sprzętów, a wręcz był bym skory do ich posiadania ;). Tylko co wtedy z wejściem optycznym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co.Zaczynając rok temu przygodę z audio też miałem na myśli funkcjonalność,tablety,pliki,iPada,itp.A wiesz co teraz u mnie gra?

20 letni CD,podłączony do 25 letniej końcówki mocy.Bo z tym gównem jest tak:jak usłyszysz dobry dźwięk,to nie ma odwrotu.Cała reszta będzie Ci przeszkadzć jak ukruszony ząb.

 

Wiesz, jeszcze nie tak dawno uważałem, ze tylko dobrej klasy CD player i wzmacniacz moze dac dobrej klasy brzmienie. Teraz używam równie wysokiej klasy wzmacniacz, wysokiej klasy DAC, porządny streamera i iPad do sterowania.

I wiesz co, nie używam 25 letniej koncówki, mam na wszystko fabrycznie gwarancje i uważam, ze z tym gownem jest tak, jak dobrze kupisz sprzet dający wysokiej klasy brzmienie, to nie ma odwrotu. I stare graty sprzed 2 dekad bedą jedynie straszyć jak ukruszenie ząb.

No ale, na to trzeba wydać więcej, niż 10K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka możliwych rozwiązań.Są DAC-e w różnych cenach.Ja wybrałem końcówkę mocy z dwoma niezależnymi wejściami.I tak nc+,Xbox one i popcorn hour wchodzą do końcówki poprzez amplituner marantz,a jeżeli mam ochotę posłuchać muzyki na poważnie,to wkładam płytę do denona dcd-2700 wpiętego poprzez wyjście variable bezpośrednio do tej samej końcówki.

 

O to to.Za jakość się płaci.Chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu.Nie jestem anty nowym sprzętom.Wcale nie uważam,że są gorsze niż 25 lenia końcówka na której słucham.Po prostu jeżeli usłyszałeś coś,co Cię satysfakcjonuje,to nie przesiądziesz się na coś"gorszego".Data produkcji i cena ma tu znaczenie drugorzędne.Zrozumiałem,że jeśli chcę sobie siedzieć na skórzanej kanapie,i moim i padem zmieniać utwory z Tidala to będzie mnie to kosztowało"w ch*j kasy"jeżeli nie chcę stracić na jakości.Kolega,który założył temat ma budżet około 1000pln.Bardzo proszę doradź Mu coś sensownego.

 

Sorry,ale nie mogę edytować mojego wpisu.Autor tematu ma 3500pln na sprzęt.Ale to ciągle nie 10000 pln.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano dla mnie 10000 zł to suma astronomiczna ;). Mam 3500 zł z czego 1500 zł odpada na głośniki, bo bardzo mi podeszły Pylony Pearl 25. Więc zostaje 2000 zł na wzmacniacz i cd, może byś sprzęt używany, jedyne co to super by było móc podłączyć do niego Playstation 4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj używanego CA Stream Magic 6 i NAD C320 jako końcówka. SM6 ustaw z aktywna regulacja głośności. Gratis będziesz miał strumieniowca i tuner internetowy a i konsole podepniesz po optyku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum.Na tym forum są frakcje.Jedni twierdzą,że tylko stare sprzęty,zbudowane "po staremu" grają.Inni mówią,że postęp w technice daje nowe możliwości i tylko nowe sprzęty grają.A tymczasem nie ma złotego środka.Są sprzęty mniej,lub bardziej udane.I są ludzie na tym forum,którzy próbują coś tam skatalogować,i doradzić.Trzeba słuchać samemu.I wybrać swój styl brzmienia.Swoje własne realizacje ulubionych płyt( bo to jest zajebiście ważne).I wogóle to wszystko jest jednym wielkim subiektywizmem,bo każdemu z nas podoba się coś innego.

 

Ooo.Widzę wypowiedź mudy.CASM to ja sam chętnie wypróbuję.Jakoś przemawia do mnie jego funkcjonalność i jakošč

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ;-)

Masz koncowke więc może być fajnie ale pamiętaj że bdb gra jako DAC z transportem CD a jakim to już wielokrotnie pisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że trzeba to sprawdzić samemu, jedyne co to chce sobie zawęzić ogromną ilość dostępnego sprzętu, żeby sprawdzić te najciekawsze.

 

Jednak skłaniam się ku zestawowi wzmacniacz plus cd. Bez dodatkowych sprzętów z racji ograniczonego budżetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc 10000 złotych podałem jako przykład, ale i stwierdzenie, że zabawa w bardzo dobre brzmienie z pików zaczyna sie gdzieś powyżej tej kwoty. I nie bylo tu absolutnie porównania do mojego zestawu, bo by sporo, sporo zabrakło mając te 10000 (sam DAC ponad 10K).

 

Mój wpis to jedynie polemika by nie skazywac sieciowe odtwarzacze na stracenie w konfrontacji z CD. Bo jako przykład świetnie przygotowanego produktu jakościowo i brzmieniowego niech posłuży propozycja Kolegi muda44. SM 6 nawet w wersji v1 to kawał świetnie brzmiącego i przygotowanego konstrukcyjnie sprzętu).

Ale faktycznie, przy 3500 może być ciut ciężko na wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ar3cky

Chyba nikt na forum nie będzie polemizował ze stwierdzeniem,że jakość musi kosztować.Co do plików,to było już sporo tematów.Bardzo konstruktywne wypowiedzi są w zakładce PC audio.Ale nawet tam,wśród ludzi wyczulonych na relację cena-jakość nie ma rozmowy o sprzętach tańszych niż 3000pln.Jedynie,jak to już kiedyś podkreślałem,zabawa w tanie audio ma sens,kiedy szukamy swojego brzmienia,swoich preferencji.Ale prędzej,czy pózniej,będziemy postawieni przed faktem,że trzeba wydać kasę,jeśli chcemy słuchać muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak skłaniam się ku zestawowi wzmacniacz plus cd. Bez dodatkowych sprzętów z racji ograniczonego budżetu.

Nie przeanalizowałeś tego co Ci napisałem .

Za około 1600zł kupujesz SM6 a za około 500zł NAD C320 .

Za około 2000zł masz DAC , wzmacniacz , radio internetowe ( około 20 000 stacji ) i strumieniowiec pod który możesz podpiąć dysk z Flacami i mieć tysiące kawałków pod jednym pilotem . Mozesz też SM6 spiąć z PCtem + darmowy Foobar 200 + ASIO . Masz konsolę , wpinasz ją optykiem w SM6 i używasz jej jako transport CD a SM6 jako DACa = odtwarzacz CD.

 

Chyba nikt na forum nie będzie polemizował ze stwierdzeniem,że jakość musi kosztować

Niekoniecznie ale trzeba kombinować .

Kiedyś zauważyłem że niektórzy forumowicze zatoczyli koło . Mieli sprzęty tanie i coraz droższe a w pewnym punkcie nastąpił zwrot finansowy .

Robię to samo . Schodzę z ceny a sprzęt mam co chwila ciut lepszy .

Da się , ale to kosztuje masę czasu i pracy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.Ale nawet analizując Twoje "tanie"zakupy,to obracamy się w okolicach 10-20 kpln.I ja to powoli zaczynam rozumieć.Nie każdy ma zasoby finansowe wystarczające na mbl-La czy burmestera,ale dla normalnego człowieka vicek czy 2020 to już jest coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeanalizowałeś tego co Ci napisałem .

Za około 1600zł kupujesz SM6 a za około 500zł NAD C320 .

Za około 2000zł masz DAC , wzmacniacz , radio internetowe ( około 20 000 stacji ) i strumieniowiec pod który możesz podpiąć dysk z Flacami i mieć tysiące kawałków pod jednym pilotem . Mozesz też SM6 spiąć z PCtem + darmowy Foobar 200 + ASIO . Masz konsolę , wpinasz ją optykiem w SM6 i używasz jej jako transport CD a SM6 jako DACa = odtwarzacz CD.

 

Wpisałem w allegro to chcą za niego około 3000zł :P. Ciężko będzie o używany za 1600, ale może kto wie ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest SM6 warty jako używany 1600zl plus używana końcówka za 2000zl ;-)

Fakt, kolumny wyszły 18600zl bez robocizny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym żeby podłączyć odtwarzacz CD z funkcjami sieciowymi Yamaha CDN301 z kultowym staruszkiem Yamaha A-700? Można spodziewać się dobrych efektów? Ma taki zestaw szanse dobrze zagrać z Pylon Pearl 25?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.