Skocz do zawartości
IGNORED

Dolby Atmos/DTS:X ktoś słyszał to w wersji "domowej" ?


mttj

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszedłem się do kina na Jurasic World w wersji 3D i Dolby Atmos

(głównie posłuchać tego atmosa) i... z 6 minut dobre było, bo reszta

chyba masterowana kinowym 5.1 (3d lepsze, ale tez kilkanaście minut max).

 

Generalnie czuć że jest lepiej (ale nie jak przeskok mono->stereo, bardziej coś jak

60% stereo->5.1) oraz czuć że zabrakło solidnych kolumn ;) i naprawdę fajnie słychać

pozycjonowanie "3D".

 

 

ale.. jak to ma się do domowych zestawów ? ktoś to słyszał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zrobiłem upgrade do Atmosa - dołożyłem do zestawu amplituner Marantz'a SR7009. Filmy bez Atmosa puszczam bezpośrednio na procesor Emotivy (w 7009 jest pass through) a z Atmosem dźwięk przetwarzany jest przez amplituner z którego wyjściem analogowym część idzie na wejście 7.1 Emotivy a górne kanały na dodatkową końcówkę.

Na razie obejrzałem dwa filmy (z braku czasu) i wrażenia jak najbardziej pozytywne. Różnica jest duża, są momenty gdzie głośniki słychać wyraźnie, a przeważnie dodatkowo kształtują scenę. Jest mniej więcej tak jak opisałeś, znacznie lepsze pozycjonowanie dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Moim zdaniem nie powinno być tak, że słyszysz wyraźnie te nowe kolumny. Tak napisałeś.

Celem powinno być tylko większe ,,uprzestrzennienie'' dżwięku. Lepsza lokalizacja pozornych źródeł dźwięku.

Kolumny mają zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinno być tak, że słyszysz wyraźnie te nowe kolumny. Tak napisałeś.

Celem powinno być tylko większe ,,uprzestrzennienie'' dżwięku. Lepsza lokalizacja pozornych źródeł dźwięku.

Kolumny mają zniknąć.

Może inaczej - słychać, że dźwięk dobiega wyraźnie z góry. Wcześniej nie było tam nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję posłuchać Dolby Atmos na Warsaw Audio Show. Owszem, robi wrażenie, ale nie powiedziałbym że aż takie, aby zwalało z nóg. W filmach może się czasem przydać. W mojej ulubionej muzyce wielokanałowej - nie, gdyż ta była, jest i pozostanie 5.1.

 

Moim zdaniem sprawa ma szerszy aspekt. Jest nią celowość mnożenia ilości kanałów w warunkach domowych. Przyrosty efektu przestrzennego (powtarzam: w warunkach domowych) w funkcji ilości kanałów (i co za tym idzie: głośników) są do 5.1 liniowe. Powyżej tej liczby owe przyrosty gwałtownie maleją, asympatotycznie do zera. Ale każdy dodatkowy kanał generuje dodatkowe koszty. Dlatego konsekwentnie jestem zwolennikiem szkoły, która uważa 5.1 za optimum. Jestem jeszcze (acz z trudem) w stanie zrozumieć (dla filmów) konfigurację 7.1, co przy Dolby Atmos oznacza 5.1.2. Ale więcej? Po co?

 

W sąsiednim wątku toczy się ożywiona dyskusja na temat telewizji wyższej rozdzielczości niż Full HD. Otóż wdrażana obecnie w Japonii Super-Hi Vision (8K, czyli 7680 x 4320) ma oryginalnie dźwięk 22.2. Jeden z twórców tego systemu powiedział niedawno w wywiadzie, że pracują nad downmixowaniem tego do 5.1 gdyż wiadomo, że prawie nikt w mieszkaniu nie będzie miał więcej.

 

 

@mttj

 

Dwa razy umieściłeś ten sam wątek. W tym toczy się rozmowa, tamten drugi jest nieaktywny. Poproś Moderację aby go wykasowała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poza tematem: czy jeśli amplituner ma wyjscie na 2 suby, a ścieżka jest 5.1, to czy na obu wyjściach ampli (dla subów) jest sygnał? Przepraszam jeśli pytanie jest z tych głupich, ale nie miałem do czynienia z KD z dwoma subami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżki dźwiękowe mają jeden kanał LFE. Na obu wyjściach jest stale ten sam sygnał .1.

 

Dwa wyjścia na suby to jest pomysł marketingowców w celu drenowania portfeli klientów i polowania na jelenie. Dobre suby nie są przecież tanie. Na identycznej zasadzie pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia próbowano lansować Dual Center, czyli dwa głośniki C, przytulone do ekranu telewizora po obydwu stronach. Wmawiano ludziom, że takie rozwiązanie "poprawia realizm dialogów". Rynek to olał i pomysł odszedł w niebyt.

 

Konfiguracja z więcej niż jednym subem ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci ostatni są w przytłaczającej większości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Dwa wyjścia na suby to jest pomysł marketingowców w celu drenowania portfeli klientów i polowania na jelenie

Dwa wyjścia na suby to faktycznie marketing , ale dwa suby już nie. To dużo lepszy bas. Jak kogoś stać na dwie bardzo dobre konstrukcje, to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał bardzo pobawić się z ich ustawieniem. Przy tej długości fali niskich tonów i przy dwóch subach emitujących ten sam sygnał bardzo łatwo o interferencję, objawiającą się nienaturalnym wzmocnienieniem basów w jednych miejscach pokoju przy ich całkowitym zaniku w innych.

 

Dwa wyjścia na suby to faktycznie marketing , ale dwa suby już nie. To dużo lepszy bas. Jak kogoś stać na dwie bardzo dobre konstrukcje, to jak najbardziej.

 

Dyskusyjna sprawa. Słyszałem opinię, że zamiast stawiać 2 suby po x zł znacznie lepszy bas dostaniesz z suba za 2x zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Oczywiście że tak. Ale jak już masz suba za 2x i dokupisz do niego następny ten sam, to na 100% będzie jeszcze lepiej.

Mój VelodyneDD12 ma specjalne wyjście do podpięcia drugiej sztuki.

 

Co do kalibracji to u mnie procek z jednego suba zajmie się kalibracją całości systemu łącznie z basami z pak frontowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już masz suba za 2x i dokupisz do niego następny ten sam, to na 100% będzie jeszcze lepiej.

 

Błąd w rozumowaniu. Dwa suby po 2x zł zagrają może i lepiej niż jeden, ale sub za 4x zł zagra jeszcze lepiej niż te dwa po 2x każdy. I to znacznie lepiej.

 

W matematyce to się nazywa zasada indukcji. Za jej pomocą dochodzi się do nieskończoności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w rozumowaniu. Dwa suby po 2x zł zagrają może i lepiej niż jeden, ale sub za 4x zł zagra jeszcze lepiej niż te dwa po 2x każdy. I to znacznie lepiej.

 

W matematyce to się nazywa zasada indukcji. Za jej pomocą dochodzi się do nieskończoności.

 

Dwa subwoofery zawsze będą lepsze niż jeden, ze względu na równiejszy rozkład niskich częstotliwości w pomieszczeniu. Zjawiska falowe są bardziej dokuczliwe przy jednym subie, szczególnie w małym pomieszczeniu. Co z tego, że będzie jeden duży subwoofer jak w określonym miejscu fala wytłumi się z odbitą i będzie kiepsko...

Poza tym oprócz sygnału LFE do subwooferów amplituner może również przekierować niskie z frontów - wtedy kanały idą na osobne suby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym oprócz sygnału LFE do subwooferów amplituner może również przekierować niskie z frontów - wtedy kanały idą na osobne suby.

 

Jesteś pewien? Jeśli tak to poproszę o źródło tej wiedzy. Ja z kolei wiem, że jeśli amplituner jest ustawiony tak, że przekierowuje niskie tony z frontów - to je po prostu dodaje do kanału LFE. Jest on tylko jeden. Tak działa system Bass Management. Gdyby było tak jak piszesz musiałyby być dwa oddzielne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien. Wystarczy poczytać instrukcję (dostępna w sieci). W mojej Emotivie są ustawienia: jeden subwoofer, dwa subwoofery i dwa subwoofery mono - w tym przypadku oba odtwarzają to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa subwoofery zawsze będą lepsze niż jeden, ze względu na równiejszy rozkład niskich częstotliwości w pomieszczeniu.

 

THX twierdzi wprost odwrotnie, wskazując na niebezpieczeństwo interferencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podrzucić link?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - strona 53 po środku - ustawienia subwoofera: "For Subwoofer configuration you will be able to select Mono, Stereo, Dual Mono or None."

 

THX twierdzi wprost odwrotnie, wskazując na niebezpieczeństwo interferencji.

Wszędzie gdzie czytałem, jest właśnie odwrotnie. Wystarczy poszukać.

 

Two subwoofers drive low frequencies more uniformly throughout the room because they:

> Reduce resonant modes and standing waves

> Extend bass response

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ponadto sam przeszedłem wszystkie konfiguracje - od jednego subwoofera do czterech (ustawionych zgodnie z rekomendacją THX). Nie chodziło mi, by było głośniej, ale właśnie o bardziej liniową odpowiedź - mogę napisać jedno, jest lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja jednak pozostanę wierny szkole myślenia opowiadającej się za jednym subwooferem. Zwłaszcza, że jestem z drużyny Muzyka Wielokanałowa (nie Kino Domowe), a tam nie ma w ogóle tematu jeden subwoofer czy dwa, gdyż wiadomo że z definicji jeden.

 

Zastanawia mnie jaki sygnał (przy ustawieniu dwóch subów na stereo) jest podawany do każdego z nich? Przecież we wszystkich źródłach jest tylko jeden kanał LFE.

 

Wszędzie gdzie czytałem, jest właśnie odwrotnie. Wystarczy poszukać.

 

Ja z kolei przypominam sobie Instrukcję Obsługi jednego z amplitunerów Pioneera, gdzie rekomendowali jeden subwoofer, powołując się właśnie na THX. Nie bardzo rozumiem tę kontradykcję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei przypominam sobie Instrukcję Obsługi jednego z amplitunerów Pioneera, gdzie rekomendowali jeden subwoofer, powołując się właśnie na THX. Nie bardzo rozumiem tę kontradykcję.

 

Dobrze, to podrzuć tu jakiegoś linka - ale nie porównanie dwóch subwooferów z mniejszą średnicą głośnika do jednego z większą, tylko najlepiej identycznych. Dwa subwoofery w stosunku do jednego to tylko +3dB, więc dużo głośniej nie będzie, ale tu chodzi o jakość a nie o ilość...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

https://emotiva.com/resources/XMC_user_v30_manual.pdf - strona 53 po środku - ustawienia subwoofera: "For Subwoofer configuration you will be able to select Mono, Stereo, Dual Mono or None."

 

 

Wszędzie gdzie czytałem, jest właśnie odwrotnie. Wystarczy poszukać.

 

Two subwoofers drive low frequencies more uniformly throughout the room because they:

> Reduce resonant modes and standing waves

> Extend bass response

 

http://www.audioholics.com/subwoofer-setup/two-subs

http://www.audioholics.com/subwoofer-setup/multiple-subwoofer-setup-calibration-1

 

Ponadto sam przeszedłem wszystkie konfiguracje - od jednego subwoofera do czterech (ustawionych zgodnie z rekomendacją THX). Nie chodziło mi, by było głośniej, ale właśnie o bardziej liniową odpowiedź - mogę napisać jedno, jest lepiej.

Dokładnie tak.

Jak już pisałem wyżej Velodyne też rekomenduje powielenie ilości subów.

Są do tego przygotowane, mają odpowiednie wejścia i system autokalibracji który je odpowiednio ustawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THX twierdzi wprost odwrotnie, wskazując na niebezpieczeństwo interferencji.

 

 

Gdzie tak twierdzi ??? Jamo THX One - dwa suby - certyfikat THX Ultra.

 

 

1194566825System%20One.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł na temat jeden czy dwa subwoofery:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wynika z niego że używanie więcej niż jednego subwoofera ma rację bytu wtedy i tylko wtedy gdy głośniki z kanałów głównych (nie LFE) są typu Small. To znaczy same nie odtwarzają niskich częstotliwości. Jest to istotne szczególnie w nagraniach muzycznych, jako że zdarza się iż kanały nie-LFE też mają zapisane bardzo niskie częstotliwości i są one inne od tych zapisanych w kanale LFE.

 

Jeśli natomiast głośniki na tych kanałach są typu Large i dobrze sobie radzą z basami - brak jest uzasadnienia dla stosowania więcej niż jednego subwoofera.

 

Ja to przynajmniej tak zrozumiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to przynajmniej tak zrozumiałem.

 

To dziwne, bo z tego artykułu to wcale nie wynika. Dodatkowo, cały artykuł jest wychwalaniem wyższości dwóch subwooferów przy słuchaniu muzyki nad jednym.

 

While a mono subwoofer in an x.1 system can sound great for pop music, they cannot reproduce the ambience and out-of-phase bass information in true stereo acoustic recordings necessary for doing a great job of reproducing the actual sound of the concert hall.

 

Dopiero ostatni rozdział jest o tym, że lepszym rozwiązaniem do słuchania muzyki są pełnozakresowe głośniki niż w ogóle stosowanie subwooferów (nawet jednego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest tak, że dwa subwoofery odpowiednio ustawione pokryją bardziej równomiernie ciśnieniem dany obszar, ma to swoje uzasadnienie w pokojach o trudnej akustyce, dodatkowo przy wysokim cięciu kolumn również lepiej spiszą się dwa subwoofery. Co do dwóch wyjść na subwoofery to nie żaden marketing, tylko przydatna opcja, jeśli amplituner lub procesor realizuje też korekte i ustawiania dla tych subwooferów, ponieważ warunki akustyczne dla 2 subwooferów ustawionych nawet symetrycznie w danym pomieszczeniu będą inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padały tu słowa, że subwoofer ma wyjście, aby doń podłączyć drugi. W takim przypadku nie ma innej opcji, obydwa muszą być zasilane tym samym sygnałem. O jakich więc stereo subach mówimy?

 

Argumentację zwolenników dwóch subwooferów odbieram jako naciąganą, dętą i nieprzekonującą. Marketing czysty. Coś podobnego słyszałem przed laty, gdy próbowano ludziom wciskać Dual Center. Wtedy też było pustosłowie i okrągłe frazesy. Przecież każde dziecko w przedszkolu wie, że lepiej jest sprzedać dwie sztuki niż jedną jakiegoś produktu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych samych warunkach słuchałem/oglądałem w konfiguracji 5.1 (z racji braku przez pewien czas podłączenia drugiego) i było ok na 38 m2. Jednak po podłączeniu drugiego (DSP-Z9 ma 2 wyjscia na suby) i ponownej automatycznej konfiguracji, ampli inaczej skonfigurowało oba suby, a w pomieszczeniu jest znacznie lepiej. Szczególnie w muzie - koncertach - poprawiło sie. Dodatkowo ampli w konfiguracji 2 subów ma opcję - czy stoją oba z przody czy jeden z przodu, drugi z tyłu. Do filmów - postawiłem kiedyś do filmu jeden z przodu drugi z tyłu- rewelacja - wyraźnie ampli kierowało "dupnięcia" do tyłu/przodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.